Laikā, kad kino pārpludina daudzi un ļoti līdzīgi distopiski postapokaliptiski stāsti, kuru galvenie varoņi (ar vidējo vecumu 16-18 gadi) cīnās pret kādu ļaunu varu un mēģina glābt pasauli, ir visai pagrūti vēl ar kaut ko pārsteigt. Bet cerība vienmēr dzīva, turklāt tāda paša nosaukuma grāmatai, pēc kuras ir tapusi filma “Piektais vilnis” (The 5th Wave), vietnē Goodreads ir cerīgi labi vērtējumi, un galveno lomu filmā spēlē ļoti mīlīgā Hloja Greisa Moreca (Chloë Grace Moretz).
Šīs filmas stāsts gan sākas pavisam parastā tagadnē, ar pavisam parastu ikdienu – skola, ballītes, glīts klasesbiedrs, kam uzmest aci. Un eksistences centrs – mobilais telefons. Bet tad uzrodas citplanētiešu kuģi. Neko nedara, tikai aizsedz skatu. Cilvēki mazliet satraucas, bet tad pierod, jo nekas jau nenotiek. Iespējams, ka cilvēces galvenais ienaidnieks ir slinkums, nevis citplanētieši. Protams, kādā brīdī jautrība tomēr sākas (elektrības atslēgšana, dabas katastrofas, epidēmija utt.), pēc kuras dzīvo cilvēku skaits vairs nav sevišķi liels, un tieši bērni tiek uzskatīti par cilvēces cerību, jo runā, ka ļaunie citplanētieši nespēj iemiesoties tikai bērnos.
Galvenā varone Kasija gan nav palikusi gluži viena, jo viņai ir mazais brālis, par kuru jāparūpējas. Un, kad apstākļi viņus izšķir, viņa dodas meklēt brāli, pa ceļam, protams, satiekot noslēpumainu svešinieku, kurš viņai ļoti vēlas palīdzēt. Bet laiki ir tādi, kad uzticēties nevar nevienam, jo citplanētieši var iemiesoties jebkurā cilvēkā, pat tavā mammā vai labākajā draudzenē.
Filmā ir daži lieliski vizuālie skati, bet diemžēl tā ir pārāk paredzama. Viss ir tieši tā, kā tev liekas – labie ir labi, sliktie ir slikti, un dubultaģents ir dubultaģents. Var just, ka oriģinālais materiāls (grāmata) ir bijis daudz saturīgāks, ar detalizētu varoņu motivāciju un izteiktākām iekšējām cīņām, bet ir tik nesaudzīgi noīsināts, ka atlicis tikai stāsta rāmis, nozogot lielu tiesu attiecību dinamikas un rīcības skaidrojuma. Pat mazu bērnu armija, kas varētu būt vēl skaudrāks stāsts, ir parādīta bez dziļa dramatisma.
5/10