Recenzijas

“Spoku mednieces” (Ghostbusters)

Lai gan šīs filmas sižets ir ļoti tuvs oriģinālajai filmai, šī versija ir uzlabota ar saviem sižeta pavērsieniem, aktuāliem jokiem, cameo lomām un daudz iespaidīgākiem spokiem, kopumā piedāvājot ļoti labu, pat lielisku izklaidi.

28.07.2016

Daudz un dažādie neveiksmīgie filmu turpinājumi ir iemācījuši mūs gaidīt kārtējo filmu sērijas papildinājumu ar bažām – vai tas spēs aizvilkt līdz tā priekšgājēju līmenim? Kaut daļēji? Ļoti lūdzam? Vārdiem “spoku mednieki” piemīt īsta bērnības smarža un garša, kuru diez vai ir iespējams nokopēt kaut vai tādēļ, ka esam izauguši lieli un (visticamāk) kļuvuši prasīgāki attiecībā uz savu izklaidi. Tā kā filma “Spoku mednieki” aizjūru kinoteātros iznāca agrāk nekā Latvijā, neizbēgami nācās dzirdēt un lasīt dažādus viedokļus, no kuriem ne visi bija glaimojoši. Ko darīt? Skatīties vai neskatīties? Reklāmas rullītim, protams, ticēt nevar, jo tur jau vienmēr saliek labākos jokus, filmai maz ko jaunu atstājot.

Tomēr izlēmu par labu filmai, jo ko gan atvaļinājumā var gribēt kā vēl mazliet vairāk atslodzes? Pat tad, ja sižets klibos, nu neko, koncentrēšos uz ainām ar misteru Sekretāru. Principā filmas stāsts ir saglabāts gandrīz identisks pirmajam stāstam no tālā 1984. gada – trīs zinātnieki, viens no tiem – ļoti radošs inženieris, ceturtais komandas biedrs, kas pieklīst pilnīgi nejauši, sekretāre un kāds ļaunais, kam labpatīk izlaist spokus mūsdienu pasaulē, lai tik posta visu nost! Tikai šoreiz tas viss – mainītās dzimumu lomās. Un, lai gan nekas nav īsti izgudrots no jauna, šī versija strādā ļoti labi, pat lieliski. Jo sižets ir loģisks un ar savām, oriģinālām līnijām, joki ir izdevušies, un spoki atšķirībā no vecajām filmām – iespaidīgi (arī specefektu jomā evolūcija ir ievērojama). Ak jā, un vēl šoreiz esam atkratījušies no pilnīgi nevajadzīgās romantiskās līnijas. To pilnībā kompensē misters Sekretārs – Kriss Hemsvorts.

Ghostbusters, Spoku mednieki

Un, ja galvenās varones Erina (Kristena Viga) un Ebija (Melisa Makārtija) var lepoties ar gaišām galvām un spert ārā garus dialogus, pilnus nesaprotamiem, bet, kā izklausās, gudriem vārdiem, ko papildina ļoti košā Holcmane (Keita Makinona) – cilvēks-spridzeklis, kas katru mīļu dienu ir uzmeistarojis kādu jaunu, izmēģināmu uzparikti, – tad Kevina (Hemsvorts) vienīgais talants ir labi izskatīties. Jā, viņš ir tāds kā apvērsts stereotips (nu, jūs jau zināt – sekretārītes, kas sēž un darbā vīlē nagus), par kuru grūti saprast – tiešām dumjš kā zābaks vai tikai tāds panaivs? Bet sirds viņam laba, un filmas gaitā redzama arī zināma attīstība un vēlme kļūt par vienu no komandas. Un, protams, ir tik patīkami uz viņu skatīties! (Starp citu, ja jums tīk Hemsvorts, neskrieniet prom no filmas pirms beigu titriem!) Turklāt Hemsvortam piemīt patiesi dabisks komiķa talants, tāpēc ļoti gribētos redzēt viņu filmas turpinājumā (ja tāds mums lemts).

Ghostbusters, Spoku mednieki

Man kā sievietei, protams, ļoti patīk, ka šī filma parāda cita tipa čikas, nevis jau ierasto stereotipu – kuras pēc šķiršanās sēž pidžamā, raud un ēd jau otro litru šokolādes saldējuma vai iet uz puišu striptīzšovu, lai mētātos ar naudu un piedzertos līdz nemaņai (otra galējība). Šajā stāstā gan nav šķiršanās, bet nav arī sevis žēlošanas, ka kaut kas neiet kā nākas. Te ir čikas, kas ļoti entuziastiski ķeras pie spoku gūstīšanas par spīti sociālajos tīklos paustajam viedoklim, ka vecenes šitam darbam neder. Filma ir bagātīgi piebārstīta ar pieklājīgiem un mazāk pieklājīgiem jociņiem, atsaucēm uz citām filmām (patiks kinomāniem) un aktuālajiem notikumiem, cameo lomām, dažādiem nelādzīgi noskaņotiem spokiem un arī šīs franšīzes populārāko spoku – Slaimiju -, kura uzstāšanās šeit ir izcila. Bet vairāk nestāstīšu, jo tas ir jāredz pašiem. Ļoti, ļoti laba izklaide, kas rūpējas par lielisku omu!