TV

“Orange Is the New Black” 4. sezona

Pēdējo gadu laikā straumēšanas serviss Netflix ir tik ļoti izaudzis, ka nu jau katru mēnesi regulāri izlaiž kaudzi ar dažādiem pašu veidotiem seriāliem, kuri kvalitātes ziņā ir liekami vienā maisā ar ASV maksas kanālu ražojumiem. Tam visam pa vidu ir iznākusi “Orange Is the New Black” nu jau 4. sezona (arī Latvijā!). Par to sīkāk lasiet šajā rakstā.

19.06.2016

Pēdējo gadu laikā straumēšanas serviss Netflix ir tik ļoti izaudzis, ka nu jau katru mēnesi regulāri izlaiž kaudzi ar dažādiem pašu veidotiem seriāliem, kuri kvalitātes ziņā ir liekami vienā maisā ar ASV maksas kanālu ražojumiem. Tam visam pa vidu ir iznākusi “Orange Is the New Black” nu jau 4. sezona (arī Latvijā!). Par to sīkāk lasiet šajā rakstā.

Nevēlējos pārāk sabojāt seriālu tiem, kas jauno sezonu vēl nav redzējuši, tādēļ izlaidu galvenos spoilerus. Tomēr šis tas varētu būt pasprucis. Tāpēc lasiet ar piesardzību!

Iepriekšējā sezona beidzās ar diezgan pamatīgu blīkšķi. Varbūt ne gluži burtiskā nozīmē, bet tas noteikti bija iespaidīgākais sižeta pavērsiens, kāds seriālā līdz šim ir bijis. Un pats labākais ir tas, ka tas bija salīdzinoši diezgan mierīgs pavērsiens. Ličfīldas labošanas iestādē notikumi sagāja galīgi šķērsām – teju visi apsargi aizgāja no darba, kas deva iespēju cietumniecēm izmantot tajā brīdī laboto žogu, lai izmuktu ārpus cietuma sienām. Tā vietā, lai seriāls kļūtu par “Prison Break”, cietumnieces nedarīja neko citu kā vien baudīja jauko laiku pie vietējā ezera. Tam visam pa virsu – štats jau tā nesakārtotajam cietumam uzsūta virsū kaudzi ar jaunām ieslodzītajām!

Tas, ko šī sezona izdarīja pareizi, ir, ka tā sākās tieši no tās vietas, kur iepriekšējā sezona beidzās, tiekot galā gan ar cietumnieču, gan apsargu problēmām. Loģiski, ka jaunās cietumnieces rada ne tikai pārplūdumu cietuma telpās, bet arī nesaskaņas ar jau vecajām iestādes iemītniecēm. Tikmēr tiek atrasti pavisam jauni apsargi, kuri vēlāk izrādās vēl lielāki nelieši nekā nejaukais (bet dziļi sirdī tomēr jaukais) Džordžs “Porno ūsas” Mendezs. Visa sezona tad arī pamazām apspēlē cietumnieces vs. apsargi sižetu, kas attiecīgi sasniedz kulmināciju sezonas beigās. Kā tieši tas notiek, es neatklāšu, bet stāsts tiek kārtīgi izspēlēts no sākuma līdz beigām, kā arī atmaksājas pienācīgā veidā. Diemžēl sižeta kulminācijā viena no cietumniecēm aizgāja bojā, bet man jāsaka, ka tik brīnišķīgas atvadas kādam personāžam es reti kad esmu redzējis.

"Orange Is the New Black"

Viena no lietam, kas šo seriālu padara tik ļoti unikālu, ir tas, cik prasmīgi un spilgti tas jauc kopā humoru un drāmu. Un šajā sezonā tas ir jūtams visspēcīgāk. Brīžiem var nosmieties, vēderu turēdams, bet citreiz gandrīz vai gribas raudāt. Tieši tik spēcīgi šis seriāls spēj radīt abas emocijas, bet burvīgie personāži, kas laika gaitā jau ir vairāk nekā iemīlēti, to visu paceļ vēl augstāk. Visā seriālā, pat visdramatiskākajās situācijās, ir jūtama pavisam viegla atmosfēra, kas jebkuru situāciju un tēlu padara gluži vai ikdienišķu. Un tāds arī ir seriāla mērķis – parādīt mums to, ka tā ļoti dažādie tēli galu galā tomēr ir tādi paši cilvēki kā mēs. Vienalga, kāda ādas krāsa, orientācija, uzskati u. tml.

Strukturāli šī sezona bija līdzīga iepriekšējām. Arī šoreiz flešbekos atklājās daudz kā jauna par seriāla personāžiem, tostarp beidzot tika atklāts, kādēļ cietumā nonāca dīvainākā no seriāla varonēm – Suzanna. Sākot no sezonas vidus, seriāls kļuva diezgan nopietns, pēdējo sešu sēriju notikumiem kļūstot pavisam graujošiem un sirdi plosošiem. Īpaši jāuzsver 11. sērija “People Persons”, kas bija viena no visiespaidīgākajām sērijām seriāla vēsturē, parādot, cik tālu seriāla notikumi var novest tā personāžus un cik smagi var ietekmēt viņu savstarpējās attiecības.

Runājot par personāžiem, visiem tika pievērsts pietiekami daudz uzmanības, un katra tēla sižets savā vai citādā veidā atmaksājās. Paiperai jau sen vairs nepiemīt svarīgākā tēla loma seriālā (un tas lieliski tika pierādīts jau 2. sezonas sākumā), tomēr viņas ceļš šajā sezonā tik un tā ir pieminēšanas vērts. Iepriekš viņa uzsāka savu biksīšu biznesu, kā rezultātā sāka sajust varu. Ir tāds teiciens: “Jo augstāk atrodies, jo lielāks būs kritiens.” Arī Paipera šoreiz nebija nekāds izņēmums. Viņai jau tik ļoti bija sakāpis galvā, ka viņas tēls pamazām sāka kļūt nepatīkams. Tādēļ ļoti labi, ka seriāls ar šo problēmu tika galā, liekot Paiperai samaksāt par savām kļūdām (lai arī cik nepatīkamā veidā tas nebūtu noticis).

"Orange Is the New Black"

Ja runājam par Paiperu, jārunā arī par Aleksu. Abas meitenes iepriekš sagāja ragos, un tas šeit arī lieliskā veidā tika parādīts ainās, kur abas spēja tik vien kā sasveicināties viena ar otru. Tomēr meitenēm savas individuālās problēmas kļuva tik nopietnas, ka neatlika nekas cits kā salabot savu draudzību un turpmāko laiku pavadīt mierā. Un labi vien ir, jo Paiperas un Aleksas savstarpējā dinamika ir vienkārši lieliska. Vēl bija interesanti redzēt, kā Aleksa tika galā ar karteļa uzsūtīto slepkavu. Proti, kopā ar Loliju viņu nogalinot un paslēpjot līķi cietuma dārzā. Nav jau nekāds noslēpums, ka agri vai vēlu apraktie līķi tiek atrasti, un šajā sezonā līķis tika izmantots kā lielisks sižeta virzītājs.

Ir vērts pieminēt arī Lolijas un Hīlija sižeta līnijas, jo tās šoreiz šķita visspēcīgākās. No sākuma šķiet dīvaini, kā vispār viņi abi varētu būt saistīti? Bet patiesībā jau iepriekš bija zināms, ka Hīlija mātei cieta no garīgas slimības, tādēļ šajā sezonā tā tika papētīta nedaudz dziļāk. Nu jau sāka rasties aizdomas, ka tieši šāda pagātnes trauma ir kalpojusi par iemeslu tam, kāpēc Hīlijam ir tik neveiklas attiecības ar cietumniecēm. Lolijā viņš redz savu māti un cenšas viņai palīdzēt, jo ar savu māti tas diemžēl neizdevās. Tas viss un vēl fakts, ka Lolija bija iesaistīta viltus apsarga slepkavībā, beigu beigās noveda pie ļoti sāpinoša iznākuma. Tieši tas šo padarīja par sezonas labāko sižeta līniju.

Diezgan iespaidīga bija arī Pensatakijas sižeta līnija, jo tas, kā viņa spēja piedot savam pāridarītājam, bija patiešām aizkustinoši. Ļoti patīkams jaunpieviedums bija Džūdijas Kingas tēls, kurš parādīja, cik tad ļoti cietumā nonākusi slavenība varētu ietekmēt tajā esošos varoņus (hint – ļoti). Mazliet jau apnicīgs kļuva Nikijas tēls, jo viņa bez nekādiem rezultātiem jau kuro reizi centās atmest savu narkotiku atkarību. Toties bija interesanti vērot viņas attiecības ar tikko apprecējušos Lornu, kura neizbēgami sāka laist grīstē savas attiecības. Un, visbeidzot, visu cieņu cietuma priekšniekam Kaputo, kurš visiem spēkiem cīnījās pret augstāk valdošo korupciju, lai tikai panāktu to, ka pret viņa cietumniecēm izturētos kā pret cilvēkiem.

"Orange Is the New Black"

Un tas vēl nav viss, jo varoņu ir patiešām daudz, nemaz neskaitot jaunpienācējus. Iespēju robežās uzmanība tika pievērsta visiem, un, ja šķita, ka kāds iztrūka, tad būs vien jāgaida nākamās trīs sezonas (tieši tik jau pirms gada tika pasūtītas), jo tajās noteikti visiem pietiks laika paspīdēt. Papildus bija arī ļoti, ļoti daudz brīnišķīgu stāsta elementu, kā arī amizantu notikumu. Tai skaitā es gribētu izcelt Lolijas laika mašīnu, Lornas un Vinsa mīlēšanās ainu (kura totāli nebija NSFW, goda vārds!), kā arī Lornas un Suzannas kopīgo izmeklēšanu, kuras laikā meitenes centās atrast to nelieti, kura nokārtojās dušā. Šie un vēl daudzi citi notikumi šo sezonu padarīja tikai krāšņāku un lieliskāku, kā arī patiešām unikālu neskaitāmo seriālu vidū.

Nobeigumā jāsaka, ka šī bija pagaidām visspēcīgākā “Orange Is the New Black” sezona, bet spilgtie un dažādie personāži, kā arī neparastie un dramatiskie notikumi to tikai pacēla vēl augstāk. Var just, ka seriāla veidotāji ir ļoti pacentušies, lai tas nezaudētu kvalitāti un turpinātu radīt tik iespaidīgu varoņu drāmu, kāda reti kur citur ir sastopama. Atļaušos pat salīdzināt savu skatīšanās pieredzi ar “Daredevil” (tā kā abi ir Netflix ražojumi un tie ir binge jāskatās), jo šis seriāls šķita daudz aizraujošāks un labāk konstruēts. Nav šaubu – šis joprojām ir labākais Netflix ražojums, un tāds tas arī, cerams, vismaz vēl 3 gadus noturēsies. 9,5/10