Recenzijas

“Spectre” (2015)

Visas negulētās naktis, kas vedušas līdz gada lielākajam spiegu kino notikumam ir atspēlējušās. Tumši, skarbi un bez žēlastības – Daniela Kreiga piedzīvojumi slavenā britu superspiega ādā turpinās ar pilnu jaudu, un jaunākais pienesums franšīzei ir kā oda vecajām Bonda filmām un kvēlākajiem šī varoņa faniem.

03.11.2015

Visas negulētās naktis, kas vedušas līdz gada lielākajam spiegu kino notikumam ir atspēlējušās. Jaunākā Bondiānas daļa “Spectre” beidzot ir klāt, un Bonds ir vislabākajā formā, kādā viņš var būt. Tumši, skarbi un bez žēlastības – Daniela Kreiga piedzīvojumi slavenā britu superspiega ādā turpinās ar pilnu jaudu, un jaunākais pienesums franšīzei ir kā oda vecajām Bonda filmām un kvēlākajiem šī varoņa faniem.

Nav šaubu, ka šis patiešām ir labākais laiks Bonda filmām. Katrs nākamais aģenta 007 uznāciens tiek gaidīts ar lielu nepacietību, daudzi fani pat skaita dienas līdz nākamās filmas pirmizrādei, un ir skaidrs, ka tas nenotiek tāpat vien. Kopš Daniels Kreigs pārņēma Bonda lomu, neskaitāmiem cilvēkiem ir pilnībā izmainījies skats uz šo varoni. Viņš vairs nav neuzveicams, neievainojams, viendimensionāls supervaronis, kā mums tas tika pasniegts Rodžera Mūra un Pīrsa Brosnana Bonda filmās. Līdz ar 2006. gada “Casino Royale”, šīs sērijas ir aizbraukušas pavisam citā virzienā un jau kādu laiku mūsu priekšā ir pavisam citādāks, daudz skarbāks Džeimss Bonds.

Daniels Kreigs ir spējis izcelt Bonda cilvēcisko pusi – gan ne tik veiksmīgajā “Quantum of Solace”, gan jaunajā “Spectre” Bonds misijās dodas tikai personīgu iemeslu dēļ. Vai nu tā ir atriebība, vai arī vēlme uzzināt ko vairāk par savu pagātni, skaidrs ir viens – neviena skaista sieviete vai kāds spēcīgs ļaundaris nespēs viņu apturēt. Tas, ka Bonda tēls pēdējo gadu laikā palicis daudz cilvēcīgāks, ir milzīgs pluss, jo tādējādi skatītājam ir daudz vieglāk meklēt kaut mazākās analoģijas ar šo varoni un galvenokārt – just tam līdzi pašās spraigākajās epizodēs.

“Spectre” ir liels solis uz priekšu Bondiānā, jo tā mūs vēl plašāk iepazīstina ar Bonda pagātni. Tas ir ļoti gudrs gājiens no veidotāju puses, kuri tādā veidā izglīto jaunos skatītājus, no kuriem daži varbūt domā, ka Bondu ir atveidojis tikai Daniels Kreigs un tas tur… Pīrss Brosnans. Ar vairākām atsaucēm uz Jana Fleminga novelēm un vecajām Bonda filmām, “Spectre” rada interesi pašam skatītājam pēc seansa aiziet uz tuvāko bibliotēku vai vienkārši piesēsties pie datora, lai uzzinātu ko vairāk par Bondu un šī tēla vēsturi. Paši acīgākie sēriju fani pamanīs atsauces gan uz klasiku – “From Russia with Love”, “Goldfinger”, “Live and Let Die”, kā arī uz daudzām, daudzām citām Bonda filmām.

Līdzīgi kā “Skyfall”, “Spectre” vairāk kā divu stundu garumā svin Šona Konerija Bonda filmu ēru un stāsta uzbūves ziņā ir tikpat kā sešdesmito gadu Bonda filma – tikai uztaisīta 2015. gadā un par ļoti lielu naudu. Pa vidu arī veiksmīgi iepītas aktuālas mūsdienu problēmas, moderno tehnoloģiju invāzija – droni, advancētas noklausīšanās ierīces, kas ved uz pasaules galu un to, ka tāds Džeimss Bonds drīz vairs vispār nebūs vajadzīgs, jo visu spiega darbu varēs izdarīt, pat neizkāpjot no gultas. Šī problēma tiek veiksmīgi apspēlēta un beigās mums visiem parāda, ka pasaule ir un būs daudz drošāka vieta, kamēr Džeimss Bonds turpinās darīt savu darbu un darīs to labi. Nekādi datori šo ikonisko varoni nespēs aizvietot, tas nu ir skaidrs.

Kāds varētu teikt, ka liels mīnuss ir filmas garums – divarpus stundas. Atļaušos tam nepiekrist, jo jau uzzinot, ka filma būs tik gara, biju pilnīgā ekstāzē. Es būtu gatavs skatīties kaut vai trīs stundu garu Bonda filmu, ja to ir režisējis Sems Mendess un scenāriju sarakstījuši ļoti kompetenti cilvēki. Un nav pat īsti kam piesieties – visas spriedzes ainas ir perfekti izstrādātas un scenārija autoriem tik tiešām ir enciklopēdiskas zināšanas par Bondu. Visas atsauces uz klasiku ir meistarīgi izmantotas un kopumā mums ir piegādāta vēl viena spēcīga, gudra spiegu filma, kas visus šo sēriju fanus atstās stāvā sajūsmā un daži beigās pat nobirdinās kādu prieka asaru.

Džeimss Bonds patiešām ir atpakaļ, un jebkurš kino mīlošs cilvēks ir pelnījis redzēt šī varoņa jaunāko uznācienu, kas, bez šaubām ir viens no spēcīgākajiem Bondiānas vēsturē. “Spectre” var lepoties ar visu, kas kārtīgai spiegu filmai ir vajadzīgs – harizmātiskiem aktieriem, izcilu spriedzi un lielisku scenāriju. Bonda filmām raksturīgās iezīmes ir apvienotas ar ko svaigu un inovatīvu, kas pavisam noteikti šo filmu padara par ļoti patīkamu kino skatīšanās pieredzi. Filma kinoteātros no 6. novembra.

Filmas vērtējums: 5/5

Augusts Barkovskis, Kinoapskati.lv