Viedokļi

Kinoblogeri.lv citos horizontos: miegs ir domāts nīkuļiem

Festivāla programma ir tik daudzveidīga, ka pavisam droši var izvēlēties filmu uz dullo. Ja pirmajās minūtēs saproti, ka galīgi nebūs, vari fiksi skriet ārā uz citu seansu. Atskatoties uz notikumiem dienas beigās, valda tikai pozitīvas emocijas. “New Horizons” apvieno atvērti domājošus cilvēkus no pasaules, lai visi kopīgi varētu baudīt labu kino.

10.08.2017

Dienas sāk jukt kopā, cīņa ar miegu kļūst sīvāka. Jāsaka liels paldies “Red Bull”, jo bez viņu produktiem izdzīvošana kinofestivālā nebūtu iespējama. Vismaz četras filmas dienā, katru vakaru kāds koncerts un pa nakti rakstīšanas prieki. Ja izdodas pagulēt vairāk nekā trīs stundas, sevi var uzskatīt par veiksminieku.

Kā izrādās, Vroclavas “New Horizons” festivālu apmeklē tikai desmit ārvalstu mediju pārstāvji, tajā skaitā “The Independent”, “Little White Lies”, kā arī “Kinoblogeri.lv”. Festivāla rīkotāji apmeklētājiem nodrošinājuši izcili ērtus apstākļus. Tie, kas baidās filmu laikā aizmigt vai traucēt citiem ar savu krākšanu, var doties uz gaiteni gulēt pufā. Ārpus iepirktu pārtiku nav ieteicams ienest kinozālē, bet nav arī aizliegts. Tiklīdz apsargs dodas prom, nakts seansos lielākā daļa skatītāju vienlaikus atkorķē pudeles, kopīgi smejoties. Atmosfēra zālē tik jauka, ka bieži vien nav svarīgi, kāda filma tiek rādīta. Bet tomēr par to, kas redzēts festivālā, varat lasīt tālāk.

“Killing Ground”

Rež. Damien Power

killing ground

Kad mīlestībā nepaveicas, tālāk sekojošā bēdu ieleja ir neizbēgama. Kāds reģistrējas “Tinderī”, kāds ieslēdzas tumšā dzīvoklī un skatās “Die Hard”, vienlaicīgi dzerot daudz viskija. Šīs filmas ļaundari pēc atraidījuma nolemj pievērsties izvarošanai un slepkavošanai. Neko vairāk par tēliem arī nezinām – labie ir parasti tūristi, kas izvēlējušies nepareizo ceļojuma galamērķi. Savukārt sliktie ir tik pretīgi, ka uzreiz jau gribi, lai atstiepj kājas. Spriedze tiek noturēta pusotras stundas garumā, pateicoties netradicionālai montāžai. Austrāliešu šausmu filmās nav ne normu, ne robežu. Tāpēc arī tik aizraujoši.

Filmas vērtējums: 4/5

“Double Lover”

Rež. François Ozon

double lover

Iespējams, režisors Fransuā Ozons ir kārtīgi apmuļķojis skatītājus. Grūti pateikt, vai viņa jaunākā filma ir melnā komēdija vai arī nopietna drāma. Katrs negaidīts stāsta pavērsiens, seksa aina sasmīdina skatītājus. Dažus pat līdz asarām. Šķiet, ka tapšanas procesā galvenais mērķis ir bijis sajaukt cilvēku prātus. Izsekot stāstam līdzi ir viegli, bet iedziļināties tajā nav prāta darbs. Maz kas šķiet loģiski, un varbūt tieši tā tam arī jābūt. Smieties vai raudāt – tas atkarīgs no katra paša. Filmu gan tik drīz neaizmirsīsiet.

Filmas vērtējums: 4/5

“Una”

Rež. Benedict Andrews

una

Ja taisa vēl vienu filmu par bērnības traumu šausminošajām sekām, tad tas jādara šādi. Izcilais aktieru sastāvs – Rūnija Mara un Bens Mendelsons – ar savu saspēli nežēlīgi spiež uz jūtām. Lielākā daļa darbības notiek fabrikā kādā ļoti sliktā dienā. Sirdi plosoši dialogi un klaustrofobija vēl vairāk pazudina varoņus, kas jau sen pazaudējuši visu. Kādas 45 minūtes tas nostrādā. Pēc tam asums pazūd, jo trakākais, kas var notikt, notiek uzreiz. Atlikušo laiku naivi ceri uz interesantu notikumu attīstības gaitu, tomēr tas izpaliek.

Filmas vērtējums: 3/5

“Where is Rocky II?”

Rež. Pierre Bismuth

where is rocky II

Ne tikai nosaukums ir maldinošs. Saistības ar Silvestra Stallones filmu tikpat kā nav. Viss grozās ap populāra mākslinieka Edvarda Rušē radītu akmeni. Tas nav īsts un ticis apslēpts Amerikas tuksnešos. Talkā nāk privātais izmeklētājs Maikls Skots, kurš šo gadījumu uztver tikpat nopietni, cik slepkavību vai bērna pazušanu. Sākotnēji tā ir dokumentālā filma. Pēc tam jau skaidrs, ka mockumentary jeb viltus dokumentālais kino. Uz beigām vispār vairs nevar saprast, kas šis par žanru un vēl jo vairāk – kas filmā notiek. Kad to vismazāk gaidi, veidotāji kārtīgi apstrādā tavas smadzenes un parūpējas, lai pēc seansa vēl ilgi nesaprastu, ko tieši esi redzējis.

Filmas vērtējums: 5/5

Festivāla programma ir tik daudzveidīga, ka pavisam droši var izvēlēties filmu uz dullo. Ja pirmajās minūtēs saproti, ka galīgi nebūs, vari fiksi skriet ārā uz citu seansu. Atskatoties uz notikumiem dienas beigās, valda tikai pozitīvas emocijas. Katru vakaru festivāla bārā tiek rīkots afterparty ar koncertu, dzērieniem un draudzīgiem cilvēkiem. Poļi no malas šķiet rezervēti, tomēr, uzsākot sarunu, saproti, ka visu nakti būs interesanti. “New Horizons” apvieno atvērti domājošus cilvēkus no pasaules, lai visi kopīgi varētu baudīt labu kino. Raksta pirmo daļu varat lasīt šeit.

Augusts Barkovskis, īpaši no 17. Vroclavas “New Horizons” kinofestivāla