Saraksti

Seriāli, kas jāredz: “zelta” izlase

Sen garām tie laiki, kad vārds “seriāls” tika asociēts ar donu Beižu un savā absurdā bezgalīgajām latiņamerikāņu kaislībām - mūsdienās viss interesantākais notiek nevis kino, bet tieši TV ekrānos, uz kuru burtiski bēg lielākās kino zvaigznes, slavenākie kino režisori un scenāristi.

01.10.2015

Kvalitatīva TV satura ir tik daudz un tas ir tik labs, ka modē atkal sāk nākt TV seriālu nicināšana – kapēc to noteikti nevajag darīt un kas ir aktuālākais, ko skatīties uz mazajiem ekrāniem, uzzināsiet šajā rakstā. Nepieciešamā atkāpe – neskatoties uz to, ka seriālu mūsdienās ir patiešām DAUDZ, mēs atlasījām tos, kuri pilnīgi droši, neizbēgami un nediskutējami ir jūsu uzmanības vērti. Jo vai nu pārstāv kādu būtisku pavērsienu populārajā kultūrā, vai arī vienkārši izcili – bet pārsvarā viss uzreiz.

Game of Thrones

“Troņu spēles” (“Game of Thrones”)

Sāksim ar, bez šaubām, aktuālāko šībrīža seriālu, kurš krietni mainīja ne tikai sava ražotājkanāla, HBO (iepriekš mūsdienīgo “Soprano ģimene” un “Sekss un Lielpilsēta”), finansiālo stāvokli, bet arī visu TV pasauli un ne tikai TV – ir skaidrs, ka laiki, kad cilvēki ar skepsi skatās uz fantasy žanru un tā adeptiem, ir aizgājuši uz neatgriešanos.

Katra nākamā “Troņu spēļu” sezona tiek gaidīta ar arvien pieaugošu spriedzi (kuri no iemīļotajiem varoņiem mirs šoreiz?), uz seriāla filmēšanas vietām notiek gandrīz svētceļojumi (brauciet kaut vai uz Dubrovniku!), bet grāmatu autors Džordžs R.R. Mārtins bez fanu uzmācības nevar pat mierīgi papusdienot. Lai gan, būsim godīgi, 9 no 10 “Troņu spēļu” faniem tādi kļuvuši, tieši pateicoties TV seriālam (piedodiet, grāmatu fani). Jo mūsu priekšā vairs nav vienkārši seriāls, bet globāls fenomens – to skatās pat tie, kam tā ir vienkārši kārtējā ziepene (un tā arī ir!), tikai ar pūķiem un maģiju. Un pelnīti.

True Detective

“Patiesais detektīvs” (“True Detective”)

Pilnīgs pretstats “Troņu spēlēm”, seriāls, kuru pat par seriālu ir grūti nosaukt – drīzāk tā ir izcila TV filma astoņās sērijās ar pabeigtu, noslēgtu stāstu un fantastisku pēcgaršu! Pirmā sezona režisora Kerija Fukanagas (“Džeina Eira”) režijā un ar ģeniālajiem Metjū Makonaheju (viņa “Oskara” gadā) un Vudiju Harelsonu izspēlē lēnu un ievelkošu detektīvstāstu, kurš izstiepts pa Luiziānas štatu un vairākām dekādēm, un saņēma 4 “Emmy” balvas.

Sižetiski nesaistītā un pretrunīgi uzņemtā otrā sezona pārceļ darbību uz Kaliforniju un atgriež apritē Kolinu Farelu un Vinsu Vonu, lai gan diez vai saņems kādas balvas. Bet to solās izlabot trešajā sezonā – kura noteikti būs! Seriāls izsmalcināta kino cienītājiem.

House of Cards

“Kāršu namiņš” (“House of Cards”)

Ar šo nav jāturpina, bet gan jāsāk – taču pieņēmām, ka visi jau tāpat redzējuši. Ja nē – steigšus labojieties un lieciet šo Nr.1 kvalitatīvo dramatisko seriālu topā! Kevins Speisijs, Deivids Finčers un visas ASV demokrātijas citadeles sastāvējušās strutas – nu jau 3 sezonās! Jaunā TV ēra sākās tieši ar “Kāršu namiņu”.

Silicon Valley

“Silīcija ieleja” (“Silicon Valley”)

Mūsdienu komēdijseriālu cienītāju galvenā nelaime ir tā, ka visi ikoniskie seriāli jau beidzās, bet jaunie vēl nav sākušies. Labojums – viens jau ir, un tas ir “Silīcija ieleja”!

Tā veidotājs Maiks Džadžs ir zināms kā 90-to gadu ikonu Bīvisa un Batheda (atceraties tādus?), kā arī satīras kino pērļu “Office Space” un “Idiocracy” radītājs. Viņa jaunākais un pārsteidzoši aktuālais darbs pārsteidz ar ko pavisam nebijušu un negaidītu, lai gan tēma jau cik gadus karājas deguna gaisā – visa nosaukumā minētās Silīcija ielejas digitālā idiotija caur komēdijas prizmu! Visiem startup kultūras dalībniekiem, darbiniekiem, līdzjutējiem un tiem, kas vēlas tādi būt (kā arī to piederīgajiem – mātēm, sievām, bērniem u.c.), seriāls ir obligāta skatāmviela. Visiem pārējiem, ja tā padomā, arī – īpaši, ja pie sirds gāja britu “The IT Crowd”.

Hannibal

“Hanibāls” (“Hannibal”)

Aktuālākā TV trenda – populāru filmu adaptācijas TV seriālos – pārstāvis, turklāt reti veiksmīgs un tāds, kurš ļauj brīvi runāt par adaptācijas pārākumu par oriģinālu! Jā, tieši tā – šī Tomasa Harisa darbu ekranizācija ne tikai nav vājāka kā leģendārās filmas ar Entoniju Hopkinsu (pieci Oskari “Jēru Klusēšanai”), bet daudzviet to pat pārspēj, un īpaši tas sakāms par seriāla Hanibālu-kanibālu aktiera Madsa Mikelsena izpildījumā.

Stilīgs, biedējošs, gastronomiski virtuozs, līdz kaulam stindzinošs un vienkārši vilinošs – “Hanibāls” tāds ir viens, bez analogiem vai līdziniekiem. Jau tagad ir skaidrs, ka trešā sezona seriālam būs arī pēdējā (vainojiet ASV skatītājus un zemos reitingus, ne seriāla izcilo kvalitāti), tapēc katru atlikušo sēriju būtu ieteicams smeķēt un izbaudīt kā lielisku vīnu – seriāls to ir pelnījis.

 Knick

“Nikerbokera slimnīca” (“The Knick”)

Kopš atzītais režisors Stīvens Soderbergs (“Oušena banda”, “Traffic” u.c.) “aizgāja” no lielā kino, viņš ir producējis svešas filmas, filmējis tās kā operators, sava prieka pēc pārmontējis kino klasiku (“2001: Kosmiskā odiseja” un “Pazudušā šķirsta meklētāji”), kā arī režisējis un uzfilmējis seriālu “The Knick” – visiem mums tā “aiziet” no kino!

Tumšs, vizuāli izsmalcināts, bet bieži vien savā skarbumā nepatīkams stāsts par par Nikerbokera slimnīcu aizved mūs uz pagājušā gadsimta sākuma Ņujorku, ar visu tās spožumu un postu. Kā jau mūsdienu seriālos ierasts, galvenajā lomā spīdoša kinozvaigzne, britu aktieris Klaivs Ouens, kurš uz saviem pleciem iznes traģisko galvenā (anti)varoņa lomu. Būs arī otra sezona – protams, ka atkal Soderberga multi-diriģēta. Jo citādi viņš nemaz neprot.

Bloodline

“Asinslīnija” (“Bloodline”)

Vēl viens pavisam svaigs servisa Netflix produkts, pamatīga un groda asa sižeta ģimenes drāma ar, iespējams, neraksturīgāko TV smukuli Kailu Čandleru (kurš pārņem stafeti no Džona Hemma) un Bahāmu salu bekgraundu. Viens no tiem seriāliem, kur sākumā šķiet, ka nekas nenotiek, bet, bļin, cik interesanti…

Orange is the New Black

“Orange is the New Black”

Turpinot ar Netflix – cietuma dramēdija, kura lauž visus iespējamos stereotipus par visiem iespējamajiem žanriem, no “cietuma kino” līdz… paši redzēsiet, taču neslēpsim, ka lielākā daļa seriālam veltīto sajūsmas spiedzienu ir pelnīti. Tikai divi trūkumi – nevienmērīgā 3. sezona, un pats seriāls ir ļoti “na ļubiķeļa”, taču, ja mīla būs, tad tā būs uz mūžu.

Veep

“Veep”

Seriāli par politikas tēmu allaž ir bijuši publikas uzmanības centrā (no “Jā, ministr” līdz “The West Wing”), jo kad vēl būs iespēja palūkoties aiz politikas priekškara – un vēl par to pasmieties? Un, ja par jaunā seriālu viļņa celmlauzi “House of Cards” jau gana teikts, tad nepelnīti ir atstāta ēnā tā satīriskā versija, “Veep”!

Seriāls, kurā savu zvaigžņu stundu piedzīvoja talantīgā aktrise Džūlija Luisa-Dreifusa, stāsta par sievieti-senatoru, kura kļūst par ASV viceprezidentu un tikai šajā amatā beidzot apjauš visu lielās politikas absurdu. Kā jau ierasts augstākās klasas ASV seriāliem – bezgala precīzi, ironiski, aktuāli un burtiski piecas minūtes pēc varoņu un notikumu faktiskajiem prototipiem. Bet dažreiz arī pirms – prieks, kur tu rodies!

 Halt and Catch Fire

“Halt and Catch Fire”

Seriāla “Silīcija ieleja” pretstats-dubultnieks no kanāla AMC, tikai šoreiz viss ir ļoti nopietni – kā jau programmētājiem pienākas, un arī realistiskuma un autentiskuma līmenis ir saglabāts. Atkārtosimies – arī šis mūsu stārtapu un tukšu tech-solījumu laikmetā ir ļoti, ļoti aktuāls TV. Pat ja “par seniem laikiem”.

The Walking Dead

“Staigājošie miroņi” (“The Walking Dead”)

Raksta noslēgums mūs atgriež turpat, ar ko sākām – mūsdienu televīzijas seriālu fenomens ir ne tikai to aktieru/režisoru vārdos, vērienā vai tehniskajā izcilībā, bet gan tajā, cik ļoti tie spēj mainīt cilvēku paradumus un arī intereses. Marginalizēti vēl trakāk kā vampīri (kuri jau piedzīvoja savu TV zvaigžņu stundu 7 sezonas ilgajā svelmainajā vampīrdrāmā “True Blood”), zombiji šajā cīņā ir uzvarētāji, bet naturālistiski asiņainais seriāls “Dzīvie miroņi” – jau 5 gadus pēc kārtas ir kabeļtelevīzijas seriālu reitingu absolūtais līderis (jā, divreiz augstāk pat par “Troņu spēli”).

Lai gan seriāls, protams, nebūt nav par tiem, un jau rudenī puspasaule atkal pielips pie saviem TV un citiem ekrāniem, lai pakutinātu nervus un aizturētu elpu vērotu, kā iemīļotie varoņi cīnīsies par izdzīvošanu pēc pasaules gala. Kaut kur tam pa vidu būs arī zombiji, jā.

Raksta oriģināls pirmoreiz publicēts žurnāla “OK” Septembra numurā.