Recenzijas

“Oušena banda pāķos” (“Logan Lucky”, 2017)

Ir divu veidu laupīšanas filmas. Tādas, kurās var just līdzi pārgalvīgiem noziedzniekiem, un tādas, kas vienkārši nolaupa skatītājiem laiku. “Loganam veicas” ietilpst pirmajā kategorijā, vēl liekot justies labi par to, ka esi ticis kārtīgi apmuļķots. Sasodīti izklaidējošs skats uz to, kā "zemais slānis" zog.

15.09.2017

Ir divu veidu laupīšanas filmas. Tādas, kurās var just līdzi pārgalvīgiem noziedzniekiem, un tādas, kas vienkārši nolaupa skatītājiem laiku. “Loganam veicas” ietilpst pirmajā kategorijā, vēl liekot justies labi par to, ka esi ticis kārtīgi apmuļķots. Tas viss, pateicoties Stīvenam Soderbergam – neaizvietojamam režisoram, kuram baudu sagādā savu darba devēju un fanu čakarēšana. Pēc četrus gadus ilga “atvaļinājuma” viņš nu ir atgriezies, lai atgādinātu, cik labi dara savu darbu.

Šoreiz Lasvegasas kazino aizvieto Amerikas sirds – “Nascar” sacīkšu aplaupīšana. Izskatīgā Džordža Klūnija vietā nāk Čenings Teitums ar alus vēderu un padsmitgadīga baristas sejas apmatojumu. Palīgā steidz Kailo Rens (Ādams Draivers), kurš no tāltālās galaktikas devies uz Irāku, rezultātā zaudējot vienu roku. Bēdu brāļu kompānija būtu nepilnīga bez Daniela Kreiga, kurš ar lielu azartu runā Rietumvirdžīnijas akcentā, kā arī ir ķīmijas ģēnijs ar nosliecēm uz spridzināšanu. Pilnīgs atsaldēto trio. Tik naivi un neaptēsti, ka rodas intriga – vai tiešām viņi var veikt veiksmīgu laupīšanu?

Logan Lucky/Loganam veicas

Nav neviena ļaundara, kas antivaroņiem liktu šķēršļus. Viņi paši ir lielas briesmas sev – nav pat nepieciešams dumpoties pret korumpētu biznesmeni ar “Hammeru”, harēmu un cigāru zobos. Šāda tēla trūkums gan nav pamats kritikai. Labo varoņu stulbums ir liels kaitēklis pats par sevi, kas uzreiz iznīcina ļaunā tēla nepieciešamību. Kaut gan filmas nosaukumā minēts vārds “veicas”, maz kas uz ekrāna notiekošā liecina par ko pozitīvu. Optimismu nevajag zaudēt – varoņu dzelžainā pašpārliecinātība ir filmas smieklīgākā daļa.

Vizuāli viss nav tik koši – lauku dzīve tiek parādīta neizteiksmīgās krāsās. Dienas iet uz priekšu lēnāk nekā lielpilsētā, bet tas iedzīvotājus īpaši neuztrauc. Katrs ir pieradis pie ikdienas rutīnas un uz ziliem brīnumiem necer. Pieeja noziegumiem un to izmeklēšanai arī ir citāda. Zagļi nav izglītoti kretīni, kuriem vairums ir pieradis just līdzi. Vidi un tēlu motivāciju ir grūti izprast, tādēļ arī viņu gaitu iznākums ir neparedzams. Kā reklāmas materiāli solīja, tā arī ir – iespēja skatīties, kā “zemais slānis” zog.

Logan Lucky/Loganam veicas

Būtu melots, ja teiktu, ka tas nav sasodīti izklaidējoši. Soderbergam strādāt sanāk daudz labāk nekā nestrādāt. Smagajam darbam ir arī savi augļi – “Loganam veicas” pierāda, ka šajā gadsimtā neviens cits nav bijis spējīgs uztaisīt labākas laupīšanas komēdijas. Pat vislielākos Soderberga darbu cienītājus režisors joprojām spēj kārtīgi izjokot. Savukārt pārējiem skatītājiem kārtējo reizi pasniedzis autorkino, kas veiksmīgi maskēts kā prasts izklaides gabals. “Loganam veicas” uz ekrāniem no 15. septembra!

Filmas vērtējums: 4/5

Augusts Barkovskis