Recenzijas

“Kapteinis Fantastika” (Captain Fantastic, 2016)

Ja atskatās uz šī gada vasaru, atmiņā ataust vieni vienīgi Džeisoni Borni un Pašnāvnieku vienības, tādēļ rodas vēlme pēc kādas mierīgākas filmas, kura ļautu nedaudz atslābināties un reizē arī aizdomāties par kādu no dzīves problēmām. Talkā nāk brīnišķīga un vasarīga filma par bērnu audzināšanu – “Kapteinis Fantastika”!

13.08.2016

Ja atskatās uz šī gada vasaru, atmiņā ataust vieni vienīgi Džeisoni Borni un Pašnāvnieku vienības, tādēļ rodas vēlme pēc kādas mierīgākas filmas… pēc filmas, kura ļautu pēdējās vasaras dienās kaut uz mirkli atslābināties un ļauties kvalitatīvam kino, kas pie reizes arī liktu aizdomāties par kādu no dzīves problēmām. Talkā nāk brīnišķīga un vasarīga filma par bērnu audzināšanu – “Kapteinis Fantastika”!

Filmas pamatā ir visai vienkāršs, toties oriģināls stāsts – galvenais varonis Bens (Vigo Mortensens) kopā ar saviem sešiem bērniem ir apmeties uz dzīvi mežā, nekurienes vidū, prom no sabiedrības. Šeit dzīve ir daudz labāka, nekā no malas varētu iedomāties, jo Bens savus pēctečus laika gaitā ir apveltījis ar tādiem labumiem, par kādiem citi vecāki varētu tikai sapņot, – tai skaitā plašiem zināšanu krājumiem un pat lielisku fizisko sagatavotību. Nelielā ģimenes idille sabrūk brīdī, kad tiek saņemta ziņa no slimnīcas par bērnu mātes neseno aiziešanu aizsaulē. Tā nu ar mērķi apbedīt māti sākas Bena un viņa bērnu dzīves lielākais pārbaudījums – stāties pretī apkārtējai pasaulei, kuru viņi tikpat kā nepazīst.Captain Fantastic, Kapteinis Fantastika

Bērnu saskarsme ar apkārtējo pasauli tiek parādīta visā tās krāšņumā – no amizantiem brīžiem, kas liek pasmieties, līdz pat skumju pilniem mirkļiem –, un tas viss tiek pasniegts ar reti sastopamu, bet patīkamu sirsnību. Ļoti palīdz arī filmas satriecošā režija, kas acumirklī skatītāju ievelk brīnišķīgajā filmas ģimenē, liekot justies kā vienam no savējiem. Tāpat filmai ir arī ļoti daudz ko teikt par to, kā būtu vai nebūtu jāaudzina bērni. Argumenti ir tik daudzi un spēcīgi, ka tie pat spēj filmas gaitā ietekmēt sajūtas pret Bena ģimeni, ik pa laikam tās svārstot uz vienu vai otru pusi, kamēr vien filma nav nonākusi finiša taisnē, pēc kuras tai patiešām izdodas apstāties kaut kur pa vidu.

Ja tā padomā, varbūt filma nedaudz par daudz pievērsa uzmanību tieši Bena tēlam un viņa pārdzīvojumiem, jo, lai sasniegtu pilnību filmas temata izpētē, būtu noderējis arī dziļāks bērnu skatupunkts uz notiekošo, un varbūt tieši tas arī bija pietrūcis, lai filma reizē būtu sagādājusi arī kaut ko pavisam svaigu un īpašu, jo visādi citādi, lai gan formula ir zināma, šī ir patiešām fantastiska (vārdu spēle bija paredzēta) un atmiņā paliekoša filma, kura gribot negribot liks aizdomāties par redzēto. 9/10

Filma “Kapteinis Fantastika” pieejama LMT Viedtelevīzijā!