Recenzijas

“Avengers: Age of Ultron” (2015)

2012. gada “The Avengers” var uzskatīt par lielu veiksmi tāpēc, ka tolaik cilvēki gluži vienkārši nezināja, kas viņus sagaida. Neviens nevarēja zināt, vai viņi tūdaļ redzēs, iespējams, visu laiku labāko supervaroņu filmu vai arī totālu izgāšanos.

30.04.2015

2012. gada “The Avengers” var uzskatīt par lielu veiksmi tāpēc, ka tolaik cilvēki gluži vienkārši nezināja, kas viņus sagaida. Neviens nevarēja zināt, vai viņi tūdaļ redzēs, iespējams, visu laiku labāko supervaroņu filmu vai arī totālu izgāšanos. Fanu ekspektācijas bija pat ļoti augstas un tās pievilt, maigi izsakoties, bija ļoti viegli. Tomēr beigu beigās retais aizgāja mājās ar rūgtu vilšanos un teju vai visas pasaules kinomīļi tika pie episkām, skaistām, sajūsmas pilnām divām ar pusi stundām kinoteātrī, kas daudzus atstāja ar prieka asarām un lika palikt krēslā, lai kliegtu: “Vēl!”

Tā īsumā varētu raksturot to, ko es jutu pēc pirmās Atriebēju filmas. Tas tiešām bija piepildīts, ilgi lolots sapnis, kas Marvel studiju cilvēku acīs pacēla augstu, jo augstu. Nedaudz vēlāk sekojošas “Iron Man 3” (“Thor: The Dark World” arī skaitiet klāt, ja gribat), “Captain America: The Winter Solider” un, jo īpaši, gandrīz vai visās nozīmēs satriecošā “Guardians of the Galaxy” skatītājiem pierādīja – Marvel studija nepareizos lēmumus nemēdz pieņemt un tēmē tikai un vienīgi uz pašas augstākās klases izklaidi.

Bet kā tad ir ar “Age of Ultron”? Šoreiz latiņa ir īpaši augsta, jo, gribot negribot, daudzi sagaida, ka filma pārsitīs pušu ne tikai oriģinālu, bet arī visas pārējās Marvel filmas. Lai cik ļoti es to gribētu, šoreiz ir īpaši grūti skatīties šo filmu kā kaut ko atsevišķu un nemeklēt salīdzinājumus ar visu labo, ko Marvel ir paveicis pēdējos gados. Šī filma no tā gan necieš tik ļoti, jo tai patiesībā ir daudz lielākas problēmas, un vienai no tām ir vārds – Kevin Feige.

Avengers: Age of Ultron

Ja kāds nezina, kas šis kungs ir, tad īsumā paskaidrošu – Kevin Feige ir apbrīnojami talantīgs producents, kurš ir stāvējis aiz visām šīm filmām jau no paša MCU sākuma. Un, nenoliedzami, es šo cilvēku ļoti cienu. Mums vispār ir jābūt ļoti pateicīgam, ka dzīvojam laikā, kad varam redzēt Dzelzs vīru, Halku, Kapteini Ameriku, Toru un daudzus citus iemīļotus varoņus vienā filmā. Kevin Feige ir viens no daudzajiem, kuram varam teikt lielu paldies par to. Bet… izskatās, ka bēdīgā kārtā viņš lēnām sāk no iekšpuses saēst paša izveidoto Marvel pasauli. Tas ir nonācis līdz tam, ka režisoriem tiek dota ļoti maza iespēja izpausties un no viņu izkaltā rokraksta paliek pāri ļoti maz. Piemēram, mēs visdrīzāk nevarētu pateikt, ka “Age of Ultron” ir režisējis Joss Whedon, ja viņa vārds nebūtu minēts titros.

Šī filma ir gana spilgts gadījums, jo šoreiz producentu iejaukšanās ir īpaši kaitējusi galaproduktam. Vadoties pēc faktiem, filma ir noīsināta par nepilnu stundu un pats režisors ir teicis, ka ap laiku, kad tā nonāks Blu-ray plauktos, mēs redzēsim ļoti daudzas izgrieztās ainas. Tieši tāpēc šoreiz vairākas ainas filmā šķiet tik ļoti saraustītas, ka pats stāsts kopumā netiek pasniegts tik spīdoši, cik varētu. Un es tiešām zinu, ka varēja daudz labāk, jo liela daļa šajā projektā iesaistīto ir pat ļoti talantīgi cilvēki. Man nebūtu iebildumu skatīties trīs stundu garu Avengers filmu, ja tas nozīmētu, ka filmas stāsts būtu labāk izstāstīts un mums kopumā tiktu piegādāta vēl labāka kino pieredze.

Sanāk, ka Marvel studijas galva Kevin Feige ir cilvēks, kuram reizē varam gan teikt paldies par šīm filmām, gan sūdzēties, ka viņš pārāk daudz čakarē galaproduktu. Visā nopietnībā, protams, grūti vainot viņu, jo, acīmredzami, šī cilvēka domāšana ir ļoti uz biznesu orientēta (un kā gan var būt citādi?). Filmas galvenā mērķauditorija beigās neizrādīsies nekas cits, kā daudzbērnu ģimenes, kuru septiņgadīgajām atvasēm noteikti nav iebildumu pret agresīvi noīsinātu supervaroņu filmu, kas jebkurā gadījumā viņus atstātu krasi lielākā sajūsmā, nekā citus. Mazi bērni tiešām nečīkstētu, ka filmas galvenā ļaundara Ultrona izveide prasa nieka trīs minūtes un tik daudzās vietās tiek tīzotas nākamās studijas filmas – “Captain America 3: Civil War”, “Thor 3: Ragnarok” un pavisam skaidrs, ka arī noslēdzošās “Avengers” daļas.

Bet cik labi tas ir? Cik labi ir, piemēram, tas, ka filmā ir aina, kur Tors saviem sabiedrotajiem burtiski pasaka: “Draugi, pagaidiet, es fiksi aiziešu, lai varētu skatītājiem patīzot manu nākamo filmu.” Tas ir sasodīti kaitinoši un manāmi traucē izbaudīt kaut ko, kas varēja būt potenciāli visu laiku labākā supervaroņu filma. Nepārprotiet mani – nav tā, ka es šo filmu ienīstu. Visas problēmas, kuras iepriekš rakstā uzskaitīju, ir kaut kas, kas Marvel filmās vienmēr ir nedaudz traucējis un tā nu sagadījās, ka “Age of Ultron” bija pēdējās piliens.

Avengers: Age of Ultron

Kopumā tā ir ļoti laba supervaroņu filma un tās veidotāji joprojām zina, kā izklaidēt skatītāju, likt divām stundā paskriet garām nemanot. Aktieru savstarpējā saspēle joprojām ir tik ļoti laba, ka es nebūtu vīlies, ja varētu arī mierīgi skatīties, kā šie supervaroņi vairākas stundas sēž uz dīvāna un bezmērķīgi muld par kaut ko. Man arī nav iebildumu skatīties, kā viņi sit jebko, kas ir ļauns un traucē viņiem, jo action ainas ir perfektas. Arī otrajā filmā šie varoņi labo humora izjūtu nav atstājuši aiz borta.

Daudzās šķautnēs šī filma ir kaut kas, kas nebija pirmajā “Avengers” daļa. Pirmoreiz pret Atriebējiem ir nostājušies divi ļoti spēcīgi supervaroņi, kas sadarbojas ar izcilo, maniakālo robotu Ultronu. Skatīties, kā neuzveicami supervaroņi cīnās pret vēl neuzveicamākiem supervaroņiem ir visnotaļ interesanti. Turklāt šoreiz mēs tiekam plašāk iepazīstināti ar vairākiem tēliem, kuri mums šķita absolūti vienaldzīgi pirmajā daļā, bet tagad tiem jūtam līdzi vairāk par visu. Īpaši Džeremija Renera Hawkeye, ar kura stāstu beidzot tiek iepazīstinātas lielākas auditorijas.

Viss pārējais – kā jau kārtīgā Marvel filmā. Neskaitot man kaitinošos tīzerus un īpaši agresīvo noīsināšanu, joprojām neiztrūkst lielisks Stan Lee cameo, smieklīgi dialogi un spriedzes ainas, kas izraisa spilgtus sajūsmas saucienus. Ja jums ir kaut mazākā interese par šo visu, tiešām neesiet slinki, aizvelcieties uz sev tuvāko kinoteātri un atdodiet piecus eiro par to. Šoreiz tiešām ir tā vērts. Pat ar visiem mīnusiem “Avengers: Age of Ultron” pamanās lieliski izklaidēt un tās veidotāji parūpējas, ka ilgi pēc skatīšanās par redzēto gribēsies runāt vēl un vēl. Ne katrs, ko tādu var panākt. Lielā komanda aiz šīs filmas ir izdarījusi lielisku darbu, un tas pavisam noteikti ir pelnījis skatītāju atzinību. “Avengers: Age of Ultron” startē kinoteātros 1. maijā!

Filmas vērtējums – 4/5

Augusts Barkovskis, Kinoapsati.lv