Viedokļi

Ceļš uz “Endgame”, 9. daļa – “Captain America: The Winter Soldier”

Lai gaidāmo svinīgo notikumu - Avengers: Endgame - padarītu vēl svinīgāku, lai gaidīšanas laiku vēl paīsinātu un vienkārši lai pagremdētos patīkamās atmiņās, palūkosimies uz visām Marvel kinopasaules iepriekšējām filmām, un šodien mūs gaida atkalsatikšanās ar Stīvu Rodžersu brāļu Ruso debijas filmā MCU – Captain America: The Winter Soldier!

11.04.2019

Šķietami tālajā (bet patiesībā ne visai) 2008. gadā ar filmas “Iron Man” pirmizrādi tika atvērtas durvis kino sāgai – “Marvel Cinematic Universe” (MCU) jeb “Marvel” vienotajai kinopasaulei. Notikumiem tajā esam kārtīgi sekojuši līdzi vairāk nekā desmitgadi, bet megafranšīzes augstākais punkts mums vēl tikai ir priekšā – atrisinājums baisajai cīņai ar līdz šim trakāko ļaundari Tānosu filmā “Avengers: Endgame” (“Kino Kulta” pirmizrādes – jau 24. aprīlī)!

Tāpēc, lai svinīgo notikumu padarītu vēl svinīgāku, lai gaidīšanas laiku vēl paīsinātu un vienkārši lai pagremdētos patīkamās atmiņās, palūkosimies uz visām “Marvel” kinopasaules iepriekšējām filmām, un šodien mūs gaida atkalsatikšanās ar Stīvu Rodžersu brāļu Ruso debijas filmā MCU – “Captain America: The Winter Soldier”!

Captain America: The Winter Soldier, Kapteinis Amerika: Ziemas kareivis

Gads: 2014.
Režisori: Entonijs Ruso, Džo Ruso
Lomās: Kriss Evanss, Semjuels L. Džeksons, Skārleta Johansone, Roberts Redfords, Sebastians Stans
Kases ieņēmumi visā pasaulē: 714 miljoni dolāru

Lielākā veiksme: pēc diezgan maģiskajiem Tora piedzīvojumiem, lēkājot pa pasaulēm, ar Stīvu Rodžersu mēs kārtīgi nolaižamies uz zemes, kur gan arī netrūkst intrigu un problēmu, ar kurām tikt galā. Pie vadības stūres šeit mēs pirmoreiz redzam brāļus Džo un Entoniju Ruso, kuri sevi MCU pieteica vairāk nekā spoži. “Kapteinis Amerika: Ziemas kareivis” ir meistarīgi savērpts, brīžiem pat gandrīz vecmodīgs sazvērestības trilleris, kur supervaroniskā piešprice ir minimāla. Ar Ruso brāļu prasmīgo roku gādību šī Kapteiņa Amerikas filma arī ir ieguvusi drudžainu enerģiju, kas lieliski piestāv filmas aizdomu un neuzticēšanās pilnajam sižetam. Turklāt, ja jau runājam par sižetu, nevar nepieminēt vienu no lieliskākajiem sižeta pavērsieniem visā MCU – aiz S.H.I.E.L.D. fasādes patiesībā slēpjas “Hydra”, kas liek uz daudz ko palūkoties citām acīm – piemēram, uzreiz kļūst skaidrāka “The Avengers” apspēlētā S.H.I.E.L.D. vēlme taisīt baisus ieročus. Un, starp citu, “Hydra” plāni šobrīd šķiet vēl baisi aktuālāki nekā pirms četriem gadiem – informācija un dati arī “Marvel” pasaulē ir vērtīga valūta.

Klupšanas akmens: šis ir viens no tiem laimīgajiem MCU gadījumiem, kad trūkumu meklēšana filmā ir pagrūta nodarbe, jo tādu gandrīz vai nav. Ja filmai kaut ko nedaudz var tomēr pārmest, tad tas ir ne līdz galam veiksmīgais un pārliecinošais veids, kā tiek būvēta Ziemas kareivja jeb Bakija leģenda un viņa reālās prasmes. Filmas gaitā Ziemas kareivis tiek minēts kā aukstasinīgs, šaušalas iedvesošs slepkavnieks, bet beigu beigās, kad Bakijs tiek pie teikšanas, nemaz tik veikli viņam ar to slepkavošanu un misiju izpildi tomēr neiet. Turklāt pati filma salīdzinoši maz ir vispār ieinteresēta viņā pašā – Bakijs nozīmē ārkārtīgi daudz Stīvam (šī nesaraujamā draudzība kļūs par ļoti nopietna konflikta cēloni vēlāk), bet brīžiem Ziemas kareivis, kura vārdā ir nosaukta filma, šķiet kā otrā plāna spēlētājs.

Captain America: The Winter Soldier, Kapteinis Amerika: Ziemas kareivis

MVP (visvērtīgākais spēlētājs): šoreiz vērtīgākā spēlētāja godu ar vieglu sirdi varam atdot paša centrālā tēla atveidotājam Krisam Evansam. Brāļiem Ruso šajā filmā ir izdevies savākt iespaidīgu aktieru komandu (Semjuels L. Džeksons pret Robertu Redfordu vien ir ko vērts), bet galvenais emocionālais svars šeit tomēr ir uz Kapteiņa pleciem, un ar saviem pienākumiem Evanss tiek galā lieliski. Viņa arvien progresējošā vilšanās autoritātēs ir bieži redzama kā uz delnas, un Evanss liek skatītājiem noticēt, ka Stīvs patiešām būs gatavs mest visu pie malas, lai tikai varētu turēties pie pēdējā salmiņa, kas viņu vēl saista ar laiku, kurā viņš patiesi iederējās un kur viņš izprata savu vietu. Diez vai kāds Evansu kādreiz ir nodēvējis vai vēl nodēvēs par lieliskāko aktieri pasaulē, bet nenoliedzami ir tas, ka viņam Kapteiņa Amerikas loma der kā uzlieta.

Labāko joku top 3 (šeit, starp citu, varētu taisīt arī atsevišķu sarakstu ar labākajiem “Hail Hydra” memes, kas tika radīti):

  1. Skaistuma paraugs – “Marvel” ļoti labi zina, ka savu filmu galvenajām lomām ir novākuši fiziski iespaidīgus eksemplārus, un reizēm nekautrējas piemiegt ar aci skatītājiem, pasakot, ka viņi paši arī to ļoti labi zina (hei, Tora faktors tāpat vien jau arī neradās). To varam teikt arī par Kapteini Ameriku – “Apple” veikala darbinieks runā mūsu visu vārdā.
  2. Stīvs nav nekāds opaps – joki par Stīva vecumu, protams, ir neizbēgami, un Natašas jautājums, vai Stīva pēdējais skūpsts ir bijis 1945. gadā, gan turpina tradīciju pajokot par viņa pensionāra cienīgo vecumu, gan arī turpina filmu caurvijošos Natašas centienus atrast Stīvam draudzeni.
  3. Lubene – reizēm labiem jokiem pietiek ar vienu kadru vien. Visus Kventina Tarantino cienītājus noteikti ļoti iepriecināja filmas beigās redzamais uzraksts uz Nika Fūrija kapakmeņa, kuru “Pulp Fiction” fani atpazīs acumirklī.

Captain America: The Winter Soldier, Kapteinis Amerika: Ziemas kareivis

Tora faktors*: diezgan pašvaki 1,5 punkti! Kaut gan te gandrīz varētu arī skaitīt klāt Stīva apspīlētos kreklus.

  • 0,5 punkti par Niku Fūriju uz operāciju galda (puspunkts zaudēts, jo tas tomēr ir operācijas laikā, bet puspunkts paliek, jo, kā zinām, Niks, protams, nenomirst)
  • 1 punkts par Bakiju pagrabā – roku viņš varbūt arī ir zaudējis, bet musīšus gan ne

* Ainas, kurās kāds no galvenajiem varoņiem redzams bez krekla.

Pēctitru aina(s): pacietīgākie “Captain America: The Winter Soldier” tika atalgoti ar divām pēctitru ainām:

  1. Ar pirmo pēctitru ainu mēs atgriežamies pasaulē, kur apkārt virmo maģija un pārdabiskas lietas, – mēs pirmoreiz sastopam dvīņus Maksimovus, kuri sagādās daudz nepatikšanu Atriebējiem jau aiznākamajā filmā “Avengers: Age of Ultron”. “Marvel” centieni gan viņus dēvēt par “brīnumiem” ir diezgan nesekmīgi – tāpat visi zina, ka viņus dēvētu par X-cilvēkiem, ja vien “Marvel” būtu šādas tiesības.
  2. Otrā pēctitru aina ir vairāk saistīta ar pašā filmā redzētajiem notikumiem, bet arī kalpo kā kaceklis notikumu tālākajai attīstībai. Bakijs, aizbēdzis no filmas kulminācijas notikuma vietas, tagad ir nolēmis aizlāpīt caurumus savās zināšanās un ir devies muzeju tūrē, kur uzzina, kas viņš patiesībā bija.

Ietekme uz MCU: tikko pēc filmas iznākšanas varēja likties, ka faktam, ka ir iznīcināta S.H.I.E.L.D. organizācija, būs ārkārtīgi nopietnas sekas visā MCU. Laiks gan rādīs, ka patiesībā tik traki nav bijis – kā nu Atriebēji cīnījās un ņēmās, tā arī viņi turpina cīnīties un ņemties, tikai tagad ir citi priekšnieki, kam atskaitīties (ja vispār priekšnieki papūlas uzrasties). Daudz nopietnākas sekas būs tam, ka Stīva pasaulē ir atgriezies Bakijs, kuru viņš izmisīgi centīsies atrast un pasargāt ar visiem iespējamajiem līdzekļiem. Saistībā ar to ārkārtīgi liela nozīme vēlāk būs vienam avīžu virsrakstam, kurš pazibēja gar acīm šajā filmā, kad Stīvs un Nataša atradās Zolas “smadzenēs”, – tieši šeit mēs uzzinām, ka “Hydra” bija atbildīga par Tonija Stārka vecāku nāvi.

Spilgtākais citāts: “Hail Hydra.”

Rīt iepazīsim galaktikas bezkaunīgākos bezkauņas (ar lielisku muzikālo gaumi) – “Guardians of the Galaxy”!

Iepriekšējie apskati – “Iron Man”, “The Incredible Hulk”, “Iron Man 2”, “Thor”, “Captain America: The First Avenger”, “The Avengers”, “Iron Man 3”, “Thor: The Dark World”.