Ziņas

Brīnumu brīnumi – brīdis Brīnumsievietei! – 1. daļa

Ja Betmens un Supermens ir plosījušies pa lielo ekrānu gandrīz vai neskaitāmas reizes, nu beidzot ir pienākusi kārta arī Brīnumsievietes solo debijai kino. Šāds ievērības cienīgs fakts ir arī kārtīgi jānosvin, tāpēc par godu “Wonder Woman” filmas iznākšanai jūnija sākumā ielūkosimies Brīnumsievietes pagātnē un viņas garajā ceļā uz kino ekrāniem.

30.05.2017

Pirms ķeramies pie lietas tā kārtīgi, veiksim eksperimentu. Kas ir pirmie trīs supervaroņi, kas jums nekavējoties ienāk prātā, izdzirdot vārdu “komiksi”? Visticamāk, ka ne vienam kā pirmie atmiņā atausīs Supermens, kam sekos Betmens. Bet kas būs trešais? Būtu tikai godīgi, ja abiem darboņiem sekotu šī stāsta galvenā vaininiece – Brīnumsieviete. Jo tieši viņai ir tas gods būt trešajai “DC Comics” pasaules “svētās trīsvienības” loceklei. Tieši šī trijotne ir pīlāri, uz kuriem balstās visa DC organizācija, un, ja Betmens un Supermens ir plosījušies pa lielo ekrānu gandrīz vai neskaitāmas reizes, nu beidzot ir pienākusi kārta arī Brīnumsievietes solo debijai kino. Šāds ievērības cienīgs fakts ir arī kārtīgi jānosvin, tāpēc par godu “Wonder Woman” filmas iznākšanai jūnija sākumā ielūkosimies Brīnumsievietes pagātnē un viņas garajā ceļā uz kino ekrāniem.

Wonder Woman, Brīnumsieviete
Pasaule ar Brīnumsievieti pirmoreiz iepazinās tālajā 1941. gadā – amazoņu karotāju princese Diāna ieradās šajā vīriešu naida un karu plosītajā pasaulē, lai tajā vienreiz ieviestu kārtību. Bruņojusies ar patiesības laso, neiznīcināmām rokassprādzēm, zobenu un vairogu, viņa nāca cīnīties par taisnību un mieru pasaulē.

Brīnumsievietes radītājs bija vīrs vārdā Viljams Moltons Mārstons – amerikāņu psihologs, rakstnieks un visādi citādi ekscentrisks personāžs, kura paša dzīve ir atsevišķa stāsta vērta (starp citu, tā tiešām arī ir – nākotnē mūs gaida filma par Mārstonu “Professor Marston and the Wonder Woman” ar Lūku Evansu galvenajā lomā). Mārstons, kuru bija ļoti iespaidojušas cīnītājas par sieviešu tiesībām, bija pārliecināts feminists, kurš uzskatīja, ka pasaule būtu labāka vieta, ja tajā valdītu absolūts matriarhāts. Nedaudz parotaļājies psiholoģijas lauciņā (kā arī kļuvis par vienu no pirmajiem melu detektora izgudrotājiem), Mārstons sākotnēji pievērsās kino pasaulei, darbojoties studijā “Universal”, kur viņš pētīja skatītāju reakcijas uz filmām, tikai vēlāk pārejot uz komiksu pasauli.

Mārstonu komiksu labirintos savā ziņā ieveda Olīva Bairna – Mārstona bijusī studente. Pēc tam, kad viņa Mārstonu kā psihologu bija intervējusi par komiksiem un to ietekmi uz cilvēkiem, DC komiksu izdevniecība ielūdza Mārstonu uz pārrunām, kur viņš prezentēja savu ideju par Brīnumsievieti. DC šī ideja iepatikās, un tā nu Mārstons varēja ķerties pie tēla radīšanas. Viņam talkā nāca jau pieminētā Olīva Bairna (kura, starp citu, mēdza nēsāt līdzīgas lielas aproces, kādas ir pašai Brīnumsievietei), kā arī Mārstona sieva Elizabete Holoveja Mārstone. Tas, ka šī trijotne kopā strādāja pie tēla radīšanas, nav nekāda nejaušība – tādā pašā kompānijā viņi visi trīs arī dzīvoja kopā kā visnotaļ interesanta ģimene (abām sievietēm no Mārstona piedzima arī bērni). Tiek runāts arī, ka visiem trim esot patikušas… Sauksim tās par “izklaidēm ar virvēm”. Tas ir jo īpaši zīmīgi, ja atceramies, ka viens no Brīnumsievietes ieročiem ir… laso. Turklāt zīmīguma slāņi te ir pat vairāki – Brīnumsieviete zaudē savu spēku, ja viņu sasaista vīrietis, un gandrīz katrā komiksu sērijā viņa arī burtiski tika sasieta virvēs vai ieslēgta ķēdēs, no kurām nākas lauzties ārā. Sanāca gan seksīgi (jo virves un ķēdes), gan arī simboliski – Brīnumsieviete regulāri nometa vīriešu uzspiestās važas.

Wonder Woman, Brīnumsieviete
Mārstona un viņa dāmu vadībā Brīnumsieviete ar dailes, sievišķības un spēka palīdzību pasaulē laimīgi ieviesa kārtību vairāku gadu garumā. Diemžēl idillei pienāca beigas 1947. gadā, kad Mārstons nomira no vēža. Bez viņa virsvadības DC īsti nezināja, ko iesākt ar Brīnumsievieti, kā rezultātā Diāna nepiedzīvoja tos labākos laikus, regulāri tiekot pazemināta amatā un prestižā kā savu pārējo supervaroņu kolēģu sekretāre. Atdzimšanu Brīnumsievietes tēls piedzīvoja 1970. gados, kad par viņas feministiskajām saknēm pasaulei atgādināja amerikāņu žurnāliste un feministe Glorija Stainema. Un interese par Brīnumsievieti tā arī nav norimusi līdz mūsdienām – regulāri tiek izdoti arvien jauni stāsti un jaunas versijas par šo karotāju princesi.

Turpinājums stāstam, kur palūkojamies uz dažādajām Brīnumsievietes ekrāna versijām, – šeit, bet noslēgums par jauno filmu – šeit!

“Brīnumsieviete” kinoteātros – jau no 2. jūnija!