TV

“Arī pasūtījuma slepkavas raud” (“Barry” / “Berijs”, 2. sezona)

Ar savu unikalitāti izceļas viens no labākajiem HBO pēdējā laika jaunumiem “Barry” - komiķa Bila Heidera kopīgi ar producentu Aleku Bergu veidots stāsts par kādu pasūtījuma slepkavu Beriju, kurš vēlas mainīt dzīvi un kļūt par aktieri. Šogad “Berijam” iznāk jau otrā sezona, kas vienmēr ir svarīgs un interesants posms jebkura seriāla mūža gaitā.

31.03.2019

Dramēdijas televīzijas formātā vairs sen nav nekas jauns (“You’re the Worst”, “Fleabag”, “Atlanta”, “BoJack Horseman”, un tie ir tikai daži no piemēriem), tādēļ šobrīd aktuālāk ir parādīt žanru no jauna skatupunkta vai citādā drāmas un komēdijas sajaukumā. Ar savu unikalitāti šajā ziņā noteikti izceļas viens no labākajiem HBO pēdējā laika jaunumiem “Barry” – komiķa Bila Heidera kopīgi ar producentu Aleku Bergu veidots stāsts par pasūtījuma slepkavu Beriju, kurš vēlas mainīt dzīvi un kļūt par aktieri. Šogad “Berijam” iznāk jau otrā sezona, kas vienmēr ir svarīgs un interesants posms jebkura seriāla mūža gaitā.

Izskaidrot šī seriāla drāmas/komēdijas attiecību var šādi – ja Berijs izpilda kādu no saviem pasūtījumiem, tas tiek attēlots komiskā veidā. Bet, tiklīdz darbs ir paveikts, sākas varoņa nožēla un iekšējie pārdzīvojumi par izdarīto un apkārtējo domām. Vismaz līdz noteiktam brīdim. Proti, seriāls lieliski parāda, cik grūti abus žanrus dažkārt ir nošķirt vienu no otra. Piemēram, neskaitot pasūtījuma slepkavības, humors iejaucas arī šķietami nopietnās amatieru teātra ainās, personāžiem skaidrojot savas attiecības un ne tikai. Dažreiz humors neiejaucas nekur, un ainas beidzas uz skumjākas nots. Ir grūti pateikt, kur seriālā sākas un beidzas joki un bēdas. Tomēr abu sajaukums pastāv, un tas pārsteidz negaidītākajos veidos un brīžos.

Barry/Berijs

Personāži seriālā ir ne mazāk interesanti. Galvenais varonis Berijs ir sociāli neveikls pasūtījuma slepkava, kurš sirgst ar psiholoģiskām pēckara traumām, kā arī nepārtraukti cīnās ar vainas apziņu. Viņa draudzene Sallija vēlas kļūt par aktrisi, bet vienlaikus nespēj atstāt savu pagātni tur, kur tai vajadzētu palikt, – pagātnē. Seriāla personāži tiek atveidoti kā neveikli un muļķīgi no ārpuses, reizē neaizmirstot par cilvēcisko faktoru, neļaujot tiem kļūt par karikatūrām.

Interesanti personāži, protams, ļauj lieliski izpausties aktieriem. Ne velti aktieri Bils Heiders un Henrijs Vinklers jau ir saņēmuši “Emmy” balvas par sniegumu pirmajā sezonā. Ja nu ir kaut kas, par ko otrās sezonas pirmās sērijas droši liecina, tad tas ir fakts, ka aktieriem šī gada nominācijās pilnīgi noteikti varam jau tagad rezervēt vietas. Patīkams pārsteigums ir Entonija Kerigena atveidotais čečenu mafiozs Henks, kura loma šosezon ir kļuvusi dziļāka un svarīgāka nekā iepriekš.

Ja ar to vēl nepietiktu, seriāls cenšas izcelties arī ar skaņu un attēlu. Vizuālais noformējums varbūt nesniedz neko pārāk graujošu, toties ņiprajam televīzijas formātam arī kaut nelieli centieni ir pietiekami, lai izceltos uz pārējo fona. Dažviet joku attēlošanai pietiek ar bildi vien, bez skaņas vai apkārtējo reakcijas – skatītājam nāksies vien uzmanīgi pievērst aci notiekošajam. Runājot par skaņu, izdomas bagātie veidi, kādos tiek attēlotas šaujamieroču ainas, varētu tikt pielīdzinātas pat “Džona Vika” sasniegtajam līmenim. Vēl varētu pieskarties pārlieku vienmuļajām (kur košums, kur mākslinieciskums?), reālistiskajām krāsām, bet tas, visticamāk, arī bija mērķis.

Barry/Berijs

Heiders un Bergs arī šosezon turpina rakstīt un režisēt lielu daļu sēriju, kas viegli pieļaujams par iemeslu seriāla vispusīgajām radošuma izpausmēm. Ar savu vīziju pievienojas arī režisors Hiro Murajs, kuru iecienījis arī Donalds Glovers (tas pats Childish Gambino). Salīdzinājumā ar iepriekšējo sezonu ir pamazinājušies lēni “tukšumi” jeb ainas, kas cenšas radīt drūmu noskaņu. Tā vietā nāk dziļāks ieskats ne tikai Berija militārajā pagātnē, bet arī pārējos seriāla personāžos. Emocionālā vientulība turpina būt par galveno tematu. Stāsts, šķiet, atkārto pirmās sezonas formu, bet šoreiz jau ar augstākām likmēm, vienlaikus turpinot smago ceļu, kuru Berijs izvēlējās iet pirmās sezonas nobeigumā.

Kanāls HBO turpina savu misiju vest līdz skatītājiem svaigus, kvalitatīvus seriālus, un “Berijs” nav nekāds izņēmums. Bila Heidera un Aleka Berga prātiem saejot kopā, ir radies unikāls komēdijseriāls, kas lieliski izmanto kriminālžanra priekšrocības, kā arī unikālos veidos prot apvienot asprātīgu humoru ar negaidītiem drāmas elementiem. Galvenie varoņi nemitīgi atduras paši pret sevi, un tas ir seriāla galvenais drāmas/komēdijas dzinulis.

Kino Kults saka lielu paldies “Latvijas Mobilajam Telefonam” par iespēju gūt ieskatu jaunajā seriāla sezonā vēl pirms tās pirmizrādes televīzijā! HBO seriāla “Barry” otrā sezona būs pieejama “LMT Viedtelevīzijas” abonentiem jau no 1. aprīļa!