Viedokļi

“Ugunsgrēks” – latviešu “Tvinpīka”?

Kamēr Latvijā nupat ir beidzies viens no skatītāju visiemīļotākajiem seriāliem “Ugunsgrēks”, visā pārējā pasaulē atgriežas ilgi gaidītā “Tvinpīka”. No malas šķiet, ka šie notikumi nekādi nav saistīti. Bet, kā jau mēs visi to ļoti labi zinām, "patiesība ir tur ārā"… Tādēļ palūkosimies dziļāk!

25.05.2017

Kamēr Latvijā nupat ir beidzies viens no skatītāju visiemīļotākajiem seriāliem “Ugunsgrēks” (jeb “Neprāta cena 2” – kā vien pašiem labāk tīk), visā pārējā pasaulē atgriežas ilgi gaidītā “Tvinpīka”. No malas šķiet, ka šie notikumi nekādi nav saistīti, tomēr, papētot situāciju nedaudz sīkāk, sāk atklāties vairākas sakritības, kuru lielais skaits liek aizdomāties. Iespējams, tās nemaz nav nekādas sakritības un viss ir ļoti cieši saistīts. Bet, kā jau mēs visi to ļoti labi zinām, patiesība ir tur ārā… Tādēļ palūkosimies dziļāk!

“Tvinpīkas” stāsta galvenais virzītājspēks bija kādas meitenes Lauras Pālmeras noslēpumainā slepkavība, kas uz it kā mierīgo Tvinpīkas pilsētiņu atveda neparasto izmeklētāju Deilu Kūperu. Tas viss izraisīja dažādu notikumu virkni, kas pamazām atklāja arvien jaunus un visai tumšus ar Tvinpīku un tās iedzīvotājiem saistītus noslēpumus. “Ugunsgrēka” stāsts gan nav tik elementāri izstāstāms, jo varoņi un to neticamie dzīves līkloči ir pārāk daudzi un tie ir bezgala samudžināti. Tomēr viens gan ir skaidrs – arī Pētersonu viesnīcā dīvainu slepkavību netrūkst, nemaz nerunājot par tās iemītnieku neticamajiem noslēpumiem un kaislībām. Tas, ka abās notikumu vietās ik pa laikam parādās un nenoskaidrotos apstākļos izgaist dažādi izmeklētāji, jau sāk radīt aizdomas…

Ugunsgrēks, Tvinpīka

Vērīgākie skatītāji jau noteikti būs ievērojuši, cik ļoti līdzīgi ir Leons Timmermanis un aģents Deils Kūpers. Neticat? Labi, Leons gan nav nekāds valdības sūtīts izmeklētājs, toties abu varoņu vīrišķība un savdabīgais raksturs norāda uz nenoliedzamām kopīgām iezīmēm. Arī mīlas dzīvē abiem varēja klāties labāk – Kūperu no laimīgas mīlestības šķīra pazušana “melnajā namiņā”, kamēr Odrija Horna uzgāja gaisā vietējās bankas sprādzienā. Interesanti, ka līdzīgs liktenis sagaidīja arī Martu, vienu no Leona mīļākajām, kura cieta no ļaunprātīga sprādziena abu kāzās.

Bet tas vēl nebūt nav viss, jo nedrīkst taču aizmirst par Leona dvīņu brāli Fēliksu. Vai arī drīzāk Leona dubultnieku, kurā ir iemiesojies ļaunais gars Bobs? Tieši tā! “Tvinpīkas” nobeigumā redzējām, kā aģentu Kūperu “melnajā namiņā” aizvieto un no tā atpakaļ atgriežas viņa dubultnieks ar sevī mītošo ļaundara Boba garu. Ja tā kārtīgi padomā, Fēliksa negaidītā izcelsme kļūst vairāk nekā skaidra – viņš patiesībā ir Leona ļaunais dubultnieks, kurš “Ugunsgrēka” visumā ir nokļuvis no pavisam citas paralēlās pasaules, bet visiem viesnīcas iemītniekiem (ieskaitot Leonu) ir iestāstījis ko pilnīgi citu. Līdzīga veida paralēles ar personāžiem varētu vilkt vēl un vēl…

Ugunsgrēks

Līdzības starp seriāliem varam saskatīt arī ārpus tematikas un personāžiem. “Ugunsgrēka” darbība risinās Pētersonu viesnīcā, bet daudzi svarīgi notikumi tiek piedzīvoti tieši Tvinpīkas Lielajā Ziemeļu hotelī. Abiem seriāliem šāda īpašība rada savādu un neaprakstāmu noslēgtības sajūtu, kas liek domāt, ka abas notikumu vietas ir gandrīz vai pilnībā nošķirtas no pārējās pasaules. Turklāt izrādās, ka arī sirreālisma iezīmes abiem seriāliem ir kopīgas. Neskaitāmās dīvainības, kas ir redzētas “Tvinpīkā”, nu jau ir pārāk ikoniskas, lai tās vēl lieki atkārtotu. Bet kā ar “Ugunsgrēku”? Pietiek tikai aplūkot šo ainu, lai redzētu Pētersonu viesnīcas nedabiski trauslās sienas un saprastu, ka seriāla pasaulē valda pavisam citi realitātes likumi. Varoņi tiem tikai cenšas pielāgoties, kā nu kurš prot.

Salīdzinājumi turpinās arī tehniskajā pusē. Šeit nevar nepamanīt, ka abus seriālus caurvij garas sižeta līnijas, kuras sērijām reti kad ļauj pabeigt iesākto. Ir vērts pieminēt arī seriālu skaņu celiņa galvenās kompozīcijas. Katras sērijas laikā tās izskan vismaz pāris reizes, radot ļoti specifisku gaisotni.

Ugunsgrēks

Bet ko no šī visa galu galā tad ir vērts secināt un paturēt prātā? Majors Brigss “Tvinpīkā” reiz apgalvoja, ka eksistē arī citas pasaules. Varbūt Pētersonu viesnīca ir tikai viena no tām? Bet varbūt “Ugunsgrēks” (neaizmirstot par “Neprāta cenu”) patiesībā stāsta par notikumiem starp “Tvinpīkas” otro un trešo sezonu, bet Leons ir aģenta Kūpera sapņu attēlojums, kamēr pats joprojām atrodas “melnajā namiņā”? Katrā ziņā secināt droši var pilnīgi jebko, jo galu galā tās visas ir tikai teorijas.