Recenzijas

“La La Land: Kalifornijas sapņi” (2016)

Mūzika, džezs, dejošana, aktieri, sapņi un Holivuda – lielisks mikslis, kuru režisors Deimiens Čazels spēj savienot vienā veselumā. Ar lielisku režiju un lieliskiem aktieriem “La La Land: Kalifornijas sapņi” ir viena no skaistākajām un emocionālākajām filmām, kas spēs iekustināt mūsu ķermeņus, sasildīt sirdis un motivēt mūs pašus.

09.12.2016

Mūzika, džezs, dejošana, aktieri, sapņi un Holivuda – lielisks mikslis, kuru režisors Deimiens Čazels (“Whiplash”, “Guy and Madeline on a Park Bench”) spēj savienot vienā veselumā. Ar lielisku režiju un lieliskiem aktieriem “La La Land: Kalifornijas sapņi” ir viena no skaistākajām un emocionālākajām filmām, kas spēs iekustināt mūsu ķermeņus, sasildīt sirdis un motivēt mūs pašus.

Lai gan es neesmu ļoti liels mūziklu filmu žanra fans, Čazels ar “La La Land: Kalifornijas sapņiem” spēja mani padarīt par tādu. Izbaudot viņa iepriekšējo režijas darbu “Whiplash”, kas izpelnījās vairākas balvas 87. Kinoakadēmijas balvu ceremonijā (saņemot “Oskarus” par labāko otrā plāna aktiera darbu, labāko skaņu, labāko montāžu), es ar nepacietību gaidīju, kad beidzot redzēšu viņu jauno filmu. Bija ļoti liela pārliecība, ka viņš spēs sniegt tās pašas emocijas, un man bija taisnība.

La La Land, La La Land: Kalifornijas Sapņi

Čazela trešajam režisētajam darbam “La La Land: Kalifornijas sapņi” ir daudz līdzīgu iezīmju ar viņa iepriekšējo darbu – tas arī skar tādas tēmas kā sapņu sasniegšanu, dzīves sabalansēšanu un vēlmi būt par mākslinieku un darīt visu iespējamo, lai sasniegtu virsotni. Bet šoreiz viss ir romantiskāks, pilns ar dejām un dziesmām. Kā jau mūziklam pienāktos, filma sākas ar dziesmu un parāda, kas mūs sagaida turpmāk. Filma piedāvā brīnišķīgas ainas, kas iepriecinās visus kino cienītājus un kas paliks atmiņā vēl ilgu laiku – īpaši pēdējā aina. Filma lieliski parāda Losandželosas skaistās ainavas un liek saprast, ka šī pilsēta ir apbrīnojami skaista un enerģijas pilna, īpaši, ja tai pieliek klāt džeza pieskaņu. “La La Land” ir vairākas lieliskas ainas, kas atgādinās viņa iepriekšējo filmu “Whiplash”. Lai gan Čazela jaunais veikums ir ļoti līdzīga viņa iepriekšējai filmai, “La La Land” stils un tonis tomēr ir citāds – tas ir ļoti gaišs un pilns ar krāsām, ļoti iedvesmojoties no franču režisora Žaka Demī filmām “The Umbrellas of Cherbourg” un “The Young Girls of Rochefort”, arī atsaucoties uz vairākām Holivudas klasiskajām filmām, piešķirot filmai veco laiku stila burvību.

La La Land, La La Land: Kalifornijas Sapņi

Pēc filmas noskatīšanās jūs nevarēsiet beigt domāt, cik gan lielisks pāris ir Raiens Goslings (“The Notebook”, “The Big Short”) un Emma Stouna (“Superbad”, “Zombieland”). Šī viņiem ir jau trešā filma kopā pēc “Crazy, Stupid, Love” un “Gangster Squad”. Un saikne starp viņiem ir lieliski un intīmi jūtama. Goslings šajā filmā spēlē Sebastianu, kurš ir džeza pianists un pelna iztiku, spēlējot bāros, ar sapni kādu dienu atvērt savu džeza klubu. Kādu dienu viņš iepazīstas ar Miju, kura ir centīga aktrise un strādā kā kafijas bārmene kafijas veikalā “Warner Bros.” studijā, kur viņa satiek visspožākās zvaigznes. Abi aktieri ir, tā teikt, “match made in heaven”, un viņu sniegums šajā filmā ir grandiozi izcils. Jautrs fakts – vai zinājāt, ka sākotnēji Sebastiana un Mijas lomas bija domātas Mailzam Telleram (“Whiplash”) un Emmai Vatsonei (“Harry Potter” filmu sērija)? Es vispār nespētu iedomāties šos aktierus spēlējam “La La Land” galvenos tēlus. Raiens un Emma padarīja šos tēlus dzīvākus un pilnus ar emocijām. Mēs viņus iepazīstam tuvu un saprotam to, kam viņi iet cauri. Turpinot ar jautrajiem faktiem – vai zinājāt, ka visas ainas, kur redzat, kā Goslings spēlē klavieres, tika īstenībā nospēlētas bez datorgrafikas vai roku dubliera palīdzības? Tas liek arī filmai kļūt “reālākai” un parāda to, ka Goslings ir aktieris, kurš apgūs visu iespējamo, lai viņa tēls būtu “dzīvāks”. Protams, abi aktieri spēja labāk iejusties savos tēlos arī tāpēc, ka viņiem bija pašiem sava dzīves pieredze ar “kastingu”, kur abi nespēja tikt pie lomām (kā tas filmā notiek ar Stounas atveidoto Miju).

La La Land, La La Land: Kalifornijas Sapņi

Čazelam izcili padodas izstāstīt stāstu, kas ir saistīts ar māksliniekiem, jo, kā režisors ir pats teicis, filmas stāsts ir ļoti ietekmējies no viņa paša dzīves. Jebkurš skatītājs, kurš ir vēlējies sasniegt savus sapņus un kas saprot grūtības, kuras tam visam nāk līdzi, spēs daudzreiz emocionālāk izbaudīt šo filmu. Pievienojot lielisku Džastina Hurvica mūziku, kurš komponēja skaņdarbus arī iepriekšējām Čazela filmām, “La La Land” kļuva dzīvīgāka, un viscaur filmai jums šķitīs, ka skatāties izcilu džeza koncertu ar brīnišķīgu, apbrīnojamu, neaprakstāmu, nesalīdzināmu Goslinga un Stounas dziedāšanu (dziesmu vārdus sarakstīja Bendžs Paseks un Džastins Pols).

“La La Land: Kalifornijas sapņus” droši var uzskatīt par vienu no labākajām filmām šogad, kuru vajadzētu redzēt visiem. Pat ja neesi mūzikla žanra fans, filma spēs tevi par tādu pārveidot, jo ar mani tā notika. Filma spēs jūs saraudināt, sasmīdināt, pat motivēt un iemīlēt džezu. Lieliski aktieri (kuriem automātiski jāpiešķir Kinoakadēmijas balvas nominācijas), piemērotākais režisors (kuram arī jāpiešķir nominācija) un viss ideāli izpildīts (labākās filmas nomināciju, lūdzu), atdzīvinot mūzikla žanru. Vēl viens mākslas darbs no Deimiena Čazela.

Vērtējums: A+