TV

“Vecais labais Zvaigžņu ceļš” (“Star Trek: Discovery”, 2017)

Pēc 12 gadu pauzes TV ekrānos ir atšķirta pavisam svaiga lappuse (tātad ne "rībūts") šajā nu jau nebeidzamajā starpzvaigžņu stāstā. Šoreiz par notikumiem 10 gadus pirms kapteiņa Kērka komandas gaitām.

02.10.2017

“Zvaigžņu ceļš” ir, iespējams, visu laiku labākā zinātniskās fantastikas franšīze ar seriālu un filmu krājumu, kura pilnīga iegaumēšana būs pa spēkam tikai īstiem “trekijiem”. Jautājuma par šīs Visuma pētnieku sāgas popularitāti tepat Latvijā joprojām paliek atklāts. Bet Zeme turpina riņķot. Pēc 12 gadu pauzes uz TV ekrāniem ir nonākusi pavisam svaiga lappuse (tātad ne rībūts) šim nu jau nebeidzamajam starpzvaigžņu stāstam. Šoreiz – par notikumiem 10 gadus pirms kapteiņa Kērka komandas gaitām.

Pirmais, kas jaunajā seriālā iekrīt acīs, ir tā vizuālā puse. Dizains un specefekti ir pārsteidzoši augstā līmenī, jo tie ne tikai pārspēj visus iepriekšējos “Zvaigžņu ceļa” seriālus, bet gandrīz vai stāv līdzās jaunākajiem kino veikumiem. Tiesa, nav sevišķi godīgi salīdzināt seriālus (pēdējais bija “Enterprise”), kurus šķir vairāk nekā desmitgade. Tomēr varam to arī uztvert kaut vai kā apliecinājumu mūsdienu televīzijas augstajām iespējām un tehnoloģiju attīstībai.

Nedaudz varam saskatīt arī Braiena Fullera vīzijas paliekas, kaut gan autors (par to vairs nav šaubu) vēl seriāla izstrādes stadijā projektu pameta “Amerikāņu dievu” dēļ. Salīdzinājumā pat ar franšīzes nesenākajiem kino piedzīvojumiem jaunais “Zvaigžņu ceļš” ir visai nopietna un drūma novirze no jau pazīstami miermīlīgā un optimistiskā formāta. Pozitīvismu ir grūti atrast pat varoņos un to savstarpējos konfliktos. Arī galvenā seriāla varone Reinsforda (aktrise Sonīka Mārtina-Grīna no “Staigājošajiem miroņiem”) nav nekāds izņēmums. Viņas pagātne ir tumša, bet tagadējais stāsts neko labu arī nesola. Vai tiešām šis ir tas pats “Zvaigžņu ceļš”, kuru 60. gadu vidū iztēlojās leģendārais TV producents Džīns Rodenberijs?

Star Trek: Discovery

Pat ja emocionāli šis ir ļoti attāls “Zvaigžņu ceļš”, visādi citādi autentiskumu jutīs pat tie, kas ar franšīzi iepazīstas pirmo reizi. Ar Federāciju, tās saukļu, likumu un iespēju attēlojumu viss ir kārtībā. Turklāt klingoni ir lieliski ne tikai kā ļaundari, bet arī atsevišķa daļa no seriāla. Ir ļoti labi redzams, ka šīs spilgtās starpgalaktiskās rases attēlojumam tika pieaicināts pavisam īsts klingonu eksperts. Un, ja ar to ir par maz, “Netflix” servisā seriālam ir jautra opcija skatīties ar subtitriem klingonu valodā. Vai nav jauki?

Spriežot pēc pirmajām divām sērijām, ir skaidrs, ka jaunā “Zvaigžņu ceļa” veidošanā ir ieguldīts milzu darbs, ko apliecina arī tā kavēšanās (sākotnēji seriāla pirmizrāde tika plānota maijā). Un, kaut arī izskata ziņā viss ir skaisti, pagaidām tumšā pieeja var likt atsvešināties kā faniem, tā arī tiem, kurus franšīzē varam uzskatīt par jauniņajiem. Tiesa, seriāls vēl ir tikai knapi sācies, tādēļ būs krietni pāragri to novērtēt. Lai nu kā, bet sajūta, ka “Zvaigžņu ceļš” beidzot ir atpakaļ pa īstam, ir nenoliedzami patīkama. Un jācer, ka nekur seriāls nepazudīs.

“Zvaigžņu ceļš: Atklājums” ir skatāms arī tepat “Netflix” servisā ar jaunām sērijām katru pirmdienu, dienu pēc to pirmizrādes ASV.