Ziņas

“Kalev”: igauņu vēsturiskais grāvējs par… basketbolu!

Latvijas kinotēatros no 17. marta skatāma cilvēcisku un politisku dilemmu bagātā Igauņu filma par basketbola komandas “Kalev” uzvaru pēdējā PSRS čempionātā - "Kalev". Filma ir saistīta arī ar mums, jo tajā piedalās arī pašmāju aktieri, kā arī daļa ainu filmētas Latvijā.

17.03.2023

Latvijas kinotēatros no 17. marta skatāma cilvēcisku un politisku dilemmu bagātā Igauņu filma par basketbola komandas “Kalev” uzvaru pēdējā PSRS čempionātā – “Kalev”. Filma ir saistīta arī ar mums, jo tajā piedalās arī pašmāju aktieri, kā arī daļa ainu filmētas Latvijā.

Filma “Kalev” stāsta par to, kā 1991. gadā cīņas basketbola laukumā saplūst ar ielās notiekošo revolūciju – tautas alkām pēc brīvības un sportistu vēlmes pēc uzvaras. Baltijas komandām ir jāpieņem nozīmīgs lēmums, vai piedalīties Padomju Savienības basketbola čempionātā brīdī, kad nacionālā neatkarība ir rokas stiepiena attālumā. Arī sporta fanu vidū domas nav viennozīmīgas. Uz spēles likts daudz vairāk par uzvaru!

Režisors Ove Mustings ir iedvesmojies no patiesiem notikumiem, tomēr uzsver: “Šī nav dokumentāla filma, bet gan spēlfilma par Igaunijas basketbola komandu “Kalev”, kas 1991. gadā kļuva par PSRS čempioniem.”

Filmā lomas atveido ne tikai igauņu aktieri, bet arī latviešu: Andris Keišs, Artūrs Putniņš, Jēkabs Reinis, Klāvs Kristaps Košins un Kaspars Zāle. “Mēs meklējām aktierus visur, jo atlasījām garus, slaidus, sportiskus puišus, kuri māk spēlēt basketbolu un pārvalda vairākas svešvalodas, tostarp krievu. Apgrūtinājums aktieru atlasē bija arī tas, ka viņiem bija vizuāli jālīdzinās īstajiem spēlētājiem. Galvenajās lomās vajadzēja būt aktieriem ne sportistiem,” stāsta filmas režisors Ove Mustings.

Filma tika filmēta Latvijā un Igaunijā. Aktieriem notika regulāri komandas un individuālie treniņi, par kuriem stāsta aktieris Jēkabs Reinis, kurš filmā atveido basketbolistu Sergeju Babenko: “Mums bija koptreniņi, reizi vai divas reizes mēnesī braucām uz Igauniju, kā arī Latvijā man notika individuālie treniņi ar Gunāru Gailīti. Tas bija ļoti neaizmirstams posms. Skatījos filmu ar tādu nostaļģiju. Ne vienmēr izveidojas emocionālā piesaiste filmai un tās komandai. Šoreiz tas ir noticis. Šī filma un šis darbs ir atstājis nozīmīgu nospiedumu manā dzīvē.”

Filma tika izvirzīta Oskara balvai no Igaunijas, tā izrādīta Varšavas kinofestivālā, Tallinas “Melnās nakts” filmu festivālā, Skandināvu kinofestivālā Losandželosā, Palmspringsas starptautiskajā kinofestivālā, Amerikas filmu institūta (AFI) rīkotajā Vašingtonas kinofestivālā, Bostonas Baltijas filmu festivālā, Eiropas filmu festivālā, Čikāgas filmu centrā. Drīzumā filma būs skatāma arī Singapūrā un Sanmarino. Savukārt dzimtajā Igaunijā “Kalev” jau ir noskatījušies vairāk kā 117 tūkstoši skatītāju.

“Kalev” pašmāju kinoteātros jau no 17. marta!

Raksts veidots izmantojot filmas izplatītaja publicitātes materiālus.