Recenzijas

“Džefa Bezosa dolāri” (“Citadel”, 2023)

Amazon Prime Video platformā kļuva pieejamas pirmās divas sērijas otrajam* visu laiku dārgākajam seriālam kino un seriālu pasaulē, brāļu Ruso ("Avengers: Endgame", kā arī "Cherry", un ēēēē... "The Gray Man") producētajam daudzsēriju spiegu trillerim "Citadel".

29.04.2023

Seriāla producents jeb “showrunner” ir/bija Džošs Aplbaums, filmas “Mission: Impossible – Ghost Protocol” scenārists, kā arī seriālu “Alias”, “Fastlane” un “Cowboy Bebop” (tas, kurš “Netflix”) scenārists un izpildproducents. Viņš kādā brīdī tika palūgts pamest “Citadeli”, un viņa vietā stājās Deivids Veils, diezgan trakā “Amazon” seriāla “Hunters” un pavisam netrakā “Apple TV+” seriāla “Invasion” producents/scenārists. Te arī tā zvaigznītes atkāpe:

*Par visu laiku dārgāko seriālu #1 tiek uzskatīts pašu “Amazon Prime Video” seriāls pēc “Gredzenu pavēlnieka” motīviem, bet tur ir tricky, jo, kā mēs zinām no interneta, tikai tiesības uz Tolkīna pasaules neekskluzīvu izmantošanu maksāja 250 miljonus ASV dolāru, tālāk jau standarta lielbudžeta seriāla izmaksas. Tātad, ja noņemam nost tiesību cenu, “Citadel”, iespējams, kļūst par visu laiku dārgāko seriālu pasaules vēsturē ar šībrīža pirmās sezonas budžetu virs 300 miljoniem dolāru, neskaitot reklāmas un publicitātes izdevumus. Bet laimīgie naudu neskaita un Džefs Bezoss vēl jo mazāk.

Seriāla pirmajās minūtēs mēs satiekam globālās spiegu organizācijas “Citadele” (“We’re the good guys”, viņi saka) apburošos un nāvējošos aģentus Ričarda Madena un Prijankas Čopras-Džonasas atveidojumā. Tomēr jau pirmā mums redzamā misija iet šķērsām, un gandrīz visa organizācija tiek iznīcināta – pāri paliek tikai minētie aģenti un vēl viens, Stenlija Tuči attēlotais. Tālāk seko amnēzija astoņu gadu garumā, pēc kuriem aģenti mostas un stājas pretī globālajai ļaundaru apvienībai “Mantikora” – zem tās visi ilumināti, sorosīti un citi nelieši izcilās britu aktrises Leslijas Menvilas vadībā muļķo vienkāršo darbaļaužu prātus….

Un jau ar pirmajiem kadriem solītais megabudžets ir redzams, jo seriāls tiešām izskatās pēc AAA klases filmas (ko, starp citu, var attiecināt uz lērumu mūsdienu seriālu, no “Game of Thrones” līdz “Foundation” un atpakaļ – “Citadele” te nebūt neizceļas). Tas arī izskatās pēc Ruso producētas filmas, un, lai gan ir galvas tiesu aizraujošāks par to pašu “The Gray Man”, tomēr nekur diez ko tālāk nav ticis. Bet, kas smieklīgāk, pēc sajūtām seriāls atgādina kādu 2000. gadu pirmās puses spiegu seriālu, vai nu to pašu “Alias”, vai “The Blacklist”, vai vēl ko tamlīdzīgu, jo jūs labāk nosauksiet, kur viss notiek tieši tik paredzami, kā mums liekas, tikai ar pārmērīgi uzpūstu budžetu un pārspīlētu vardarbību – šķiet, ar to te cenšas kompensēt ko citu. Te arī divu zvaigznīšu atkāpe:

Citadel

** “Citadel” radās kā atbilde uz “Amazon” lūgumu Ruso brāļiem uztaisīt kaut ko “lielu, vērienīgu un noderīgu biznesam”, nevis vienkārši seriālu, bet starptautisku spiegu franšīzi (vēlams, lai darbības vietas ir valstis, kur “Amazon” ir liela lietotāju bāze – vai potenciālā interese), kur paralēli “pamatseriālam” būtu iespējams veidot lokālus “spin-off” stāstus par atsevišķiem komandas biedriem. Neskatoties uz lokomotīves neskaidro likteni, pirmie “spinofi” – par Indijas un Itālijas spiegu komandām – jau ir ražošanā attiecīgajās valstīs.

Kā minēju, seriāla veidošanas laikā notika t.s. viedokļu nesaskaņas moments, un daudz ko nācās pārfilmēt vai pārtaisīt (seriāls sākts filmēt 2021. gadā), un tas gan ir jūtams – pirmās divas sērijas ir šim formātam neierasti īsas, tikai 40 minūtes (HBO smej prieka asaras), un, pēc sajūtām, tajās ir sakompresēts viss dinamiskākais, kas tika uzfilmēts un bija puslīdz lietojams. Darbība neapstājas ne uz sekundi, likmes ir pašas augstākās (nozagti kodolieroči? VISI pasaules kodolieroči!), bet notikumu loģika gan brīžiem smagi pieklibo, kas spiegu seriālam var būt nāvējošs trieciens. Kas noved mūs pie pamatota novērojuma – lielais budžets arī šoreiz nav saturisku vai tehnoloģisku inovāciju sekas, bet gan izriet no ļoti dārgām kļūdām.

Citadel

Pirmajām divām sērijām sekojošais treileris gan sola, ka seriāls dosies vairāk agrīnā 007 (vai pat “G.I. Joe”), nevis Džeisona Borna notikumu virzienā, kā rezultātā komentārs par loģiku varbūt tiks atsaukts. Bet varbūt arī ne – laiks rādīs, pirmajā “Citadeles” sezonā gaidāmas vien 6 sērijas, savukārt otrā sezona ar analoģisku sēriju skaitu jau ir apstiprināta (visticamāk, lai amortizētu pirmās izmaksas).

Meklējiet “Citadeli” Amazon Prime Video platformā pavisam legāli arī Latvijā!