Recenzijas

“Eiropas kino atjaukts ar LSD” (“Valerian and the City of a Thousand Planets”, 2017)

“Valeriāns” ir labākais veids, kā izbaudīt LSD ceļojumu, neizmantojot narkotikas. Kādam tā ir neatkarīgā kino nāve, citam – jaunas ēras sākums. Skarbākie vērtētāji būs skatītāji, bet no Luka Besona brīnumiem tik drīz vēl neaizbēgsim. Varbūt nemaz nevajag arī?

21.07.2017

Latvijai ir “Svingeri” un Andrejs Ēķis, bet kino dzimtenei Francijai – Luks Besons. Valsts, kurā producēti tādi dižgari kā Žans Liks Godārs, Fransuā Trifo, šķiet, beidzot samierinājusies, ka tās vārdu pasaulē nes arī šis bezkaunīgais kinomāns. Viņa jaunākais veikums “Valeriāns un tūkstoš planētu pilsēta” ar 200 miljonu ASV dolāru budžetu ir dārgākā filma Eiropas kino vēsturē. Galvenajā lomā vizuālie efekti, pavadošajā aktieru sastāvā Deins Dehāns un Kara Delevīna. Kādam tā ir neatkarīgā kino nāve, citam – jaunas ēras sākums. Skarbākie vērtētāji būs skatītāji, bet no šī režisora brīnumiem tik drīz vēl neaizbēgsim. Varbūt nemaz nevajag arī?

Pārmetumi par stilu satura vietā šoreiz lieki, jo šis ir tas gadījums, kad stils ir saturs. Ja no eiforijas sanāk atslēgties, svarīgus stāsta elementus garām nepalaidīsiet. Tādu filmā vienkārši nav. Tiesa gan, uz beigām jūtama bezjēdzīga moralizēšana, kaut arī visiem jau no sākuma skaidrs, ka šeit noteicošie ir vizuālie efekti. Cilvēku tēli ir tikpat kā nenozīmīgi, jo Besonam ar tiem nepatīk ķēpāties. Scenārijs sarakstīts, sekojot klasiskajai “EuropaCorp.” formulai – gandrīz vai autopilotā. Vairāk laika atvēlēts storyboard jeb kadru vizuālās puses izstrādei, kas atspēlējas ar lielu triumfu.

Valerian

Rezultātā sanāk vizuāla izcilība, kurai pamatā ir absolūta radošā brīvība. Režisors pats sagrabinājis lielu naudu un beidzot var pasaulei parādīt, kas viņam galvā darās. “Valeriāns” ir labākais veids, kā izbaudīt LSD ceļojumu, neizmantojot narkotikas. Turklāt filmu nav režisējis Besona ļaunais dvīņu brālis, kas pasaulei sagādāja “Lucy” un “The Family”. Ja kādu tas neapmierina – otrās un trešās daļas scenāriji jau ir gatavi. Šī filma ir tapusi, līdz ar to nākamās ir tikai laika jautājums.

“Valeriāns” nav bezgaumīgs uzbrauciens mākslas kino. Par spīti visam Besonam ir spoža vīzija, kuras dēļ viņš ir pelnījis atzinību. Galvenais, ka ir jautri. Tie, kas sašutumā saķers galvu, droši var gaidīt “Splendid Palace” sezonas atklāšanu. Pārējie var izbaudīt iespēju pāris stundu laikā aizceļot uz vairākām planētām un priecāties, ka zinātniskās fantastikas potenciāls tiek izmantots visā tā spozmē. Eksistenciāli jautājumi pēc seansa nenomocīs, drīzāk prieks, ka viss tik viegli sagremojams. Banāli, bet šoreiz tikai retais gaida ko vairāk. Piesprādzējieties kārtīgi un gatavojieties pamest zāli ar prieku acīs, vienlaikus sev vaicājot: “Ko pie velna es tikko redzēju?”

“Valeriāns un tūkstoš planētu pilsēta” īpašajā #kinoblogeri pirmizrādē jau otrdien, 25. jūlijā, k/t “Kino Citadele” SCAPE zālē (biļetes), ziņkārīgo seansi 27. jūlijā, bet Latvijas kinoteātru repertuārā filma no piektdienas, 28. jūlija!

Filmas vērtējums: 3/5

Augusts Barkovskis