Recenzijas

“Insurgent” (2015)

Holivuda mūs apber ar neskaitāmām young adult grāmatu ekranizācijām, bet, pat ja grāmata ir bijusi veiksmīga, filma visbiežāk ir nebaudāma. Arī “Insurgent”, diemžēl, nav izņēmums.

20.03.2015

Pēdējā laikā Holivuda mūs apber ar neskaitāmām young adult grāmatu ekranizācijām. “The Maze Runner”, “Beautiful Creatures”, “The Giver” ir tikai daži pēdējā laika piemēri, jo tagad šīs ekranizācijas kinoteātru repertuāros parādās teju vai katru mēnesi. Bēdīgā kārtā – pat ja grāmata ir bijusi veiksmīga (kritiķiem vai lasītājiem – tas ir cits jautājums), filma visbiežāk ir nebaudāma. Arī “Insurgent”, diemžēl, nav izņēmums.

Iemesls, kāpēc es pret tik daudzām YA filmām izturos tik necienīgi – man tās vienkārši liekas dumjas. Protams, vienmēr ir izņēmumi, bet “Insurgent” pavisam noteikti nav viens no tiem. Varu uzteikt tikai to, ka pēc ilgiem laikiem ir iepriecinoši redzēt šādas franšīzes otro filmu, kurā patiešām kaut kas notiek, nevis visi stāv uz vietas, kā pēdējā “The Hunger Games” daļā. Bet visādi citādi – šī filma ir drausmīga un es ar lielāko prieku pastāstīšu, kāpēc:

Tajā neizpaliek neviena grāvējfilmu klišeja – sākot ar tizlu skriešanas ainu līdz vilcienam, kur visi ielec pēdējā brīdī un beidzot ar sacelšanos pret sistēmu, kas laikam notiek teju vai katrā sasodītajā YA filmā. Kā kaut kas tāds var patikt? Bieži vien šīs filmas ir neiedvesmotas, neoriģinālas un klišeju pārbāztas, bet tās vismaz ir jautri skatīties. To nevar pateikt par “Insurgent”, jo kaut kā neizskatās, ka kāds būtu bijis motivēts uztaisīt šo filmu aizraujošu.

Vienīgā, kura acīmredzami cenšas, ir galvenās lomas atveidotāja Shailene Woodley, bet tas, kuru viņas sniegums uzrunās, ir ļoti atkarīgs no gaumes. Turpretī ļoti iepriecinošs tēlojums ir no “Whiplash” bundzinieka Miles Teller, kurš pilnīgi brīvi piegāja savai lomai un vislabāk saprata, kas šī par filmu ir un ar kādu attieksmi tai jāpieiet, vairākās ainās pat atļaujoties pasmieties par gaužām dumjo scenāriju.

Kopumā – man pret šīm filmām tik liels riebums ir tāpēc, ka tieši tās rada stereotipus, ka neviens necenšas, veidojot blokbāsterus, kuru budžets pārsniedz simts miljonu slieksni. Cenšas gan. Vienkārši nevajag par piemēru ņemt “Insurgent” un tamlīdzīgās filmas, kuras pārsteidz tikai tos, kuri nav redzējuši neko labāku.

Filmas vērtējums: 2/5

Augusts Barkovskis, Kinoapskati.lv