TV

Jaunā “Tvinpīka” jeb aģents Kūpers un viņa neticamie piedzīvojumi

Tas notika pirms 25 gadiem… Neticamā un neaizmirstamā “Tvinpīka” savas pēdas televīzijā atstāja uz visiem laikiem. Bet tagad - tas notiek atkal! Seriāla tētuki Deivids Linčs un Marks Frosts ir atpakaļ un šoreiz ir piesavinājušies visu 18 sēriju režiju un scenāriju veidošanu, līdzi paņemot arī gandrīz visus vecos, kā arī jaunos aktierus.

23.05.2017

Tas notika pirms 25 gadiem… Neticamā un neaizmirstamā “Tvinpīka” savas pēdas televīzijā atstāja uz visiem laikiem. Ja agrāk garas sižeta līnijas un lieli veidotāji no lielās kino industrijas seriālos bija kas svešs, tad šobrīd tā ir gandrīz vai neatņemama sastāvdaļa. Bet tagad – tas notiek atkal! Seriāla tētuki Deivids Linčs un Marks Frosts ir atpakaļ un šoreiz ir piesavinājušies visu 18 sēriju (turklāt pilnu stundu garumā) režiju un scenāriju veidošanu, līdzi paņemot arī gandrīz visus vecos (kā arī ap 200 jaunos) aktierus. Šķiet, ka šīs vasaras, ja ne pat gada, lielākajam notikumam nekas vairāk nav nepieciešams. Atlikusi vairs tikai patīkamākā daļa – skatīšanās.

Neliels spoileru brīdinājums. Nekas daudz šeit netiek sabojāts, tomēr labākai skatīšanās pieredzei iesakām lasīt tikai pēc skatīšanās.

Teju divu stundu garais sākums vēl nav pat pusē, kad galvā sāk rasties šaubas par to, vai ekrānā redzamais seriāls tik tiešām ir “Tvinpīka”. Šajā brīdī domas jau sāk dalīties. No vienas puses, sajūtas un atmosfēra ir pilnīgi svešas, kamēr vecie varoņi un pati “Tvinpīka” parādās pavisam nedaudz. Tomēr nosaukums nemelo. Šī patiešām ir “Tvinpīka”, un patiesībā, ņemot vērā visus apstākļus, šī ir īstā un vienīgā “Tvinpīka” (un nevis tās dopelgengeris), kuras vīziju Linčs iztēlojās vēl pirms oriģināla, bet tolaik pastāvošo televīzijas ierobežojumu dēļ īstenoja daudz maigāku un skatītājiem pieejamāku versiju.

Twin Peaks, Tvinpīka

Jaunā “Tvinpīka” vairāk atgādina kādu no Linča vistumšākajiem un neparastākajiem darbiem (kā “Eraserhead” un “Inland Empire”), nostādot sevi ļoti tālu prom no jebkādiem televīzijā ierastiem standartiem. Neskaitot stāstu (kurš būtībā jau ir izstāstīts virsrakstā), seriālā dominē ļoti nedabiska un neomulīga atmosfēra (gan skaņas, gan vizuālā ziņā), caur kuru dažbrīd paspraucas humors, bet citviet – īstas šausmas. Režisora darbu pazinējiem tas nebūs nekas svešs, kamēr pārējie neko tamlīdzīgu līdz šim nebūs piedzīvojuši.

Pat ja šķiet, ka seriāla veidotāji jau gandrīz ir aizmirsuši par klasiskās “Tvinpīkas” faniem, tā gluži vis nav. Pirmkārt, ja ne gluži uzreiz, bet uz svarīgāko pāri palikušo jautājumu – kas tad īsti notika ar aģentu Kūperu? – tomēr tiek atbildēts kārtīgi, pat ja Kūpera (Kails Maklaklens) turpmākajās gaitās rodas krietni vien vairāk jautājumu nekā atbilžu. Turklāt noziedzīgi strupās ainas no pašas Tvinpīkas ir pietiekami saturīgas, lai kaut uz brīdi ļautos nelielai, bet patīkamai nostalģijai. Turklāt neaizmirsīsim arī visai sirsnīgos pārsteigumus no vecajiem (novēlu veiksmi viņus visus atpazīt) un jaunajiem aktieriem. Nemaz nerunājot par sēriju beigu titriem, kuros ir sarūpēts kaut kas īpaši jauks un brīnišķīgu gaisotni radošs, bet kas tieši – tas lai paliek pašiem noskaidrošanai.

Twin Peaks, Tvinpīka

Pagaidām nākas atzīt, ka šis nav gluži tas “Tvinpīkas” turpinājums, kuru mēs visi gaidījām. Kaut gan varbūt arī labi, ka tā, jo saņemt ko svaigu un oriģinālu ir krietni labāk par tām pašām Memberogām. Nemaz nerunājot par Linča kvēlākajiem faniem, kuri šobrīd var droši lēkāt sajūsmā un gardi notiesāt katru jaunāko sēriju. Laiks rādīs, vai kanāla “Showtime” milzīgais ieguldījums atmaksāsies arī izmērāmās vērtībās, toties kā iespēja leģendāram kino māksliniekam izvērsties paša režisētā vājprātā 18 stundu garumā – tas ir nenovērtējami.

Papildināts, ar spoileriem (09.07.2017):

Viss iepriekšējais teksts tika veidots divus mēnešus iepriekš, kad jaunā “Tvinpīka” vēl bija tikai sākusies. Aprakstītās pārdomas, protams, nemainās, tomēr pa visu šo laiku (un sezona vēl knapi tikai pusē!) seriālā esam piedzīvojuši prātam neaptveramus pārsteigumus, kamēr interneta plašumos tas viss tiek nemitīgi ķidāts un apspriests.

Sāksim jau ar to, ka virsrakstā minētais Deils Kūpers vairs nav tas pats īpatnis, kuru mēs visi tik ļoti iemīlējām vecajā “Tvinpīkā”. Tagad viņš ir kļuvis vēl savādāks, kā arī ieguvis visai ikonisku un skanīgu vārdu – Dagijs Džounss. Kamēr daļa skatītāju jau ir paguvusi iemīlēt Dagija piemīlīgo dezorientāciju, papildinot portāla “Facebook” krājumus ar jauniem mīmiem, pārējiem tas ne visai iet pie sirds, jo “cik tad var un vispār es gribu atpakaļ Kūperu”. Šobrīd par Kūperu, visticamāk, varam aizmirst, jo sižets, šķiet, nedodas viņa virzienā, turklāt Dagija prasme paša spēkiem tikt galā ar neparastām situācijām jau ir pierādījusies ne vienu reizi vien. Un galu galā – 25 gadi Melnajā namiņā nav nekāds joks, tādēļ varbūt ir laiks Dagiju pieņemt tādu, kāds viņš ir, ja vien, protams, tas vēl nav izdarīts.

Twin Peaks, Tvinpīka

Runājot par pašu seriālu kopumā, Linčs ir pārspējis pats sevi. Ikoniskas ainas seko viena otrai, un noskaņas mijas vēl nepieredzētos veidos. To pierāda kaut vai šaušalīgā aina, kurā punduris-algotnis ar īlenu noslaktē krēslā sēdošo un hiphopu mīlošo sievieti. Drīz pēc tam punduris kļūst bēdīgs, jo viņa iemīļotais īlens slaktiņa laikā ir salocījies uz pusēm. Šis ir viens no piemēriem Linča unikālajai humora izjūtai, un tādu seriālā ir daudz.

Iepriekšminētie “Facebook” joki ir visai negaidīts pavērsiens, jo īpaši ņemot vērā neticami zemos reitingus, kuri ir vidēji ap 40 (!) reizes zemāki, nekā tie bija pirms 25 gadiem. Protams, pagaidām tiem klāt vēl netiek skaitīti kanāla “Showtime” straumēšanas servisa skatījumi, bet fakts kā tāds paliek – seriāla atgriešanās diemžēl nav bijusi tik gaidīta, kā varēja cerēt. Un tomēr – par seriālu runā teju viss internets, vienalga vai ar to pašu mīmu palīdzību vai izklaides ziņu portālu rakstiem. Varam vien secināt, ka kaut kas maģisks noteikti virmo arī ārpus seriāla, ne tikai tā robežās. Es varu ieteikt Kaila Makleilena “Facebook” lapu, kuru aktieris (un īsts vīndaris!) pārsteidzoši bieži papildina ar dažādiem, pārsvarā jautriem un ar “Tvinpīku” saistītiem ierakstiem.

Twin Peaks, Tvinpīka

– Uguni iedosi?

Un kā ar pašu svarīgāko jeb 8. sēriju? Tajā Linčs jau tā apstulbinātos (labā nozīmē) skatītājus apdullināja vēl vairāk, atrādot vienu no savas karjeras visneaizmirstamākajiem darbiem. Šeit pirmo reizi redzējām ļaundara Boba pirmsākumus, kas it kā jau visai loģiski, bet norisinājās brīdī, kad ASV pirms vairāk nekā 70 gadiem pirmo reizi tika testēta atombumba. Viss tālāk notiekošais, šķiet, vairāk iederētos mākslas muzeja izstādē, ne uz lielā ekrāna. Bet te nu tas ir – hipnotizējošs “The Tree of Life” Deivida Linča izpildījumā, kuru līdz galam centīsies izprast vēl mūsu mazbērni.

Protams, neizpaliek arī diskusijas par un ap to, kas tad īsti šajā seriālā notiek un kas mūs varētu sagaidīt tuvākajā nākotnē. Bet varbūt bez tā šoreiz pat varētu iztikt, jo tik unikālu TV skatīšanās pieredzi diezin vai vēl kādreiz piedzīvosim. Turklāt Kails Makleilens nesen deva solījumu, ka beigu beigās viss tāpat taps skaidrs, un kādēļ gan lai mēs neuzticētos tik jaukam aktierim?

Turpinājums sekos…

Skaties “Tvinpīku” pavisam legāli arī Latvijā pieejamajās straumēšanas vietnēs:
Shortcut.lv (pirmās 2 sezonas angļu/latviešu valodā, 3. sezona STV arhīvā – atkārtojumā)
Viaplay.lv (visas 3 sezonas oriģinālvalodā ar latviešu subtitriem)

“Tvinpīkas” trešo sezonu pavisam legāli skatieties Viaplay.lv!