Viedokļi

Bena Vītlija nedēļa: “Sightseers” (2012)

Šonedēļ Latvijas kinoteātros nonāk ilgi gaidītā Bena Vītlija jaunākā filma "Lodes pa gaisu!" ("Free Fire"), un tam par godu mēs visu nedēļu atcerēsimies - un skatīsimies - iepriekšējās Bena Vītlija filmas, kā arī nedaudz ielūkosimies nākotnē! Šoreiz par Vītlija ceļojumu melnās komēdijas teritorijā, kura veikta sadarbībā ar pašu Edgaru Raitu - "Sightseers".

24.04.2017

Šonedēļ Latvijas kinoteātros nonāk ilgi gaidītā Bena Vītlija jaunākā filma “Lodes pa gaisu!” (“Free Fire”), un tam par godu mēs visu nedēļu atcerēsimies – un skatīsimies – iepriekšējās Bena Vītlija filmas, kā arī nedaudz ielūkosimies nākotnē! Šoreiz par Vītlija ceļojumu melnās komēdijas teritorijā, kura veikta sadarbībā ar pašu Edgaru Raitu, – “Sightseers”.

Ja iepriekšējās Vītlija filmas lika nedaudz pasmīkņāt (noteikti lika), tad šoreiz humors iet vaļā uz pilnu klapi. “Sightseers” pirmajā acu uzmetienā nešķiet nekas īpašs vai pat interesants, jo kas gan aizraujošs var būt parastā izbraukumā pa Anglijas laukiem? Izrādās, ka var, ja vien izbraukumā dodas līdz ausīm iemīlējies pāris, no kuriem viens ir maniakāls slepkava, bet otra ir ļoti emocionāla meitene. Salīdzinot šo filmu ar iepriekšējiem režisora darbiem, vardarbības joprojām netrūkst, tomēr viscaur sit ļoti melns humors, kas izceļ patiesībā diezgan elementāru attiecību drāmu. Režija un dialogi šoreiz ir nedaudz piezemētāki, vairāk pielāgoti tiem standartiem, pie kuriem skatītāji jau ir pieraduši. Vajadzētu arī ņemt vērā, ka labu laiku pēc noskatīšanās samērā bieži attapsieties, pie sevis dungojot “Tainted Love”. Bet tas ir tikai patīkams blakusefekts.

Interesanti fakti par “Sightseers”:

  • Alīsija Lova un Stīvs Orams, kuri ir ne tikai galveno lomu atveidotāji, bet arī filmas scenārija autori, izdomāja šo stāstu un tēlus septiņus gadus pirms filmas iznākšanas, bet pastāvīgi saskārās ar studiju atteikumu finansēt tik “melnu” materiālu, līdz projektam nepieslēdzās Edgars Raits, kurš to ieteica Vītlijam.
  • Gatavojoties filmai, Lova un Orams patiešām devās kemperī pa Lielbritāniju, lai ne tikai vairāk izprastu savus varoņus, bet arī lai noskatītu iespējamās filmēšanas vietas. Par pēdējo bijis ārkārtīgi priecīgs Vītlijs, jo tas esot krietni palīdzējis darbā pie filmas.
  • Filmā ir redzams personāžs, kurš ēd “Cornetto” zīmola saldējumu. Filmas producents Edgars Raits ir pazīstams kā “”Cornetto” triloģijas” (“Shaun of the Dead”, “Hot Fuzz”, “The World’s End”) autors.
  • Filmas pirmizrāde notika Kannu kinofestivālā, programmā “Director’s Fortnight”.

Bena Vītlija “Lodes pa gaisu!” Latvijas kinoteātros jau no 28. aprīļa!

Īpaši Kinoblogeri.lv sagatavoja Alvis Gļeba un Sergejs Timoņins.