TV

Toms Hārdijs pret Britu impēriju seriālā “Taboo”

Kā izrādās, Toms Hārdijs ir ne tikai lielisks kino un pat televīzijas aktieris, bet arī producents. Pirms gada Hārdijs veidoja un filmējās pavisam jaunā, uz vēsturiskiem notikumiem balstītā seriālā "Taboo". Jau drīzumā mūs gaida otrā sezona, kas nozīmē to, ka ir īstais laiks atskatīties uz jau esošo materiālu no jauna.

14.05.2018

“Vikings”, “The Crown”, “Outlander”, “Peaky Blinders” – vēsturisku drāmu televīzijā ir, cik uziet, bet iespējas izcelties “jauniņajiem” no tā tikai sarūk. Tad nu talkā jāņem lielāki ieroči, piemēram, no Holivudas! Tik tiešām – izrādās, Toms Hārdijs ir ne tikai lielisks kino un pat televīzijas aktieris, bet arī producents. Kaut kur pa vidu, pildīdams Kristofera Nolana vērtīgākā spēlētāja pienākumus, baudīdams ebreju gangstera dzīvi (tajā pašā “Peaky Blinders”) un piemērīdams simbiota Venoma datorgrafisko kostīmu, Hārdijs ir pamanījies arī izveidot pats savu TV miniseriālu “Taboo”, darot to kopā ar savu tēvu un scenāristu Čipsu Hārdiju, kā arī “Peaky Blinders” veidotāju Stīvenu Naitu.

Tieši Hārdijs ir jaunā seriāla lielākais trumpis. Aktieris to ne tikai ir producējis, bet arī atveido galvenā personāža – baisā un mistiskā Džeimsa Deleinija – lomu. Seriāls iznāca jau pirms gada un tolaik jau paspēja pierādīt, ka skatītāji savus iemīļotos kino aktierus labprāt vēro arī uz mazajiem ekrāniem (d’uh). Kanāliem “BBC One” un “FX” seriāls sniedza iespaidīgus reitingus, turklāt uzstādot rekordus kā straumēto, tā arī no tiešraides ierakstīto sēriju skaitā (jā, arī šie skatījumi tiek ņemti vērā).

Ja sākumā projekts tika paredzēts kā miniseriāls, tad skatītāju pārliecinošā atsaucība kanālu vadībai lika no džentlmeņu trijotnes pasūtīt vismaz vēl vienu seriāla sezonu. Te nu jāatgriežas pie sākotnējiem seriāla pasūtījumiem, kuros vārdu “seriāls” aizstāja televīzijā retāk lietotais termins “miniseriāls”. Šāds gadījums gan televīzijā nenotiek pirmo reizi un jo īpaši jau ne pēdējā laikā (skat. “The Handmaid’s Tale”, “Big Little Lies”). Tomēr, kā izrādās, producentam Naitam azotē jau bija paslēpušies pāris “negaidīti pavērsieni” neparedzētiem gadījumiem. Proti, sākotnējais seriāla plāns sastāvēja no trim sezonām, nevis vienas. Tas, protams, izskaidro ļoti daudz tiem, kas pirmo sezonu jau ir paspējuši noskatīties.

Taboo

Seriāla darbība risinās 19. gadsimta sākumā Londonā – precīzi 1812. gada kara laikā. No vienas puses, tas bija salīdzinoši mazsvarīgs vēsturisks konflikts starp ASV un Angliju, bet, no otras puses, savs ieguldījums vēstures gaitās šim notikumam arī neizpalika. Viss atkarīgs no tā, kā uz šo periodu skatās no vēsturiskā viedokļa. Bet seriālā tas ir mazsvarīgi. Viss, kas skatītājam ir jāzina, tiek pateikts stāsta gaitā – karš tuvojas beigām, un galvenais varonis Džeimss tajā ir iekūlies pa vidu ar sev piederošu un konfliktam svarīgu zemes pleķi netālu no ASV robežas. Cīņā par šo īpašumu iesaistās kā Britu Austrumindijas kompānija, tā arī “veci paziņas”, ar kuriem Džeimss ilgus gadus ir vēlējies personīgi izrēķināties.

Tā kā seriāls tiek pasniegts kā vēsturiska drāma, no filmēšanas laukuma dizaineriem un kostīmu māksliniekiem tika sagaidīta īpaša precizitāte pret detaļām. Šajā gadījumā cerības tika vairākkārt attaisnotas – 19. gadsimta Londona seriālā izskatās tieši tik drūma un netīra, cik vēsture to liek iztēloties. Tiesa gan, līdz galam atbaidošs seriāls gluži viss nav. Sezonas pirmo pusi režisē Kristofs Ņūholms – populārā dāņu seriāla “The Killing” režisors -, un tas šeit ir lieliski redzams. Vēsturiskā perioda nesmukumi tiek attēloti tik spilgti un neaizmirstami, cik vien tas ir iespējams.

Bet ne jau izskats ir tā lieta, kas seriālā būtu piesaistījusi visvairāk. Tas gods pienākas šī raksta un arī paša seriāla galvenajam varonim Tomam Hārdijam. Te nu Hārdijs izrāda visu, ko no viņa aktierspēles var sagaidīt, un vēl vairāk – gan savu eleganto un nepārspējamo šarmu, gan arī iekšējo skarbumu. Otrā īpašība var nedaudz apgrūtināt ceļu no varoņa līdz skatītāju sirdīm. Tomēr pirmā īpašība jau nodrošina šī ceļa iepriekšēju esamību. Abas kopā tās pierāda, ka Hārdijam mēs būtu gatavi doties līdzi jebkur, pat ja aktieris atveidotu, piemēram, Džeka Užšķērdēja lomu.

Taboo

Kā izrādās, no Hārdija lomas seriālā līdz Uzšķērdējam nemaz tik tālu arī nav. To aktieris esot izlūdzies no tēva puses, kurš iepriekš ir rakstījis pārsvarā komēdijas (seriāls tāds ne tuvu nav). Viena no Hārdija kvēlākajām karjeras vēlmēm ir bijusi atveidot dziļu, sarežģītu un spēcīgu personāžu, kurš sevī ietvertu spilgtākās angļu mēlē rakstītās literatūras tēlu īpašības – tādu kā Šerloks Holmss, Hanibāls Lekters un Bils Saikss, piemēram. Kā redzams, pat mūsu karstākās vēlmes reiz mēdz piepildīties.

Pamazām piepildās arī mūsu kvēlākās vēlmes Hārdiju redzēt arvien vairāk uz televizoru (vai laptopu) ekrāniem. Neoficiāli avoti ziņo, ka seriāla otrās sezonas filmēšana esot paredzēta šī gada laikā. Tātad, ņemot vērā arī pirmās sezonas iznākšanas laiku, kā arī vējrādi, Mēness novietojumu un citus instrumentus pie rokas, nākamo sezonu varam gaidīt jau nākamā gada sākumā (vienlaikus ar “Troņu spēlēm”, cerams?). Par stāstu un aktieriem gan nav zināms nekas vairāk kā tikai Stīvena Naita kodolīgais plāns, kas pirmo sezonu nodēvē par “izbēgšanu”, otro – par “ceļojumu”, bet trešo kā “ierašanos”. Intriģējoši, lai neteiktu vairāk.

Galu galā, “Taboo” ir cienījams papildinājums jau tā plašajā seriālu klāstā. Tas mierīgiem spēkiem spēj remdēt izsalkumu pēc tā sauktajām perioda drāmām, kuru darbība risinās kādā noteiktā vēstures posmā. Un, lai arī cik drūms būtu stāsts un tā varoņi, Toms Hārdijs gluži vienkārši ir pārāk nenovērtējams talants, lai ar drošu sirdi laistu garām jebkuru projektu ar viņa dalību tajā. Jo īpaši tādu, kurā aktieris no sevis ir burtiski ielicis visu savu sirdi un dvēseli. Mums tikmēr neatliek nekas cits kā pievienot seriālu savam obligātās skatīšanās sarakstam.

Seriāls “Taboo” ekskluzīvi skatāms straumēšanas platformā “Viaplay Latvija” – varam sākt bindžot nekavējoties!