Te, lūk, jūsu uzmanībai šī gada “Oskaru” izcilnieki – visas nominētās filmas, sarindotas pēc nomināciju skaita un alfabētiski. Klāt tām visa galvenā (un ne tik galvenā) informācija, tostarp, protams, kur nominētās filmas ir iespējams legāli noskatīties pie mums – centīsimies sarakstu līdz ceremonijai periodiski atjaunināt. Vēl vienīgā piezīme – citu balvu un nomināciju sadaļā šoreiz uzskaitījām tikai BAFTA un SAG jeb “Screen Actors Guild” (aktieri ir lielākā balsotāju masa Kinoakadēmijā) nominācijas, “Zelta globusiem” laiks mest mieru, savukārt citām ģildēm mēdz būt savādi iekšējie noteikumi par nominācijām, tāpēc tas tikai visu lieki sarežģītu.
Ja vēlaties aplūkot katras kategorijas nominantes atsevišķi, tad varat pafiltrēt filmas pēc izvēles. Kā arī tagad, kad “Oskari” ir izdāļāti, pie katras filmas esam atzīmējuši, kurās kategorijās tā ieguva balvu (“caps lock” un “boldā”)!
Visas
“The Power of the Dog”
Nominācijas – 12: LABĀKĀ REŽIJA (DŽEINA KEMPIONE), labākā filma, labākais aktieris (Benedikts Kamberbačs), labākais otrā plāna aktieris (Džesijs Plemonss, Kodijs Smits-Makfī), labākā otrā plāna aktrise (Kirstena Dansta), labākais operatora darbs, labākā montāža, labākā mūzika, labākais mākslinieka darbs, labākā skaņa, labākais adaptētais scenārijs
Sižets: Harizmātiskais rančo īpašnieks Fils Bērbanks visiem sevi liek vienlaikus cienīt, bet arī no viņa baidīties. Kad viņa brālis pārved mājās savu jauno sievu un viņas dēlu, Fils jaunos ģimenes locekļus tiranizē un nomoka līdz brīdim, kad negaidīti viņa dzīvē uzrodas iespēja atrast mīlestību.
Citas balvas un nominācijas:
- 2 BAFTA balvas (labākā filma, labākais režisors – Džeina Kempione), 6 nominācijas (labākais adaptētais scenārijs, labākais aktieris – Benedikts Kamberbačs, labākais otrā plāna aktieris – Džesijs Plemonss, Kodijs Smits-Makfī, labākais operatora darbs, labākā mūzika)
- 3 “Screen Actors Guild” (SAG) nominācijas (labākā otrā plāna aktrise – Kirstena Dansta, labākais aktieris – Benedikts Kamberbačs, labākais otrā plāna aktieris – Kodijs Smits-Makfī)
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:
- Benedikts Kamberbačs iepriekš ir ticis nominēts kā labākais aktieris 2015. gadā par filmu “The Imitation Game”.
- Džeinai Kempionei jau ir viens “Oskars” (1994. gadā par labāko oriģinālscenāriju filmai “The Piano”), kā arī vēl viena iepriekšēja nominācija (kā labākajai režisorei par to pašu “The Piano”).
- Mūzikas autors Džonijs Grīnvuds iepriekš bija nominēts 2018. gadā par mūziku filmā “Phantom Thread”.
- Par labāko mākslinieka darbu nominētais Grānts Meidžorss jau ir ieguvis “Oskaru” (2004. gadā par “The Lord of the Rings: The Return of the King”), kā arī ir ticis pie vēl 3 citām nominācijām (2006. gadā par “King Kong”, 2003. gadā par “The Lord of the Rings: The Two Towers” un 2002. gadā par “The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring”).
- Labākās skaņas kategorijā nominētais Roberts Makenzijs ieguva “Oskaru” 2017. gadā par filmu “Hacksaw Ridge” (“Sound Mixing” kategorijā), kā arī tajā pašā gadā viņš bija nominēts “Sound Editing” kategorijā par darbu pie tās pašas filmas.
- Filmas producenti Emīls Šērmans un Īens Kenings ieguva “Oskaru” 2011. gadā, kad “The King’s Speech” tika atzīta par gada labāko filmu, kā arī viņu abu kontā ir vēl viena “Labākās filmas” nominācija – 2017. gadā par “Lion”.
Kritiķu viedoklis: 93% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 89 punkti “Metacritic”
Interesants fakts: Džesijs Plemonss un Kirstena Dansta, kuri filmā atveido vīru un sievu, ir pāris arī īstajā dzīvē; ar viņu abu nominācijām, kā arī Penelopei Krusai un Havjeram Bardemam piešķirto atzinību (skat. tālāk) šis ir pirmais gads “Oskaru” vēsturē, kad divi pāri ir tikuši nominēti vienos un tajos pašos “Oskaros”.
Filma pieejama: “Netflix”
“Dune”
Nominācijas – 10: LABĀKĀ MŪZIKA, LABĀKĀ SKAŅA, LABĀKAIS MĀKSLINIEKA DARBS, LABĀKAIS OPERATORA DARBS, LABĀKĀ MONTĀŽA, LABĀKIE VIZUĀLIE EFEKTI, labākā filma, labākie kostīmi, labākais grims un matu sakārtojums, labākais adaptētais scenārijs
Sižets: Mītisks un emocionāli uzlādēts varoņstāsts par Polu Atreidīsu – spožu un apdāvinātu jaunu vīrieti, kuram zvaigznēs ierakstīts ievērojams liktenis. Viņam jādodas uz bīstamāko planētu Visumā, lai nodrošinātu savas ģimenes un savas tautas nākotni. Starp ļaunajiem spēkiem uzplaiksnī cīņa par resursiem, kas atrodami vienīgi uz šīs planētas un spēj atraisīt cilvēces dižāko potenciālu, bet izdzīvos vienīgi tie, kuri spēs pārvarēt savas bailes.
Citas balvas un nominācijas:
- 5 BAFTA balvas (labākā mūzika, labākais operatora darbs, labākais mākslinieka darbs, labākie vizuālie efekti, labākā skaņa), 6 nominācijas (labākā filma, labākais adaptētais scenārijs, labākā aktieru atlase, labākie kostīmi, labākā montāža, labākais grims un matu sakārtojums)
- 1 SAG nominācija (labākais kaskadieru ansambļa darbs)
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:
- Par labāko operatora darbu nominētajam Gregam Freizeram šī ir otrā nominācija karjerā – iepriekš viņš ticis nominēts 2017. gadā par filmu “Lion”.
- Par labākajiem kostīmiem nominētā Žaklīna Vesta iepriekš ir nominēta jau 3 reizes (2016. gadā par “The Revenant”, 2009. gadā par “The Curious Case of Benjamin Button” un 2001. gadā par “Quills”).
- Par labāko montāžu nominētais Džo Volkers ir ieguvis 2 iepriekšējas nominācijas (2017. gadā par “Arrival” un 2014. gadā par “12 Years a Slave”).
- Labākā grima un matu sakārtojuma kategorijā nominētie Lavs Lārsons un Eva fon Bāra abi iepriekš tikuši nominēti 2 reizes (2017. gadā par “A Man Called Ove” un 2016. gadā par “The Hundred-Year-Old Man Who Climbed Out the Window and Disappeared”).
- Par labāko mūziku nominētais Hans Cimmers jau ir ticis pie viena “Oskara” (1995. gadā par “The Lion King”), kā arī ir izpelnījies vēl 10 nominācijas (2018. gadā par “Dunkirk”, 2015. gadā par “Interstellar”, 2011. gadā par “Inception”, 2010. gadā par “Sherlock Holmes”, 2001. gadā par “Gladiator”, 1999. gadā par “The Prince of Egypt” un “The Thin Red Line”, 1998. gadā par “As Good As It Gets”, 1997. gadā par “The Preacher’s Wife” un 1989. gadā par “Rain Man”).
- Par labāko mākslinieka darbu nominētais Patriss Vernets ir ticis pie 2 iepriekšējām nominācijām (2017. gadā par “Arrival” un 2010. gadā par “The Young Victoria”).
- Labākās skaņas katogorijā nominētais Maks Rūts jau ir izpelnījies 3 nominācijas (“Sound Mixing” kategorijā 2018. gadā par “Blade Runner 2049”, 2017. gadā par “13 Hours” un 2016. gadā par “The Martian”).
- Labākās skaņas kategorijā nominētais Marks A. Manjīni jau ir ieguvis “Oskaru” (2016. gadā “Sound Editing” kategorijā par “Mad Max: Fury Road”), kā arī ticis pie 4 citām nominācijām (2018. gadā par “Blade Runner 2049”, 1998. gadā par “The Fifth Element”, 1993. gadā par “Aladdin” un 1987. gadā par “Star Trek IV: The Voyage Home”).
- Labākās skaņas kategorijā nominētais Teo Grīns iepriekš ticis nominēts 2018. gadā par “Blade Runner 2049”.
- Labākās skaņas kategorijā nominētais Dags Hemfils jau ir ieguvis “Oskaru” (1993. gadā par “The Last of the Mohicans”), kā arī ticis pie vēl 8 nominācijām (2018. gadā par “Blade Runner 2049”, 2013. gadā par “Life of Pi”, 2006. gadā par “Walk the Line”, 2004. gadā par “Master and Commander: The Far Side of the World”, 2000. gadā par “The Insider”, 1998. gadā par “Air Force One”, 1994. gadā par “Geronimo: An American Legend” un 1991. gadā par “Dick Tracy”).
- Labākās skaņas kategorijā nominētais Rons Bārtlets ir ticis pie 2 iepriekšējām nominācijām (2018. gadā par “Blade Runner 2049” un 2013. gadā par “Life of Pi”).
- Par labākajiem vizuālajiem efektiem nominētais Pols Lamberts jau ir ieguvis 2 “Oskarus” – katru reizi, kad ir ticis nominēts (2019. gadā par “First Man” un 2018. gadā par “Blade Runner 2049”).
- Vizuālo efektu kategorijā nominētais Tristans Mailss arī jau ir “Oskara” lauretāts (2019. gadā par “First Man”).
- Par labākajiem vizuālajiem efektiem nominētais Gerds Nefzers arī jau ir ieguvis “Oskaru” (2018. gadā par “Blade Runner 2049”).
- Denī Vilnēvs, kurš šogad ir nominēts par labāko adaptēto scenāriju un kā producents “Labākās filmas” kategorijā, iepriekš ir ticis pie vienas “Oskara” nominācijas (2017. gadā par “Arrival” režiju).
- Scenārija autors Ēriks Rots jau ir ieguvis “Oskaru” (1995. gadā par “Forrest Gump”), kā arī ticis pie 5 citām nominācijām (2021. gadā par “Mank” kā producents, savukārt kā scenārija autors – 2019. gadā par “A Star Is Born”, 2009. gadā par “The Curious Case of Benjamin Button”, 2006. gadā par “Munich” un 2000. gadā par “The Insider”.)
- Filmas producente Mērija Parenta, kura ir nominēta “Labākās filmas” kategorijā, iepriekš ir tikusi pie “Labākās filmas” nominācijas 2016. gadā par “The Revenant”.
Kritiķu viedoklis: 83% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 74 punkti “Metacritic”
Interesants fakts: Hans Cimmers “Dune” dēļ iedeva kurvīti savam ilgtošam biedram Kristoferam Nolanam – abi bija vairākkārt sadarbojušies pie Nolana filmām, un Nolans Cimmeru aicināja strādāt arī pie “Tenet”, taču Cimmers atteica “Dune” dēļ – Cimmers esot ļoti liels Frenka Herberta grāmatas fans un neesot spējis atteikties no iespējas strādāt pie šī darba ekranizācijas.
Filma pieejama: “Tet+”, “Go3”, “Google Play”, “iTunes”
“Belfast”
Nominācijas – 7: LABĀKAIS ORIĢINĀLSCENĀRIJS, labākā filma, labākais otrā plāna aktieris (Kierans Haindss), labākā otrā plāna aktrise (Džūdija Denča), labākais režisors (Kenets Brana), labākā oriģināldziesma (“Down to Joy”), labākā skaņa
Sižets: Deviņus gadus veca zēna pieaugšanas stāsts pasaulē, kurā pēkšņi viss ir sagriezies kājām gaisā. Viņa ierastā un mīlestības pārpilnā dzīve mainās uz mūžiem, bet tajā vienmēr paliek vieta priekiem, smiekliem, mūzikai un kino maģijai.
Citas balvas un nominācijas:
- 1 BAFTA balva (labākā britu filma), 5 nominācijas (labākā filma, labākā otrā plāna aktrise – Ketrīna Balfe, labākais otrā plāna aktieris – Kierans Haindss, labākā montāža, labākais oriģinālscenārijs)
- 2 SAG nomnācijas (labākais aktieru ansambļa sniegums, labākā otrā plāna aktrise – Ketrīna Balfe)
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:
- Labākās otrā plāna aktrises kategorijā nominētā Džūdija Denča jau ir “Oskara” laureāte (1999. gadā par otrā plāna lomu “Shakespeare in Love”), kā arī ir vēl 6 nominācijas (kā labākajai aktrisei 2014. gadā par “Philomena”, 2007. gadā par “Notes on a Scandal”, 2006. gadā par “Mrs. Henderson Presents”, 2002. gadā par “Iris” un 1998. gadā par “Mrs Brown” un kā labākajai otrā plāna aktrisei 2001. gadā par “Chocolat”).
- Kenets Brana, kurš šogad ticis pie trim nominācijām uzreiz (kā labākais režisors, oriģinālscenārija autors un kā producents “Labākās filmas” kategorijā), iepriekš ieguvis 5 nominācijas (2012. gadā kā labākais otrā plāna aktieris par “My Week With Marilyn”, 1997. gadā par labāko adaptēto scenāriju filmai “Hamlet”, 1993. gadā par labāko īsfilmu “Swan Song” un 1990. gadā gan par labāko režiju, gan kā labākais aktieris filmā “Henry V”).
- Labākās skaņas kategorijā nominētais Nivs Adiri jau ir ieguvis “Oskaru” – 2014. gadā par “Gravity”.
Kritiķu viedoklis: 87% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 75 punkti “Metacritic”
Interesants fakts: Ar nominācijām, ko viņš ir ieguvis par šo filmu, kas ir balstīta viņa paša bērnībā piedzīvotajā, Kenets Brana ir kļuvis par pirmo cilvēku vēsturē, kurš savas karjeras laikā ir ticis nominēts 7 dažādās “Oskaru” kategorijās – lūk, kāda daudzpusība!
Filma pieejama: “Blu-ray” diskā
“West Side Story”
Nominācijas – 7: LABĀKĀ OTRĀ PLĀNA AKTRISE (ARIANA DEBOSA), labākā filma, labākais operatora darbs, labākie kostīmi, labākais režisors (Stīvens Spīlbergs), labākais mākslinieka darbs, labākā skaņa
Sižets: Filma ir adaptācija 1957. gada mūziklam un stāsta par mīlestību starp Toniju un Mariju, kuri pieder dažādām, savā starpā karojošām Ņujorkas ielu bandām.
Citas balvas un nominācijas:
- 2 BAFTA balvas (labākā otrā plāna aktrise – Ariana DeBosa, labākā aktieru atlase), 3 nominācijas (labākais otrā plāna aktieris – Maiks Feists, labākais mākslinieka darbs, labākā skaņa)
- 1 SAG balva (labākā otrā plāna aktrise – Ariana DeBosa)
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:
- Par labāko operatoru darbu nominētais Jānušs Kaminskis jau ir 2 “Oskaru” īpašnieks (balva iegūta 1999. gadā par “Saving Private Ryan” un 1994. gadā par “Schindler’s List”), un viņa kontā ir arī vēl 4 nominācijas (2013. gadā par “Lincoln”, 2012. gadā par “War Horse”, 2008. gadā par “The Diving Bell and the Butterfly” un 1998. gadā par “Amistad”).
- Stīvens Spīlbergs, kurš ir nominēts gan kā režisors, gan “Labākās filmas” kategorijā kā producents, jau ir 3 “Oskaru” īpašnieks (2 “Oskari” saņemti kā režisoram – 1999. gadā par “Saving Private Ryan” un 1994. gadā par “Schindler’s List” –, bet viens “Oskars” piešķirts arī kā režisoram par 1994. gada labāko filmu “Schindler’s List”, turklāt Spīlbergs 1987. gadā saņēma arī Irvinga G. Tālberga piemiņas balvu), kā arī viņa kontā ir vēl 14 nominācijas (2018. gadā kā producentam par “The Post”, 2016. gadā kā producentam par “Bridge of Spies”, 2013. gadā kā procucentam un režisoram par “Lincoln”, 2012. gadā kā producentam par “War Horse”, 2007. gadā kā producentam par “Letters from Iwo Jima”, 2006. gadā kā producentam un režisoram par “Munich”, 1999. gadā kā producentam par “Saving Private Ryan”, 1986. gadā kā producentam par “The Color Purple”, 1983. gadā kā producentam un režisoram par “E.T. the Extra-Terrestrial”, 1982. gadā kā režisoram par “Raiders of the Lost Ark” un 1978. gadā kā režisoram par “Close Encounters of the Third Kind”).
- Par labāko mākslinieka darbu nominētais Ādams Stokhauzens ieguva “Oskaru” 2015. gadā par “The Grand Budapest Hotel”, kā arī ticis pie vēl 2 nominācijām (2016. gadā par “Bridge of Spies” un 2014. gadā par “12 Years a Slave”).
- Par labāko mākslinieka darbu nominētā Rena DeAndželo iepriekš tikusi nominēta 2016. gadā par “Bridge of Spies”.
- Labākās skaņas kategorijā nominētais Tods A. Meitlends iepriekš saņēmis jau 4 “Oskara” nominācijas (2020. gadā par “Joker”, 2004. gadā par “Seabiscuit”, 1992. gadā par “JFK”un 1990. gadā par “Born on the Fourth of July”).
- Labākās skaņas kategorijā nominētais Gerijs Ridstroms ir 7 (!) “Oskaru” īpašnieks (1999. gadā 2 balvas par “Saving Private Ryan”, 1997. gadā par “Titanic”, 1994. gadā 2 balvas par “Jurassic Park” un 1992. gadā 2 balvas par “Terminator 2: Judgment Day”), kā arī saņēmis vēl 12 nominācijas (2020. gadā par “Ad Astra”, 2016. gadā par “Bridge of Spies”, 2013. gadā par “Lincoln”, 2 nominācijas 2012. gadā par “War Horse”, 2007. gadā par labāko animēto īsfilmu “Lifted”, 2004. gadā par “Finding Nemo”, 2003. gadā par “Minority Report”, 2002. gadā par “Monsters, Inc.”, 2000. gadā par “Star Wars: Episode I – The Phantom Menace” un 2 nominācijas 1992. gadā par “Backdraft”).
- Labākās skaņas kategorijā nominētais Endijs Nelsons jau ir saņēmis 2 “Oskarus” (2013. gadā par “Les Miserables” un 1999. gadā par “Saving Private Ryan”), kā arī ir ticis nominēts vēl 19 (!!!) reizes (2017. gadā par “La La Land”, 2 nominācijas 2016. gadā par “Star Wars: The Force Awakens” un par “Bridge of Spies”, 2013. gadā par “Lincoln”, 2012. gadā par “War Horse”, 2 nominācijas 2010. gadā par “Avatar” un “Star Trek”, 2007. gadā par “Blood Diamond”, 2006. gadā par “War of the Worlds”, 2 nominācijas 2004. gadā par “The Last Samurai” un par “Seabiscuit”, 2002. gadā par “Moulin Rouge!”, 2000. gadā par “The Insider”, 1999. gadā arī par “The Thin Red Line”, 1998. gadā par “L.A. Confidential”, 1997. gadā par “Evita”, 1996. gadā par “Braveheart”, 1994. gadā par “Schindler’s List” un 1989. gadā par “Gorillas in the Mist: The Story of Dian Fossey”).
- Labākās skaņas kategorijā nominētais Šons Mērfijs jau ir ieguvis “Oskaru” (1994. gadā par “Jurassic Park”), kā arī izpelnījies vēl 2 iepriekšējas nominācijas (2000. gadā par “Star Wars: Episode I – The Phantom Menace” un 1990. gadā par “Indiana Jones and the Last Crusade”).
- Filmas producente Kristija Makosko Krīgere, kura saņēmusi nomināciju “Labākās filmas” kategorijā, jau ir tikusi nominēta 2 citas reizes (2018. gadā par “The Post” un 2016. gadā par “Bridge of Spies”).
Kritiķu viedoklis: 92% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 85 punkti “Metacritic”
Interesants fakts: Filma ir veltīta Stīvena Spīlberga tēvam Arnoldam Spīlbergam, kurš devās mūžībā 2020. gadā (kad filmai bija oriģināli paredzēts iznākt) 103 (!) gadu vecumā.
Filma pieejama: “Blu-ray” diskā
“King Richard”
Nominācijas – 6: LABĀKAIS AKTIERIS (VILS SMITS), labākā filma, labākā otrā plāna aktrise (Aundžane Elisa), labākā montāža, labākā oriģināldziesma (“Be Alive”), labākais oriģinālscenārijs
Sižets: Apbruņojies ar skaidru vīziju un dzelžainu plānu, Ričards Viljamss ir apņēmības pilns ierakstīt savas meitas Vīnusu un Serīnu vēsturē. Meitenes trenējas Kalifornijas nolaistajos tenisa kortos Komptonā gan lietū, gan saules svelmē, un viņas veido gan tēva nelokāmā apņēmība, gan mātes līdzsvarotā plānošana un asā intuīcija, kas ļauj pārspēt šķietami nepārvaramus šķēršļus un piepildīt no viņām gaidīto.
Citas balvas un nominācijas:
- 1 BAFTA balva (labākais aktieris – Vils Smits), 3 nominācijas (labākais oriģinālscenārijs, labākā otrā plāna aktrise – Aundžane Elisa, labākā aktieru atlase)
- 1 SAG balva (labākais aktieris – Vils Smits) un 1 nominācija (labākais aktieru ansambļa sniegums)
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:
- Vils Smits, kurš šogad ir nominēts gan kā aktieris, gan kā filmas producents “Labākās filmas” kategorijā, iepriekš ir ticis nominēts 2 reizes kā labākais aktieris (2007. gadā par “The Pursuit of Happyness” un 2002. gadā par “Ali”).
- Montāžas režisore Pamela Mārtina iepriekš tikusi nominēta 2011. gadā par filmu “The Fighter”.
Kritiķu viedoklis: 90% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 76 punkti “Metacritic”
Interesants fakts: Vils Smits par darbu pie šīs filmas esot saņēmis 40 (!) miljonus ASV dolāru, bet Vils nav skops un ar savu milzonīgo algu esot dalījies arī ar saviem kolēģiem, pats no brīvas gribas izrakstot čekus, lai kompensētu to, ka ASV filma vienlaikus iznāca gan kinoteātros, gan “HBO Max” straumēšanas platformā.
Filma pieejama: “King Richard” šobrīd ir skatāma Latvijas kinoteātros
“Don’t Look Up”
Nominācijas – 4: labākā filma, labākā montāža, labākā mūzika, labākais oriģinālscenārijs
Sižets: Divi līdz šim ne pārāk slaveni astronomi ir spiesti rīkot globālu mediju kampaņu, lai brīdinātu cilvēci par komētas tuvošanos, kas iznīcinās Zemi.
Citas balvas un nominācijas:
- 4 BAFTA nominācijas (labākā filma, labākais oriģinālscenārijs, labākais aktieris – Leonardo Dikaprio, labākā mūzika)
- 1 SAG nominācija (labākais aktieru ansambļa sniegums)
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:
- Montāžas režisors Henks Korvins jau ir ticis nominēts “Oskaram” 2 reizes (2019. gadā par “Vice” un 2016. gadā par “The Big Short”).
- Arī mūzikas autora Nikolasa Britela kontā jau ir 2 iepriekšējas “Oskaru” nominācijas (2019. gadā par “If Beale Street Could Talk” un 2017. gadā par “Moonlight”).
- Ādams Makejs, kurš šogad ir nominēts gan par oriģinālscenāriju, gan kā producents “Labākās filmas” kategorijā, iepriekš ir ieguvis “Oskaru” (2016. gadā par labāko adaptēto scenāriju filmai “The Big Short”), kā arī saņēmis vēl 4 nominācijas (3 nominācijas 2019. gadā par “Vice” – labākās filmas, labākā režisora un labākā oriģinālscenārija kategorijās, kā arī vēl viena nomnācijas 2016. gadā par “The Big Short” – labākā režisora kategorijā).
- Filmas producents Kevins Dž. Mesiks iepriekš ticis nominēts 2019. gadā “Labākās filmas” kategorijā par “Vice”.
Kritiķu viedoklis: 56% sapuvis reitings “Rotten Tomatoes”, 49 punkti “Metacritic”
Interesants fakts: Lai filmas ticamības efekts būtu pēc iespējas lielāks, pie tās kā konsultante strādāja NASA astronome Eimija Mainzere – ikdienā viņa ir viena no atbildīgajām par NASA NEOWISE misiju, kas seko līdzi dažādiem objektiem, kuri pietuvojas Zemes atmosfērai; viņas amata nosaukums filmā bija “padomniece astrotehnoloģijas jautājumos”.
Filma pieejama: “Netflix”
“Drive My Car”
Nominācijas – 4: LABĀKĀ STARPTAUTISKĀ FILMA (JAPĀNA), labākā filma, labākais režisors (Rjusuke Hamaguči), labākais adaptētais scenārijs
Sižets: Jūsuke ir teātra aktieris un režisors, kurš ikdienā pārvietojas ar koši sarkanu “Saab” auto. Iestudējot Čehova “Tēvocis Vaņa”, viņš lugā meklē paralēles ar savu dzīvi un risina atbildi uz jautājumu: kāpēc sieva viņu nodeva?
Citas balvas un nominācijas:
- 1 BAFTA balva (labākā ārzemju filma), 2 nominācijas (labākais režisors – Rjusuke Hamaguči, labākais adaptētais scenārijs)
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:
- Japāna “Labākās starptautiskās filmas” kategorijā (vai tās ekvivalentā ar citu nosaukumu) iepriekš ir triumfējusi 4 reizes (2009. gadā ar “Departures”, 1956. gadā ar “Samurai, The Legend of Musashi”, 1955. gadā ar “Gate of Hell” un 1952. gadā ar “Rashomon”), kā arī tikusi nominēta vēl 12 reizes (2019. gadā ar “Shoplifters”, 2004. gadā ar “The Twilight Samurai”, 1982. gadā ar “Muddy River”, 1981. gadā ar “Kagemusha (The Shadow Warrior)”, 1976. gadā ar “Sandakan No. 8”, 1972. gadā ar “Dodes’ka-den”, 1968. gadā ar “Portrait of Chieko”, 1966. gadā ar “Kwaidan”, 1965. gadā ar “Woman in the Dunes”, 1964. gadā ar “Twin Sisters of Kyoto”, 1962. gadā ar “Immortal Love” un 1957. gadā ar “Harp of Burma”).
Kritiķu viedoklis: 98% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 91 punks “Metacritic”
Interesants fakts: Filma pamatā ir balstīta uz Haruki Murakami īsā stāsta ar tādu pašu nosaukumu, kas nāk no viņa 2014. gada īso stāstu kolekcijas “Men Without Women”, taču scenārijā ir iekļauti elementi no vēl diviem citiem šīs pašas kolekcijas īsajiem stāstiem “Scheherazade” un “Kino”; savukārt īsā stāsta un attiecīgi arī filmas nosaukums ir aizgūts no “Bītlu” dziesmas.
Filma pieejama: “Drive My Car” ir skatāma kinoteātrī “Kino Bize”
“Nightmare Alley”
Nominācijas – 4: labākā filma, labākais operatora darbs, labākie kostīmi, labākais mākslinieka darbs
Sižets: Krāpnieks Stens Kārlails apvienojas ar psihiatri Lilitu Riteri, lai varētu izspiest naudu no lētticīgajiem cilvēkiem ar domu lasīšanas šoviem, kuros notiek arī saiknes meklēšana ar viņpasauli. Taču šī nodarbe kļūst daudz bīstamāka un sarežģītāka, nekā likās no pirmā acu uzmetiena.
Citas balvas un nominācijas:
- 3 BAFTA nominācijas (labākais operatora darbs, labākie kostīmi, labākais mākslinieka darbs)
- 1 SAG nominācija (labākā otrā plāna aktrise – Keita Blānšeta)
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:
- Operators Dens Lostsens iepriekš jau ticis nominēts 2018. gadā par “The Shape of Water”.
- Arī kostīmu mākslinieks Luiss Sekeira izpelnījās nomināciju 2018. gadā par “The Shape of Water”.
- Par labāko mākslinieka darbu nominētais Šeins Vio jau ir ieguvis “Oskaru” – 2018. gadā par “The Shape of Water”.
- Giljermo del Toro, kurš šogad ir nominēts “Labākās filmas” kategorijā kā producents, jau ir 2 “Oskaru” īpašnieks (abi saņemti 2018. gadā par “The Shape of Water”), kā arī ticis nominēts vēl 2 reizes (2018. gadā par “The Shape of Water” oriģinālscenāriju un 2007. gadā par “Pan’s Labyrinth” oriģinālscenāriju).
- Producents Dž. Mailss Deils 2018. gadā jau ieguva “Oskaru” “Labākās filmas” kategorijā par “The Shape of Water”.
- Bredlijs Kūpers, kurš arī šogad ir nominēts “Labākās filmas” kategorijā kā producents, iepriekš ticis pie 8 nominācijām (2020. gadā kā “Joker” producents, 3 nominācijas 2019. gadā par “A Star Is Born” – par labāko filmu, labāko aktieri un labāko adaptēto scenāriju, 2015. gadā 2 nominācijas par “American Sniper” – kā producentam “Labākās filmas” kategorijā un kā labākajam aktierim, 2014. gadā labākā otrā plāna aktiera nominācija par “American Hustle”, 2013. gadā labākā aktiera nominācija par “Silver Linings Playbook”).
Kritiķu viedoklis: 79% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 70 punkti “Metacritic”
Interesants fakts: Ideja veidot šo filmu Giljermo del Toro radās pirms daudziem gadiem, kad 1992. gadā aktieris un labs del Toro draugs Rons Perlmans viņam iedeva Viljama Lindsija Grešema 1946. gadā izdoto grāmatu, uz kuras filma ir balstīta.
Filma pieejama: “Nightmare Alley” pie mums šobrīd diemžēl nav nekur skatāma
“Being the Ricardos”
Nominācijas – 3: labākais aktieris (Havjers Bardems), labākais otrā plāna aktieris (Dž.K. Simonss), labākā aktrise (Nikola Kidmena)
Sižets: Stāsts par Lusilu Bolu un Dezi Arnezu, seriāla “I Love Lucy” galveno lomu atveidotājiem un pāri arī reālajā dzīvē, kuriem jātiek galā ar krīzēm, kas var pielikt punktu gan viņu karjerām, gan laulībai.
Citas balvas un nominācijas:
- 2 BAFTA nominācijas (labākā mūzika, labākais oriģinālscenārijs)
- 2 SAG nominācijas (labākā aktrise – Nikola Kidmena, labākais aktieris – Havjers Bardems)
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:
- Nikola Kidmena jau ir “Oskara” laureāte (viņa balvu saņēma 2003. gadā kā labākā aktrise par “The Hours”), kā arī viņas kontā vēl 3 nominācijas (2017. gadā par otrā plāna lomu filmā “Lion”, 2011. gadā labākās aktrises nominācija pa “Rabbit Hole” un 2002. gadā labākās aktrises nominācija par “Moulin Rouge!”).
- Arī Havjers Bardems jau reiz ir saņēmis “Oskaru” (2008. gadā par otrā plāna lomu filmā “No Country For Old Men”), kā arī viņam tikušas vēl 2 nominācijas (kā labākajam aktierim 2011. gadā par “Biutiful” un 2001. gadā par “Before Night Falls”).
- “Oskars” ir arī Dž.K. Simonsa kontā – viņš to saņēma 2015. gadā par otrā plāna lomu filmā “Whiplash”.
Kritiķu viedoklis: 68% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 60 punkti “Metacritic”
Interesants fakts: Lai gan Bardems par sav darbu filmā ir saņēmis par “Oskara” nomināciju, viņa izvēle šai lomai bija diezgan pretrunīga – daudzus nesajūsmināja fakts, ka Dezi (kurš bija kubietis) loma ir piešķirta spāņu, nevis Latīņamerikas aktierim; sākotnēji filmas režisors un scenārija autors Ārons Sorkins Dezi lomai esot vēlējies kādu brazīļu aktieri, bet viņa aktieru atlases konsultante esot pateikusi, ka tā nebūšot pareizi, jo, viņasprāt, brazīlieši… neesot latīņamerikāņi.
Filma pieejama: “Amazon Prime Video”
“CODA”
Nominācijas – 3: LABĀKĀ FILMA, LABĀKAIS OTRĀ PLĀNA AKTIERIS (TROJS KOCUS), LABĀKAIS ADAPTĒTAIS SCENĀRIJS
Sižets: Rūbija ir vienīgā dzirdīgā persona ģimenē, kur visi citi ir nedzirdīgi. Kad tiek apdraudēta ģimenes iztika – zvejošanas uzņēmums –, Rūbijai nākas izvēlēties starp saviem sapņiem studēt mūziku un bailēm pamest vecākus.
Citas balvas un nominācijas:
- 2 BAFTA balvas (labākais adaptētais scenārijs, labākais otrā plāna aktieris – Trojs Kocurs), 1 nominācija (labākā aktrise – Emīlija Džonsa)
- 2 SAG balvas (labākais otrā plāna aktieris – Trojs Kocurs, labākais aktieru ansambļa sniegums)
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: visiem šīs ir pirmās “Oskaru” nominācijas karjerā!
Kritiķu viedoklis: 96% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 75 punkti “Metacritic”
Interesants fakts: “CODA” ir 2014. iznākušās franču filmas “La famille Bélier”, taču rīmeikā ir izmainīta viena svarīga lieta, par ko tika kritizēta oriģinālā franču filma – tajā divas no galvenajām nedzirdīgo lomām atveidoja dzirdīgi aktieri; “CODA” visus Rosi ģimenes nedzirdīgos locekļus atveido aktieri, kuri paši ir nedzirdīgi.
Filma pieejama: “Apple TV+”
“Encanto”
Nominācijas – 3: LABĀKĀ ANIMĀCIJAS FILMA, labākā mūzika, labākā oriģināldziesma (“Dos Oruguitas”)
Sižets: Brīnumaina ģimene dzīvo Kolumbijas kalnu mājā, kura atrodas pasakainā vietā sauktu par Enkanto. Katru šīs ģimenes bērnu maģija ir apveltījusi ar unikālām spējām – no superspēka līdz dziedināšanas prasmei. Tikai jaunajai Mirabellai nepiemīt nekā īpaša. Uzzinājusi, ka Enkanto maģija ir apdraudēta, Mirabella nolemj, ka tieši viņa ir pēdējā cerība savas neparastās ģimenes glābšanā.
Citas balvas un nominācijas:
- 1 BAFTA balva (labākā animācijas filma)
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:
- Lins-Manuels Miranda, kurš ir dziesmas “Dos Oruguitas” autors, iepriekš jau reiz ir ticis nominēts labākās oriģināldziesmas kategorijā – 2017. gadā par filmas “Moana” dziesmu “How Far I’ll Go”.
- Filmas režisors Bairons Hovards jau ir saņēmis “Oskaru” (2017. gadā par “Zootopia”), kā arī viņa kontā vēl viena nominācija (2009. gadā par “Bolt”).
- Arī filmas producents Klārks Spensers jau ir “Oskara” lauerāts (2017. gadā par “Zootopia”), un arī viņš ir izpelnījies vēl vienu nomināciju (2019. gadā par “Ralph Breaks the Internet”).
Kritiķu viedoklis: 91% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 75 punkti “Metacritic”
Interesants fakts: Ja Lins-Manuels Miranda iegūs “Oskaru”, tad viņš kļūs par tikai 17. cilvēku vēsturē, kuram ir izdevies EGOT sasniegums jeb četru kultūras megabalvu iegūšana – Mirandam jau ir trīs ASV teātra balvas “Tony”, trīs mūzikas “Grammy” balvas un 2 televīzijas “Emmy” apbalvojumi, viņam pietrūkst tikai “Oskars”.
Filma pieejama: “Encanto” šobrīd skatāma Latvijas kinoteātros
“Flee”
Nominācijas – 3: labākā anmācijas filma, labākā dokumentālā filma, labākā starptautiskā filma (Dānija)
Sižets: Amins Navabi, 36 gadus vecs talantīgs zinātnieks, cīnās ar vairāk nekā 20 gadus glabātu noslēpumu, kas draud izjaukt dzīvi, ko viņš tik rūpīgi ir būvējis sev un savam topošajam vīram.
Citas balvas un nominācijas:
- 2 BAFTA nominācijas (labākā dokumentālā filma, labākā animācijas filma)
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:
- Filmas producente Signe Birge Sorensena, kura ir nominēta gan animācijas filmas, gan dokumentālās filmas kategorijā, iepriekš jau saņēmus 2 “Oskara” nominācijas (labākās dokumentālās filmas kategorijā 2016. gadā par “The Look of Silence” un 2014. gadā par “The Act of Killing”).
- Dānija labākās ārzemu filmas kategorijā jau ir tikusi pie 4 “Oskariem” (2021. gadā par “Another Round”, 2011. gadā par “In a Better World”, 1989. gadā par “Pelle the Conquerer” un 1988. gadā par “Babette’s Feast”), kā arī vēl 9 nominācijām (2017. gadā par “Land of Mine”, 2016. gadā par “A War”, 2014. gadā par “The Hunt”, 2013. gadā par “A Royal Affair”, 2007. gadā par “After the Wedding”, 1990. gadā par “Waltzing Regitze”, 1962. gadā par “Harry and the Butler”, 1960. gadā par “Paw” un 1957. gadā par “Qivitoq”).
Kritiķu viedoklis: 98% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 91 punkts “Metacritic”
Interesants fakts: “Flee” ir pirmā filma “Oskaru” vēsturē, kura ir vienlaikus tikusi nominēta šajās trīs kategorijās.
Filma pieejama: “Flee” būs skatāma 19. martā LUX filmu dienās
“Licorice Pizza”
Nominācijas – 3: labākā filma, labākais režisors (Pols Tomass Andersons), labākais oriģinālscenārijs
Sižets: 1973. gads, Sanfernando ieleja. Gerijs Valentains ir līdz ausīm ieķēries par viņu krietni vecākajā meitenē Alanā Keinā un visiem spēkiem cenšas viņu aplidot.
Citas balvas un nominācijas:
- 1 BAFTA balva (labākais oriģinālscenārijs), 4 nominācijas (labākā filma, labākais režisors – Pols Tomass Andersons, labāka aktrise – Alana Haima, labākā montāža)
- 1 SAG nominācija (labākais otrā plāna aktieris – Bredlijs Kūpers)
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:
- Pols Tomass Andersons, kurš šogad ir nominēts trīskārši visās kategorijās (kā producents, režisors un scenārists), iepriekš ir izpelnījies 8 “Oskara” nominācijas (2 nominācijas par “Phantom Thread” – labākā režisora un labākās filmas kategorijā kā producents, 2015. gadā par “Inherent Vice” labākā adaptētā scenārija kategorijā, 3 nominācijas par “There Will Be Blood” – labākās filmas kategorijā kā producents, labākā režisora un labākā adaptētā scenārija kategorijās, 2000. gadā par “Magnolia” labākā oriģinālscenārija kategorijā un 1998. gadā par “Boogie Nights” labākā oriģinālscenārija kategorijā).
Kritiķu viedoklis: 91% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 90 punkti “Metacritic”
Interesants fakts: Filmā ir redzams Leonardo Dikaprio tēvs Džordžs Dikaprio – viņš filmā atveido vīru, kurš galvenajam varonim Gerijam pārdod ūdensgultu; filmā atveidotajā laika periodā Džordžs Dikaprio esot bijusi pazīstama Dienvidkalifornijas “underground” mākslas pasaules figūra.
Filma pieejama: “Licorice Pizza” šobrīd skatāma Latvijas kinoteātros
“The Lost Daughter”
Nominācijas – 3: labākā aktrise (Olīvija Kolmane), labākā otrā plāna aktrise (Džesija Baklija), labākais adaptētais scenārijs
Sižets: Kādas sievietes klusais un vientuļais atvaļinājums jūras krastā kļūst bīstams, kad viņa atmiņu uzjundījuma dēļ sāk kļūt apsēsti ieinteresēta kādā jaunā sievietē, kura ar saviem bērniem ir apmetusies netālu.
Citas balvas un nominācijas:
- 2 BAFTA nominācijas (labākais adaptētais scenārijs, labākā otrā plāna aktrise – Džesija Baklija)
- 1 SAG nominācija (labākā aktrise – Olīvija Kolmane)
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:
- Olīvija Kolmane jau ir saņēmusi vienu “Oskaru” (2019. gadā par “The Favourite” kā labākā aktrise) un arī vēl vienu nomināciju (2021. gadā par “The Father” labākās otrā plāna aktrises kategorijā).
- Megija Džilenhola, kura ir nominēta kā labākā adaptētā scenārija autore, iepriekš ir saņēmusi “Oskara” nomināciju labākās otrā plāna aktrises kategorijā – 2010. gadā par “Crazy Heart”.
Kritiķu viedoklis: 95% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 86 punkti “Metacritic”
Interesants fakts: Filmas režisore un scenārija autore Megija Džilenhola pastāstīja, ka romāna “The Lost Daughter” autore Elena Ferrante piekrita tam, ka viņas romāns tiktu ekranizēts, ar vienu nosacījumu – ekranizācija ir jāuztic režisorei sievietei.
Filma pieejama: “Netflix”
“No Time To Die”
Nominācijas – 3: LABĀKĀ ORIĢINĀLDZIESMA (“NO TIME TO DIE”), labākā skaņa, labākie vizuālie efekti
Sižets: Džeimss Bonds ir atstājis operatīvo dienestu un bauda mierīgu dzīvi Jamaikā. Viss mainās, kad salā ierodas viņa vecais draugs Felikss Leiters no CIP ar lūgumu palīdzēt. Uzdevums glābt nolaupītu zinātnieku negaidīti izvēršas par slazdu Bondam. Viņš nonāk aci pret aci ar noslēpumainu ienaidnieku, kura rokās ir bīstams jauno tehnoloģiju ierocis.
Citas balvas un nominācijas:
- 1 BAFTA balva (labākā montāža), 4 nominācijas (labākā britu filma, labākais operatora darbs, labākie vizuālie efekti, labākā skaņa)
- 1 SAG balva (labākais kaskadieru ansambļa darbs)
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:
- Labāko vizuālo efektu kategorijā nominētais Džonatans Fokners iepriekš ir saņēmis 2 “Oskara” nominācijas (2018. gadā par “Guardians of the Galaxy Vol. 2” un 2015. gadā par “Guardians of the Galaxy”).
- Labāko vizuālo efektu kategorijā nominētais Kriss Korbulds jau ir viena “Oskara” īpašnieks (viņš to saņēma 2011. gadā par “Inception”), kā arī ir ticis nominēts balvai vēl 4 reizes (2019. gadā par “Christopher Robin”, 2018. gadā par “Star Wars: The Last Jedi”, 2016. gadā par “Star Wars: The Force Awakens” un 2009. gadā par “The Dark Knight”).
- Par labāko skaņu nominētais Saimons Heiss jau reiz ir ieguvis “Oskaru” – 2013. gadā par “Les Miserables”.
- Par labāko skaņu nominētais Olivers Tārnijs iepriekš ir ticis nominēts 4 reizes (2021. gadā par “News of the World”, 2020. gadā par “1917”, 2016. gadā par “The Martian” un 2014. gadā par “Captain Phillips”).
- Par labāko skaņu nominētais Pols Masijs jau ir ieguvis “Oskaru” (2019. gadā par “Bohemian Rhapsody”), kā arī nopelnījis vēl 8 nominācijas (2020. gadā par “Ford v Ferrari”, 2016. gadā par “The Martian”, 2008. gadā par “3:10 To Yuma”, 2007. gadā par “Pirates of the Caribbean: Dead Man’s Chest”, 2006. gadā par “Walk the Line”, 2004. gadā par “Master and Commander: The Far Side of the World”, 1998. gadā par “Air Force One” un 1995. gadā par “Legends of the Fall”).
- Arī Marks Teilors, kurš ir nominēts par labāko skaņu, ir jau ieguvis “Oskaru” (2020. gadā par “1917”), kā arī viņa kontā vēl 2 nominācijas (2016. gadā par “The Martian” un 2014. gadā par “Captain Phillips”).
Kritiķu viedoklis: 83% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 68 punkti “Metacritic”
Interesants fakts: Billija Ailiša, ierakstot “No Time To Die” tituldziesmu 18 gadu vecumā, kļuva par jaunāko mākslinieci, kas ir iedziedājusi Bonda dziesmu, un viņas “No Time To Die” ironiskā kārtā saņēma “Grammy” nomināciju sešus mēnešus pirms filmas reālā iznākšanas datuma – Bonda 25. filma pa iznākšanas kalendāriem mētājās kā reti kura filma.
Filma pieejama: “Google Play”
“The Tragedy of Macbeth”
Nominācijas – 3: labākais aktieris (Denzels Vašingtons), labākais operatora darbs, labākais mākslinieka darbs
Sižets: Viljama Šekspīra slavenās lugas jauna ekranizācija. Trīs raganas pārliecina skotu lordu, ka viņš kļūs par nākamo Skotijas karali, un viņa ambiviozā sieva palīdz viņam sagrābt varu.
Citas balvas un nominācijas:
- 1 BAFTA nominācija (labākais operatora darbs)
- 1 SAG nominācija (labākais aktieris – Denzels Vašingtons)
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:
- Denzels Vašingtons jau ir saņēmis 2 “Oskarus” (kā labākais aktieris 2002. gadā par “Training Day” un kā labākais otrā plāna aktieris 1990. gadā par “Glory”), kā arī izpelnījies vēl 7 nominācijas (kā labākais aktieris 2017. gadā par “Roman J. Israel, Esq.”, 2 nominācijas 2017. gadā par “Fences” – kā labākais aktieris un kā producents “Labākās filmas” kategorijā, 2013. gadā kā labākais aktieris par “Flight”, 2000. gadā kā labākais aktieris par “The Hurricane”, 1993. gadā kā labākais aktieris par “Malcolm X” un 1988. gadā kā labākais otrā plāna aktieris par “Cry Freedom”).
- Operators Bruno Delbonels iepriekš ticis nominēts “Oskaram” 5 reizes (2018. gadā par “Darkest Hour”, 2014. gadā par “Inside Llewyn Davis”, 2010. gadā par “Harry Potter and the Half-Blood Prince”, 2005. gadā par “A Very Long Engagement” un 2002. gadā par “Amélie”).
- Labākā mākslinieka darba kategorijā nominētā Nensija Haija jau ir 2 “Oskaru” laureāte (2020. gadā par “Once Upon a Time… In Hollywood” un 1992. gadā par “Bugsy”), kā arī ir tikusi nominēta vēl 6 reizes (2017. gadā par “Hail, Caesar!”, 2011. gadā par “True Grit”, 2007. gadā par “Dreamgirls”, 2003. gadā par “Road to Perdition”, 1995. gadā par “Forrest Gump” un 1992. gadā par “Barton Fink”).
Kritiķu viedoklis: 93% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 87 punkti “Metacritic”
Interesants fakts: Šī ir pirmā filma, ko Džoels Koens ir režisējis vienatnē bez sava brāļa Ītana Koena; līdz šim abi brāļi vienmēr bija strādājuši kopā, bet nu Ītans no kino esot nedaudz piekusis.
Filma pieejama: “Apple TV+”
“Cruella”
Nominācijas – 2: LABĀKIE KOSTĪMI, labākais grims un matu sakārtojums
Sižets: 70. gadi Londonā iezīmējās ar pankroka kultūras dzimšanu. Talantīgā krāpniece Estella ir nolēmusi kļūt slavena modes pasaulē un kopā ar saviem drauģeļiem ir gatava izkarot britu galvaspilsētā savu vietu zem saules. Drīz viņa nonāk kādas augstprātīgas baroneses redzeslokā, kura izmaina Estellas dzīvi uz visiem laikiem.
Citas balvas un nominācijas:
- 1 BAFTA balva (labākie kostīmi), 1 nominācija (labākais grims un matu sakārtojums)
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:
- Kostīmu māksliniece Dženija Bīvana jau ir divkārtēja “Oskara” laureāte (2016. gadā par “Mad Max: Fury Road” un 1987. gadā par “A Room With a View”), kā arī viņa ir saņēmusi vēl 8 nominācijas (2011. gadā par “The King’s Speech”, 2002. gadā par “Gosford Park”, 2000. gadā par “Anna and the King”, 1996. gadā par “Sense and Sensibility”, 1994. gadā par “The Remains of the Day”, 1993. gadā par “Howards End”, 1988. gadā par “Maurice” un 1985. gadā par “The Bostonians”).
- Par labāko grimu nominētā Naomi Donna jau ir bijusi nominēta “Oskaram” – 2020. gadā par “1917”.
Kritiķu viedoklis: 74% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 59 punkti “Metacritic”
Interesants fakts: Kostīmu māksliniece Dženija Bīvena kopumā izveidoja 277 dažādus tērpus galveno lomu atveidotājiem, no kuriem 47 bija pardzēti tieši Kruellai.
Filma pieejama: “Tet+”, “Google Play”, “iTunes”
“The Eyes of Tammy Faye”
Nominācijas – 2: LABĀKĀ AKTRISE (DŽESIKA ČASTEINA), LABĀKAIS GRIMS UN MATU SAKĀRTOJUMS
Sižets: Stāsts par slaveno televaņģelisti Tamiju Feju Bakeri – viņas panākumiem, kritumu un labā vārda atgūšanu.
Citas balvas un nominācijas:
- 1 BAFTA balva (labākais grims un matu sakārtojums)
- 1 SAG balva (labākā aktrise – Džesika Časteina)
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:
- Dzesika Časteina “Oskaram” ir bijusi nominēta jau divreiz (2013. gadā kā labākā aktrise par “Zero Dark Thirty” un 2012. gadā kā labākā otrā plāna aktrise par “The Help”).
Kritiķu viedoklis: 70% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 55 punkti “Metacritic”
Interesants fakts: Filmas izveide ilgus gadus bija Džesikas Časteinas sapņu projekts – ap 2012. gadu viņa redzēja dokumentālo filmu ar tādu pašu nosaukumu par Tamiju Feju Bakeri, pēc kā Časteina iegādājās tiesības izveidot biogrāfisku filmu par bēdīgi slavenajiem televanģelistiem.
Filma pieejama: “Bluray” diskā
“Parallel Mothers”
Nominācijas – 2: labākā aktrise (Penelope Krusa), labākā mūzika
Sižets: Divas sievietes sastopas slimnīcā, kur abām tūdaļ gaidāmas dzemdības. Abas ir vientuļas un stāvoklī palikušas nejauši. Dženisa, sieviete pusmūžā, to nenožēlo un ir sajūsmā par bērniņu. Savukārt pusaudze Ana ir nobijusies un nožēlo lēmumu kļūt par māti. Dženisa cenšas viņu iedrošināt, kamēr abas staigā pa slimnīcas gaiteņiem. Saikne, ko topošās mātes izveido šajā brīdī, kļūst ļoti cieša, nes sarežģījumus un izmaina viņu dzīves.
Citas balvas un nominācijas:
- 1 BAFTA nominācija (labākā ārzemju filma)
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:
- Penelopes Krusas kontā jau ir viens “Oskars” (2009. gadā par “Vicky Cristina Barcelona”), kā arī vēl 2 nominācijas (2010. gadā par labāko otrā plāna lomu filmā “Nine” un 2007. gadā kā labākajai aktrisei par filmu “Volver”).
- Mūzikas autors Alberto Iglesiass iepriekš ticis nominēts “Oskaram” 3 reizes (2012. gadā par “Tinker Tailor Soldier Spy”, 2008. gadā par “The Kite Runner” un 2006. gadā par “The Constant Gardener”).
Kritiķu viedoklis: 97% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 88 punkti “Metacritic”
Interesants fakts: Filmas plakāts, uz kura redzams krūtsgals, no kura tek pile piena, tika aizvākts no “Instagram” platformas tās noteikumu dēļ attiecībā uz kailskatiem; šis lēmums tika plaši kritizēts, kā rezultātā “Instagram” beigu beigās par nodarīto oficiāli atvainojās un tomēr ļāva plakātām parādīties savā platformā.
Filma pieejama: “Parallel Mothers” pie mums šobrīd diemžēl vairs nekur nav skatāma
“tick, tick… BOOM!”
Nominācijas – 2: labākais aktieris (Endrjū Garfīlds), labākā montāža
Sižets: Džonatana Larsona, mūzikla “Rent” autora, autobiogrāfiskā mūzikla ar tādu pašu nosaukumu ekranizācija. Filma seko līdzi Džona dzīvei 1990. gadā, kad viņš, būdams jauns teātra komponists, piepelnās kā viesmīlis Ņujorkas ēdnīcā, vienlaikus strādājot pie darba, kas, kā viņš cer, kļūst par nākamo diženo Amerikas mūziklu.
Citas balvas un nominācijas:
- 1 SAG nominācija (labākais aktieris – Endrjū Garfīlds)
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:
- Endrjū Garfīlds jau reiz ir ticis nominēts “Oskaram” – kā labākais aktieris 2017. gadā par “Hacksaw Ridge”.
- Par labāko montāžu nominētais Endrjū Vaisblūms arī jau ir “Oskara” nominants – 2011. gadā par “Black Swan”.
Kritiķu viedoklis: 87% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 74 punkti “Metacritic”
Interesants fakts: Filma ir pārpilna ar dažādu Brodvejas slavenību “cameo” lomiņām, bet mūziklu fani visvairāk, visticamāk, novērtēs Stīvena Sondhaima (kurš pats ir arī kā personāžs filmā Bredlija Vitforda atveidojumā) balss “cameo” balss pasta ziņā – Sondhaims nesen, pagājušā gada novembra nogalē, devās mūžībā.
Filma pieejama: “Netflix”
“The Worst Person in the World”
Nominācijas – 2: labākā starptautiskā filma (Norvēģija), labākais oriģinālscenārijs
Sižets: Jūlija nevarētu sakārtot savu dzīvi tā, kā filmas veidotāji to izdarījuši viņas vietā: prologā, 12 nodaļās un epilogā. Tuvojoties 30. dzimšanas dienai, viņa no jauna rod talantus un karjeras ceļus. Uzsākot attiecības ar nedaudz vecāko grafisko noveļu autoru Akselu, abiem ir ideāla saderība, kas pieprasa stabilitāti. Tomēr Jūliju arvien vairāk piepilda nemiers. Maldīdamās starp to, ko vēlas pati un citi sagaida, viņa vienu nakti sastop Eivinnu. Savu untumu svētīta, viņa ir gatava pamest visu.
Citas balvas un nominācijas:
- 2 BAFTA nominācijas (labākā ārzemju filma, labākā aktrise – Renāte Reinsve)
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:
- Norvēģijas filmas labākās ārzemju filmas kategorijā līdz šim bija nominētas 5 reizes (2013. gadā par “Kon-Tiki”, 2002. gadā par “Elling”, 1997. gadā par “The Other Side of Sunday”, 1988. gadā par “Pathfinder” un 1958. gadā par “Nine Lives”).
Kritiķu viedoklis: 97% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 90 punkti “Metacritic”
Interesants fakts: Galvenās lomas atveidotāja Renāte Reinsve, kura par darbu filmā saņēma labākās aktrises balvu Kannu kinofestivālā, pirms tika pie lomas šajā filmā, bija nolēmusi mest mieru aktiermākslai un tā vietā pievērsties galdnieces amatam, taču dienu pēc tam, kad viņa bija pieņēmusi šo lēmumu, filmas režisors Joahims Trīrs uzaicināja viņu uz neplānotu tikšanos, kas vēlāk noveda pie “The Worst Person in the World”.
Filma pieejama: “The Worst Person in the World” šobrīd skatāma Latvijas kinoteātros
“Ala Kachuu – Take and Run”
Nominācijas – 1: labākā īsfilma
Sižets: Stāsts par kādu jaunu sieviti no Kirgiztānas, kura tiek nolaupīta un piespiesta precēties.
Citas balvas un nominācijas: – – –
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze”: visiem šīs ir pirmās “Oskaru” nominācijas karjerā!
Kritiķu viedoklis: – – –
Interesants fakts: Filmas režisore un scenārija autore Marija Brendle ar filmas palīdzību cer pievērst uzmanību Kirgiztānā izplatītajai praksei nolaupīt līgavas, ar varu piespiežot sievietes precēties; filmas nosaukums ir termins, kas Kirgiztānā apzīmē šo plaši kritizēto paražu.
Filma pieejama: “Ala Kachuu – Take and Run” pie mums šobrīd diemžēl nekur nav skatāma
“Affairs of the Art”
Nominācijas – 1: labākā animācijas īsfilma
Sižets: Jauna filma par Berilu un viņas ģimeni, kuras locekļiem piemīt ekscentriskas, bet fascinējošas aizraušanās ar dažādiem hobijiem – sākot ar zīmēšanu un beidzot ar taksidermiju.
Citas balvas un nominācijas:
- 1 BAFTA nominācija (labākā britu animācijas īsfilma)
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze”:
- Filmas režisore un animatore Džoanna Kvinna iepriekš tikusi nominēta “Oskaram” 1998. gadā labākās animācijas īsfilmas kategorijā par “Famous Fred”.
Kritiķu viedoklis: – – –
Interesants fakts: Berila un viņas ģimene iepriekš jau ir bijusi redzama trīs citās filmās – 1987. gada animācijas īsfilmā “Girls Night Out”, 1990. gada filmā “Body Beautiful” un 2006. gada filmā “Dreams & Desires: Family Ties”; plāni par jaunu filmu esot bijuši padomā jau uzreiz pēc “Dreams & Desires” iznākšanas, bet beigu beigās vajadzēja veselus 15 gadus, lai Berila atgrieztos uz ekrāniem.
Filma pieejama: “Affairs of the Art” pie mums šobrīd diemžēl nekur nav skatāma
“Ascension”
Nominācijas – 1: labākā dokumentālā filma
Sižets: Filma pēta dzīšanos pēc tā dēvētā Ķīnas sapņa. Filma parāda mūsdienu Ķīnu un to, kā tajā produktivitāte un inovācija tiek vērtēta augstāk par visu citu.
Citas balvas un nominācijas: – – –
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: visiem šīs ir pirmās “Oskaru” nominācijas karjerā!
Kritiķu viedoklis: 98% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 82 punkti “Metacritic”
Interesants fakts: Sākotnēji filmas režisore Džesika Kingdone bija plānojusi izveidot trīs īsfilmas, kas stāstītu par ražošanas, patēriņa un atkritumu ciklu, taču šādai īsfilmu sērijai bija grūti iegūt finansējumu, kā rezultātā plānotā triloģija pārtapa pilnmetrāžas dokumentālajā filmā.
Filma pieejama: “Ascension” pie mums šobrīd diemžēl nekur nav skatāma
“Attica”
Nominācijas – 1: labākā dokumentālā filma
Sižets: Atskats uz 1971. gadā notikušo Atikas cietuma dumpi, intervējot melnādainos un Latīņamerikāņu izcelsmes ieslodzītos, kuri tolaik atradās cietumā.
Citas balvas un nominācijas: – – –
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: visiem šīs ir pirmās “Oskaru” nominācijas karjerā!
Kritiķu viedoklis: 98% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 88 punkti “Metacritic”
Interesants, bet traģisks fakts: Četru dienu ilgušā protesta rezultātā gāja bojā 43 cilvēki (33 ieslodzītie un 10 cietuma darbinieki).
Filma pieejama: “Viaplay”
“Audible”
Nominācijas – 1: labākā dokumentālā īsfilma
Sižets: Amerikāņu futbola spēlētājs Amarijs Makenstrijs-Hols un viņa nedzirdīgo skolas futbola komandas biedri cenšas turpināt savu uzvarēto spēļu sēriju, vienlaikus cenšoties samierināties ar tuva drauga traģisko zaudējumu.
Citas balvas un nominācijas: – – –
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: visiem šīs ir pirmās “Oskaru” nominācijas karjerā!
Kritiķu viedoklis: – – –
Interesants fakts: Filmas režisors Metjū Ogenss ir divu interesantu pilnmetrāžas dokumentālo filmu autors – “Confessions of a Superhero” stāsta par cilvēkiem, kuri iejūtas supervaroņu Supermena, Brīnumsievietes, Halka un Betmena tēlos, pozējot pie Holivudas “Walk of Fame”, savukārt “Meet the Hitlers” stāsta par cilvēkiem, kurus visus vieno viens fakts – viņu uzvārds ir “Hitlers”.
Filma pieejama: “Netflix”
“Bestia”
Nominācijas – 1: labākā animācijas īsfilma
Sižets: 1975. gads. Ingrīda strādā Čīles Izlūkošanas direkcijā. Filma stāsta par filmas attiecībās ar savu suni, ķermeni, par viņas bailēm un neapmierinātību, kas atspoguļo sajukumu gan viņas galvā, gan visā valstī.
Citas balvas un nominācijas: – – –
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: visiem šīs ir pirmās “Oskaru” nominācijas karjerā!
Kritiķu viedoklis: – – –
Interesants fakts: Filma ir smēlusis iedvesmu reālā cilvēkā – Ingrīdā Olderokā, kura strādāja policijā un kā aģente Čīles Izlūkošanas direkcijā, pastrādājot noziegumus, kas pārkāpa cilvēktiesības, taču filmas režisors Hugo Kovarrubiass uzsver, ka filma nav domāta kā biogrāfija.
Filma pieejama: “Vimeo”
“Boxballet”
Nominācijas – 1: labākā animācijas īsfilma
Sižets: Kādu dienu smalkā un trauslā balerīna Oļa sastop skarbo un drūmo bokseri Jevgeņiju. Kontrasts starp abu pasaulēm un dzīves filozofijām ir tik krass, ka pat iespējamība vien, ka abi ir satikušies, šķiet neticama.
Citas balvas un nominācijas: – – –
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: filmas režisoram Antonam Djakovam šī ir pirmā “Oskara” nominācija karjerā!
Kritiķu viedoklis: – – –
Interesants fakts: Animācijas īsfilma no Krievijas jau reiz ir triumfējuši šajā kategorijā – tas notika 2000. gadā, kad “Oskaru” ieguva Aleksandra Petrova filma “The Old Man and the Sea”.
Filma pieejama: “Boxballet” pie mums šobrīd diemžēl nekur nav skatāma
“Coming 2 America”
Nominācijas – 1: labākais grims un matu sakārtojums
Sižets: Zamundas monarhs Akīms uzzina, ka viņam ASV ir dēls, par kura eksistenci viņš iepriekš nenojauta. Tā nu Akīms atgriežas ASV, lai satiktu negaidīto mantinieku un nodibinātu attiecības ar savu dēlu.
Citas balvas un nominācijas: – – –
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: visiem šīs ir pirmās “Oskaru” nominācijas karjerā!
Kritiķu viedoklis: 49% sapuvis reitings “Rotten Tomatoes”, 52 punkti “Metacritic”
Interesants fakts: Oriģinālajā “Coming to America” filmā nelielā lomiņā ir redzams Semjuels L. Džeksons; viņš sīkvelā tomēr beigu beigās nepiedalījās, bet Edijs Mērfijs ir atklājis, kāda būtu bijusi Džeksona loma, ja viņš filmā būtu redzams, – viņa atveidotais personāžs 30 gadus vēlāk atkal parādītos, cenšoties aplaupīt to pašu restorānu, ko oriģinālajā filmā.
Filma pieejama: “Amazon Prime Video”
“Cyrano”
Nominācijas – 1: labākie kostīmi
Sižets: Sirano de Beržeraks ir cilvēks, kurš apsteidzis savu laiku. Viņš žilbina ar mežonīgu vārdu spēli un izcilu zobenu cīņu duelī. Taču viņš ir pārliecināts, ka viņa ārējais izskats padara viņu mīlestības necienīgu, un slēpj savas jūtas pret uzticamo draudzeni, jauko un gaišo Roksanu. Kamēr Sirano kavējas atzīties mīlestībā, Roksana paziņo, ka ir iemīlējusies Kristiānā. Sirano kļūst par Kristiana vēstuļu autoru, tā klusībā paužot savas jūtas mīļotajai Roksanai.
Citas balvas un nominācijas:
- 4 BAFTA nominācijas (labākā britu filma, labākie kostīmi, labākais grims un matu sakārtojums, labākais mākslinieka darbs)
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:
- Kostīmu mākslinieks Masimo Kantīni Parīni reiz jau ir nominēts “Oskaram” – 2021. gadā par “Pinocchio”.
- Kostīmu māksliniece Žaklīna Durana jau ir divkārtēja “Oskaru” laureāte (2020. gadā par “Little Women” un 2013. gadā par “Anna Karenina”), kā arī viņas kontā ir vēl 4 nominācijas (2 nominācijas 2018. gadā – par “Beauty and the Beast” un “Darkest Hour”, 2015. gadā par “Mr. Turner”, 2008. gadā par “Atonement” un 2006. gadā par “Pride and Prejudice”).
Kritiķu viedoklis: 87% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 69 punkti “Metacritic”
Interesants fakts: Ērikas Šmitas sarakstītais filmas scenārijs ir balstīts pašas Šmitas 2018. gadā izveidotā mūzikla ar tādu pašu nosaukumu, kas savukārt ir balstīts uz Edmonda Rostāna 1897. gada lugas “Sirano de Beržeraks” – vienā no svaigākajiem lugas uzvedumiem Sirano lomu atveidoja Džeimss Makavojs.
Filma pieejama: “Cyrano” šobrīd diemžēl nekur pie mums nav skatāma
“The Dress”
Nominācijas – 1: labākā īsfilma
Sižets: Kāda istabene, kura strādā nolaistā motelī Polijas laukos, ilgojas pēc tuvības. Vai atkārtotas satikšanās reizes ar tālbraucēju šoferi mainīs viņas vientuļo dzīvi?
Citas balvas un nominācijas: – – –
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:
- Producents Macejs Slesickis jau reiz ir izpelnījies “Oskara” nomināciju – 2015. gadā labākās dokumentālās īsfilmas kategorijā par “Our Curse”.
Kritiķu viedoklis: – – –
Interesants fakts: Galvenās lomas atveidotāja Anna Dzieduška nav profesionāla aktrise, aktiermākslas trikus un knifus apgūstot filmas uzņemšanas laikā.
Filma pieejama: “The Dress” pie mums šobrīd diemžēl nekur nav skatāma
“Free Guy”
Nominācijas – 1: labākie vizuālie efekti
Sižets: Bankas darbinieka dzīvē viss iet kā smērēts, līdz kādu dienu viņš uzzina šokējošu jaunumu – visa apkārtējā pasaule ir tikai daļa no iespaidīgas videospēles, kurā jebkurš var darīt visu, kas ienāk prātā. Un tikai viņš ir spējīgs izglābt šo pasauli no pilnīgas iznīcības.
Citas balvas un nominācijas:
- 1 BAFTA nominācija (labākie vizuālie efekti)
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:
- Vizuālo efektu meistars Svens Gilbergs jau ir bijis nominēts “Oskaram” – 2012. gadā par “Real Steel”.
- Arī Braiens Grills jau ir ieguvis 2 “Oskaru” nominācijas (2015. gadā par “Captain America: The Winter Soldier” un 2011. gadā par “Hereafter”).
- Vizuālo efektu eksperts Daniels Sudiks, kurš šogad šajā kategorijā ir nominēts divreiz par divām filmām, iepriekš ir saņēmis vēl 10 nominācijas (2020. gadā par “Avengers: Endgame”, 2019. gadā par “Avengers: Infinity War”, 2018. gadā par “Guardians of the Galaxy Vol. 2”, 2015. gadā par “Captain America: The Winter Soldier”, 2014. gadā par “Iron Man Three”, 2013. gadā par “The Avengers”, 2011. gadā par “Iron Man 2”, 2009. gadā par “Iron Man”, 2006. gadā par “War of the Worlds” un 2004. gadā par “Master and Commander: The Far Side of the World”).
Kritiķu viedoklis: 80% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 62 punkti “Metacritic”
Interesants fakts: Filmas apdzīvotās pasaules dizainam tās veidotāji iedvesmu galvenokārt smēlās tādās spēlēs kā “SimCity”, “The Sims” un “Red Dead Redemption 2”, bet tematiskā ziņā iedvesmu esot sagādājuši tādi videospēļu giganti kā “Grand Theft Auto” un “Fortnite”.
Filma pieejama: “Tet+”, “Go3”, “Google Play”, “iTunes”
“Four Good Days”
Nominācijas – 1: labākā oriģināldziesma (“Somehow You Do”)
Sižets: Māte četru dienu garumā palīdz savai meitai, kura cīnās ar narkotiku atkarību.
Citas balvas un nominācijas: – – –
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:
- Dziesmas autore Daiena Vorena ir bijusi nominēta “Oskaram” 12 reizes un visas – par oriģināldziesmām (2021. gadā par “The Life Ahead”, 2020. gadā par “Breakthrough”, 2019. gadā par “RBG”, 2018. gadā par “Marshall”, 2016. gadā par “The Hunting Ground”, 2015. gadā par “Beyond the Lights”, 2002. gadā par “Pearl Harbor”, 2000. gadā par “Music of the Heart”, 1999. gadā par “Armageddon”, 1998. gadā par “Con Air”, 1997. gadā par “Up Close and Personal” un 1988. gadā par “Mannequin”).
Kritiķu viedoklis: 53% sapuvis reitings “Rotten Tomatoes”, 52 punkti “Metacritic”
Interesants fakts: Komponiste Daiena Vorena parasti nevienu nelaižot iekšā savā ofisā – 2012. gadā viņa kādā intervijā apgalvoja, ka viņas birojā nekas neesot tīrīts vai pārvietots jau 17 gadus, tāpēc ka viņa esot māņticīga un uztverot šo telpu kā savu slepeno pasauli.
Filma pieejama: “Blu-ray” diskā
“The Hand of God”
Nominācijas – 1: labākā starptautiskā filma (Itālija)
Sižets: 80. gados Neapolē gados jaunais Fabieto aizraujas ar futbolu, bet pēc traģēdijas ģimenē viņš savu nākotni sāk saistīt ar filmu veidošanu.
Citas balvas un nominācijas:
- 2 BAFTA nominācijas (labākā ārzemju filma, labākā aktieru atlase)
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:
- Itālija jau ir ieguvusi 14 labākās ārzemju filmas “Oskarus” (2014. gadā par “The Great Beauty”, 1999. gadā par “Life Is Beautiful”, 1992. gadā par “Mediterraneo”, 1990. gadā par “Cinema Paradiso”, 1975. gadā par “Amarcord”, 1972. gadā par “The Garden of the Finzi Continis”, 1971. gadā par “Investigation of a Citizen Above Suspicion”, 1965. gadā par “Yesterday, Today and Tomorrow”, 1964. gadā par “8 1/2”, 1958. gadā par “Nights of Cabiria”, 1957. gadā par “La Strada”, 1951. gadā par “The Walls of Malapaga”, 1950. gadā par “Bicycle Thives” un 1948. gadā par “Shoe-Shine”), kā arī papildus tam tās kontā ir vēl 17 nominācijas (2006. gadā par “The Beast in the Heart”, 1996. gadā par “The Star Maker”, 1991. gadā par “Open Doors”, 1988. gadā par “The Family”, 1982. gadā par “Three Brothers”, 1980. gadā par “To Forget Venice”, 1979. gadā par “Viva Italia!”, 1978. gadā par “A Special Day”, 1977. gadā par “Seven Beauties”, 1976. gadā par “Scent of a Woman”, 1969. gadā par “The Girl with the Pistol”, 1967. gadā par “The Battle of Algiers”, 1966. gadā par “Marriage Italian Style”, 1963. gadā par “The Four Days of Naples”, 1961. gadā par “Kapo”, 1960. gadā par “The Great War” un 1959. gadā par “The Usual Unidentified Thieves”).
Kritiķu viedoklis: 83% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 76 punkti “Metacritic”
Interesants fakts: 2020. gada jūlijā Djego Maradonas advokāts paziņoja, ka viņa klienta vārdā iesniegs prasību tiesā pret filmu, jo tās nosaukums ir atsauce uz Maradonas gūtajiem vārtiem 1986. gada Pasaules kausa mačā un Maradonas tēla izmantošana nav tikusi saskaņota; uz to “Netflix” atbildēja, ka filma nav ne sporta filma, ne par Maradonu (“tā ka atšujieties” varam piedomāt klāt paši).
Filma pieejama: “Netflix”
“House of Gucci”
Nominācijas – 1: labākais grims un matu sakārtojums
Sižets: Krimināldrāmas centrā Patrīcija Redžiani un viņas plāns nogalināt savu bijušo vīru Mauricio Guči – slavenā modes dizainera un modes nama “Gucci” dibinātāja Gučio Guči mazdēlu.
Citas balvas un nominācijas:
- 3 BAFTA nominācijas (labākā britu filma, labākā aktrise – Lady Gaga, labākais grims un matu sakārtojums)
- 3 SAG nominācijas (labākā aktrise – Lady Gaga, labākais otrā plāna aktieris – Džareds Leto, labākais aktieru ansambļa sniegums)
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:
- Par grimu un matu sakārtojumu nominētais Gorans Lindstrēms iepriekš jau ir saņēmis “Oskara” nomināciju – 2019. gadā par “Border”.
Kritiķu viedoklis: 62% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 59 punkti “Metacritic”
Interesants fakts: Selma Hajeka, kura filmā atvedo vienu no lomām, ir precējusies ar Fransuā-Anrī Pino, kurš ir uzņēmuma “Kering” dibinātājs un izpilddirektors – “Gucci” brends kopš 1999. gada ir bijis “Kering” īpašumā.
Filma pieejama: “House of Gucci” ir skatāma Latvijas kinoteātros
“Lead Me Home”
Nominācijas – 1: labākā dokumentālā īsfilma
Sižets: Filma seko līdzi vairāku cilvēku, kuri dzīvo uz ielām, dzīvēm un ikdienai dažādās ASV Rietumkrasta pilsētās.
Citas balvas un nominācijas: – – –
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: visiem šīs ir pirmās “Oskaru” nominācijas karjerā!
Kritiķu viedoklis: 100% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”
Interesants fakts: Viens no filmas režisoriem Džons Šenks ir vairāku atzinību iemantojušu pilnmetrāžas dokumentālo filmu autors, tostarp režisors filmai “Athlete A”, kas stāsta par to, kā “The Indianapolis Star” pētnieciskās žurnālistikas komanda izmeklēja un pasaulei darīja zināmu stāstu par to, kā ārsts Lerijs Nasers seksuāli izmantoja vairākas ASV sporta vingrotājas.
Filma pieejama: “Netflix”
“The Long Goodbye”
Nominācijas – 1: LABĀKĀ ĪSFILMA
Sižets: Rizs un viņa ģimene pavada parastu dienu savās mājās, televizoram fonā rādot radikāli labēji noskaņoto protestu. Protestētāji nonāk līdz Riza ģimens mājoklim, kas noved pie traģiskām sekām.
Citas balvas un nominācijas: – – –
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:
- Viens no filmas autoriem, Rizs Ahmeds jau ir ticis nominēts “Oskaram” – 2021. gadā kā labākais aktieris par darbu filmā “Sound of Metal”.
Kritiķu viedoklis: – – –
Interesants fakts: Īsfilma “The Long Goodbye” papildināja Riza Ahmeda 2020. gadā izdoto mūzikas albumu ar tādu pašu nosaukumu.
Filma pieejama: “YouTube”, “Vimeo”
“Luca”
Nominācijas – 1: labākā animācijas filma
Sižets: Savu neaizmirstamo brīvlaiku, kurā ir vieta gan gardai pastai, gan saldējumam, gan arī jautriem braucieniem ar mopēdu, Luka pavada piejūras pilsētā Itālijas Rivjērā. Neviens piedzīvojums neiztiek bez viņa labākā drauga, un bezrūpīgo atpūtu aptumšo vienīgais apstāklis, ka Luka īstenībā nemaz nav cilvēks.
Citas balvas un nominācijas:
- 1 BAFTA nominācija (labākā animācijas filma)
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:
- Filmas režisors Enriko Kasarosa reiz jau ir nominēts “Oskaram” – 2012. gadā labākās animācijas īsfilmas kategorijā par “La Luna”.
Kritiķu viedoklis: 91% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 71 punkts “Metacritic”
Interesants fakts: Filmas režisors Kasarosa filmas stāstu raksturo kā ļoti personīgu – to iedvesmoja viņa bērnība Dženovā, un galvenie varoņi ir balstīti uz viņa paša un viņa bērnības labākā drauga Alberto; itāļu valodā dublētajā filmas versijā īstais Alberto ir ierunājis vienu no zvejniekiem.
Filma pieejama: “Tet+”, “Go3”, “Google Play”, “iTunes”
“Lunana: A Yak in the Classroom”
Nominācijas – 1: labākā starptautiskā filma (Butāna)
Sižets: Topošais dziedātājs, kurš dzīvo kopā ar savu vecmāmiņu Butānas galvaspilsētā, sapņo par iespēju iegūt vīzu, kas ļautu pārvākties uz Austrāliju.
Citas balvas un nominācijas: – – –
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: šī ir pirmā filma no Butānas, kas ir tikusi nominēta “Oskaram” labākās ārzemju filmas kategorijā!
Kritiķu viedoklis: 100% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 75 punkti “Metacritic”
Interesants fakts: Filma sākotnēji bija izvēlēta kā Butānas pieteikums “Oskaram” jau uz pagājušā gada ceremoniju, taču toreiz filma tika diskvalificēta; iesniedzot to vēlreiz gadu vēlāk, veiksme bija Butānas pusē.
Filma pieejama: “Lunana: A Yak in the Classroom” pie mums šobrīd diemžēl nekur nav skatāma
“The Mitchells vs. the Machines”
Nominācijas – 1: labākā animācijas filma
Sižets: Īpatnēja, disfunkcionāla ģimene dodas braucienā, kas pārtrūkst brīdī, kad viņi attopas robotu apokalipses vidū – pēkšņi šī ģimene kļūst par visas cilvēces pēdējo cerību.
Citas balvas un nominācijas:
- 1 BAFTA nominācija (labākā animācijas filma)
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:
- Filmas producenti Fils Lords un Kristofers Millers jau ir ieguvuši pa “Oskaram” – 2019. gadā, kad “Spider-Man: Into the Spider-Verse” triumfēja labākās animācijas filmas kategorijā.
Kritiķu viedoklis: 97% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 81 punkts “Metacritic”
Interesants fakts: Sākotnēji bija plānots, ka suņa Monči lomu ierunās profesionāls balss aktieris, bet beigu beigās pie lomas tika īsts suns – interneta slavenība Doug the Pug.
Filma pieejama: “Netflix”
“On My Mind”
Nominācijas – 1: labākā īsfilma
Sižets: Henriks grib nodziedāt dziesmu savai sievai. Tam ir jānotik šodien, tūlīt. Tas ir dzīvības, nāves un karaokes jautājums.
Citas balvas un nominācijas: – – –
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:
- Filmas režisors Martins Strange-Hansens jau ir “Oskara” laureāts – 2003. gadā par labāko īsfilmu “This Charming Man”.
- Savukārt producenta Kima Magnusona kontā ir veseli 2 “Oskari” (2014. gadā par labāko īsfilmu “Helium” un 1999. gadā par labāko īsfilmu “Election Night”), kā arī vēl 4 nominācijas labākās īsfilmas kategorijā (2017. gadā par “Silent Nights”, 2007. gadā par “Helmer & Son”, 1998. gadā par “Wolfgang” un 1997. gadā par “Ernst & Lyset”).
Kritiķu viedoklis: – – –
Interesants, bet bēdīgs fakts: Filma ir balstīta režisora Stranges-Hansena paša pieredzē, kad viņš pirms 20 gadiem zaudēja meitu smagas slimības dēļ.
Filma pieejama: “On My Mind” pie mums šobrīd diemžēl nekur nav skatāma
“Please Hold”
Nominācijas – 1: labākā īsfilma
Sižets: Kāda jauna vīrieša dzīve apgriežas kājām gaisā, kad viņa dzīvība nonāk automātiska “taisnas tiesas spriedēja” rokās.
Citas balvas un nominācijas: – – –
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: visiem šīs ir pirmās “Oskaru” nominācijas karjerā!
Kritiķu viedoklis: – – –
Interesants fakts: Viens no filmas iedvesmas avotiem bija reālas cietumu reklāmas, ko filmas veidotāji redzēja publicētas avīzēs.
Filma pieejama: “Please Hold” pie mums šobrīd diemžēl nekur nav skatāma
“The Queen of Basketball”
Nominācijas – 1: LABĀKĀ DOKUMENTĀLĀ ĪSFILMA
Sižets: Stāsts par ASV basketbola leģendu Lūsiju Herisu.
Citas balvas un nominācijas: – – –
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:
- Filmas režisors Bens Praudfuts jau reiz ir nominēts “Oskaram” – 2021. gadā labākās dokumentālās īsfilmas kategorijā par “A Concerto Is a Conversation”.
Kritiķu viedoklis: – – –
Interesants fakts: Lūsija Herisa ir pirmā un vienīgā sieviete vēsturē, kura ir oficiāli tikusi draftēta NBA, turklāt viņa bija pirmā, kas guva punktus Olimpisko spēļu basketbola turnīrā sievietēm, kad šī disciplīna tika iekļauta olimpiādē 1976. gadā Monreālā.
Filma pieejama: “YouTube”, “Vimeo”
“Raya and the Last Dragon”
Nominācijas – 1: labākā animācijas filma
Sižets: Drosmīgajai karotājai Rajai nākās pamest savu dzimto karaļvalsti, lai atrastu pasaulē pēdējo pūķi, kurš varētu palīdzēt uzveikt varenu ienaidnieku.
Citas balvas un nominācijas: – – –
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:
- Filmas režisors Dons Hols jau ir ieguvis vienu “Oskaru” – 2015. gadā, kad labākās animācijas filmas kategorijā uzvarēja “Big Hero 6”.
- Filmas producents Osnats Šūrers reiz ir ticis nominēts “Oskaram” – 2017. gadā labākās animācijas filmas kategorijā par “Moana”.
- Producents Pīters del Veko arī ir “Oskara” laureāts – viņš to ieguva 2014. gadā, kad labākās animācijas filmas kategorijā triumfēja “Frozen”.
Kritiķu viedoklis: 94% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 75 punkti “Metacritic”
Interesants fakts: “Raja” indonēziešu valodā nozīmē “dižena”; malaiziešu valodā “Raya” nozīmē “hibisks”, kas ir Malaizijas nacionālā puķe.
Filma pieejama: “Tet+”, “iTunes”
“Robin Robin”
Nominācijas – 1: labākā animācijas īsfilma
Sižets: Putns, ko izaudzināja peles, sāk meklēt savu vietu pasaulē, dodoties piedzīvojumā, kas ļaus izzināt pašai sevi.
Citas balvas un nominācijas: – – –
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: visiem šīs ir pirmās “Oskaru” nominācijas karjerā!
Kritiķu viedoklis: 100% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”
Interesants fakts: Šī ir pirmā studijas “Aardman” veidota filma, kurā ir izmantotas filca lelles “Aardman” krietni raksturīgāko plastilīna figūru vietā.
Filma pieejama: “Netflix”
“Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings”
Nominācijas – 1: labākie vizuālie efekti
Sižets: Austrumu cīņu meistaram Šanči nāksies stāties pretī saviem pagātnes rēgiem, kamēr noslēpumainā organizācija “Desmit gredzeni” cenšas ievilkt viņu prasmīgi savērptu intrigu tīklā.
Citas balvas un nominācijas:
- 1 SAG nominācija (labākais kaskadieru ansambļa sniegums)
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:
- Vizuālo efektu meistars Kristofers Taunsends jau ir saņēmis 2 “Oskara” nominācijas (2018. gadā par “Guardians of the Galaxy Vol. 2” un 2014. gadā par “Iron Man Three”).
- Džo Farels arī jau ir bijis “Oskaru” nominants – 2011. gadā par “Hereafter” vizuālajiem efektiem.
- Arī Dena Olivera kontā ir viena iepriekšēja “Oskara” nominācija – 2016. gadā par “Mad Max: Fury Road” vizuālajiem efektiem.
Kritiķu viedoklis: 91% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 71 punkts “Metacritic”
Interesants fakts: Moriss, seškājainā radība, ko iepazinām filmā, filmas režisoram Destinam Danielam Kretonam un Deivam Kalahanam likās tik savāds, ka abi saderēja – ja Moriss beigu beigās tiešām paliks iekļauts filmā, tad Kalahans uztetovēs sev Morisa attēlu; pagaidām viņš to vēl neesot izdarījis COVID-19 apstākļu dēļ, bet doto vārdu Kalahans grasoties turēt.
Filma pieejama: “Tet+”, “Go3”, “Google Play”, “iTunes”
“Spencer”
Nominācijas – 1: labākā aktrise (Kristena Stjuarte)
Sižets: Princeses Diānas un prinča Čārlza attiecības jau sen kļuvušas vēsas. Klīst baumas par ārlaulības sakariem un šķiršanos, tomēr uz Ziemassvētku laiku, kas tiek pavadīts karalienes Sendringemas muižā, tiek noslēgts pamiers. Te goda vietā ir ēdieni, dzērieni, šaušana un medības. Diāna labi pārzina šo spēli. Bet šogad viss notiks pavisam citādi.
Citas balvas un nominācijas: – – –
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: šī ir Kristenas Stjuartes pirmā “Oskara” nominācija!
Kritiķu viedoklis: 83% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 76 punkti “Metacritic”
Interesants fakts: Princeses Diānas bijušais miesassargs Kens Varfe, novērtējot Stjuartes sniegumu, teica, ka no visām aktrisēm, kuras pēdējo 10 gadu laikā ir atveidojušas Diānu, Stjuartei tas esot izdevies vislīdzīgāk tam, kāda Diāna esot bijusi realitātē.
Filma pieejama: “Spencer” šobrīd skatāma Latvijas kinoteātros
“Spider-Man: No Way Home”
Nominācijas – 1: labākie vizuālie efekti
Sižets: Pirmo reizi Zirnekļcilvēka filmu sērijas vēsturē mūsu draudzīgā apkaimes varoņa maska ir noņemta, un viņš vairs nespēj nošķirt savu parasto dzīvi no riskantajām supervaroņa gaitām. Kad viņš lūdz palīdzību Doktoram Streindžam, likmes kļūst vēl augstākas, liekot viņam aptvert, ko patiesībā nozīmē būt Zirnekļcilvēkam.
Citas balvas un nominācijas: – – –
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:
- Vizuālo efektu meistars Kellijs Ports jau reiz ir nominēts “Oskaram” – 2019. gadā par “Avengers: Infinity War”.
- Daniels Sudiks, kurš šogad šajā kategorijā ir nominēts divreiz par divām filmām (skat. arī “Free Guy”), iepriekš ir saņēmis vēl 10 nominācijas (2020. gadā par “Avengers: Endgame”, 2019. gadā par “Avengers: Infinity War”, 2018. gadā par “Guardians of the Galaxy Vol. 2”, 2015. gadā par “Captain America: The Winter Soldier”, 2014. gadā par “Iron Man Three”, 2013. gadā par “The Avengers”, 2011. gadā par “Iron Man 2”, 2009. gadā par “Iron Man”, 2006. gadā par “War of the Worlds” un 2004. gadā par “Master and Commander: The Far Side of the World”).
Kritiķu viedoklis: 93% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 71 punkts “Metacritic”
Interesants fakts: Šī filma ir pirmais gadījums MCU vēsturē, kad kāda varoņa vai varoņu komandas visas trīs triloģijas filmas ir režisējis tas pats režisors – Džons Vatss; “Iron Man”, “The Avengers”, “Captain America” un “Thor” filmām vismaz vienu no filmām ir vismaz divi dažādi režisori (vai režisoru komandas).
Filma pieejama: “Spider-Man: No Way Home” ir skatāma Latvijas kinoteātros
“Summer of Soul (…Or, When the Revolution Could Not Be Televised)”
Nominācijas – 1: LABĀKĀ DOKUMENTĀLĀ FILMA
Sižets: Atskats uz 1969. gadā notikušo leģendāro Hārlemas Kultūras festivālu, kas godināja afroamerikāņu mūziku un kultūru un atbalstīja melnādaino cilvēku lepnumu un vienotību.
Citas balvas un nominācijas:
- 1 BAFTA balva (labākā dokumentālā filma), 1 nominācija (labākā montāža)
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: visiem šīs ir pirmās “Oskaru” nominācijas karjerā!
Kritiķu viedoklis: 99% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 96 punkti “Metacritic”
Interesants fakts: Filmas sākuma titros tā tiek pieteikta kā “A Questlove Jawn”; filmas režisors Questlove paskaidroja, ka “jawn” ir slenga vārds viņa dzimtajā Filadelfijā, kas apzīmē jebkuru cilvēku, vietu vai lietu.
Filma pieejama: “Google Play”, “iTunes”
“Three Songs for Benazir”
Nominācijas – 1: labākā dokumentālā īsfilma
Sižets: Nesen precējies un dzīvodams bēgļu nometnē, kāds vīrietis Afganistānā sapņo par iespēju pievienoties Afganistānas armijai, sabalansējot šo sapni arī ar savu ģimenes dzīvi.
Citas balvas un nominācijas: – – –
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: visiem šīs ir pirmās “Oskaru” nominācijas karjerā!
Kritiķu viedoklis: – – –
Interesants fakts: Filmas režisori Gulistans un Elizabete Mirzaei ir precēts pāris; abi iepazinās, kad Elizabete 2007. gadā kā brīvprātīgā ieradās Kabulā, lai pasniegtu fotografēšanas mākslu.
Filma pieejama: “Netflix”
“When We Were Bullies”
Nominācijas – 1: labākā dokumentālā īsfilma
Sižets: Savādas sakritības rezultātā filmas režisors nolemj sameklēt savus piektās klases skolasbiedrus un skolotāju, lai atcerētos vardarbību pret klasesbiedru, kas notika pirms 50 gadiem.
Citas balvas un nominācijas: – – –
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: režisoram Džejam Rozenblatam šī ir pirmā “Oskara” nominācija karjerā!
Kritiķu viedoklis: – – –
Interesants fakts: Ideja šai filmai radās, kad Džejs Rozenblats 1994. gadā veidoja citu filmu – “The Smell of Burning Ants” –, kurā iekļautie arhīva kadri viņam atgādināja par 1965. gadā notikušo incidentu skolā.
Filma pieejama: “When We Were Bullies” pie mums šobrīd diemžēl nekur nav skatāma
“The Windshield Wiper”
Nominācijas – 1: LABĀKĀ ANIMĀCIJAS ĪSFILMA
Sižets: Sēdēdams kafejnīcā un pīpēdams cigaretes, kāds vīrietis uzdod ambiciozu jautājumu: “Kas ir mīlestība?” Dažādas situācijas un notikumi novedīs šo vīrieti līdz īstajam secinājumam.
Citas balvas un nominācijas: – – –
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: visiem šīs ir pirmās “Oskaru” nominācijas karjerā!
Kritiķu viedoklis: – – –
Interesants fakts: Filmas pirmizrāde notika pagājušā gada Kannu kinofestivālā, kur “The Windshield Wiper” bija iekļauta “Directors’ Fortnight” programmā.
Filma pieejama: “YouTube”
“Writing With Fire”
Nominācijas – 1: labākā dokumentālā filma
Sižets: Stāsts par “Khabar Lahariya”, vienīgo ziņu aģentūru Indijā, kuru vada dalitu sievietes. Izmantojot viedtālruņus, žurnālistes ziņo no visnemierīgākajiem valsts reģioniem, riskējot ar visu, lai atklātu patiesību.
Citas balvas un nominācijas: – – –
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: visiem šīs ir pirmās “Oskaru” nominācijas karjerā!
Kritiķu viedoklis: 100% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 83 punkti “Metacritic”
Interesants fakts: “Khabar Lahariya” pirmais izdevums tika publicēts 2002. gada maijā; kopš 2016. gada avīze galvenokārt ir pārgājusi uz digitālu formātu, izveidojot savu video kanālu un notikumus atspoguļojot video formātā.
Filma pieejama: “Writing With Fire” pie mums šobrīd diemžēl nekur nav skatāma