Recenzijas

“Wiener-Dog” (2016)

Apspēlējot dzīvības un nāves jautājumu vairākos saistītos stāstos, Tods Solondzo attēlo kāda sunīša – takša, kas dzīves laikā vairākas reizes tiek pie jauna vārda, - dzīvi pie vairākiem saimniekiem. Ironiska komēdija, kas lieliski apspēlē mīlestības un mākslas tēmas.

19.09.2017

Nākot no tālā Sandensas filmu festivāla, režisora Toda Solondza jaunā filma ir arī atceļojusi uz mūsu pašu Rīgas Starptautiskā kino festivāla izlasi. Apspēlējot dzīvības un nāves jautājumu vairākos saistītos stāstos, režisors attēlo kāda sunīša – takša, kas dzīves laikā vairākas reizes tiek pie jauna vārda, – dzīvi pie vairākiem saimniekiem. Ironiska komēdija, kas lieliski apspēlē mīlestības un mākslas tēmas.

Pirmie saimnieki – Remī un viņa vecāki, kuri atkopjas pēc dēla pārdzīvotā vēža, – ir iedzīvojušies kara zonā savās mājās, un jauns rūpju iemesls diemžēl ir par daudz, tāpēc sunītis tiek aizvests iemidzināt. Vetārsta palīdze, kuru attēlo Grēta Gerviga, kura tēlojusi arī Solondza filmā “Welcome to the Dollhouse” (1995), izglābj taksīti, paņemot to pie sevis. Neviļus satiekoties ar veco skolas biedru Brendonu (Kīrans Kalkins), jūtu vaļā viņa piekrīt doties ceļojumā pie Brendona brāļa. Sunītis turpmākajā dzīvē pie vairākiem saimniekiem piedzīvo visdažādākos piedzīvojums, kas jaucas ar rūgto un skaisto.

Wiener-Dog-1-620x339 (1)

Katrs saimnieks ir citāds stāsts, kuram sunīts pielāgojas. Nonākot pie Deiva Šmerca (Denijs DeVito) – neveiksmīga filmu scenāriju rakstnieka un skolotāja – tas attopas pie vecas sievietes ar negantu mazmeitu. Nāves apciemojumi rādās vecās sievietes sapņos, līdz ielaužas arī sunīša dzīvē. Bet ar to viss vēl nav beidzies.

Pats sunītis filmā tiek attēlots kā fiziska komēdija. Lai gan filmā iezogas pārtraukums ar vesterna elementiem, kas ir gaumes jautājums, filmas kopējais tēls ir ļoti skaists. Par to jāpasakās operatoram Edvardam Lahmanam, kurš iepriekš darbojies tādās filmās kā “The Virgin Suicides” (1999) un “Carol” (2015). Režisors izmantojis arī vairākus jau pieredzējušus kino elementus – franču komponista Kloda Debisī skaņdarbu “Clair de Lune”, kas ir viens no izmantotākajiem skaņdarbiem kino, taču, sniedzot tam vēl neredzētu suņa enerģiju, tiek savienots burvīgā saskaņā. Arī “Boyhood” (2014) atsauce ir interesants elements, kas liek padomāt, vai šī filma nav “Puikas gadu” versija, bet šoreiz gan ar viegli iemīlamo taksīti galvenajā lomā.