TV

 “Billions” (pilotsērija)

Jau kopš "Dexter" beigām kanāls Showtime ir centies radīt nākamo kulta seriālu, kas būtu ne tikai ievērojami populārs, bet arī kritiķu atzīts, kvalitatīvs un aizraujošs. Nu ir pienākusi kārta novērtēt jauno kanāla veikumu - "Billions", kurā galveno lomu atveido "Homeland" zvaigzne Damian Lewis.

02.02.2016

Jau kopš Dexter beigām kanāls Showtime ir centies radīt nākamo kulta seriālu, kas būtu ne tikai ievērojami populārs, bet arī kritiķu atzīts un pats par sevi – kvalitatīvs un aizraujošs. Šo lomu cenšas pildīt Homeland, bet tas tomēr ne tuvu nav sasniedzis ne Game of Thrones, nedz arī The Walking Dead līmeni. Nemaz nerunājot par pārējiem Showtime produktiem, kuriem brīnumainā kārtā tiek pasūtītas arvien jaunas un jaunas sezonas par spīti zemajiem reitingiem. Nu ir pienākusi kārta novērtēt jauno kanāla veikumu – Billions, kurā galveno lomu atveido jau iepriekš minētā Homeland (diemžēl jau izbijusī) zvaigzne Damian Lewis.

Jau pirmajās sērijas minūtēs ir diezgan jūtami centieni pievērst skatītāju interesi un uzmanību seriāla galvenajam varonim, Paul Giamatti (“Saving Private Ryan”, “Cinderella Man”) atveidotajam Čakam – rajona advokātam, kuram ne tikai patīk piekopt BDSM, bet kuram arī, kā vēlāk izrādās, ir visnotaļ sarežģītas attiecības ar sievu un tēvu. Vēl viņš, šķiet, ir vienīgais godīgais sava amata piekopējs, kurš ne tikai neņem kukuļus pat no ģimenes draugiem, bet arī ne vienu reizi nav zaudējis tiesas prāvu. Lai gan, iespējams, visam ir sava pirmā reize, jo stāsta galvenais konflikts būs Čaka “kaķa un peles” spēle pret Bobiju, kuru atveido lieliskais Damian Lewis (“Life”, “Homeland”).

Billions

Arī Bobijs tiek attēlots kā sarežģīts personāžs. Sabiedrības acīs viņš ir tikai multimiljardieris, kurš vada ietekmīgu uzņēmumu un nodarbojas ar labdarību. Viņš bija viens no 11. septembra terorakta izdzīvojušajiem, tādēļ publikas acīs ir guvis ievērojamas simpātijas un līdzjūtību. Tomēr izmeklētāju acīs viņš ir tikai kārtējais Volstrītas naudas atmazgātājs. Īsti skaidri gan netiek atklāti viņa noziegumi, tādēļ, iespējams, seriālā varam sagaidīt vēl citus pārsteigumus. Bobijs, protams, ļoti veiksmīgi ir izvairījies no likuma kalpiem, turklāt viņš sērijas gaitā pieņem diezgan pārdrošu un riskantu lēmumu – nopirkt 80 miljonus dolāru vērtu māju, kas ne tikai var sagraut viņa reputāciju, bet arī piesaistīt izmeklētāju uzmanību. Visticamāk, viņam kaut kas ir aiz ādas, tādēļ ir skaidrs, ka seriāla konflikts, visticamāk, neliks vilties.

Giamatti un Lewis tēlojumi ir lieliski, kas, protams, no šāda seriāla jau bija gaidāms. Arī otrā plāna varoņi un to aktieri neliek vilties. Pirmkārt, Čaka un Bobija sievas – Maggie Siff (“The 5th Wave”, “Sons of Anarchy”) un Malin Akerman (“Watchmen”, “The Proposal”) atveidotās Vendija un Lara lieliski sevi pierāda kā personāžus, kuru gaitām skatītājam noteikti būs vērts sekot līdzi. Lara noteikti nav tā sieviete, ar kuru būtu vērts jokot, bet Vendija, Čaka sieva, strādā Bobija firmā par psiholoģi, kā arī labi pazīst pašu Bobiju (varbūt viņu starpā ir kādi noslēpumi?). Vēl ne mazāk svarīgs fakts – Vendija pelna vairāk nekā viņas vīrs. Tas viss kopā rada lielu psiholoģisko spiedienu uz Čaku. Arī Čaka tēvs ir interesants personāžs, kurš izmanto savu stāvokli kā Čaka amata priekštecis, lai padarītu savu dēlu bīstamu noziedznieku acīs. Vēl pieminēšanas vērta ir Čaka labā roka – šarmantais Braiens, kurš ne tikai savus pienākumus pilda tikpat godīgi kā Čaks, bet arī spēj labot viņa pieļautās kļūdas. Manu interesi raisīja arī Bobija dēli, kuri savam vecumam izrāda ievērojamu inteliģenci un atjautību. Varam secināt, ka Bobijs rūpējas par savu mantojumu un audzina jau nākamās “biržas haizivis”.

Billions

Konfliktu šajā stāstā netrūkst. Tie raisās ne tikai starp team Čaks un team Bobijs, bet arī starp šo komandu locekļiem. Diemžēl tas un lieliskie aktieru tēlojumi un to atveidotie varoņi ir vienīgais, kas rada interesi skatīties nākamo sēriju. Nedaudz interesanta likās arī mūzikas izvēle, kas sērijas gaitā radīja mūsdienīgu atmosfēru. Es noprotu, ka mūzikas savdabīgums kalpoja kā centieni radīt īpašu un neierastu atmosfēru, bet tas šoreiz neizdevās. Tas arī noved pie seriāla lielākās problēmas un attaisno manus centienus to salīdzināt ar citiem, jo īpaši Showtime radītajiem produktiem. Šeit ļoti pietrūka tās “odziņas”, kas spētu skatītāju acumirklī “ieraut” seriāla pasaulē un likt nepacietīgi gaidīt nākamo sēriju, kā tas jau gadiem notiek ar tādiem seriāliem kā Game of Thrones vai The Walking Dead. Vēl viena problēma ir tiešuma trūkums dialogos. Parastam skatītājam būs grūti “iebraukt” tajā, ko varoņi savā starpā apspriež, kas finanšu pasaules tematiku skatītājiem padara vēl sarežģītāku.

Kopumā varu uzslavēt lielisko aktierspēli un aizraujošo konfliktu, tomēr pagaidām izskatās, ka šis nebūs nākamais Showtime kulta seriāls. Vēl gan ir priekšā vesela sezona, kas, iespējams, mainīs manas un skatītāju domas, jo bieži vien pilotsērijas ir lēnas arī izciliem seriāliem. Bet tikmēr šis seriāls draud nonākt pie jau augošā kanāla zemo reitingu nesēju klāsta.

Vērtējums: 7/10

Seriāla pirmā sezona pilnīgi legāli pieejama straumēšanas platformā Shortcut.lvhttps://www.lattelecom.tv/videonoma/raidijumi/billions_s01e01