Roberta Egersa saburtais vikingu atriebes sāgas neprāts uz lielajiem ekrāniem mūs priecēs jau tūlīt, tūlīt (vēl varat paspēt ieķert biļetes uz 21. aprīļa pirmizrādi, filma ir jāredz uz vislielākā ekrāna), tāpēc tam par godu ieteiksim jums šādus tādus vikingiskus darbus, ar ko pēc tam vai vēl šovakar sevi izklaidēt, paturpinot skandināviskās noskaņas. Šoreiz pievērsīsimies tikai filmām – domājams, ka seriāla “Vikings” (un tā atvasinājuma “Vikings: Valhalla”) rekomendācija ir pašsaprotama.
“The Vikings” (1958)
Sāksim ar pamatīgāku atkāpi kino vēsturē – 1958. gada episko zobencīņu “The Vikings” Ričarda Fleišera režijā ar tādām labi zināmām Holivudas zvaigznēm kā Kērks Daglass, Tonijs Kērtiss un Dženeta Lī galvenajās lomās. Tādus nu tolaik vikingus iedomājās klasiskā Holivuda – filmu savulaik reizēm nicīgi dēvēja par “skandināvu operu”, bet izklaidēt tā mācēja, un tieši to arī skatītāji vēlējās. Kērka Daglasa vēsturiski episko filmu absolūtā zvaigžņu stunda gan vēl tikai gaidīja (runa, protams, ir par 1960. gada Stenlija Kubrika klasiku “Spartacus”), bet “The Vikings” ar savu romantizēto piegājienu vikingu izgājieniem ir neslikta iesildīšanās. Šī, starp citu, ir viena no kopumā piecām filmām, kurās kopā nofilmējās Kērtiss un Lī savas 11 gadu ilgušās laulības laikā. Un dažas lietas Holivudā nemainās jau izsenis – Kērks Daglass, kuram filmas uzņemšanas laikā bija 40 gadi un kura bērnības sapnis esot bijis kādreiz notēlot vikingu, atveido varoni, kuram ir tā ap 20… Bet, nu, saprotam, vikingu laiki nebija viegli.
“The 13th Warrior” (1999)
No klasiskās Holivudas pāriesim pie tā, kā vikingus uztvēra “mūsdienu” Holivuda – gan jau daudziem no mums bērnībā “The 13th Warrior” bija viens no tā laika action žanra piedzīvojumiem. Filma, kas stāsta par kādu vīru, kurš, nosūtīts diplomātiskā misijā, tiek ierauts vikingu kaujās, ir balstīta uz Maikla Kraitona romāna “Eaters of the Dead”, tā ka Holivudas producentu vēlme un ambīcijas, ņemot vērā cita Kraitona fantāzijas augļa (“Jurassic Park” un sīkveli) panākumus, ir absolūti skaidras. Filmas veidošana sanāca samocīta, pašam Kraitonam kādā brīdī pārņemot režisora grožus no Džona Maktīrnana, kā rezultātā ar pārfilmēšanu, pārmontēšanu un visu pārējo jau tā vērā ņemamais filmas budžets uzblīda vēl lielāks. Sekas, protams, bija viegli paredzamas – “The 13th Warrior” ir viens no slavenākajiem Holivudas finansiālajiem “flopiem”, kur neglāba ne Antonio Banderesa harizma, ne arī citu iesaistīto personu street cred. Bet, neskatoties uz to, filma joprojām ir iespaidīga – ieguldītie līdzekļi ir labi redzami uz ekrāna, atmosfēra, kostīmi un viss cits ir līmenī, tik nu tas stāsts ir tāds, kāds ir… Bet literatūras entuziastiem varētu būt interesanti arī ar to – Kraitons savu grāmatu, kuras nosaukums ir “Eaters of the Dead” (sākotnēji tāds bija paredzēts arī filmas nosaukums), nosacīti balstīja uz slavenās Beovulfa leģendas.
“Valhalla Rising” (2009)
Ja Holivudas piegājiens jautājumam jums liekas pārāk… nu, holivudizēts, tad kaut ko krietni brutālāku, asiņaināku, kaut kādā mērā nesaprotamāku un eiropeiskāku piedāvās “Valhalla Rising” savdabīgā režisora Nikolasa Vindinga Refna izpildījumā. Viņa 2009. gadā iznākusī filma ar tolaik, šobrīd un, nešaubīgi, arī turpmāk aktuālo Madsu Mikelsenu galvenajā lomā ir kā murgains, brutāls gājiens teju cauri Valhallai, kur ne vienmēr viss ir līdz galam saprotami, bet tajā pašā laikā arī labi zinām, ka Refnu jau nu tas galīgi nesatrauc. Nekādus paskaidrojumus te arī negaidiet – pusotru stundu garajā filmā ir vien ap 120 rindiņām teksta. Uz šo, starp citu, esot iekritis nabaga Madss Mikelsens – viņš piekrita lomai sava senā drauga Refna filmā, jo nopriecājās, ka nebūs jāiespringst uz teksta mācīšanos, bet kaut kā neierēķināja to, ka dialogu trūkums tiks kompensēts ar nežēlīgām lokācijām un brutālu fizisku slodzi. Gadās arī tā.
“Outlander” (2008)
Ja pilnai vikingu laimei pietrūkst vēl vienīgi tāda kārtīga zinātniskās fantastikas piesitiena, kur galvenais varonis ir citplanētietis (kam gan ir cilvēka veidoli), tad talkā nāks 2008. gada “Outlander” (nejaukt ar seriālu “Outlander”, kura popularitāte gan noteikti pārspēj šo filmu, kā arī, protams, ar “Highlander” visās tā iterācijās, kas ir pilnīgi atsevišķs stāsts, par kuru kādreiz noteikti gari un plaši parunāsim). Šī nu nebūs nekāda smalkā izklaide (tā nu nekādi nekvalificējas kā “labs kino”), bet kā vikingu stāsts ar interesantu “twist” gan mācēs izklaidēt, turklāt tai ir kas kopīgs ar jau iepriekšminēto “The 13th Warrior” – arī šīs filmas sižets ir attāli iedvesmojies no tā paša Beovulfa. Kā arī varam palūkoties uz Džimu Kavīzelu un pailgoties pēc laikiem, kad viņš vēl nebija nozudis vājprātīgos “QAnon” sazvērestības teoriju dziļumos.
“How to Train You Dragon” triloģija (2010–2019)
Nav arī tā, ka vikingi filmās ir atveidoti tikai un vienīgi kā asinskāri izsitēji, kuri plosās viens ar otru, skaļi rēkdami un kliegdami – viņu maigākā puse brīnišķīgi ir parādīta “Dreamworks” studijas animācijas pērlē “How to Train Your Dragon”, kas uz lielā ekrāna piedzīvoja trīs iznācienus. Taisnības labad gan jāpiebilst, ka arī šeit pilnībā neiztiekam bez iepriekšminētajiem vikingiskajiem elementiem – kā nekā stāsta sākumā vikingu un pūķu attiecības ir vairāk nekā skarbas, bet, protams, bērniem rādāmā līmenī. Tas, kas te netiek izliets asiņu ziņā, tiks liets asarās – filmu stāsts ir negaidīti aizkustinošs (it sevišķi pirmā, kas aizskars dvēseles stīgas katram, kas kādreiz ir juties kā autsaiders un citādais). Savukārt Nezobs (jeb Toothless), kura dizainā tika samests “sugar, spice, and everything nice” no dzīvnieku pasaules (viņā manīsiet gan kaķu, gan suņu, gan salamandru elementus), atkausēs pat tās sirdis, kuras ir sasaldējušas skarbās vikingu jūras.
“The Northman” (2022)
Noslēgumā tad pieminēsim arī šī raksta “vaininieku”, Roberta Egersa “The Northman”, kas ir sava veida retums mūslaiku kino – bieži tā vis’ vairs negadās, ka Holivudas studijas ir gatavas riskēt ar pamatīgu piķi (filmas budžets esot ap 90 miljoniem dolāru), lai dotu iespēju režisoriem īstenot savas trakās vīzijas, kur asinis un dubļi šķīst uz visām pusēm, bet stāsts nekautrējas būt savāds un nepieradināts. Aleksandrs Skarsgāds uzkačājās kā būda, Egerss pasauca palīgā savus draugus no iepriekšējām filmām (Anju Teilori-Džoju no “The VVitch” un Vilemu Defo no “The Lighthouse”), pieaicināja Nikolu Kidmenu, Ītanu Hoku un citus un sarīkoja vienu varenu vikingu jandāliņu par leģendu, kas pēcāk esot iedvesmojusi nevienu citu kā Viljamu Šekspīru (stāstā noteikti saskatīsiet zināmas paralēles ar Hamleta pārdzīvojumiem). Izklausās pēc īsta saldēdiena kino gardēžiem, un to baudīsim jau teju tūlīt.
“Ziemeļnieks” Latvijas kinoteātros skatāms jau no šīs nedēļas, 21. aprīlī – īpašā pirmizrāde!
“Pathfinder” (2007), “Northmen – A Viking Saga” (2014), “Erik the Viking” (1989)