Saraksti

7 filmas Jāņu nedēļai

Baudot Jāņu brīvdienas, kāds laiks jāatlicina arī kino priekiem, vai ne? Kopā ar LMT Viedtelevīziju piedāvājam 7 pašmāju filmu izlasi, kas piestāvēs dažādām gaumēm un dažādām izpratnēm par svinībām!

18.06.2021

Kalendārs mums šogad sagādājis tādas garākas Jāņu brīvdienas, kas nozīmē, ka būs vairāk brīvo brīžu, kuros palaiskoties. Un, protams, tas jau nebūs “Kino Kults”, ja neieteiks kādu no šiem brīvbrīžiem pavadīt kopā ar kādu labu filmu. Tāpēc, lai Līgo svētku svinības izdotos jo īpaši foršas, šoreiz kopā ar Latvijas Mobilā Telefona (LMT) Viedtelevīziju piedāvājam septiņu pašmāju filmu izlasi, kas tādā vai citādā veidā lieliski piestāvēs Jāņu vasarīgajai atmosfērai. Saraksta secībai nav nozīmes – demokrātiski alfabētiska –, tā ka mierīgu sirdi varat šo pleilisti remiksēt pēc savas gaumes un patikas.

P.S. Visas no sarakstā minētajām filmām tieši ērti pieejamas LMT Viedtelevīzijā!

Apskrien Latviju

Apskrien Latviju

Gan jau ne vienam vien no mums ir kādreiz ienākusi prātā ideja par pamatīga pārgājiena veikšanu, apejot Latvijas kontūru vai vismaz kādu robežas daļu. Plāni gan ir viena lieta, bet to tiešām izdarīt – jau pavisam cita. Taču tas pa spēkam bija arhitektam Dinam Vecānam, kurš pieveica vairāk nekā 1700 kilometru garo distanci nedaudz vairāk nekā trīs nedēļās. To, kā viņam izdevās pievārēt šo ne tikai fizisko, bet arī iekšējo izaicinājumu, parāda dokumentālā filma “Apskrien Latviju”, kas iepriecinās ne tikai ar skaistiem dabas skatiem, bet arī varbūt iedvesmos kādu skatītāju saviem izaicinājumiem – un kāpēc lai tas nevarētu būt kāds skaists pārgājiens? 


Blakus

Blakus

Trīskāršu Līgo svētku devu sagādās režisores Alises Zariņas pilnmetrāžas debijas filma “Blakus”, kas atgriežas pie saviem varoņeim trīs gadus pēc kārtas tieši Jāņu svētku laikā. Ikdienišķi saprotamās situācijas un asprātīgie dialogi kombinācijā ar tik pazīstamajem personāžu tipāžiem (mēs visi pazīstam gan kādu Luīzi, gan kādu Kasparu, varbūt pat esam tādi paši) sagādā autentiski “jānīgas” sajūtas un aizved patīkamā braucienā. Nevar nepieminēt arī lieliski atlasīto pašmāju mūzikas pavadījumu – teju var garantēt, ka pēc filmas dungosiet pie sevis “Kā lai tevi šodien iepriecinu, ja nav šerberts un pomelo”. 


Dāvana vientuļai sievietei

Dāvana vientuļai sievietei

Ja brīvdienas pavadīsiet lauku mājās vai kur citur, neaizmirsiet kārtīgi aizslēgt un pasargāt savus īpašumus, ko atstājat tukšus šo dienu laikā! Vai arī sava prieka pēc sarīkojiet viltīgu shēmu, kā noķert garnadžus. Šajā otrajā jautājumā iedvesmu sniegs klasiskā komēdija “Dāvana vientuļai sievietei” ar leģendāro aktrisi Viju Artmani galvenajā lomā. Un kur nu vēl Raimonda Paula dziesmu melodijas Viktora Lapčenoka un Noras Bumbieres izpildījumā – perfekta kombinācija. 


Jēkabs, Mimmi un runājošie suņi

Jēkabs, Mimmi un runājošie suņi

Ne visi gan svētkus dosies pavadīt ārpus pilsētas, un, ja dzīvojat Rīgā, tad iesakām izmēģināt foršu “filma + vasarīga pastaiga” kombināciju kopā ar Jēkabu, Mimmi un runājošajiem suņiem. Šī animācijas filma ne tikai izklaidēs gan lielus, gan mazus, bet arī pamanīsies parunāt par vērtīgām idejām, kā veidot vidi pilsētā, un tam visam pa virsu – uzdzīs kārtīgu vēlmi aiziet papētīt Maskačkas ieliņas un nostūrus. Ja sen neesat pabijuši šajā rajonā, būs jo īpaši interesanti, runājošu suņu klātbūtni gan neapsolām – taču, ja tādus atrodat, lūdzu, padodiet ziņu arī mums. 


Limuzīns Jāņu nakts krāsā

Limuzīns Jāņu nakts krāsā

Man kā vēsturniecei… Nu bet kā tad bez mūsu Jāņu klasiku klasikas? Protams, ka sarakstā iekļausim arī “Limuzīnu Jāņu nakts krāsā”, par kuru kādi papildu komentāri nemaz nav nepieciešami. Līgo svētku obligātā skatāmviela ar neskaitāmiem citātiem, kurus visi jau sen zinām no galvas, bet katru gadu ar vislielāko prieku kopīgi atkārtojam, izdzīvojot līdzi tam, ko tad Mirtas tante darīs ar savu žiguli. Spēj tos tikai uzskaitīt… Ērikonkul, uznes mani kalnā! Salda mēle visos laikos bijis labs kapitāls. Eto moi krustdēls… Samācās visādas valodas, bet savu dzimto valodu nevar iemācīties… Tik maziņš un jau samaitāts! Aizved mani uz Munameģi! Te varētu turpināt vēl un vēl, un vēl, un vēl… 


Paradīze ’89

Paradīze '89

Vasaras karstuma un bērnības sajūtas, kur rotaļas mijas ar nopietnu, uzburs Madaras Dišleres filma “Paradīze ’89”. Gados jaunākus skatītājus stāstā ievilks bērnības delverības, savukārt vecākiem skatītājiem šī būs iespēja parādīt atvasēm vai citiem radu vai draugu bērniem, kāda bija vasarīgā dzīve pirmstelefonu un citu gadžetu laikmetā. Pie reizes arī iespēja atminēties svarīgu notikumu mūsu valsts vēsturē – Baltijas ceļu. Būs gan nostalģiski, gan izklaidējoši, gan arī izglītojoši – trīskāršs ieguvums. Bet pāri visam – vasara, vasariņa!


Ūdensbumba resnajam runcim

Ūdensbumba resnajam runcim

Ja meklējat kādu skatāmvielu, ko izbaudīt kopā ar gados jaunākiem skatītājiem, tad nenošausiet greizi ar Vara Braslas režisēto burvīgo ģimenes komēdiju “Ūdensbumba resnajam runcim”. Arī te stāstā par divām māsām, kuras uz apstākļu rezultātā veselu mēnesi nonāk pašerpās tantes uzraudzībā, bērnības delverības sitīs augstu vilni, viss, protams, beigsies labi, bet pa ceļam būs gana daudz smieklu un piedzīvojumu. Bet tādu delikatesi kā gliemeži pēc šīs filmas gan vairs nespēsiet izbaudīt: “Gliemezīti, gliemezīti, gribam tevi apskatīt. Radziņus nu rādīt sāc un no mājas laukā nāc…” It sevišķi kombinācijā ar skābu vīnu.