Šis bija vienreizējs gads televīzijā – daudz vilšanās, daudz pārsteigumu, bet visādi citādi, bija vairāk kvalitātes nekā iepriekšējos gados. Tā kā neesmu ne pirmais, ne pēdējais, kas cenšas uzskaitīt labākos aizgājušā gada TV seriālus, tad šajā rakstā centīšos pievērst uzmanību tiem, kuri varbūt nebija pārāk populāri, bet tik un tā sniedza augstu kvalitāti. Tātad šeit nebūs ne “Game of Thrones”, ne “Better Call Saul”, ne “Mr. Robot”, nedz arī “Daredevil”. Jo daudzi tos tāpat ir redzējuši un zina, cik labi šie seriāli šogad bija. Bet bija arī šie:
“Banshee”
Reti kurš action žanra pārstāvis, turklāt tik brutāls un asiņains kā “Banshee”, varētu piedāvāt skatītājiem arī neaizmirstamus varoņus un drāmu, pie kuras producenti acīmredzami pat ir pacentušies. Līdzīgi kā “The Americans”, arī “Banshee” šogad pārspēja pats sevi. Galvenais konflikts kļuva interesantāks, varoņi sarežģītāki, un cīņu ainas vēl skaistākas un iespaidīgākas nekā jebkad! Sezonas nagla noteikti bija found footage laupīšanas aina sērijā “You Can’t Hide From The Dead”, kas atmosfēriski pat nedaudz atgādināja šausmu filmu. Vienīgā nožēla bija kanāla Cinemax lēmums 4. sezonu pasūtīt kā pēdējo, turklāt samazinot sēriju skaitu līdz astoņām. Zinot to, kādos augstumos seriāls šobrīd atrodas, varēsim vismaz sagaidīt episku noslēgumu…
“Archer”
Ļoti reti mūsdienās gadās redzēt kādu labu animācijas komēdijseriālu, kurš turklāt var izturēt vairākas sezonas un nezaudēt kvalitāti. “Archer” ir viens no retajiem, piedāvājot pašus nejēdzīgākos varoņus (labā nozīmē) un spridzinošu humoru, turklāt katrā episodē izspēlējot tik ģeniālu sižetu, ka pat “Simpsonu” vecās sezonas nobāl. Arī pārslēgšanās no vienas ainas uz citu šeit tiek paveikta īpaši atjautīgi un asprātīgi. To visu uzlabo īpatnējais Frisky Dingo tipa animācijas stils.
Pēc mazliet neveiksmīgās 5. sezonas seriāla varoņi vairāk vai mazāk atgriežas pie vecā status quo, pildot CIA piešķirtas misijas. Tieši tā – seriāls ir par slepenajiem aģentiem, turklāt diezgan nejēdzīgiem šī amata pildītājiem. Ar Arčeru priekšgalā, kurš ļoti atgādina Džeimsa Bonda un Čārlija Šīna apvienojumu. Jācer, ka seriāls nezaudēs savu asumu arī šogad, jo, kā zināms, ar citiem šī žanra pārstāvjiem tas agri vai vēlu mēdz notikt.
“Ash Vs Evil Dead”
Ilgi gaidītais Sam Raimi “Evil Dead” sāgas turpinājums izrādījās smieklīgāks un aizraujošāks par filmu triloģiju (par šo gan var pastrīdēties). Turklāt galveno lomu turpina atveidot vienreizējais Bruce Campbell! Ļoti palīdzēja arī īsais 30 minūšu sēriju formāts, kas tik muļķīgam un nenopietnam seriālam bija tieši laikā.
Pats seriāls tika ieturēts tik ļoti perfektajā “Evil Dead” stilā – asinis šķīda ne pa jokam, action bija vairāk nekā runu, un tam pa virsu lielisks humors, ko ļoti labi pasniedza Bruce Campbell tēlotais Ešs, kā arī pārējie varoņi. Tiem, kas varbūt bija vīlušies vecās triloģijas specefektos, šis seriāls būs tieši laikā. Īsumā šo var raksturot arī kā vienkārši stilīgu piedzīvojumu cīņā pret miroņiem. Šeit gan nav “The Walking Dead” varoņu drāmas, bet tas nenozīmē, ka “Ash Vs Evil Dead” būtu sliktāks.
“Jessica Jones”
Netflix mūs aizgājušajā gadā pārsteidza ne tikai ar oriģinālā satura kvalitāti un apjomu, bet arī ar supervaroņiem. Gada sākumā mēs beidzot sagaidījām “Daredevil” seriālu, kas pierādīja, ka Marvel komiksu varoņi vairs nav nekāds joks, kur nu vēl domāts tikai bērniem. Turklāt Marvel un Netflix līgumā iekļauto “Jessica Jones” saņēmām krietni ātrāk, nekā iepriekš bija solīts. Un, kas ir pats labākais, “Jessica Jones” izrādījās vēl labāks par savu priekšgājēju!
Protams, šeit nebija tik labas kautiņu horeogrāfijas, toties lielāks uzsvars tika likts uz drāmu un varoņiem. Pati Džesika bija labais (?) tēls, kāds nekad iepriekš Marvel un DC filmās un seriālos nebija redzēts. Arī viņas ienaidnieks Killgrave papildināja to nelielo ļaundaru sarakstu, kurā atrodas visi tie, kam prātā ir kas vairāk par tikai labā varoņa iznīcināšanu. Beigu beigās sanāk lieliska, bet ne perfekta “Jessica Jones” debija. Atiek tikai cerēt, ka Netflix pamainīs savus plānus un 2. sezonu redzēsim jau šogad. Be like Jessica!
“Hannibal”
Gada skumjākās atvadas mums sagādāja “Hannibal” neizbēgamais, tomēr pārlieku ātrais nobeigums. Par spīti tam, 3. sezona parādīja kaut ko patiešām unikālu un nebijušu televīzijā, jaucot nost visas robežas un padarot skaistu pat nāvi. Šī sezona sadalījās divās daļās. Pirmā daļa noslēdza jau divas sezonas ilgo Vila un Hanibāla kaķa un peles spēli, lai gan, kas to lai zina, kurš no viņiem patiesībā bija kaķis un kurš – pele?
Otrā daļa mums parādīja apbrīnojamo Red Dragon, kuru spēlēja lieliskais Richard Armitage. Sezonas nobeigums bija patiešām brīnišķīgs, neskatoties uz to, ka stāsts varēja turpināties vēl vismaz kādas piecas sezonas. Katrā ziņā Bryan Fuller mums sagādāja patiešām unikālu skatīšanās pieredzi, kas būtu jāizbauda ikvienam.
“The Americans”
Šis stāsts par amerikāņu ģimeni, kurā vecāki, izrādās, ir padomju spiegi, šogad pārspēja pats sevi, rādot īstu meistarklasi ne tikai ar stāsta kvalitāti, bet arī aktierspēli. Elizabetei un Filipam šajā sezonā bija jāpieņem prātam neiedomājami lēmumi, kas aktieriem Matthew Rhys un Keri Russell ļāva parādīt vienu no visu laiku labākajiem tēlojumiem televīzijā un, iespējams, pat viņu karjerās. Lieliski sevi parādīja arī aktrises Annet Mahendru un Alison Wright. To visu, protams, pavadīja saspringtā astoņdesmito gadu atmosfēra Aukstā kara nozīmīgākajos brīžos ar jūtamu reālistiskuma piegaršu. Tas viss, pateicoties seriāla veidotājam, izbijušajam CIA aģentam Joseph Weisberg.
“Fargo”
2014. gadā mūs patīkami pārsteidza veselas divas antoloģiju seriālu debijas – “True Detective” un “Fargo”. Skatītāji ar nepacietību abām gaidīja turpinājumu. Pārsteidzošā kārtā “True Detective” izrādījās liela vilšanās, kamēr “Fargo” pārspēja visas cerības un pat nebaidījās eksperimentēt ar storytelling paņēmieniem un citplanētiešiem (?).
Arī aktieru komanda pierādīja, ka nav ne ar ko sliktāki par pirmās sezonas sastāvu, jo īpaši jau Meta Deimona dvīņu brālis Jesse Plemons, ka arī Jeffrey Donovan, Kirsten Dunst, Patrick Wilson, Zahn McClarnon, Bokeem Woodbine un visi pārējie. Cerams, ka HBO turpmāk mācīsies no “Fargo”, jo, lūk, šādi ir jātaisa otrās sezonas un vispār arī visas pārējās!
“The Leftovers”
Runājot par otrajām sezonām, arī “The Leftovers” izdevās pārtrumpot pirmo sezonu visās frontēs. Šī bija izcila sezona un noteikti viena no labākajām, kāda jebkad ir bijusi. Aktierspēle – kolosāla, visvairāk jau no Justin Theroux un Carrie Coon puses. Negaidītā apkārtnes maiņa uz Miracle pilsētu padarīja stāstu un atmosfēru gaišāku un satriecošāku nekā iepriekš. Tematika gan palika tā pati – ģimenes attiecības, cīņa ar iekšējiem dēmoniem, kā arī reliģija. Sezonas gaitā seriāls ļoti viltīgi manevrēja starp diviem, diezgan pretējiem viedokļiem – ticību augstākiem spēkiem un apziņu, ka visam notiekošajam ir loģisks izskaidrojums. Pat ja likās, ka seriāls ir nonācis pie konkrētas atbildes, tā acumirklī tika apgāzta, rezultātā liekot skatītājam bieži vien pārdomāt pašam savus uzskatus.
Sērija “International Assasin” bija pārdrošs gājiens no Damon Lindelof puses (zinot, kā tas beidzās ar “Lost”), tomēr beigās tā izrādījās ne tikai liels mindfuck (labā nozīmē), bet arī ļoti perfekta sērija, kas manā atmiņā paliks uz mūžiem. Arī sezonas nobeigums bija izcilu un dziļi aizkustinošu brīžu pilns. To visu lieliski papildināja Max Richter skaņdarbi, jo īpaši “Where Is My Mind” instrumentālā versija, kas burtiski uzdeva šo jautājumu seriāla galvenajiem varoņiem. Viennozīmīgi šis bija gada labākais veikums un patiešām milzīgs sasniegums televīzijā!
Apskatu sagatavoja: Alvis Gļeba