Dižraksti

13 filmas Helovīna vakaram

Iztiksim bez pilnīgas klaunādes, tapēc “Zāģu” un tam līdzīgo te nebūs, un arī klasiku (“The Shining”, “Misery” utt.) atstāsim kādai citai reizei vai citam rakstam - tomēr Helovīns ir pirmkārt fun, un tikai tad viss pārējais. Nav aizliegts izmantot arī vairāk par vienu, nakts tomēr ir gara!

31.10.2015

Un, par topiem – ja esat nolēmuši šo vakaru pavadīt nevis dzerstoties, lūdzot saldumus vai biedējot cilvēkus, bet gan pareizi, t.i. skatoties kādu atbilstošu filmu, tam man jums ir veselas 13 dažādas rekomendācijas! Ieteikumi ir pilnīgi subjektīvi (šausmeņu un tām līdzīgo saražots ir miljards), un negarantē ne tikai kvalitāti, bet pat scares – un tomēr ir tieši tas, ko es tieši Helovīnā rādītu citiem un, galvenais, skatītos pats.

Bet jau 31. oktobra vakarā Kinoblogeri aicina pabaidītes Helovīna filmu maratonā k/t “Kino Citadele”! Info, filmas un biļetes te!

Iztiksim bez pilnīgas klaunādes, tapēc “Zāģu” un tam līdzīgo te nebūs, un arī klasiku (“The Shining”, “Misery” utt.) atstāsim kādai citai reizei vai citam rakstam – tomēr Helovīns ir pirmkārt fun, un tikai tad viss pārējais. Nav aizliegts izmantot arī vairāk par vienu, nakts tomēr ir gara:

Halloween

“Halloween” (1978)

Pat nenoliegšu, ka speciāli sākšu ar visu klasiku klasiku – īpaši, ja tā ir tikpat nerūsējoša, kā dienā, kad iznāca. Robs Zombijs un viņa nevajadzīgais rīmeiks ietslaucīt ielas dziedāt mikrofonā, bet mēs joprojām jūtam līdzi pusaudzei Džeimijai Lī Kērtisai, salecamies visās pareizajās vietās un brīnamies, kā ar izdomu un divām kapeikām var panākt TIK daudz! Filmas tēma, protams, vēl nedēļu stāv telefonā kā ringtons un šausmina apkārtējos.

Alternatīva: “Halloween: H20″ (1998), ja gribas redzēt populārus aktierus jaunībā, pasmieties un pabaidīties. Bet vairāk pasmieties.
Alternatīva: “Scream” (1996), ja gribas tikai pēdējo.

Return of the Living Dead

“Return of the Living Dead” (1985)

Būdams vēl smieklīgā, bet jau saprātīgā vecumā, šo filmu skatījos ar muti vaļā – tā arī nesapratu, vai tas bija nopietni, vai pa jokam, bet turpmākās trīs reizes skatījāmies jau ar draugiem, kas to visu padarīja vēl uzjautrinošāku. Aizmirsīsim debīlos sīkvelus – šī Dena O’Bennona (“Alien” radītājs, yo!) filma joprojām ir reizē fantastiski biedējoša un fantastiski izklaidējoša, abām lietām strādājot absolūtā simbiozē. “Viss kārtībā, ser, mēs zaudējām tikai divdesmit kvartālus!” (c).

Alternatīva: “City of the Living Dead” (1980), ja gribam šķietami respektēt klasiku.
Alternatīva: “Dawn of the Dead” (2004), ja gribas to pārvērst par zombie-bojeviku nakti.

Evil Dead

“Evil Dead” (1981)

Iznākot rīmeikam un pat TV seriālam, nenāktu par ļaunu atsvaidzināt atmiņā oriģinālu, kuru, starp citu (un atšķirībā no sīkveliem), nemaz tik daudzi arī nav redzējuši! Pirmais šoks – filma joprojām pārsteidz un pat biedē, īpaši ar to, ka nav nemaz tik smieklīga (atkal sīkveli jauc gaisu), un patiesībā diezgan šausminoša. Kas vēlreiz pierāda tās nerūsējošo vērtību – citādi jau sen būtu aizmirsuši. Īpaši rekomendējama profilaktiskos nolūkos mūsdienu šausmeņu “izlutinātajiem” skatītājiem – ātri vien sapratīs, kas ir true un kas ir sūds.

Alternatīva: “Evil Dead II” (1987) – ja viss iet pēc plāna, tad šī ir nākamā filma.
Alternatīva: “Army of Darkness” (1992) sk. augstāk.

Re-Animator

“Re-Animator” (1985)

Žanra cienītājiem piedāvāju sarīkot Stjuarta Gordona maratonu – es tiešām nezinu, vai ir vēl labāka iespēja pierādīt savu absolūto horror-erudīciju. Sāciet ar šo (reanimētais zombij-kaķis acumirklī izārstēs visus pazudušo dzīvnieku retvītotājus), bet abas alternatīvas ir tik fantastiskas pašas par sevi, ka tās droši var padarīt par galveno ēdienu, pilnīgi jebkādā secībā. Svēti solu, ka šo nakti Jūsu viesi neaizmirsīs – un arī paši ne!

Alternatīva: “From Beyond” (1986), jeb Lavkrafts uzbrūk, dublis 2!
Alternatīva: “Dagon” (2001) – viens lielisks, spraigs un ļoti asiņains chase-movie labākajās Lavkrafta tradīcijās, kur nabaga ASV tūristu pa attālu Spānijas ciematiņu dzenā cilvēki-zivis!

In the Mouth of Madness

“In the Mouth of Madness” (1994)

Tā kā mums ir atņemta lielbudžeta Lavkrafta ekranizācija (Giljermo Del Toro nerealizētais “At the Mountains of Madness”, nelīdzēja ne Kukurūzs, ne 3D, ne Džeimss Kamerons kā producents), atcerēsimies vienu no labākajām inspired by filmām – šo (manuprāt) nepelnīti aizmirsto, bet ar gadiem tikai labāku kļuvušo Džona Kārpentera meistardarbu. Kā reizi nesen skatījos, mūsdienās filma ir kļuvusi tikai aktuālāka – ļoti, ļoti iesaku!

Alternatīva: “The Ninth Gate” (1999), bet tas būtu baigais cop out 🙂
Alternatīva: nezinu, varbūt lasītāji ko ieteiks?

House on the Haunted Hill

“House on Haunted Hill” (1999)

Jā, jā, es zinu, ka šis ir rīmeiks, bet Vincentu Praisu uz Helovīnu skatās tikai Tims Bērtons (jebkurā citā dienā arī). Bet, lai sasper mani jods, ja šī nav viena izklaidējoša šausmene šo vārdu labākajā nozīmē – ļoti veiksmīgi iestartējot zīmolu Dark Castle (spoilers – tas sevi neattaisnoja, turpinot ar galīgu sieru feat. Perisa Hiltone), Džoels Silvers un Roberts Zemekis radīja nepieklājīgu, netīru, bet pareizā nozīmē nerātnu šausmu filmu, ar visām pareizajām atsaucēm, momentiem un Merilina Mensona “Sweet Dreams” titros, guilty pleasure, ko nav kauns atzīt!

Alternatīva: nav, Dark Castle turpmāk ražoja +/- tikai sūdus 🙁

Ravenous

“Ravenous” (1999)

Vēl viena (manuprāt) piemirsta pagājušā gadsimta beigu žanra pērle – ar fantastiskiem un mūsdienās tikai populārākiem aktieriem (Gajs Pīrss! Roberts Kārlails! Deivids Ārkets un pat Nīls Makdonags), šausmenēs vēl galīgi nenodrāztu darbības vidi (ASV pilsoņu karš) un sievieti-intelektuāli pie stūres. Šī ir viena no manām vis-mīļākajām “mazajām” filmām, kuru patīk ieteikt un vēl vairāk – kad kāds iesaka man. Vienīgi bail mūsdienās atkārtoti skatīties – ja nu maģija ir zudusi? Bet nekad neaizmirsīsi – “Eat or die!”

Alternatīva: labs steiks, medium-rare un obligāti ar asinīm!

The Innkeepers

“The Innkeepers” (2011)

Atkal ieteikumi pārsver pamatēdienu, bet tas nekas – Jūs taču gribat zināt, kas ir mūsdienu oriģināls amerikāņu horror? Nē, tie nav ne “Zāģi”, ne “Paranormal Activity”, ne arī vēl kas tikpat pārejošs, bet gan, kā piemēram, Tajs Vests un viņa aizvien progresējošie mazbudžeta/bezbudžeta mumblecore-horror meistardarbi – leciet iekšā vilcienā, kamēr nav par vēlu, pēc tam varēsiet stāstīt mazbērniem, ka bijāt klāt jau pašos pirmssākumos!

Alternatīva: “House of the Devil” (2009), ļoti labi un atmosfēriski par 70-tajiem, Helovīnu un Rozmarijas bērnu!
Alternatīva: “V/H/S” (2012), kad found-footage paņēmienu vēl kaut kā mēģināja attaisnot…

Sleepy Hollow

“Sleepy Hollow” (1999)

Ja nu gadījumā meitenes arī jāizklaidē, tad var izlīdzēties ar maģiskajiem vārdiem – Bērtons, Džonijs Deps, pasaku atmosfēra… skan daudzsološi? Tā arī ir, bet nedaudz ne tā, kā viesi to būs iedomājušies – jātnieks bez galvas jautri dricelē uz demoniskā zirga un bezgalvo visus pārējos, bet šokējošu momentu ziņā filma, iespējams, ir Bērtona rekordiste (sliktāk bija tikai “Alisē Brīnumzemē”, bet citu iemeslu dēļ). Foršs veids kā pierādīt citiem, ka “pasakas ekranizācija” ne vienmēr būs tā drošākā izvēle. Tāpat kā Bērtons vai Džonijs Deps.

Alternatīva: labāk nevajag…

The Descent

“The Descent” (2005)

Iespējams, viena no visu laiku briesmīgākajām filmām (vismaz man), tā vienmēr liek domāt – nu kāda s*da pēc vajag līst kaut kur, no kurienes pēc tam ir grūti izlīst ārā??? Atceros, ka man skatoties pāris reizes vienkārši aizsita elpu no līdzpārdzīvojuma – un tas tikai filmas pirmajā pusē, jo, kad izlīda monstri, es jau biju zem galda. Ticu, ka šo būtu jautri skatīties, apraktam zem zemes kartona kārbā – būs kādreiz jāpamēģina, uz derībām…

Alternatīva: ja nu vienīgi pašam ielīst kādā alā…

Night Flier

“Night Flier” (1997)

Kur tad mēs Helovīna vakarā bez Stīvena mūsu Kinga, vai ne? Par spīti tam, ka lasāmā horror maestro kinematogrāfā vairāk slavens ar asarainām drāmām, “Zaļo Jūdzi” mēs Helovīna vakarā īsti neskatīsimies – tā vietā atradīsim labāko no tā schlock-horror, kas tapis pēc maestro darbiem, piemēram šo stāstu par cinisko žurnālistu un vampīru-pilotu, kuram tas seko pa pēdām (vai otrādi?). Skan intriģējoši un 100% piemēroti šim vakaram, vai ne?

Alternatīva: “Cujo” (1983) – kā cilvēkam, kurš uzaudzis ar filmām par sanbernāru Bēthovenu, šī filma man nedaudz nonesa jumtu…
Alternatīva: “IT”, “Salem’s Lot”, “Silver Bullet”, “Pet Sematary”, “Children of the Corn”

REC

“REC” (2007)

Neaizmirsīsim arī par mūsdienās tik aktuālo found footage žanru – ja nu jāizklaidē kādi gados jaunāki vai vienkārši mazāk prasīgi viesi. Tos noteikti iepriecinās šis spāņu zombie-horror, kurš dzimtenē ir dzemdējis veselu triloģiju, bet Holivudā – pat divas sērijas. Un ticu, ka aizbiedējis no reportieru un ugunsdzēsēju studijām prāvu pulku ar studentiem, jo, maita, labs!

Alternatīva: “REC 2″ vai “REC 3: Genesis”!
Alternatīva: “Quarantine” (2008), jeb Holivudas atbilde (rīmeiks) ar pazīstamām sejām (piemēram, Dekstera māsu!). Lielākais šoks – arī “labs filma”!

CW-0089_DF-02291

“Cabin in the Woods” (2011)

Piedodiet, bet vienkārši nespēju nenobeigt ar sirdij tuvu (#kinoblogeri! Kurš bija uz 1. seansu, m?) un objektīvi vienkārši lielisku kino, kurš ir kā radīts Helovīna vakaram – skatīšanai lielā barā vai svinīgā vientulībā, pilnīgi vienalga. Par filmu, kā jau minēts, jo mazāk – jo labāk, bet otro reizi tā gāja iekšā pat vēl labāk, kā pirmo, un ticu, ka arī 3., 4. un 5. reizes nebūs diži savādākas. Ko arī Jums novēlu!

Alternatīva: “The Wicker Man” (2006) – lūk, kapēc (2:55 sākas viss labums…)!