Recenzijas

(ne)Dokumentālais vampīrkino: “Kas notiek krēslā” recenzija

09.04.2015

No visiem kino žanriem, viens no prāta provokatīvakajiem ir tā sauktais ‘mockumentary’, jeb viltus dokumentālais stils. Tās ir filmas, kuras it kā parāda īstus notikumus, taču ir pilnīgi fiktīvas. Iespaidīgākie piemēri varētu būt Vudija Alena filma ‘Zelig‘ (par cilvēku-hameleonu) un Roba Rainera ‘This Is Spinal Tap‘ (par izdomātu rokgrupu). Šai kategorijai pievienojas Džemeina Klementa un Taika Vaititi jaunā filma ‘Kas notiek krēslā‘ par vampīru ikdienu. Ja tev apnikuši garzobji, kas spīd, kā vizulīši saulē, šī filma ir domāta tieši Tev.

Vecā mājā mīt 4 vampīri – romantiskais Viago, slinkais Dīkans, baisais Pīters, un izlaidīgais Vladislavs. Viņi pamostas līdz ar saulrietu, tusē un dzer (cilvēku asinis), strīdās par to, kurš mazgās traukus, un ik pa laikam salecas ar vilkačiem. Problēmas sākas tad, kad Pīters pārvērš cilvēku Niku par vampīru. Būt jaunam asins-dzērājam nebūt nav viegli un Niks ātri vien piesaista vampīrmednieka uzmanību. 

Spektrs III: What We Do in the Shadows

‘Kas notiek krēslā’ lieliski izsmej visas vampīru klišejas, tajā pašā laikā pārādot tās no pilnīgi jauna rakursa. Filmas dokumentālā estētika interesanti miksējas ar speciālakiem efektiem, padarot vampīrus savādi realistiskus. Ir arī ‘lec no krēsla’ momenti – filma ir diezgan spraiga, tā teikt.

Nav šaubu, ka režisors izmanto vampīrus, kā metaforu mūsdienu cilvēkiem. Tie varētu būt no sabiedrības izstumtie, sociālie brāķi, kuru meklē savu vietu skarbā pasaulē. Katrs var identificēties ar Viago, Dīkanu un Vladislavu (varbūt ne ar Nosferātū-tipa Pīteru). Ir taču tik grūti izvēlēties perfekto apģērbu tusiņam, lai sakoļītu dāmas. Vampīriem tas ir tikai par pāris niansēm grūtāk, jo viņi neredz savu atspulgu spogulī.

‘Kas notiek krēslā’ ir melna, inteliģenta komēdija, kas mainīs tavu izpratni par vampīriem uz visiem laikiem. Noskaties to festivāla Spektrs ietvaros.

Biļetes var nopirkt šeit.