Ziņas

“Netflix” un Krievija – kas (ne)notika?

Februāra pēdējās dienās internetu pāršalca aicinājums atteikties no "Netflix" straumēšanas platformas abonementa. Kāpēc šāds aicinājums izskanēja, un ar ko tas beidzās?

01.03.2022

Aicinājumu atteikties no “Netflix” pakalpojumiem mudināja 25. februārī publicēts “Politico” raksts, kas plašāku pasaules uzmanību pievērsa ziņām, ka straumēšanas platforma “Netflix” no 1. marta varētu būt spiesta Krievijā pārraidīt 20 valsts televīzijas kanālus, kuros nešaubīgi tiktu translēta Kremļa propaganda. Lai gan šim faktam plašāka uzmanība tika pievērsta tikai tagad, tas nebija negaidīts pavērsiens, kas pārsteidza “Netflix” pēdējā brīdī. Par izmaiņām, kas skar šo straumēšanas platformu, tika ziņots vēl 2021. gada decembra nogalē.

Krievijas Federālais sakaru, informācijas tehnoloģiju un masu komunikācijas jomu uzraudzības dienests jeb “Роскомнадзор” pagājušā gada beigās paziņoja, ka ir pievienojis “Netflix” savam audiovizuālo pakalpojumu sniedzēju reģistram. Šis reģistrs bija izveidots 2020. gada nogalē, un tajā tiek iekļauti tiešsaistes straumēšanas pakalpojumu sniedzēji, kuriem ir vairāk nekā 100 000 lietotāju dienā. Sarakstā iekļautajām platformām ir jāpakļaujas Krievijas likumiem un jāreģistrē uzņēmumi Krievijā.

Netflix

Papildus tam platformām, kas tiek iekļautas šajā sarakstā, ir saviem lietotājiem Krievijā jāpiedāvā straumēšanā 20 Krievijas federālie televīzijas kanāli, kā arī tās nedrīkstot izplatīt “ekstrēmistu idejas”. Tas nozīmēja, ka no 1. marta “Netflix” teorētiski ir pienākums skatītājiem Krievijā piedāvāt tādus kanālus kā NTV, Krievijas Pareizticīgo baznīcas kanālu “Spas” un citus. Šie noteikumi attiektos tikai uz “Netflix” saturu, kas pieejams Krievijā, kur straumēšanas platformai, pēc ekspertu aprēķiniem (jo “Netflix” ar precīziem datiem nedalās), esot ap miljonu abonentu.

Lai gan šīs ziņas jau decembra beigās lika nedaudz satraukti saraukt uzacis, tobrīd vēl pārāk daudz uzmanības un svara tam netika atvēlēts. Taču, ņemot vērā Krievijas uzsākto karu Ukrainā, situācija bija būtiski mainījusies, un “Netflix” šķietamā gatavība pārraidīt Kremļa propagandu savā platformā tās lietotājiem nebija pieņemama. Satraukumu paspilgtināja tas, ka līdz pat 28. februāra vakaram “Netflix” tā arī nebija snieguši oficiālu paziņojumu par to, vai jaunajiem noteikumiem pakļausies, šajā gadījumā liekot domāt, ka “klusēšana = piekrišana” – jo īpaši tādēļ, ka informācija par Роскомнадзор” prasībām bija zināma jau divus mēnešus.

Netflix

Pēdējā brīdī “Netflix” tomēr nāca klajā ar paziņojumu, ka negrasoties pakļauties jaunajiem noteikumiem. “Netflix” pārstāvis pirmdienas vakarā paziņoja: “Ņemot vērā šībrīža situāciju, mēs neplānojam pievienot šos kanālus savam straumēšanas servisam.”

“Variety” gan uzsver, ka jaunais likums Krievijā vēl nav pilnībā ieviests un 1. marta termiņš varētu arī nebūt no svara. Izdevums esot sazinājies ar “Netflix”, lai uzzinātu, ko platforma darīs, kad Роскомнадзор” likumu oficiāli ieviesīs un pieprasīs no straumētāja attiecīgās darbības. Pagaidām “Netflix” uz šo jautājumu vēl nav atbildējis. Platforma nav arī sniegusi komentāru “The Hollywood Reporter” jautājumam par to, vai Krievijas iebrukums Ukrainā varētu mainīt “Netflix” attīstības plānus Krievijā.

Vērts piebilst, ka “Netflix” aktivitātes Krievijā nav saistītas tikai un vienīgi ar jau gatava satura izplatīšanu. Straumēšanas platformai ir sadarbības vienošanās ar Krievijas “Nacionālu mediju grupu” (“Национальная Медиа Группа”, NMG). Pagājušajā gadā tika paziņots par “Netflix” pirmā Krievijas oriģinālseriāla veidošanu – “Anna K”, kas būs mūsdienu versija Ļeva Tolstoja slavenajam romānam “Anna Kareņina”.

The Batman, Betmens

Kamēr “Netflix” tagad gaida atbildi no Роскомнадзор”, citas Holivudas studijas arī rīkojas.

“Disney” kļuva par pirmo lielo Holivudas studiju, kas paziņoja, ka aptur savu filmu izrādīšanu Krievijā, ņemot vērā karu Ukrainā. “Walt Disney Co.” pārtāvis teica: “Ņemot vērā neprovocēto iebrukumu Ukrainā un traģisko humanitāro krīzi, mēs pagaidām pārtraucam filmu izlaišanu Krievijā, tostarp gaidāmās “Pixar” filmas “Turning Red” relīzi. Turpmāki lēmumi tiks pieņemti, sekojot līdzi situācijas attīstībai.” Starp citu, “Disney+” platforma Krievijā pagaidām nav pieejama.

Arī studija “Warner Bros.” burtiski pāris dienas pirms filmas paredzētās iznākšanas ir paziņojusi, ka Krievijā vismaz pagaidām neizrādīs filmu “The Batman”. “Ņemot vērā humanitāro krīzi Ukrainā, “WarnerMedia” pagaidām aptur filmas “The Batman” iznākšanu Krievijā. Mēs turpināsim sekot līdzi situācijas attīstībai. Mēs ceram, ka šī traģēdija tiks ātri un mierīgi atrisināta,” pauda “WarerMedia” pārstāvis.

Piemēram ātri vien sekoja arī studija “Sony”, paziņojot, ka neplāno Krievijā izlaist gaidāmo filmu “Morbius”, kuras iznākšanas datums šajā valstī bija 24. marts. “Sony Pictures Entertainment” skaidro: “Ņemot vērā šībrīža militārās darbības Ukrainā un to rezultātā radušos neskaidrību un humanitāro krīzi reģionā, mēs pagaidām apturam plānotās filmu relīzes Krievijā, tostarp “Morbius” iznākšanu.”

Sekosim līdzi arī turpmāk, kā kino industrija reaģēs uz Krievijas agresiju Ukrainā un kā attīstīsies “Netflix” situācija.


Tikmēr atgādinām:

🇺🇦 Ja varat atļauties un gribat palīdzēt: ziedot.lv/ukrainai 

🇺🇦 Informācija par vēl citiem veidiem, kā var palīdzēt: “Viegli palīdzēt” FB lapā