Saraksti

7 sapņu valstības stāsti kopā ar “Dormeo”

Sapņi un tajos notiekošās vistrakākās lietas jau izsenis ir fascinējušas arī filmu un seriālu veidotājus – jo vai tad viņi nav tādi paši stāstu vērpēji kā mūsu miedziņi? Kopā ar "Dormeo" piedāvājam 7 stāstu izlasi par un ap sapņiem – visām gaumēm.

30.08.2022

Rudenim nākot un dienām kļūstot arvien īsākām, tā vien gribas ērti ieritināties gultā, ieslēgt kādu labu filmu vai seriālu un ļauties stāsta burvībai un pēc tam jau arī – saldam miedziņam. Tāpēc kopā ar “Dormeo” (kas ļoti labi zina lietas par vissaldākā miedziņa nodrošināšanu) piedāvājam jums 7 interesantu un tematisku stāstu izlasi – stāsti par un ap Čučumuižu un tām neparastajām valstībām, kurās mūs aizved miega stundas.

Lai patīkami miegaina skatīšanās!

“Inception” (2010)

Inception, Pirmsākums

Iespējams, populārākā (noteikti arī kases panākumu ziņā) no “sapņu” filmām, režisora Kristofera Nolana vadībā “Inception” jeb “Pirmsākums” noved sapņošanas tēmu uz ekrāna pilnīgā absolūtā, kad no filmas sapņu slāņiem galva sāk reibt jau pa īstam (to atrisināja praktiskie japāņi, savā filmas versijā uz ekrāna norādot, kurā sapņu līmenī šobrīd esam). Popularitātei, protams, palīdzīgu roku sniedza monstrozie 180 miljonu ASV dolāru filmas budžeta, starptautiska aktieru komanda Leonardo Dikaprio vadībā, kā arī inovatīvi specefekti, par kuriem filma saņēma “Oskaru” (kopumā – četrus). Ja nu tā ir sanācis, ka vēl neesat redzējuši “Inception”, tad īpaši jums filmas autori ir sagatavojuši atjaunotu filmas 10 gadu jubilejas versiju, bet mēs joprojām gaidām “tell-all” grāmatu par to, kā tad tas viss tika īstenots!


“The Science of Sleep” (2006)

The Science of Sleep, Sapņu zinātne

Visi franču režisora Mišela Gondrija darbi tādā vai citādā veidā, bet ir “sapņaini” – vai nu tā būtu skatītāju iemīļotā dramēdija “Eternal Sunshine of the Spotless Mind”, vai kinomānu pērle “Be Kind, Rewind”. Tomēr neviena režisora filma nav strādājusi ar sapņu pasauli tik tiešā veidā kā “The Science of Sleep”, 2006. gada kinopasaka ar Gaelu Garsiju Bernālu, Šarloti Geinsbūru un Alanu Šabo. Iespējams, tieši šajā filmā visspilgtāk izpaužas Gondrija vizuālais stils, kurš vienā kadrā apvieno dažādas filmēšanas tehnikas, no aplikācijas līdz animācijai, radot patiesi “sapņainu” attēlu. Mēs, no savas puses, mazliet nožēlojam, ka skatītāju sajūsmas līmenī Gondrijs nav kļuvis par “otru Vesu Andersonu”, bet visu vēl var labot – vispirms jau skatoties režisora filmas!


“A Nightmare on Elm Street” (1984)

A Nightmare on Elm Street, Šausmas Gobu ielā

“Šausmas Gobu ielā” ir viena no visu laiku populārākajām šausmu filmu sērijām, kura ir devusi pasaulei Frediju Krūgeru, vienu no šausmu žanra ikonām – to pazīst pat tie, kas nav redzējuši nevienu “Gobu ielas” daļu. Bet mums šoreiz vissvarīgākais ir tas, ka filma ir vistiešākajā veidā saistīta ar miegu un sapņiem! Kādas ASV mazpilsētas iedzīvotāji ir šokā, jo viens pēc otra miegā mirst tās jaunieši. Kamēr vecāki steidz izmeklēt situāciju (un uzduras šaušalīgam noslēpumam), pilsētiņas jauniešu vidū paklīst baumas, ka bojagājušos miegā apciemojis Fredijs – tēls, kurš spēj nogalināt miegā… Mūsdienās šo nu jau kino klasiķa Vesa Kreivena radīto stāstu varam skatīt kā alegoriju par zemapziņu un bailēm, kas manifestējas sapņos, bet daudzie turpinājumi (kopumā seši plus rīmeiks) ir fantastiski izklaidējoši un izdomas bagāti ar to, ko vēl briesmīgu varētu nosapņot vai, drīzāk, nomurgot. Galvenais ir nebaidīties un atcerēties, ka tas ir tikai sapnis!


“Insomnia” (2002)

Insomnia, Bezmiegs

Otra režisora Kristofera Nolana filma šajā sarakstā, bet ko gan mēs varam padarīt, ja viņam ir tik ciešas attiecības ar sapņiem – ne velti saka, ka kino ir “kolektīvā sapņošana”, un Nolans to ir uztvēris kā rīcības pamudinājumu. Lai gan režisors ir kļuvis superpopulārs ar grandiozām idejām un to vēl grandiozāku realizāciju, viņa 2002. gada trilleris “Insomnia” (balstīts uz skandināvu detektīvstāsta) ir stipri piezemētāks. Kādam detektīvam (Als Pačīno) ir jānotver sērijveida slepkava (Robins Viljamss) miestā aiz polārā loka, kur saule nekad nenoriet. Šeit gaidīs bezmiegs burtiskā un pārnestā nozīmē, gan uz ekrāna, gan pēc šī spraigā trillera noskatīšanās, jo filmas notikumi vēl ilgi dzīvos jūsu prātā. Te noteikti noderēs ērts matracis vai spilvens!


“Sleepless in Seattle” (1993)

Sleepless in Seattle, Bezmiegs Sietlā

Atkāpjoties no visiem bezgalīgajiem trilleriem un šausmām, kas gari un plaši pēta to, kādas briesmas var notikt ar mums sapņos, gribam ieteikt kaut ko pavisam, pavisam pretēju – kā būtu ar vienu no visu laiku iemīļotākajām romantiskajām filmām? Galu galā mēs sapņojam arī par citiem cilvēkiem, kas mums ir tuvi, pret kuriem jūtam siltas jūtas un ar kuriem vēlamies būt kopā! Un kuram gan nav pazīstams sirdssāpju izraisīts bezmiegs, kad no jūtu pārpilnības nezini, kur lai liekas… Tāpat kā Noras Efronas filmas “Bezmiegs Sietlā” varoņiem, kurus spilgti atveido Toms Henkss un Mega Raiena – ja moka bezmiegs, tad jāmeklē rokā šī filma un pēc tās jādodas dusēt saldā mierā un ar pārliecību, ka mīlestība agrāk vai vēlāk uzvarēs visu!


“The Wizard of Oz” (1939)

The Wizard of Oz, Oza zemes burvis

Runājot par sapņiem kino un ārpus tā, nevaram nepieminēt šo 1939. gada klasiku “Oza zemes burvis”, kas veidota pēc Frenka Bauma darbu motīviem (pie mums daudziem zināms arī pēc radoši nokopētā “Smaragdu pilsētas burvja” cikla). Cik daudzi no mums aizmiegot nav iedomājušies pamosties Oza zemē? Dorotija un viņas sunītis Toto, glābdamies no tornado, nokļūst noslēpumainajā Oza zemē un sāk savus piedzīvojumus, dodoties pa dzeltenā bruģa ceļu – tālāko, ceram, jūs jau zināt, bet, ja ne, tad steidziet skatīt šo filmu, kas pelnīti ierindota Holivudas visu laiku labāko filmu plauktiņā. Tā gan nebija vienmēr, jo pirmos desmit gadus šī savulaik visu laiku dārgākā filma (un divu “Oskaru” ieguvēja) bija komerciāla neveiksme, un tikai atkārtota iznākšana kinoteātros 1949. gadā to padarīja par iemīļoto klasiku, kāda tā ir šobrīd.


“The Sandman” (2022)

The Sandman

Svaigākais straumēšanas platformas “Netflix” hits “The Sandman” jau būs apbūris puspasauli, un tam ir savi iemesli. Balstītam uz rakstnieka Nīla Geimena superpopulārās komiksu sērijas, seriāla ceļš pie skatītājiem bija vismaz 30 gadus ilgs un sevī ietvēra vairākas transformācijas no pilnmetrāžas filmas par seriālu un atpakaļ, līdz autoriem izdevās atrast perfektu formu, lai pārnestu rakstnieka iztēli uz ekrāna. “The Sandman” centrālais personāžs ir Morfejs, sapņu dievs, kuram pēc ilgas (un nevēlamas) prombūtnes ir jāatjauno kārtība Sapņu valstībā. Neiztiks bez intrigām, sazvērestībām un negaidītiem sižeta pavērsieniem, turklāt notikumos piedalās kā cilvēki, tā dažādas dievības, sapņi un citas pārdabiskas radības, katra ar saviem nodomiem, kas noteikti patiks fantāzijas žanra cienītājiem. Saldus sapņus!

Raksts tapis ar “Dormeo” atbalstu.