TV

“11.22.63” – miniseriāls par ceļošanu laikā.

Šķiet, ka katru gadu iznāk pa kādai Stīvena Kinga romānu ekranizācijai. Vienalga, vai tā būtu filma, vai seriāls. Šoreiz ir pienācis laiks vienam no populārākajiem Kinga romāniem – “11.22.63”, kurš stāsta par kāda vīra ceļojumu pagātnē, lai apturētu ASV prezidenta Kenedija slepkavību. Seriāla viens no veidotājiem - Dž.Dž. Ābramss, bet galveno lomu atveido neviens cits kā Džeimss Franko!

12.04.2016

Šķiet, ka katru gadu iznāk pa kādai Stīvena Kinga romānu ekranizācijai. Vienalga, vai tā būtu filma, vai seriāls. Šoreiz ir pienācis laiks vienam no populārākajiem Kinga romāniem – “11.22.63”, kurš stāsta par kāda vīra ceļojumu pagātnē, lai apturētu ASV prezidenta Kenedija slepkavību. Interesanti, ka šis ir pirmais lielais straumēšanas servisa “Hulu” (diemžēl vēl ne tik pieejams Latvijā, atšķirībā no “Netflix”) seriāls, kurš ir savācis ne tikai lielu budžetu, bet tā veidošanā ir ticis iesaistīts Dž.Dž. Ābramss, kā arī daži ievērojami aktieri. Tai skaitā – Džeimss Franko (!), Džordžs Makkejs, Kriss Kūpers, Džošs Duhamels, un citi.

Seriāla galvenais personāžs Džeiks Epings strādā par skolotāju, un uzturās nelielā Amerikas pilsētiņā Lisbonā, iekš Meinas štata. Viņa ikdiena ir pavisam mierīga un vienkārša, līdz brīdim, kad vietējās kafejnīcas īpašnieks Als viņam atklāj kādu mazu noslēpumu – viņa kafejnīcā slēpjas “truša ala”, jeb pavisam parasta laika mašīna! Tā kā laika portāls tā lietotāju spēj nogādāt tikai uz 1960. gadu, Als jau ir izprātojis, ka šī ir lieliska iespēja, lai aizceļotu uz jau nosaukumā minēto 1963. gada 22. novembri, lai apturētu prezidenta Kenedija slepkavību, tādējādi padarot pasauli labāku."11.22.63, 1963. Gada 22. Novembris"

Dodoties pagātnē, Džeiku sagaida kultūršoks – visapkārt mājo sešdesmito gadu Amerikas burvība, ar visiem tai līdzi nākošajiem elementiem –  automobīļiem, apģērbiem un daudz ko citu. Protams, nekāds internets vai mobilie tālruņi. Arī sabiedrības attieksme pret minoritātēm nav tādā līmenī, kāda tā ir šobrīd. Ar šīm, un daudzām citām atšķirībām, galvenais varonis sastopas visai bieži un dažādos veidos. Vislielākā atšķirība ir pati pagātne. Proti, ikreiz, kad Džeiks cenšas jebkādā veidā ietekmēt laika līnijas plūsmu, piemēram, izmainot kādu pagātnes notikumu, viņam pretī stājas pagātne, kas virsū liek dažādus šķēršļus. Un jo lielāki notikumi, jo lielāki ir pagātnes šķēršļi, kas Džeiku var spēt pat nogalināt. Un vēl tikai tāds neliels sīkums – Džeikam šajā pagātnē ir jāpavada aptuveni trīs gadi, jo citādāk līdz slepkavības brīdim nav iespējams nonākt.

Trīs gadu periods līdz pat liktenīgajam datumam, tad arī tiek apspēlēts visās astoņās šī miniseriāla sērijās. Savas garās misijas ietvaros, Džeiks sastop arī daudzus personāžus, kas viņam gan palīdz, gan traucē to izpildīt. Piemēram, Bils, kurš piesakās palīdzēt Džeikam, bet lielākoties tikai kļūst par milzīgu traucēkli. Vēl Džeiks satiek Seidiju, kurā ātri vien iemīlas un ar kuru pat kopīgi izveido romantiskas attiecības. Ar laiku var sākt šķist, ka seriāls ir vairāk mīlas stāsts, jo abu attiecības šeit parādās diezgan bieži. Par laimi, nobeigums ļoti prasmīgi savij kopā gan Džeika misiju, gan arī viņa mīlas dēku, radot visai jaukas un patīkamas beigas šim stāstam, kas diez vai spēs jebkuru skatītāju atstāt vienaldzīgu.

Pēc vairākām izmeklēšanām, par Kenedija slepkavu tiek uzskatīts tolaik no Padomju savienības atgriezies ASV armijas snaiperis Lī Hārvijs Osvalds. Džeiks tad arī izseko viņa ikdienas gaitas, lai pārliecinātos par viņa vainu slepkavībā. Skatītājiem tas nozīmē nedaudz vairāk iepazīties arī ar īstā Osvalda sarežģīto tēlu un viņa attiecībām ar ģimeni. Par to, vai Osvalds patiešām (seriālā) nogalināja Kenediju un vai Džeikam izdevās viņu apturēt, labāk nestāstīšu. Tas lai paliek jūsu, skatītāju rokās, ko noskaidrot."11.22.63, 1963. Gada 22. Novembris"

Kā jau īstai Stīvena Kinga romāna adaptācijai pieklājas, arī šeit ir saglabāta spriedze un pat daži bailes izraisoši elementi, kas neskatoties uz pāris jautrībām, ceļošanu pagātnē brīžiem spēj padarīt par visai biedējošu pieredzi. Un runājot par budžetu, tas šajā seriālā ir jūtami milzīgs, sākot jau ar dekorācijām un kostīmiem. Par sevi liek manīt arī filmēšanas stils, kāds nekad iepriekš seriālos nav redzēts, jo tas vairāk atgādina lielbudžeta filmu, nevis televīzijas seriālu. Toties daži no seriāla aktieriem pat ir iepriekš manīti Holivudas filmās, piemēram Kriss Kūpers, vai Džošs Duhamels, bet vislielāko prieku sagādā galvenās lomas atveidotājs Džeimss Franko (kad vēl jums būs tā bauda viņu redzēt kāda seriāla galvenajā lomā?). Iespaidīgi, ja ņem vērā, ka tas viss nāk no tik salīdzinoši neliela straumēšanas servisa kā “Hulu”.

Ir pāris brīži, kad var šķist, ka varoņi varēja rīkoties savādāk, vai nerīkoties vispār. Citreiz var sajust, ka daži elementi seriālā neiederas pavisam. Bet neskatoties uz to, “11.22.63” lieliski apvieno kopā laikā ceļošanas brīnumus ar trillera un jautrības elementiem, beigās vēl sniedzot visai burvīgu nobeigumu. Tas viss padara šo par lielisku seriālu visiem Stīvena Kinga faniem, laikā ceļošanas faniem, sazvērestības teoriju faniem, kā arī Džeimsa Franko faniem! Un pat ja neatbilstat nevienai no šīm kategorijām, iespēja, ka šis seriāls jums varētu nepatikt, nav pārāk liela. 8/10