Viedokļi

Bena Vītlija nedēļa: “Kill List” (2011)

Šonedēļ Latvijas kinoteātros nonāk ilgi gaidītā Bena Vītlija jaunākā filma "Lodes pa gaisu!" ("Free Fire"), un tam par godu mēs visu nedēļu atcerēsimies - un skatīsimies - iepriekšējās Bena Vītlija filmas, kā arī nedaudz ielūkosimies nākotnē! Turpināsim ar Bena Vītlija otro un daudz, daudz pazīstamāko filmu, britu drāmas, trillera un horror krustojumu "Kill List".

24.04.2017

Šonedēļ Latvijas kinoteātros nonāk ilgi gaidītā Bena Vītlija jaunākā filma “Lodes pa gaisu!” (“Free Fire”), un tam par godu mēs visu nedēļu atcerēsimies – un skatīsimies – iepriekšējās Bena Vītlija filmas, kā arī nedaudz ielūkosimies nākotnē! Turpināsim ar Bena Vītlija otro un daudz, daudz pazīstamāko filmu, britu drāmas, trillera un šausmu filmas krustojumu “Kill List”.

Divus gadus pēc savas pilnmetrāžas debijas Vītlijs tika pie krietni lielāka budžeta un radīja visai pārsteidzošu, melnu un spēcīgu psiholoģisko šausmeni. Tajā divi algotņi – ģimenes cilvēki, pildot it kā pēdējo pasūtījumu, arvien dziļāk un dziļāk nonāk ļoti šausminošā un nepatīkamā “truša alā”. Jo vairāk skatītājam izdodas pierast pie nestandarta dialogiem, jo jaudīgāks būs filmas šokējošais nobeigums. Protams, ir jūtama arī izaugsme Vītlija režijā – tā ir nedaudz tīrāka un brīžiem pat eksperimentāla. Tieši “Kill List” iezīmēja Vītlija absolūto bezbailību jaukt, maisīt un eksperimentēt ar visdažādākajiem žanriem, apzināti vai pat nejauši radot kaut ko pilnīgi jaunu un neparastu.

Interesanti fakti par “Kill List”:

  • Pēc “Down Terrace” panākumiem Vītlijs vēlējās uzņemt šausmu filmu, bet savā, britu stilā. Oriģinālā ideja bija “Get Carter”, “The Wicker Man” un H.P. Lavkrafta darbu mikslis, kuru bija paredzēts uzņemt Filipīnās, bet izmaksu dēļ no šīs idejas nācās atteikties.
  • Vītlijs iedvesmojās no Stenlija Kubrika un vispirms radīja vizuālus tēlus (mistiskais kults, tā simbols u.c.) un tad piesaistīja tiem stāstu. Filmas sākotnējā versija bija daudz detalizētāka un skatītājam draudzīgāka, bet gala versijā Vītlijs apzināti izņēma ārā daudzus paskaidrojumus, padarot filmu mistiskāku.
  • Filma tika sarakstīta tieši tiem aktieriem, kuri atveidoja galvenās lomas (Nīls Maskels un Maikls Smailijs), un autoriem nebija citu variantu.
  • Katra filmas aina tika uzņemta divas reizes – pirmajā reizē pilnībā pieturoties pie scenārija un otrā pilnībā improvizējot. Galarezultāts ir mikslis no abām šīm pieejām.
  • Aktieri uzņemšanas laukumā ieradās ar jau izdomātām savu varoņu vēsturēm, kuras tie radīja caur improvizāciju.
  • Aktrise Mianna Bēringa pilnībā improvizēja telefona sarunas ainu – autori uzzināja viņas teikto tikai tad, kad noskatījās visu uzfilmēto materiālu.
  • Sekojot britu kino tradīcijām, vairākas filmas ainas (piemēram, ar galdautu) ir balstītas uz filmas scenārija līdzautores un Vītlija sievas Eimijas Džampas bērnībā pārdzīvoto.

Bena Vītlija “Lodes pa gaisu!” Latvijas kinoteātros jau no 28. aprīļa, bet īpašajā Kinoblogeru seansā – jau 25. aprīlī!

Īpaši Kinoblogeri.lv sagatavoja Alvis Gļeba un Sergejs Timoņins.