Saraksti

101 filma, ko gaidīt 2023. gadā

Laiks gada tradicionālajam dižsarakstam – 101 filma, ko, iespējams, sagaidīsim 2023. gadā (iespējams, jo ar Holivudu ir kā ar bitēm – nekad neko nevar zināt, viss vienmēr var pārcelties).

07.01.2023

Kā ierasts – visas filmas sakārtotas alfabētiskā secībā, kā arī klāt pievienoti pagaidām oficiāli zināmie iznākšanas datumi mūsu platuma grādos. Savukārt TJR – tad jau redzēs.

Tā kā saraksts megagarš, tad ar to arī ievadvārdus noslēgsim un ļausim jums mesties iekšā šī gada piedāvājumā no Holivudas, ko tādu vai citādu iemeslu dēļ gaidām ar interesi.

P.S. Savām ērtībām varat arī pieglabāt sarakstu “Letterboxd” vietnē!

1. 65

Režisori: Skots Beks, Braiens Vudss
Lomās: Ādams Draivers, Ariana Grīnblata, Hloja Koulmane, Nika Kinga
Uz ekrāniem: 31.03.2022.

Pēdējoreiz, kad Ādams Draivers lēkāja pa zvaigžņotajām debesīm filmā “Star Wars: The Rise of Skywalker”, rezultāti bija… nu, tādi, kādi nu tie bija. Tamdēļ cerēsim, ka viņa nākamais raunds ar zinātnisko fantastiku, trilleris “65”, izdosies mazāk pretrunīgs. Šeit Draiveru redzēsim atveidojam kosmosa kuģa pilotu, kurš avarē uz kādas planētas, kas, oriģinālās “Pērtiķu planētas” tvistu paņemot kā uzstādijumu šīs filmas stāstam, izrādās Zeme, tikai 65 miljonus gadus iepriekš – ar visām no tā izrietošajām dinozauriskajām sekām. Filmas režisori un scenārija autori – Skots Beks un Braiens Vudss, kuri abi kopā ar Džonu Krasinski sarakstīja pirmās “A Quiet Place” filmas scenāriju, tā ka pieredzes interesantu konceptu izvēršanā kino auditorijām viņiem netrūkst.


2. The Actor

Režisors: Djūks Džonsons
Lomās: Andrē Holands, Džemma Čana, Tobijs Džonss
Uz ekrāniem: tad jau redzēs (TJR)

Režisors Djūks Džonsons līdz šim ir galvenokārt specializējies stop motion animācijas jomā, kuras cienītājiem viņa vārds varētu nebūt svešs – Džonsons kopā ar Čārliju Kaufmenu režisēja neparasti lielisko animācijas filmu pieaugušajiem “Anomalisa”. Nu viņš ir nolēmis izmēģināt spēkus live action režijā un tam ir izvēlējies ļoti intriģējošu stāstu. “The Actor”, kas ir balstīta uz 1963. gadā sarakstītas, bet tikai 2010. gadā izdotas grāmatas “Memory”, stāsta par kādu aktieri, kurš pēc tam, kad tiek piekauts, attopas Ohaio mazpilsētā, zaudējis atmiņu. Galvenajā lomā sākotnēji bija paredzēts Raiens Goslings, kurš gan vēlāk no projekta izstājās, bet par viņa aizvietotāju Andrē Holandu nu nekādi nevaram žēloties, tieši pretēji.


3. Air Jordan

Režisors: Bens Afleks
Lomās: Mets Deimons, Džeisons Beitmens, Bens Afleks, Viola Deivisa, Gustavs Skarsgārds, Kriss Takers, Kriss Mesīna
Uz ekrāniem: TJR

Pirms pāris mēnešiem BFFs Bens Afleks un Mets Deimons paziņoja, ka ir nodibinājuši jaunu neatkarīgo producentu kompāniju, un pirmā filma, kas tiks izlaista zem šī “karoga”, būs sporta mārketinga drāma (pieņemsim, ka tas ir žanrs) “Air Jordan”. Bet nepārprotiet, šis nebūs stāsts par pašu Maiklu Džordanu – Afleka filma, kuras scenāriju viņš sarakstīja kopā ar Deimonu un Aleksu Konveriju, stāstīs par to, kā “Nike” vajadzēja nopūlēties, lai Džordanu, vienu no visu laiku slavenākajiem sportistiem, pārliecinātu parakstīt līgumu tieši ar viņu sporta preču uzņēmumu. Afleks papildus jau minētajiem pienākumiem vēl ir arī pats nostājies kameras priekšā – viņš atveidos nevienu citu kā pašu “Nike” lielšefu Filu Naitu.


4. And-Man and the Wasp: Quantumania

Režisors: Peitons Rīds
Lomās: Pols Rads, Evandželīna Lilija, Maikls Duglass, Mišela Faifere, Ketrīna Ņūtone, Džonatans Meidžorss, Bils Marejs
Uz ekrāniem: 17.02.2023.

Pagājušogad līdz ar “Black Panther: Wakanda Forever” iznākšanu tika pielikts punkts “Marvel Cinematic Universe” (MCU) 4. fāzei. Par to, cik veiksmīga/neveiksmīga tā izdevās, varam diskutēt savā starpā, bet Kevinam Faigi nav laika – jādod starts jau 5. fāzei! To atklāt būs tas gods Skudrcilvēkam ar savu trešo filmu “Ant-Man and the Wasp: Quantumania” (paceliet rokas visi, kuri jau bija paspējuši aizmirst, ka Skudrcilvēkam bija arī sava otrā filma), kur, kā jau nosaukums saka priekšā, daudz laika pavadīsim kvantu valstībā, kas savukārt sola dažādas iespējas dīvainākiem un neparastākiem vizuālajiem elementiem. Šai filmai ir uzticēts arī svarīgs uzdevums – mūs visus tā kārtīgi iepazīstināt ar Džonatana Meidžorsa Iekarotāju Kangu, kas, kā runā, būšot šī MCU perioda galvengalvenais ļaundaris.


5. Aquaman and the Lost Kingdom

Aquaman and the Lost Kingdom

Režisors: Džeimss Vans
Lomās: Džeisons Momoa, Ambera Hērda, Patriks Vilsons, Dolfs Lundgrēns, Jaja Abduls-Matīns II, Temuera Morisons, Nikola Kidmena, Vilems Defo
Uz ekrāniem: 25.12.2023.

Par to, kāds ārprāts un haoss darījās “Warner Bros.” un līdz ar to arī DC filmu apcirkņos pagājušajā gadā, varētu sarakstīt veselas grāmatas (gan jau kādā brīdī tas tiks darīts, un mēs gribēsim izlasīt tās visas). Un nav gluži arī tā, ka nu visas vētras ir pārdzīvotas un var tālāk skatīties nākotnē tikai ar cerīgu skatu – vēl joprojām ir daudz neatbildētu jautājumu par to, kāda izskatīsies DC kino pasaules turpmākā ikdiena un ko tajā ieviesīs Džeimss Gans. Bet, kamēr jaunā pasaules kārtība vēl nav sākusies, mums ir palikuši šādi tādi parādi no pagājušā gada (vai pat senāk), ko gribēsim iekasēt šogad. Viens no tiem – ilgi gaidītais “Aquaman” sīkvels, kurš gan būs vēl jāpagaida visu gadu, jo tā iznākšana paredzēta vien Ziemassvētkos. Bet galvenais, lai iznāk vispār – par visām DC filmām pēc “The Batgirl” incidenta nu jau jāsāk baiļoties.


6. Are You There, God? It’s Me, Margaret

Režisore: Kellija Fremona Krega
Lomās: Ebija Raidere Fortsona, Reičela Makadamsa, Benijs Safdi, Ketija Beitsa
Uz ekrāniem: TJR

Amerikāņu autore Džūdija Blūma pie mums nav gluži tādā popularitātes statusā, kādu viņa ir piedzīvojusi ASV, tāpēc viņas slavenākais, bet pie mums neizdotais pusaudžu auditorijai domātais romāns “Are You There, God? It’s Me, Margaret” mums lielākoties būs zināms pēc nosaukuma vien, kas bieži vien tiek parodēts (tostarp “Deadpool” filmā). Taču tā ekranizācija varētu būt labs iegansts ar stāstu iepazīties – Blūmas veikums, kas izdots 1970. gadā, ilgu laiku baudīja milzu popularitāti un nebaidījās ar tīņiem runāt par tēmām, kas daudziem šeit vēl šodien liks šausmās krustus mest (sekss, reliģija, menstruācijas, dievs pasarg’!). Īpašu interesi par filmu raisa arī tas, ka tās režisore un scenārija autore ir Kellija Fremona Krega, kura mūs pirms dažiem gadiem jau reiz iepriecināja ar patiešām lielisku tīņu pieaugšanas stāstu filmā “The Edge of Seventeen”.


7. Argylle

Argylle

Režisors: Metjū Vons
Lomās: Henrijs Kavils, Sems Rokvels, Braisa Dallasa Hovarde, Braiens Krenstons, Ketrīna O’Hara, Džons Sīna, Semjuels L. Džeksons, Dua Lipa, Ariana DeBose, Robs Dileinijs
Uz ekrāniem: TJR

No pagājušā gada saraksta uz šo ir pārceļojusi arī Metjū Vona spiegu filma “Argylle”, kurā Henrijs Kavils atveidos superspiegu, kurš iedzīvojas amnēzijā un manipulāciju rezultātā sāk domāt, ka viņš patiesībā ir pasaulslavens spiegu grāmatu autors. “Argylle” ir iecerēta kā viena no vismaz trīs filmām, un filma ir balstīta uz grāmatas, kuras iznākšana arī ir paredzēta vien šajā gadā. Bet, kamēr gaidām “Argylle” parādīšanos vismaz kādā no formātiem, varam pakavēt laiku, mēģinot atšķetināt topošās grāmatas autores identitātes mistēriju – “The Hollywood Reporter” visa šī štelle liekas maķenīt aizdomīga.


8. Asteroid City

Režisors: Vess Andersons
Lomās: Tilda Svintone, Adrians Brodijs, Toms Henkss, Margo Robija, Ruperts Frends, Džeisons Švarcmens, Skārleta Johansone, Braiens Krenstons, Džefs Goldblūms, Houpa Deivisa, Džefrijs Raits, Līvs Šraibers, Tonijs Revolori, Mets Dilons, Sofija Lilisa, Maija Hoka, Fišers Stīvenss
Uz ekrāniem: 09.06.2023.

Kopš pagājušā gada, kad naivi optimistiski “Asteroid City” bija iekļauts 2022. gada gaidītāko filmu sarakstā, Vesa Andersona jaunais veikums ir piedzīvojis dažus apdeitus. Pirmkārt, izrādās, ka Bils Marejs filmā beigu beigās neparādīsies – viņš esot noķēris COVID-19, tieši pirms grasījās filmēt savas ainas, kā rezultātā no filmas izkritis. Bet, kas ir krietni svarīgāk, mēs beidzot zinām, par ko tad filma īsti būs! Tās darbība norisināsies 1955. gadā kādā izdomātā, tuksnešainā pilsētiņā ASV, kur sapulcēsies skolēni un viņu vecāki, lai piedalītos jauno zvaigžņu vērotāju sacensībās. Citiem vārdiem sakot, perfekti vesandersonīgs koncepts Vesa Andersona filmai!


9. Bad Behaviour

Bad Behaviour

Režisore: Alise Englerta
Lomās: Dženifera Konelija, Bens Višovs, Alise Englerta
Uz ekrāniem: TJR

2022. gada nogalē visa izklaides industrija pamatīgi samutuļoja par “NY Mag” rakstu, kas pievērsās īpašai Holivudā sastopamai darboņu klasei – nepo babies jeb aktieriem un citām slavenībām, kuri ir slavenu vecāku atvases un līdz ar to kaut kādā mērā noteikti ir tikuši pie tām iespējām, kādas viņiem ir piešķirtas, pateicoties šīm nepotisma saitēm. Tad nu, lūk, šeit varēsim novērtēt vēl kāda nepo baby sasniegumus – aktrise un nu arī režisore Alise Englerta, kura ir režisores Džeinas Kempiones meita, pēc pāris nedēļām Sandēnsā izrādīs savu režijas debiju “Bad Behaviour”. Filma stāstīs par kādu sievieti, kura bērnībā bija slavena aktrise, bet nu ir ieradusies uz garīgo nometni, kuru vada Bena Višova harizmātiskas līderis, lai atrastu dvēselisko piepildījumu un sakārtotu attiecības ar savu meitu.


10. Barbie

Režisore: Grēta Gerviga
Lomās: Margo Robija, Raiens Goslings, Vils Ferels, Amerika Ferrera, Keita Makinona, Emma Makija, Maikls Sera, Simu Liu, Kingslijs Bens-Adirs, Isa Reja
Uz ekrāniem: 21.07.2023.

Ja nu ir kaut kas, ko mums no tādiem piemēriem kā “The Socal Network” vai “The Lego Movie” laika gaitā būtu bijis jāiemācās, tad tas ir nenorakstīt vīru (filmu) pēc cepures vien (stāsta idejas). Jo, lai gan “Barbie” koncepts (filma par Bārbijām) uz papīra izklausās pēc klasiska “$$$ gribas” gadījuma, “feisbuka filma” un “lego filma” mums jau parādīja, ka aiz šiem divvārdu aprakstiem var paslēpt ļoti lieliskus stāstus. Ko tieši mums būs sagādājusi Grēta Gerviga, vēl, protams, nezinām, bet “Barbie” pirmais tīzeris ar savu ironisko humoru pārsteidza pat visskeptiskākos kino gājējus. Starp citu, Bārbija, kuru redzam treilerī kā pirmo Bārbiju, tik tiešām ir precīzs pašas pirmās Bārbijas atdarīnājums – tā ka Gerviga būs padomājusi arī par detaļām.


11. Beau Is Afraid

Beau Is Afraid

Režisors: Ari Asters
Lomās: Vakīns Fīnikss, Neitans Leins, Petija Lupone, Eimija Raiena, Pārkere Pouzija, Maikls Gandolfīni
Uz ekrāniem: TJR

Fakts, ka joprojām nav īsti skaidrs, ko sagaidīt no Ari Astera (“Hereditary”, “Midsommar”) nākamā darba “Beau Is Afraid”, padara filmu vēl jo intriģējošāku. Ilgu laiku bijusi zināma kā “Disappointment Blvd.”, filma nu ir tikusi pie galīgā nosaukuma “Beau Is Afraid”, tajā minētajam Bo attiecoties uz Vakīna Fīniksa atveidoto varoni. Nu arī zinām precīzāku filmas sižetu – Fīnikss atvedos kādu vīru, kuram ir saspīlētas attiecības ar māti un kurš pēc mātes nāves dodas uz dzimtajām mājām, kur uzglūnot kādi pārdabiski draudi. Ja ar iepriekšējām filmām Asters mācēja mūs nobiedēt līdz matu galiņiem, tad šeit viņš grasās ne tikai biedēt, bet arī sasmīdināt, jo “Beau Is Afraid” būšot sirreāla šausmu komēdija.


12. Beverly Hills Cop: Axel Foley

Režisors: Marks Molojs
Lomās: Edijs Mērfijs, Džadžs Reinholds, Pols Raizers, Džons Eštons, Džozefs Gordons-Levits, Teilūra Peidža, Kevins Beikons
Uz ekrāniem: TJR

Reti kurai franšīzei Holivudā ir ļauts pēc sākotnējiem panākumiem atpūsties bezgalīgi ilgi, un šogad šai reanimēto personāžu plejādei pievienosies arī vecais labais Beverlihilsas policists Aksels Folijs. Pēdējoreiz ar šo censoni tikāmies tālajā 1994. gadā, kad iznāca “Beverly Hills Cop III”, un nu Edijs Mērfijs vēlreiz atgriezīsies Beverlihilsā, lai ķertu ļaundarus. Franšīzes ceturtā filma ir bijusi plānota vēl 90. gados, bet līdz šim mēģinājumi to nofilmēt nebija veiksmīgi, līdz pie lietas ķērās “Netflix”, un rezultātus varēsim novērtēt drīzumā. Mērfija iepriekšējā atgriešanās pie iemīļotas klasikas ar “Coming 2 America” tika uzņemta neviennozīmīgi, tāpēc cerēsim, ka Akselam veiksies labāk.


13. The Bikeriders

Režisors: Džefs Nikolss
Lomās: Džodija Komere, Ostins Batlers, Toms Hārdijs, Maikls Šenons, Boids Holbruks, Deimons Herimans, Normans Rīduss
Uz ekrāniem: TJR

Lai gan būtu bijis ļoti interesanti redzēt, ko Džefs Nikolss būtu sadarījis “A Quiet Place” pasaulē (viņš bija izziņots kā franšīzes spinofa režisors), tas, ka beigu beigās šis projekts viņam paputēja, nav tās skumjākās ziņas, jo tā vietā viņš varēja ķerties pie sava ilggadējā sapņa īstenošanas. 2018. gadā Nikolss pastāstīja, ka ideja par filmu par motociklistu bandu 60. gados viņam esot radusies vēl piecus gadus agrāk, tā ka kopsummā pēc 10 gadiem (un Maikla Šenona ķircināšanas, ka Nikolss šo filmu nekad neuztaisīšot, jo tikai tērgājot par to vien) tā beidzot nonāks uz ekrāniem. Filmā, protams, redzēsim Nikolsa talismanu un mūžīgo cīņu biedru Šenonu, un arī pārējā aktieru kompānija ar šobrīd superaktuālajiem Džodiju Komeri un Ostinu Batleru un mūsu visu mīluli Tomu Hārdiju priekšgalā piešķir papildu intereses punktus.


14. Blitz

Režisors: Stīvs Makvīns
Lomās: Sērša Ronana, Hariss Dikinsons, Ērina Kelimana, Stīvens Greiems, Ketija Bērka
Uz ekrāniem: TJR

Mēs esam vienkārši cilvēki – mēs ieraugām Stīva Makvīna vārdu pie kādas filmas nosaukuma un automātiski liekam to sarakstā. Viņa jaunā filma “Blitz” būs vēsturiska drāma, kas stāstīs par to, kā Londonas iedzīvotāji Otrā pasaules kara laikā pārdzīvoja bombardēšanas reidus. Makvīns ar vēsturiskiem notikumiem ir strādājis jau iepriekš (“Hunger”, “12 Years a Slave”), tāpēc pēc iepriekšējās pieredzes varam būt droši, ka no viņa nekādu pūkainu un romantizētu skatījumu uz kara notikumiem varam negaidīt – tieši pretēji. “Blitz” savam arvien ambiciozākajam katalogam ir paķēris “Apple TV+”, kam šis solās būt varens gads – bet par to vēl parunāsim vēlāk.


15. Blue Beetle

Blue Beetle

Režisors: Anhels Manuels Soto
Lomās: Čolo Mariduenja, Bruna Markezine, Džordžs Lopezs, Sūzena Sarandona
Uz ekrāniem: 18.08.2023.

Haosu DC filmu pasaulē jau pieminējām, un uz to nākas atsaukties arī “Blue Beetle” gadījumā. Šī filma mus iepazīstinās ar līdz šim uz ekrāniem vēl nesastaptu personāžu – Zilo Vaboli jeb tīni Haimi Reiesu, kurš tiek pie superspējām pēc tam, kad sastopas ar citplanētiešu vaboli (un, jā, protams, tas izklausās pēc variācijas par Zirnekļcilvēku, līdz kuram arī vēl tiksim). Tas, kas varētu ļaut šim stāstam izcelties citu starpā, ir tā vide – šī stāsta centrā būs Latīņamerikāņu varoņi, kas līdz šim supervaroņu filmās nav tikuši izcelti pārāk bieži. Sākotnēji šai filmai bija paredzēts pa taisno nonākt “HBO Max” straumēšanas platformā, bet lielie bosi nu ir pārdomājuši, un tā tomēr būs skatāma kinoteātros (īpaši labas ziņas, ja atceramies, kas notika ar citu “HBO Max” domāto filmu “The Batgirl”).


16. Challengers

Režisors: Luka Gvadanino
Lomās: Zendeja, Maiks Feists, Džošs O’Konors
Uz ekrāniem: 11.08.2023.

Lukas Gvadanino pagājušā gada nogales filmu “Bones and All” pie mums uz lielajiem ekrāniem, pēc visa spriežot, diemžēl tomēr beigu beigās nesagaidīsim, bet 2023. gads mums sola šo pāridarījumu kompensēt ar citu Gvadanino filmu – šoreiz gan bez Timotija Šalamē. Filmā “Challengers” Gvadanino pievērsīsies tenisa pasaulei, bet ne gluži tās elitei – filmas darbība norisināsies zemāka ranga sacensībās, kur personīgās likmes būs svarīgākas par sportiskajām. Filma stāstīs par kādu precētu pāri, kurā sieva vīru, profesionālu tenisistu, kurš piedzīvojis vairāku zaudējumu sēriju, piesaka “Challenger” līmeņa turnīram, kur viņam nāksies stāties pretī sievas bijušajam mīļotajam.


17. Chicken Run: Dawn of the Nugget

Chicken Run: Dawn of the Nugget

Režisors: Sems Fells
Lomās: Deivids Bredlijs, Bella Remsija, Zaharijs Līvajs, Imelda Stontone, Tandive Ņūtone
Uz ekrāniem: 11.08.2023.

“Chicken Run: Dawn of the Nugget” ir vēl viens sīkvels, kura gaidīšanas laiks nu jau ir iestiepies trešajā desmitgadē (oriģinālā filma iznāca 2000. gadā). Bet animācijas žanram, tostarp studijas “Aardman Animations” iemīļotajam stop-motion piegājienam, priekšrocība ir tāda, ka vismaz nav jāsatraucas, ka galvenie varoņi vizuāli būs pārāk novecojuši. Bet balsu ierunātājiem aizvietotājus atrast ir vieglāk. Zināmu iemeslu dēļ galvenais varonis, gailis Rokijs vairs nerunās Mela Gibsona toņos (viņa vietā dzirdēsim Zakariju Līvaju), kā arī neliels skandāls izcēlās, kad ar Tandivi Ņūtoni tika aizvietota oriģinālā Džindžeras lomas ierunātāja Džūlija Savalha (viņas balss izklausoties pārāk veca – šis arguments globāli netika uzņemts ar sajūsmu). Jaunā “Chicken Run” filma būs skatāma “Netflix” platformā, ar kuru “Aardman” sāk veidoties laba draudzība pēc īsfilmas “Robin Robin” iznākšanas 2021. gadā.


18. Civil War

Režisors: Alekss Gārlands
Lomās: Kirstena Dansta, Vāgners Moura, Stīvens Makinlijs Hendersons, Keilija Speinija, Karls Glusmans, Sonoja Mizuno
Uz ekrāniem: TJR

Alekss Gārlands mūs jau iepriecināja un/vai pamatīgi nošokēja pagājušogad ar filmu “Men”, bet, kamēr mēģinām tikt skaidrībā, kas tad tur īsti vispār notika, viņš mums būs sagādājis jau nākamo stāstu. “Civil War” sižeta detaļas pagaidām vēl tiek turētas pamatīgā noslēpumā, un Gārlands ir atklājis tikai tik, ka filmas darbība norisināsies kādā nenoteiktā brīdī nākotnē un ka tā būšot zinātniski fantastiska alegorija mūslaiku polarizētajai situācijai. Starp citu, Gārlands arī ir izteicies, ka šī, iespējams, būšot viņa pēdējā režisētā filma – viņš režijas procesu neizbaudot nu nekādi, tā vietā dodot priekšroku scenāriju rakstīšanai. Tāpēc baudām mēs, kamēr vēl varam.


19. Cocaine Bear

Režisore: Elizabete Benksa
Lomās: Kerija Rasela, O’Šea Džeksons juniors, Aldens Ērenraihs, Margo Martindeila, Rejs Liota
Uz ekrāniem: 24.02.2023.

Lai cik neticami tas izklausītos, filma “Cocaine Bear” ir balstīta uz patiesa stāsta – 1985. gadā kāds lācis Džordžijas štatā tik tiešām aprija pamatīgu daudzumu kokaīna, ko no lidmašīnas izmeta narkotiku kontrabandists, jo lidmašīnas krava esot bijusi pārāk smaga. Stāstam īstajā dzīvē nekādas labās beigas, protams, nebija, bet redzēsim, ko sadarīs filma, jo koncepts kā tāds ir ar daudzsološu komisko potenciālu. Lai gan pirmais treileris ārkārtīgi pārliecinoši neizskatījās, papildu iedrošinājumu sniedz fakts, ka starp filmas producentiem redzami Fila Lorda un Kristofera Millera vārdi, kuri savu labo gaumi ir veiksmīgi pierādījuši nu jau daudzu smieklīgu gadu garumā.


20. The Covenant

Režisors: Gajs Ričijs
Lomās: Džeiks Džilenhols, Dars Salims, Aleksandrs Ludvigs, Entonijs Stārs, Emīlija Bīčema
Uz ekrāniem: 21.04.2023.

Pārliecība par to, ka mēs pāris mēnešu laikā tik tiešām uz lielajiem ekrāniem redzēsim divas Gaja Ričija filmas, nav nekāda lielā, bet, kamēr kino relīžu kalendārs to apgalvo, tikmēr tam arī ticēsim. Pie pirmās Ričijfilmas, kuru šogad redzēsim noteikti, vēl tiksim šajā sarakstā, bet par otro “The Covenant” (iepriekš zināmu kā “The Interpreter”) ļoti daudz pagaidām vēl nezinām un neesam no tās redzējuši ne kadru (kas arī liek apšaubīt, cik reālistisks ir filmas iznākšanas datums). “The Covenant” mums sola Ričiju citādā formā, nekā pēdējā laikā esam pieraduši viņu redzēt, – šī būs nopietns, nesmīkņājošs kara trilleris, kas stāstīs par kādu seržantu (Džeiks Džilenhols), kurš savā pēdējā tūrē Afganistānā iepazīstas ar vietējo tulku, kurš ir gatavs riskēt ar savu dzīvību, lai ievainoto kareivi nogādātu drošībā.


21. Creed III

Režisors: Maikls B. Džordans
Lomās: Maikls B. Džordans, Tesa Tompsone, Džonatans Meidžorss, Filiša Rašada
Uz ekrāniem: 03.03.2023.

Būsim godīgi – liela daļa no mums jau, visticamāk, sen ir aizmirsusi “Creed II” eksistenci, kas pēc atmiņā paliekošā spinoffranšīzes aizsācēja “Creed” nemācēja atstāt tikpat spēcīgu pēcgaršu. Bet, neskatoties uz to, ir gana daudz iemeslu, lai uz “Creed III” skatītos ar zināmu labvēlību un interesi. Pirmkārt, tā būs Maikla B. Džordana debija režisora krēslā (tā teikt, ja neviens cits nemāk izdarīt pareizi, tad jādara pašam). Otrkārt, šajā filmā neredzēsim Silvestru Stalloni, tā ka varēsim uzzināt, kā Adonisam Krīdam sanāk stāvēt pašam uz savām kājām. Un treškārt – lūkosim, ko Krīda bērnības drauga lomā iespēs Džonatans Meidžorss (ja jāsit savam labākajam draugam, tad sitieni, protams, sāp vēl jo sāpīgāk).


22. Damsel

Režisors: Huans Karloss Fresnadiljo
Lomās: Millija Bobija Brauna, Niks Robinsons, Andžela Baseta, Robina Raita, Rejs Vinstons
Uz ekrāniem: 13.10.2023.

Ja nu Holivudai kaut ko vajag, tad tā ir izdoma nosaukumu ziņā – nejauciet, “Damsel” nav tā pati savādā komēdija ar Miju Vašikovsku un Robertu Patinsonu lomās, ko redzējām pirms dažiem gadiem. Šī “Damsel” ir pilnīgi cita jaunkundze – šī filma stāstīs par kādu princesi, kura uzzina, ka pēc tam, kad apprecēs savu skaisto un apburošo princi, tiks upurēta pūķim. Tradicionāli viņu no šādas nepatīkamas situācijas pasakās glābtu kāds drosmīgs skaistulis, bet šoreiz neviens palīgā nenāks, tāpēc ar visu būs vien jātiek galā pašai. Galvenajā lomā šajā “Netflix” paredzētajā filmā redzēsim Milliju Bobiju Braunu, kura kopā ar straumētāju jau ir veiksmīgi izveidojusi vienu franšīzi (“Enola Holmes” – viedokļi par filmu kvalitāti dalās, bet to popularitāti neapstrīdēs neviens), un šeit nenoliedzami ir potenciāls vēl vienai, ierastos dzimumu lomu stereotipus lauzošai sāgai.


23. Dune: Part Two

Režisors: Denī Vilnēvs
Lomās: Timotijs Šalamē, Rebeka Fērgusone, Džošs Brolins, Stellans Skarsgārds, Deivs Bautista, Stīvens Makinlijs Hendersons, Zendeja, Šarlote Remplinga, Havjers Bardems, Florence Pjū, Ostins Batlers, Kristofers Volkens, Lea Seidū
Uz ekrāniem: 03.11.2023.

Filma, kas īpašus papildu komentārus neprasa. Denī Vilnēvs profesionāla kāršu spēlmaņa cienīgā manevrā uzņēmās pamatīgu risku, veidojot pirmo “Dune” kā tikai pusi no stāsta bez 100% un absolūtām garantijām, ka varēs to pabeigt ar otro filmu. Bet risks beigu beigās atmaksājās, jo “Dune” vērienu novērtējām mēs visi, sniedzot iespēju Denī & co. atgriezties tuksnešainās Arakisas kāpās, šoreiz līdzi paķerot vēl virkni jaunu, iepriekš neiepazītu personāžu. Starp citu, Frenka Herberta romāns beidzot ir iztulkots arī latviski, tā ka nu visiem ir iespēja mesties šīs pasaules piedzīvojumos arī grāmatas lappušu formātā un sagatavoties filmas turpinājumam ar pilnu jaudu.


24. Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves

Režisori: Džonatans Goldstīns, Džons Frānsiss Deilijs
Lomās: Kriss Pains, Mišela Rodrigesa, Redžijs Žans-Peidžs, Džastiss Smits, Sofija Lilisa, Hjū Grānts
Uz ekrāniem: 31.03.2023.

Rūgtā, gadu gaitā uzkrātā pieredze ar videospēļu, galda spēļu un visādu citādu spēļu ekranizācijām kino formātā uz gaidāmo “Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves” liek skatīties ar zināmu skepsi un piesardzību. Taču ir arī iemesli, kāpēc filmas virzienā ausis tomēr spicējam. Viens no tiem nešaubīgi ir Krisa Paina klātbūtne filmā, atveidojot galveno varoni lomā, kas ļaus spīdēt Paina šarmam un spējai pasmieties pašam par sevi (treilera pēdējais kadrs vien ir atbildīgs par 85% intereses par šo filmu). Kā arī zināmu optimismu sniedz režisoru Džonatana Goldstīna un Džona Frānsisa Deilija duets – viņu iepriekšējā režisētā filma “Game Night” patīkami pārsteidza ar savu ironizēšanu par to, kā cilvēki aizraujas ar galda spēļu kaislībām.


25. Eileen

Eileen

Režisors: Viljams Oldroids
Lomās: Tomasīna Makenzija, Anna Hataveja, Šea Vigams, Ouens Tīgs
Uz ekrāniem: TJR

Režisors Viljams Oldroids pasauli savulaik tā patiešām iepazīstināja ar Florences Pjū fantastisko talantu 2016. gada filmā “Lady Macbeth”, bet kopš tā laika viņš neko citu nebija sadarījis. Bet šogad viņam beidzot ir gatavs jauns darbs, ko mums visiem atrādīt, – noslēpumainais trilleris “Eileen”, kas stāstīs par kādu ar dzīvi neapmierinātu, nelaimīgu jaunu sievieti, kura strādā cietumā un tur iepazīstas ar savu jauno kolēģi, taču šai draudzībai sekas ir neparedzamas. Bet izzināmas gan – ja jūs māc ziņkārība, kas tad tur īsti notiks, varat izlasīt tāda paša nosaukuma grāmatu, kas 2016. gadā iekļuva prestižās Bukera balvas galīgajā kandidātu sarakstā. Filmas pirmizrāde gaidāma Sandēnsas kinofestivālā jau pēc pāris nedēļām, tā ka jau pavisam drīz uzzināsim, kas tad Oldroidam sanācis.


26. Elemental

Režisors: Pīters Sons
Lomās: Lea Lūisa, Mamudu Atijs
Uz ekrāniem: 16.06.2023.

2023. gadā “Pixar” animācijas studija visas likmes liek tikai uz vienu filmu – “Elemental” –, bet izskatās, ka riskam ir visas iespējas attaisnoties. “Elemental” turpinās “Pixar” tradīciju iedzīvināt neparastus un laikam jau tikai animācijai pa spēkam īstenojamus konceptus – filmas darbība norisināsies pilsētā, kurā draudzīgi sadzīvo četru pamatelementu (uguns, ūdens, zemes un gaisa) pārstāvji. Stāsta centrā būs divi šķietami pretēji jaunieši – ugunīga dāma un ūdenīgs puisis –, kuri noskaidros, ka patiesībā viņiem ir daudz kā kopīga. Līdzīgi kā daudzās citās “Pixar” filmās, arī šeit stāstā būs ievīts daudz no režisora personīgās pieredzes – Pīters Sons izauga Ņujorkā 70. gados kā imigrantu bērns un ar “Elemental” vēlas atsaukt atmiņā savas bērnības krāšņo un kulturāli dažādo atmosfēru.


27. Evil Dead Rise

Režisors: Lī Kronins
Lomās: Alisa Saderlenda, Lilija Salivana, Morgans Deiviss
Uz ekrāniem: TJR

Kā jau tas franšīzei par atdzimstošām, ne īsti dzīvām, ne īsti beigtām mošķībām pienākas, “Evil Dead” netaisās padoties, un šogad ir gaidāma piektā filma šajā šausmu sāgā. Pēc 2013. gadā iznākušās “Evil Dead” ilgu laiku bija ņemšanās par to, vai nākamo filmu taisīs tās režisors Fede Alvarezs, līdz beigās tika tomēr nonākts līdz atbildei, ka netaisīs vis (jo ir aizņemts ar citām lietām). Bet “Evil Dead” nešķīstības šādas ziņas nesatrieca, beigu beigās atrodot citu censoni Lī Kronina veidolā, kurš savulaik sevi pieteica šausmu žanrā ar visnotaļ atzīto “The Hole in the Ground”. Arī šī filma sākotnēji bija paredzēta “HBO Max” straumēšanas platformai, bet masīvās restrukturizācijas rezultātā arī “Evil Dead Rise” tomēr būs skatāma kinoteātros.


28. The Exorcist (pagaidu nosaukums)

Režisors: Deivids Gordons Grīns
Lomās: Leslijs Odoms juniors, Elēna Bērstina, Anna Dauda, Nedims Jahičs
Uz ekrāniem: 13.10.2023.

Lai gan ar “Halloween Kills” un “Halloween Ends” Deivids Gordons Grīns un Denijs Makbraids beigu beigās sapinās meistarībā, viņu pieeja šīs franšīzes atdzīvināšanai ar 2018. gada “Halloween”, kas bija tiešs turpinājums Džona Kārpentera oriģinālajai filmai, ignorējot visu pārējo, bija teicama. Ja tas vienreiz jau nostrādāja, kāpēc šādu pašu paņēmienu neizmantot vēlreiz? Tieši to arī abi kungi grasās darīt, bet šoreiz ar “The Exorcist” franšīzi. Grīna gaidāmā filma, kuras nosaukums, visticamāk, vēl mainīsies, būs tiešs Viljama Frīdkina 1973. gada filmas turpinājums, un tās centrā būs kāda paša nelabā apsēsta bērna izmisušais tēvs, kurš meklē palīdzību no kāda, kam ir bijusi līdzīga pieredze, vēršoties pēc padoma pie Krisas Maknīlas, kuras lomā redzēsim atgriežamis Elēnu Bērstinu.


29. Extraction 2

Režisors: Sems Hārgreivs
Lomās: Kriss Hemsvorts, Golšifteha Farahani, Ādams Bessa
Uz ekrāniem: 16.06.2023.

Grūti pateikt, vai pie “Extraction” trakoti lielajiem skatītāju skaitļiem pie vainas bija tas, ka tā iznāca pirmajos pandēmijas mēnešos, kad visi meklējām glābiņu jebkāda veida jaunā saturā, vai arī tas, ka cilvēkus tiešām interesēja Krisa Hemsvorta centieni piemočīt visu Bangladešu. Lai nu kā, ja jau filma izrādījās tik populāra, tad tai, protams, būs sīkvels, kurā režisors Sems Hārgreivs un pats Hemsvorts piesola vēl pārgalvīgākus un atjautīgākus trikus. Visiem Hemsvorta faniem jāskatās būs obligāti, nav nekādas izvēles, jo aktieris ir paziņojis, ka uz kādu laiku ņem pauzi karjerā, lai vairāk laika pavadītu kopā ar ģimeni, tāpēc viņu uz ekrāniem redzēsim retāk.


30. F*cking Identical Twins

Režisors: Lerijs Čārlzs
Lomās: Megana Mullalija, Neitans Leins, Bouens Jangs, Megan Thee Stallion
Uz ekrāniem: TJR

Divu Lotiņu ideja filmās ir apspēlēta vairākkārt, tāpēc, ja kāds grasās izmantot šo konceptu, tad ir jābūt vēl kādam papildu āķim, lai nodrošinātu skatītāju interesi. Un Lerija Čārlza (“Borat”, “Bruno”) filmai “F*cking Identical Twins” tāds noteikti ir – tajā vietām samainīsies pieaugušie, turklāt filma būs uz R reitingu tēmējošs (tātad – galīgi ne bērniem domāts) mūzikls, kurā tostarp redzēsim nesen Rīgā pabijušo reperi Megan Thee Stallion. Filma stāstīs par diviem biznesa konkurentiem, kuri saprot, ka ir identiskie dvīņi, un, kā jau “Divu Lotiņu” iedvesmotam stāstam pienākas, nolemj samainīties vietām, lai savus šķirtos vecākus piedabūtu atkal saiet kopā.


31. Fast X

Režisors: Luī Leterjē
Lomās: Vins Dīzels, Džeisons Stethems, Mišela Rodrigesa, Džeisons Momoa, Džons Sīna, Brī Larsone, Tairīss Gibsons, Ludacris, Džordana Brūstere, Natālija Emanuela, Sungs Kangs, Skots Īstvuds, Maikls Rukers, Cardi B, Helēna Mirena, Rita Moreno, Šarlīze Terona
Uz ekrāniem: 19.05.2023.

Ar ģimenēm tā nu tas ir, ka tās cenšas turēties kopā, lai tur vai kas, tāpēc, lai cik noguruši mēs arī būtu no visa ātruma un žēlastības trūkuma, ko esam deviņu filmu garumā izbaudījuši, mēs tāpat visi knaši, knaši tipināsim uz kinoteātri, lai arī desmitajā franšīzes laidienā atbalstītu Vina Dīzela “fambly”. It sevišķi tāpēc, ka viņš tai ir pieaicinājis klāt vēl veseru jūru Holivudas zvaigžņu (izņemot, protams, Dveinu Džonsonu). Režisora krēslā sākotnēji bija paredzēts sēsties Džastinam Linam (3., 4., 5., 6. un 9. filmas režisoram), bet viņš projektu atstāja radošu domstarpību dēļ (tātad neklausīja Vinam Dīzelam), tāpēc viņa krēslā sēdās Luī Leterjē