Recenzijas

“Chef” (2014)

Sen nav redzēta tik ļoti absolūta pozitīvisma "nomākta" filma - tik tālu, ka tai pat īsti nav centrālā konflikta (nav laika atskaites, nekur nav jāpaspēj, tikai izbaudīt dzīvi), tikai pozitīvi cilvēki, gardi ēdieni, feina mūzika un sajūta, ka dzīvē galvenais ir darīt to, kas patīk. Pēc filmas īsti nezināju, ko gribu vairāk - ēst, gatavot, iedzert vai dejot, un kad tieši pēdējo reizi tā ir bijis? Vairāk tādu filmu!

13.06.2014

No šodienas kinoteātros samērā lieliska maza, saulaina un visās nozīmēs ļoti garšīga “filmiņa” (ciest nevaru deminutīvus, bet šeit būs tieši vietā) “Chef” jeb “Šefpavārs uz riteņiem” (labi, ka ne “Veikls un bez priekšauta: virtuves drifts”…) no režisora, scenārija autora, producenta un aktiera Džona Favro, kuram šis ir pavisam īpašs projekts. Ņemot vērā, ka, izņemot “Kinoblogeri piedāvā” seansu, par šīs filmas iznākšanu publiskajā telpā nav vispār nekādas informācijas, man ir jālabo situācija un jāpaskaidro, kādēļ šī filma noteikti ir jūsu uzmanības vērta.

Vispirms – tādēļ, ka autobiogrāfiska. Favro, kādreiz otrā plāna un raksturlomu aktieris (ar spilgtu vieslomu seriālā “Draugi”), kurš režiju un scenāriju rakstīšanu uztvēra toč-toč kā Tarantino – kā iespēju pabīdīt sevi kā aktieri -, negaidīti eksplodēja kā režisors, kad pēc “Made” nāca “Elf”, bet tad arī pirmie divi “Iron Man”. Pēdējais un “Cowboys & Aliens” gan pamatīgi pačakarēja multitalanta radošo auru, pirmām kārtām jau viņam pašam, līdz ar ko tika nolemts, ka “Fuck you, money!”, atgriežamies pie saknēm, pie tā, kas patīk (rakstīšana, tēlošana, vienkārši stāsti) un kas sagādā prieku. Tas arī ir filmas “sižets”, jā.

Otrkārt – lieliski aktieri. Radošās karjeras laikā Favro ne tikai padarīja smieklīgu Vinsu Vonu (starp citu, kapēc viņa nav šeit?), bet arī iepazina daudz un dažādus akrierus, kuri ar prieku piekrita extended cameo lomām šajā neatkarīgajā/pēc finansējuma izslāpušajā filmā (brīnos, ka netika pieslēgts “Kickstarter”) un dara to ar neviltotu enerģiju. Hofmans, Johansone, Daunijs juniors un arī pats Favro un publikas mīlulis Džons Leguizamo manāmi izbauda notiekošo, un kādēļ lai tā nebūtu, jo par to arī nākamais punkts!

Visbeidzot, feel-good atmosfēra. Sen nav redzēta tik ļoti absolūta pozitīvisma “nomākta” filma – tik tālu, ka tai pat īsti nav centrālā konflikta (nav laika atskaites, nekur nav jāpaspēj, tikai izbaudīt dzīvi), tikai pozitīvi cilvēki, gardi ēdieni, feina mūzika un sajūta, ka dzīvē galvenais ir darīt to, kas patīk. Pēc filmas īsti nezināju, ko gribu vairāk – ēst, gatavot, iedzert vai dejot, un kad tieši pēdējo reizi tā ir bijis? Vairāk tādu filmu!