Saraksti

Filmas, ko skatīties “Zaļajā istabā”

Līdz Latvijai beidzot nonācis viens no pēdējo gadu spilgtākajiem, aizraujošākajiem un stindzinošākajiem trilleriem “Zaļā istaba” (“Green Room”), un, lai sagatavotu jūs šim kino piedzīvojumam, mēs esam atlasījuši desmit filmas, kuras ļaus jums noprast filmas atmosfēru un intensitāti. Rekomendējam skatīties pirms un pēc “Zaļās istabas”, taču ne tās laikā!

06.05.2016

Līdz Latvijai beidzot nonācis viens no pēdējo gadu spilgtākajiem, aizraujošākajiem un stindzinošākajiem trilleriem, “Zaļā istaba” (“Green Room”), un, lai sagatavotu jūs šim kino piedzīvojumam, mēs esam atlasījuši desmit filmas, kuras ļaus jums noprast filmas atmosfēru un intensitāti! 

Rekomendējam skatīties pirms un pēc “Zaļās istabas”, taču ne tās laikā!

Assault on Precinct 13

“Assault on Precinct 13” (1976)

Šī nu jau par klasiku kļuvusī Džona Kārpentera gandrīz-debijas filma var tikt droši uzskatīta par spilgtāko “Zaļās istabas” iedvesmas avotu gan saturiski, gan arī emocionāli – galu galā, abas filmas ir tas pats Hovarda Hoksa “Rio Bravo” (Kārpentera mīļākā filma, yo!), tikai pārnests mūsdienu vidē un papildināts ar laikmeta atribūtiem. Tikai kur Kārpenteram bija policisti un bandas, tur Solnjē ir panki un neonacisti!

The Texas Chain Saw Massacre

“The Texas Chain Saw Massacre” (1974)

Pelnīti būdama viena no visu laiku biedējošākajām filmām, tā atstāja neizdzēšamu iespaidu ne tikai uz kino skatītājiem, bet veselu kino veidotāju paaudzi (un ne vienu vien), un “Zaļās istabas” autors Džeremijs Solnjē noteikti ir viens no tiem, kuru filma ietekmēja visspilgtāk. “Zaļajā istabā” varam sajust to pašu bezcerības, brutalitātes un līdz baltkvēlei sakaitētu nervu atmosfēru, ko jūtam Toba Hūpera klasikā!

Dawn of the Dead

“Dawn of the Dead” (2004)

Zeks Snaiders, kurš pēdējā laikā kritis fanboju negodā, ir izveidojis vienu no visu laiku labākajiem rīmeikiem – Romero oriģināls tomēr bija par kaut ko pavisam citu. Sīciņa varoņu grupa, bezgalīgas ienaidnieku ordas, šokējoša vardarbība un atkailinātas emocijas, kā arī asa, brutāla un ne uz sekundi neatslābstoša spriedze padara šo (vismaz skatoties no šībrīža situācijas) gandrīz vai par labāko Zeka Snaidera filmu. “Gandrīz vai” ir opcionāls.

Blue Ruin

“Murder Party” (2008) / “Blue Ruin” (2013)

Šis saraksts būtu absolūti bezjēdzīgs bez režisora pirmo divu filmu pieminēšanas – turklāt tās ir tik atšķirīgas savā vienotībā, ka obligāti jāpiemin (un jānoskatās!) abas! Kamēr “Murder Party” var lepoties ar visām debijai piemītošajām kaitēm, tas joprojām ir diezgan episks un brutāls trips, bet “Blue Ruin” ir tas gadījums, kad klusais katliņš vārās, vārās un tad eksplodē pa visu virtuvi! “Zaļā istaba”, kas interesanti, vairāk tomēr līdzinās pirmajai.

The Decline of Western Civilisation

“The Decline of Western Civilization” (1981)

Tā kā filma ir vienlīdz par pankroku kā par spriedzi, neaizmirsīsim arī vienu no ikoniskākajām dokumentālajām filmām par šo mūzikas žanru/kustību kino vēsturē, kuru ar savu dalību pagodināja tādas blices kā “Alice Bag Band”, “Black Flag”, “Catholic Discipline”, “Circle Jerks”, “Fear”, “Germs” un “X”. Kā bijušais pankgrupas dalībnieks un roadie Džeremijs Solnjē ļoti labi orientējas žanrā – kas pilnībā atspoguļojas “Zaļajā istabā”.

Repo Man

“Repo Man” (1984)

Kulta režisora Aleksa Koksa ne mazāk kulta filma “Repo Man” šobrīd varētu tikt uzskatīta labākajā gadījumā par patīkamu retro, bet šajā sarakstā atrodas tādēļ, ka ir viena no labākajām filmām (iespējams – vislabākā), kura sevī iemieso patieso panku garu kino! Un Džeremijs Solnjē kā liels žanra fans (kādreiz arī pārstāvis) to nevarēja nepamanīt – ticam, ka “Zaļā istaba” kļūs par 21. gadsimta “Repo Man”!

Blood Simple

“Blood Simple” (1984)

Arī brāļiem Koeniem (vienmēr) atradīsies vieta – šoreiz viņu izcilajai debijas filmai “Blood Simple”! Kamēr daži jautās: “Kāds sakars “oskarotajiem” brāļiem ar netīru pankroka trilleri?”, mēs iebildīsim, ka ir jārok dziļāk! Perfekta montāža, filmas ritms un scenārijs, kurā nav it nekā lieka, – abas filmas spēlē precīzi pēc notīm, savu mazbudžeta dabu no defekta pārvēršot efektā, kur katrs instruments ir perfekti noskaņots. Vai tas nav kino veidotāja un arī skatītāja sapnis?

Straw Dogs

“Straw Dogs” (1971)

Leģendārā vesternu režisora Sema Pekinpā sadzīviskais trilleris savulaik izpelnījās skandalozu sagaidīšanu, cenzūru un aizliegumus – un tas viss tikai par to, ka parādīja reālu, nevis izdomātu vardarbību. “Zaļā istaba” iznāk laikmetā, kad reāla vardarbība griežas pa visiem mediju kanāliem 24/7, bet tas ir tikai paspilgtinājis apziņu, ka cilvēks ir visbriesmīgākais radījums no visiem, kas dzīvo uz pasaules.

Oldboy

“Oldboy” (2003)

Čanvuka Parka bezgalīgi godalgotā filma ir īsts atriebības un “sadzīviskas” vardarbības eposs, kurš ieņem siltu vietu katra sevi cienoša kinomāna sirdī (un “best of” topos). No “Zaļās istabas” gaidiet to pašu nekontrolējamo enerģiju, šokējošo vardarbību, spriedzi un līdzpārdzīvojumu galvenajiem varoņiem bez izteiktas pārliecības, ka viss “beigsies labi” (nebeigsies un ne visiem, bet ko nu te “spoilos”).

The Warriors

“The Warriors” (1979)

Viena no visu laiku ikoniskākajām filmām par ielu bandām un subkultūrām kā tādām, tās atbalss ir novērojama visā mūsdienu žanra kino un “Zaļajā istabā” jo īpaši – pat ja šoreiz varoņi nav izkrāsoti spilgtos tērpos, tos tāpat atšķir tikpat spēcīgs komandas gars. Patiesībā tieši Džeremijs Solnjē būtu izcils kandidāts “The Warriors” rīmeika režijai – ja, protams, viņu vispār interesē tādas lietas kā kulta filmu rīmeiki. Bet jums – “must see”!

Bet “Zaļā istaba” Latvijas kinoteātros ar šodienu, tādēļ nebīstieties no saulainā laika un šajās brīvdienās atvēliet laiku “Zaļajai istabai”, jo filma ir pelnījusi jūsu atbalstu, bet jūs – emocijas, kuras tā sniedz! Seansi k/t “Kino Citadele”, “Cinamon, “Multikino, “Kino Balle (Liepāja), “Kino Rio (Ventspils), “Kino Gaisma (Valmiera), “Silverscreen Cinemas (Daugavpils un Rēzekne).