Recenzijas

“Augstāk, straujāk, stiprāk” (“Captain Marvel” / “Kapteine Mārvela”, 2019)

Atriebēji lēnā garā gatavojas izšķirošajai cīņai ar mērgli, kurš salauza mūsu un iemīļoto varoņu sirdis, jeb Tanosu, un tā pienāks pavisam drīz. Bet līdz tam vēl jāpaspēj skatītājus iepazīstināt ar “Marvel” kino visuma puzles pēdējo lielo gabalu – Kerolu Denversu jeb "Kapteini Mārvelu". Varone, kura diemžēl pievienojas tiem, par kuriem daudzi izdara priekšlaicīgus secinājumus vēl pirms varones pilntiesīgas debijas kino.

10.03.2019

Atriebēji lēnā garā gatavojas izšķirošajai cīņai ar mērgli, kurš salauza mūsu un iemīļoto varoņu sirdis, jeb Tanosu, un tā pienāks pavisam drīz. Bet līdz tam vēl jāpaspēj skatītājus iepazīstināt ar “Marvel” kino visuma puzles pēdējo lielo gabalu – Kerolu Denversu jeb “Kapteini Mārvelu” (“Captain Marvel”). Varone, kura diemžēl pievienojas tiem, par kuriem daudzi izdara priekšlaicīgus secinājumus vēl pirms varones pilntiesīgas debijas kino. Bet, neiedziļinoties sociālpolitiskos tematos, šoreiz stāsts būs par pašu filmu, tās veiksmēm un nozīmi “Marvel” kopējā pasaulē.

Lielākoties “Marvel” filmu darbības laiks un vieta ir bijušas tagadne uz Zemes (vai arī “Galaktikas sargu” un “Tora” gadījumā – kaut kur kosmosa dzīlēs). Šoreiz filma norisinās 90. gadu nostalģijā, taču atsauces brīnumainā kārtā ir pietiekami retas un neuzspiedošas, lai neaizietu tālāk par savu vienīgo funkciju – garantētu smieklu devu. Tās iet roku rokā ar īpatnējo humoru, ko droši varam saukt par “Marvel” preču zīmi. Arī mūzika ir izvēlēta pārdomāti, nevis tikai attiecīgā perioda hitu birums. Turklāt stilistiski ir noķerta īpaša atmosfēra – brīžiem pat rodas sajūta, ka filma ir izrauta no deviņdesmitajiem. Labā nozīmē, protams.

Captain Marvel, Kapteine Mārvela

Par sava veida preču zīmi var uzskatīt arī gandrīz neticami perfekto aktieru izvēli “Marvel” filmu varoņu atveidošanai – sākot ar Robertu Dauniju junioru un Krisu Hemsvortu un beidzot ar jaunākās filmas zvaigznēm Brī Larsoni un Benu Mendelsonu. Šeit aktrise izdara ne vairāk un ne mazāk kā citi “Marvel” kino pasaules galveno lomu atveidotāji – Larsone dara to pašu, ko iesāktu jebkurš cits aktieris, nonākot pie tik ļoti popkultūrai nozīmīgas lomas, un izbauda to pilnībā. Bet Semjuels L. Džeksons, būdams patiesi cienījamā vecumā (apaļi 70!), pa īstam izbauda pagaidām vēl tikai aģenta Nika Fjūrija lomu, kas vēlāk, protams, pārtop S.H.I.E.L.D. direktorā un Atriebēju galvenajā saistītājā. Ar nedaudz mazāk nopietnu un dzīvespriecīgāku raksturu, kā arī modernāko specefektu un prasmīgas kadru montāžas palīdzību aktiera īstajam vecumam pārliecinoši tiek nomesti kādi 30 gadi. 

Cilvēciskas iezīmes mūsu iemīļotajos varoņos nav nekas jauns, tomēr Kerolas Denversas gadījumā tās izpaužas dabiskākos, jutekliskākos, ikdienišķākos veidos. Īpaši izceļas Denversas un Fjūrija savstarpējā draudzība – tā stāsta gaitā rodas organiski, abiem risinot kopīgas problēmas. Svarīga nozīme ir arī mājai, kurā mīt Denversas draudzene Marija, un tās iemītniekiem. To filmas gaitā rodas vēlme nosaukt par svētnīcu – tajā filmas varoņi gremdējas kopīgās atmiņās un nodibina ciešākas savstarpējās saiknes, kļūstot par sava veida ģimeni. 

Filmas stāsts seko ierastai formulai ar šur un tur sastopamiem pavērsieniem. Sākums ir neierasti mulsinošs, tomēr, ņemot vērā galamērķi, kā arī varones sarežģīto un vietām pretrunīgo pagātni, filmas scenāristu izvēles var piedot. Turklāt palīdz tas, ka gan Larsone, gan Džeksons, gan pat kaķis vārdā Zoss filmu mierīgi katrs varētu pacelt un noturēt paši uz saviem pleciem vien (un kur nu vēl Bens Mendelsons skrolla Talosa lomā). Sāgas fanus neiztrūkstoši iepriecinās arī negaidītas atbildes uz jau sen gaidītiem un svarīgiem, kā arī rotaļīgi garāmejošiem jautājumiem.

Par filmas režisoriem un scenāristiem tika izvēlēti amerikāņu neatkarīgā kino autori Anna Boudena un Raiens Fleks (“Half Nelson”, “Mississippi Grind”).  Kā zināms, “Marvel” kino visumā un “Disney” komerckino filmas autoru balsis lielākoties ieņem nākamo vietu aiz kārtīgi izplānota pasaules ieņemšanas plāna, lai gan reizēm arī tām izdodas izlausties uz āru spilgtāk nekā citkārt. Šoreiz diemžēl gan nav sasniegts nedz Džeimsa Gana (sāls uz brūcēm, piedodiet), nedz Taikas Vaititi veiksmes stāsts – vismaz ne pagaidām. “Captain Marvel” režisoru pasaules skatījums šur tur ir manāms. Dažviet var saskatīt iedvesmotu operatora darbu, citur parādās pa kādai klasiskā kino atsaucei. Ja Kevins Faigi zina, ko dara, (un viss liecina par to, ka zina ļoti labi) Boudena un Fleks “Disney” paspārni tuvākajā laikā nepametīs. 

“Kapteine Mārvela” ir piesardzīgi veidots “Marvel” kino pasaules piedzīvojums, kas varbūt ir domāts acīmredzamai auditorijai, pilnībā gan ierobežotā teritorijā arī nepaliekot, esot baudāms pilnīgi visiem skatītājiem. Neskatoties uz nelīdzenu sākumu, filmas darbībai nonākot uz Zemes, viss ātri vien nostājas savās vietās, stāsts pakāpeniski pārtop spraigā, enerģiskā un spilgtā piedzīvojumu filmā, kulminējot nobeigumā, kas ievieš cerību it visā – sākot no pašu spēkiem, līdz pat 26. aprīlī gaidāmā remača iznākumam. Visu laiku labākā kino franšīze mums sniedz kārtējo pretlīdzekli sliktiem laikapstākļiem.

“Captain Marvel” jau skatāma kinoteātros!