Dižraksti

Interesantākie fakti par “Taisnības līgu”

Kinoteātros nonākusi ilgi gaidītā DC Comics varoņu komandfilma (paralēli Atriebēji plosās jau kuro gadu), un mēs esam sagatavojuši jums ieskatu filmas tapšanā ar pāris interesantiem faktiem par to, kādēļ tā ir tik liels notikums, kā apkārtējie jums to mēģina iestāstīt:

25.11.2017

Kinoteātros nonākusi ilgi gaidītā “DC Comics” varoņu komandfilma (paralēli Atriebēji plosās jau kuro gadu), un mēs esam sagatavojuši jums ieskatu filmas tapšanā ar pāris interesantiem faktiem par to, kādēļ tā ir tik liels notikums, kā apkārtējie jums to mēģina iestāstīt.

Justice League Mortal

Džordža Millera “Līga”

Ja vien ne pāris liktenīgu sakritību, “Taisnības līgu” mēs būtu redzējuši jau krietni (gandrīz desmitgadi) agrāk un, iespējams, mūsdienu komiksfilmas būtu krietni, krietni citādas. Vēl tālajā 2007. gadā austrāliešu režisors Džordžs Millers (“Trakais Makss”, “Happy Feet”) bija pilnībā nokomplektējis savu “Taisnības līgu” un gatavs sākt darbu. Ārmijs Hammers (Betmens), D.Dž. Kotrona (Supermens), Terēza Palmere, reperis Common un citi bija ieradušies Austrālijā, piemērījuši kostīmus un gatavi sešu mēnešu ilgam filmēšanas periodam, bet Pītera Džeksona studija “Weta” jau sabūvējusi plānotās dekorācijas, kad… filma pēdējā brīdī tika atcelta dažādu faktoru dēļ.

Tam par pamatu kalpoja vietējo varas iestāžu nepretimnākšana, scenāristu streiks, kā arī Kristofera Nolana filmas “Tumšais bruņinieks” triumfs – Nolanam ļāva pabeigt savu Betmena sāgu, un tikai tad tiktu prezentēts “jauns” Betmens. Projekts “Justice League: Mortal” bija miris, taču joprojām ir viens no visu laiku interesantākajiem neīstenotajiem kino projektiem!

Justice League, Taisnības līga

Filmas ilgā tapšana (un Kevila ūsas!)

Lai uzsvērtu projekta nozīmīgumu – kopumā filma “Taisnības līga” dažādās versijās tapa vairāk nekā 10 gadus, līdz beidzot nonāca pie skatītājiem. Neskaitot Džordža Millera un citas nerealizētās versijas, šīs “Taisnības līgas” filmēšana sākās 2016. gada aprīlī un turpinājās līdz pat oktobra beigām. Pirmā filmas versija gāja vairāk nekā trīs stundas un, pēc redzējošo nostāstiem, īsti neturējās kopā, tādēļ tika pasūtīti vērienīgi piefilmējumi, kuriem scenāriju sarakstīja scenārists un režisors Džoss Vīdons. Diemžēl piefilmējumi sakrita ar citiem filmā iesaistīto aktieru projektiem, tostarp “Neiespējamo misiju 6”, kurā piedalās Supermena lomas atveidotājs Henrijs Kevils. Amizantākais filmas fakts ir par to, ka savās Supermena papildu ainās Kevils filmējās kuplās, inspektora Magnuma cienīgās ūsās, kuras pēc tam tika digitāli “aizkrāsotas” ar modernāko specefektu palīdzību.

Sākotnēji izziņota kā “Taisnības līga: Pirmā daļa”, pēc “Betmens pret Supermenu” neviennozīmīgās uzņemšanas to pārveidoja par pilntiesīgu, patstāvīgu filmu, “otro daļu” ziedojot Betmena solopiedzīvojumiem filmā “Betmens” (2020). Tomēr, kā mēs to labi zinām, vienatnē pasauli neizglābsi…

Zack Snyder

Divi režisori

Filmu iecerēja, izplānoja un sākotnēji uzfilmēja “Betmena pret Supermenu” un “Tērauda vīra” veidotājs, režisors Zeks Snaiders (attēlā), kuru pelnīti uzskata par šībrīža DCEU (“DC Extended Universe”) “krusttēvu”, pārvaldnieku un galveno noteicēju. Viss būtu gājis pēc plāna, ja vien ne briesmīga traģēdija – šī gada pavasarī Snaidera pilngadīgā meita izdarīja pašnāvību, un sāpju nomāktais režisors, lai kā arī centās, tomēr nevarēja turpināt darbu pie projekta. Viņam talkā nāca cits komiksu un komiksfilmu eksperts, režisors Džoss Vīdons (“Atriebēji”, “Atriebēji: Ultrona laikmets”), kurš jau iepriekš pielaboja filmas scenāriju, bet nu sēdās arī režisora krēslā, lai uzfilmētu atlikušās filmas ainas, bet tad pēc Snaidera plāniem tās integrētu filmā. Rezultātā iegūstam interesantu skatījumu no pilnīgi dažādiem, taču vienlīdz komiksus mīlošiem režisoriem. Interesanti, ka 2000. gadu sākumā Vīdons ilgu laiku mēģināja pacelt “Brīnumsievietes” filmu, bet nu ir pastrādājis ar šo personāžu “Taisnības līgā”.

Vīdons plāno uzkavēties DCEU – kā vienu no nākamajām šīs pasaules filmām redzēsim viņa režisēto filmu par Betmeiteni (“Batgirl”).

Junkie XL

Mūzika

Viens no spilgtākajiem filmas “Betmens pret Supermenu” elementiem bija komponista Hansa Cimmera un elektroniskās mūzikas superzvaigznes Junkie XL (attelā) kopīgi sarakstītais filmas skaņu celiņš – tumšs, atmosfērisks un līdz šim vēl nedzirdēts. Tādēļ jo pretrunīgāks bija Džosa Vīdona lēmums aizvietot (lasīt: atlaist) Junkie XL ar cienījamu (četri “Oskari”), bet daudz tradicionālāku komponistu Deniju Elfmanu, tostarp leģendārās “Simpsonu” melodijas autoru, ar kuru jau bija sastrādājies pie “Atriebējiem: Ultrona laikmeta”.

Par pārsteigumu skatītājiem Elfmans ne tikai sarakstīja visnotaļ tradicionālu “varoņmūziku”, bet arī… izmantoja pats savas iestrādnes no Tima Bērtona “Betmena”, Junkie XL sarakstīto “Brīnumsievietes” tēmu un pat Džona Viljamsa leģendāro galveno tēmu no 1978. gada “Supermena”. Beigās, tāpat kā ar visu šajā filmā, iegūstam daudzpusīgu miksli no komponistiem un izpildījumiem.

Justice League, Taisnības līga

Nauda

Neviens normāls latvietis nelaidīs garām iespēju ieskatīties svešā kabatā, īpaši ja tā ir Holivudas megastudijas “Warner Bros.” kabata. Pēc visām savām tapšanas peripetijām “Taisnības līga” pamatoti kļuva par vienu no visu laiku dārgākajām filmām kino vēsturē (pēc oficiālā budžeta, neskaitot inflāciju) un ar prātam neaptveramo 300 (!) milj. USD budžetu – arī par visu laiku dārgāko komiksfilmu. Tuvākie “konkurenti” ir “Atriebēji: Ultrona laikmets” (280 milj. USD), “Zirnekļcilvēks 3” (260 miljoni), “Kapteinis Amerika: Pilsoņu karš” (250 miljoni) un tā pati “Betmens pret Supermenu” (250 miljoni). Skaitļi- pilnīgs kosmoss, bet ienākumi lielākoties tos pilnībā attaisno.

The Death of Superman

Iznākšanas datums

“Taisnības līga” visā pasaulē iznāk 2017. gada 17. novembrī (neskaitot pirmspirmizrādes agrāk), un tas ir ļoti zīmīgs datums gan filmai, gan komandai, gan “DC Comics” kopumā. Filma savu ceļu pie skatītājiem uzsāk tieši 25 gadus pēc komiksa “The Death of Superman” iznākšanas (17.11.1992), un tieši šis komikss lielākoties ietekmējis Supermena tēlu šajā un iepriekšējās filmās. Bet 2001. gada 17. novembrī pirmizrādi piedzīvoja pirmā animācijas seriāla “Taisnības līga” sērija – arī jubileja! Jo svētki ir jāsvin, un kur nu vēl labāk kā ar jauniem komandas piedzīvojumiem pilnmetrāžas supergrāvēja formātā!

Filma “Taisnības līga” skatāma kinoteātros visā Latvijā!