Viedokļi

Bena Vītlija nedēļa: “High-Rise” (2015)

Latvijas kinoteātros jau skatāma ilgi gaidītā Bena Vītlija jaunākā filma "Lodes pa gaisu!" ("Free Fire"), un tam par godu mēs atcerēsimies - un skatīsimies - iepriekšējās Bena Vītlija filmas! Pienākusi kārta Bena Vītlija līdz šim dārgākajam un arī ambiciozākajam projektam - Dž. G. Balarda romāna "Virsotne" ekranizācijai.

24.04.2017

Latvijas kinoteātros nonākusi ilgi gaidītā Bena Vītlija jaunākā filma “Lodes pa gaisu!” (“Free Fire”), un tam par godu mēs atcerēsimies – un skatīsimies – iepriekšējās Bena Vītlija filmas, kā arī nedaudz ielūkosimies nākotnē! Pienākusi kārta Bena Vītlija līdz šim dārgākajam un arī ambiciozākajam projektam – Dž. G. Balarda romāna “Virsotne” ekranizācijai.

Šķiet, izmēģinājis teju visu, Bens Vītlijs nonāk pie savas karjeras (līdz šim) lielākā izaicinājum – Balarda neekranizējamā romāna “High-Rise” ekranizācijas. Pēc tik neierasta karjeras gājuma nav ne mazākais pārsteigums, ka režisors šo uzdevumu ir paveicis izcili. Ja ne, tad vismaz gandrīz. Protams, arī šajā filmā (kaut arī mazāk nekā iepriekšējās, jo šis tomēr klasificējas kā komerckino) ir redzama un dzirdama Vītlija nu jau firmas zīme, kas izpaužas kā režijā, tā arī dialogos un tēlos. Turklāt audiovizuāli tai ir potenciāls kļūt par vienu no visu laiku ietekmīgākajām kulta filmām. Bet ne šobrīd un pat ne tuvākajā laikā, jo gandrīz neesošā stāsta virzība un necaursitamie tēli nedaudz traucē filmu izbaudīt pilnā krāšņumā. Skatīties to vairāk nekā vienu reizi ir pat ieteicams, jo tas noteikti nāks par labu gan skatītājam, gan ar laiku arī filmai.

Interesanti fakti par “High-Rise”:

  • “High-Rise” vairākus gadu desmitus bija producenta Džeremija Tomasa sirds darbs. Kad Tomass 1975. gadā ieguva tiesības stāsta ekranizācijai, viņš bija paredzējis, ka režijas groži būs Nikolasa Rouga rokās. Kādu laiku tika apsvērta arī Vinčenzo Natali kandidatūra.
  • Scenārija autore ir Eimija Džampa, kuru ar Vītliju saista arī ģimeniskas saites – viņa ir Vītlija sieva.
  • “High-Rise” filmēšana sākās 2014. gadā Belfāstā. Galvenokārt filma tika uzņemta nelielajā pilsētiņā Bangorā.
  • Filmā ir dzirdamas divas ABBA dziesmas “SOS” versija. Vienas autors ir filmas komponists Klints Mansels, bet otras – grupa “Portishead”. “SOS” sākotnēji tika izlaista 1975. gadā – tajā pašā gadā, kad tika publicēta “High-Rise”.

Bena Vītlija “Lodes pa gaisu!” jau skatāma Latvijas kinoteātros!

Īpaši Kinoblogeri.lv sagatavoja Alvis Gļeba un Sergejs Timoņins.