Viedokļi

Ceļš uz “Endgame”, 3. daļa – “Iron Man 2”

Lai gaidāmo svinīgo notikumu - Avengers: Endgame - padarītu vēl svinīgāku, lai gaidīšanas laiku vēl paīsinātu un vienkārši lai pagremdētos patīkamās atmiņās, palūkosimies uz visām Marvel kinopasaules iepriekšējām filmām - šodien vēlreiz tiekamies ar nopietnās problēmās iestigušo Toniju Stārku filmā Iron Man 2!

05.04.2019

Šķietami tālajā (bet patiesībā ne visai) 2008. gadā ar filmas “Iron Man” pirmizrādi tika atvērtas durvis kino sāgai – “Marvel Cinematic Universe” (MCU) jeb “Marvel” vienotajai kinopasaulei. Notikumiem tajā esam kārtīgi sekojuši līdzi vairāk nekā desmitgadi, bet megafranšīzes augstākais punkts mums vēl tikai ir priekšā – atrisinājums baisajai cīņai ar līdz šim trakāko ļaundari Tānosu filmā “Avengers: Endgame” (“Kino Kulta” pirmizrādes – jau 24. aprīlī)!

Tāpēc, lai svinīgo notikumu padarītu vēl svinīgāku, lai gaidīšanas laiku vēl paīsinātu un vienkārši lai pagremdētos patīkamās atmiņās, palūkosimies uz visām “Marvel” kinopasaules iepriekšējām filmām – šodien vēlreiz tiekamies ar nopietnās problēmās iestigušo Toniju Stārku filmā “Iron Man 2”!

Iron Man 2, Dzelzs vīrs 2

Gads: 2010.
Režisors: Džons Favro
Lomās: Roberts Daunijs juniors, Gvineta Paltrova, Dons Čīdls, Skārleta Johansone, Sems Rokvels
Kases ieņēmumi visā pasaulē: 624 miljoni dolāru

Lielākā veiksme: Tonijs Stārks un draugi ir atpakaļ, kas pats par sev jau ir fakts, kas priecē, – “Dzelzs vīrs 2” dod brīvu vaļu Roberta Daunija juniora harizmai, un sekot līdzi viņa verbālajiem tenisa mačiem ar pārējiem vienmēr ir aizraujoši, turklāt šķiet, ka Stārka asprātības ir kļuvušas vēl dzēlīgākas nekā pirmajā filmā. “Iron Man 2” gadījumā uzteicami ir tas, ka filma nebaidās savu varoni nekavējoties iemest pamatīgā nepatikšanu bedrē – turklāt lielāko uzsvaru liekot uz paša radītajām un iekšējām bēdām. Likt Tonijam gandrīz zaudēt to, kas viņu padara par visu tik iemīļoto Dzelzs vīru, noliekot viņu uz pašdestruktīvas takas tikai otrajā kārtīgajā tikšanās reizē, ir diezgan drosmīgs lēmums, ņemot vērā, ka tēls nupat, nupat tikai bija iekarojis pasaules uzmanību. Nu, un, protams, nevar nepieminēt “AC/DC” elektrisko lādiņu.

Klupšanas akmens: “Iron Man 2” gadījumā “Marvel” entuziasms par topošo universu nedaudz pāršāva pār strīpu, kā rezultātā, mēģinot vienā filmā ietilpināt pārāk daudz dažādu elementu, beigu beigās tāds čiks vien sanāk, neradot līdz galam pārliecinošu sajūtu. Divi dažādie ļaundari, Tonija paša iekšējās problēmas, attiecības ar Peperu, S.H.I.E.L.D. visu redzošā acs un mahinācijas – stāsta pavedienu un centienu paplašināt tēlu apdzīvoto pasauli ir vienkārši nedaudz par daudz, veidojot ne vienmēr baudāmu miksli. Pilnīgi visam filmas divās stundas nepietiek vietas, un “Dzelzs vīram 2” pietrūkst vienmērīguma sajūtas. Jāsaka, ka, gods kam gods, “Marvel”, apdedzinoties ar šo filmu, vēlreiz tieši šādu pašu kļūdu nepieļāva (pieļāva citas, bet par tām vēlāk).

Iron Man 2, Dzelzs vīrs 2

MVP (visvērtīgākais spēlētājs): tā kā vēlreiz šo godu dot Robertam Daunijam junioram nebūtu interesanti, šoreiz slavas saulītē izcelsim vienu no filmas ļaundariem – Džastinu Hammeru vienmēr lieliskā Sema Rokvela atveidojumā. Hammeram, protams, nākas dalīt filmas ļaunā puiša titulu ar Mikiju Rurku, kurš it kā bija ticis pie skaļākās un spožākās lomas. Bet Rurka tēlotais Ivans Vanko ir gandrīz pārāk savāds, lai būtu tiešām izklaidējošs ļaundaris, – tā vietā krietni interesantāk ir pavadīt laiku kopā ar slideno, brīžiem diezgan nožēlojamo, pēc atzinības izslāpušo Hammeru, kurš regulāri pats sevi iedzen pazemojuma stūrī, sacenšoties ar Stārku un viņa tehnoloģijām. Rokvels parūpējas par to, ka ainās ar viņu sprēgā izmisuma dzirksteles – jo nekad jau nav patīkami būt otrajam labākajam. Turklāt Rokvelam šajā filmā tiek dota iespēja uzdejot uz skatuves – šajā ziņā gan viņš ir absolūti numur viens.

Labāko joku top 3:

  1. Ballīte Tonija stilā – lai gan filma ir pilna ar asprātīgām Tonija replikām un piebildēm, visjestrākā filmas epizode ir brīdis, kad Stārks sasniedz savu zemāko dzīves punktu, kārtīgā alkohola reibumā izvicinot dzelzs dūres ar Dona Čīdla atveidoto Roudiju. Un, tā kā pakaļu spārdīšana un mājas iznīcināšana notiek “Queen” pavadījumā, aina sagādā daudz jautrības.
  2. Maziska atriebība ir vislabākā atriebība – kurš gan no mums neizmantotu iespēju bezkaunīgi un sīkmanīgi ieriebt savam kaitniekam, zinot, ka viņš neko nevarēs darīt pretī, jo visu uzmanīgi vēro kameras? Tonija Stārka vēlme, lai medaļu viņam pasniedz tieši senators Stērns, ir amizanti ļauna un izcila riebeklības paraugstunda.
  3. Ar aģentu Kolsonu joki ir mazi – Kola dēls aģents Kolsons ar vienu vienīgu teikumu iekaroja visas pasaules simpātijas (ja nu vispār vēl bija palicis kāds vienaldzīgas pēc pirmā “Dzelzs vīra”), pierādot, ka viņu ne mazākajā mērā neuztrauc Tonija autoritāte, un liekot sevī rast radniecīgu dvēseli visiem realitātes šovu faniem.

Iron Man 2, Dzelzs vīrs 2

Tora faktors*: te nu ir īsta bēdu leja, jo “Dzelzs vīrs 2” nopelna tika 1,5 punktus! Un tie paši nāk tikai un vienīgi no Mikija Rurka ķermeniskajām aprisēm – prieki ekskluzīvi viņa faniem. 

  • 0,5 punkti par ainu, kurā Vanko uzbrūk Tonijam trasē – puspunkts zaudēts, jo Vanko uzbrukumam domātā iekārta gandrīz jau ir pa pusei krekla apjomā
  • 1 punkts par visnotaļ kailo Vanko, kad viņu nopratina Tonijs

* Ainas, kurās kāds no galvenajiem varoņiem redzams bez krekla.

Pēctitru aina(s): “Iron Man 2” pēctitru ainā uzzinām, ko uz Ņūmeksiku devās izpētīt aģents Kolsons pēc tam, kad viņš atvadījās no renovācijas un izgudrošanas darbos iegrimušā Tonija. Trača iemesls, protams, ir Tora veseris, kurš ir nokritis uz Zemes. To, kā tad tas te gadījās, mēs noskaidrosim jau nākamajā filmā, kur sastapsim arī pašu pērkona dievu. Jāpiebilst, ka šī aina ir interesanta ne tikai kā “tīzeris” turpmākajiem notikumiem, bet arī palīdz nedaudz labāk saprast MCU hronoloģiju, kas nereti ir nedaudz jucekliska vai vieglā miglā tīta – pateicoties Kolsona sarunai ar Stārku, mēs pilnīgi noteikti zinām, ka Tors uz Zemes ierodas aptuveni tajā pašā laikā, kad risinās “Dzelzs vīra 2” notikumi.

Ietekme uz MCU: “Iron Man 2” nenoliedzami paplašina Dzelzs vīra apdzīvoto pasauli, vēl kārtīgāk iepazīstinot mūs ar S.H.I.E.L.D. un tā mahinācijām, kā arī sagādā pirmo uznācienu Skārletas Johansones atveidotajai Melnajai atraitnei jeb Natašai Romanovai. Interesanti gan ir tas, ka pārējās filmas vēlāk gan nedaudz piemirst dažus šī stāsta elementus – šeit Tonijs jau ar vienu kāju ir alkoholismā, par kuru tiek tikpat veikli aizmirsts (tā pazušanu gan varam izskaidrot ar to, ka viņš atrisināja “savas sirds mīklu”, turklāt vēlāk to nomaina citas problēmas), bet vēl jo savādāk šķiet tas, ka filmas beigās Tonijs tiek pieņemts Atriebēju iniciatīvā, bet tikai kā konsultants, kas vismaz šīs filmas kontekstā liek domāt, ka kādā no turpmākajām filmām sekos svinīga un, visticamāk, kaut kādas drāmas apvīta situācija, kas ļaus Toniju oficiāli iekļaut avendžeros. Bet, kā rādīja laiks, nekas tāds nenotika – “Atriebējos” Tonijs uzreiz, bez liekas cimperlēšanās ķeras pie darba.

Spilgtākais citāts: “I am Iron Man. The suit and I are one.”

Tiekamies jau rīt, kad parunāsim par pašu pērkona dievu – “Thor”!

Iepriekšējie apskati – “Iron Man”, “The Incredible Hulk”.