Ziņas

Tikai 3 īpašos seansos unikālā dokumentālā filma “Deju laikmets”

Vairākus gadus tapusī filma DEJU LAIKMETS būs skatāma tikai trīs īpašos seansos k/t Kino Citadele no 27. Aprīļa.

03.05.2018

Pirmais Padomju Techno revolūcijas stāsts

Astoņdesmito gadu otrajā pusē pasauli elektrizēja ne vien Aukstā kara spriedze, ne vien Berlīnes mūra krišana, bet arī kaut kas jauns un satraucošs, kas veidojās, Rietumos plaukstošajai elektroniskās deju mūzikas kultūrai satiekot aiz «dzelzs priekškara» mītošo avangardu. Šķiet gandrīz vai neticami, ka Latvijas toreiz piedzīvotā kultūras apvērsuma arhitekts lielā mērā ir viens cilvēks – Indulis Bilzēns. Neticami arī, ka šis stāsts līdz šim nav ticis dokumentālistu izgaismots. Šis vīrs Padomju Savienībā ieveda pārmaiņas pirms politiskās pārmaiņas notika. Latvijai republikai un Padomju Savienībai tas bija jauna laikmeta sākums.

“Deju Laikmets” ir vēsturisks stāsts par techno kultūras iebrukumu un rietumu elektroniskās deju mūzikas ielaušanos Padomju Savienībā. Aiz dažiem zināmiem vēstures faktiem joprojām ir stāsts, kas līdz šim 30 gadus nav publiskots. Stāsts par cilvēku, kurš bija šī vēsturiskā iebrukuma iniciators. Induļa Bilzēna vārds joprojām paliek nezināms masām un nav ticis ierakstīts šodienas popkultūras grāmatās. Tomēr tieši Bilzēna darbība nospēlēja izšķirošo lomu jaunas kultūras ienākšanai padomju režīmā. Gadu desmitiem šis stāsts bijis nezināms:

Filmas galvenajās lomās ir ne tikai pats Latviešu izcelsmes multimediju mākslinieks Indulis Bilzēns, bet arī Vācijas reivu kultūras pionieris Maksimilians Lencs, kurš visā pasaulē pazīstams ar skatuves vārdu Westbam, Roberts Gobziņš, viņš – arī Eastbam, arī Latvijai unikālās lenšu magnetafonu didžejošanas “tape-art” aizsācējs, ievērojamais kultūras pētnieks un Krievijas mūzikas kritiķis Artēmijs Troickis, mūsdienu dīdžeju kultūras pamatlicēji bijušajā padomju savienībā – Jānis Krauklis un Uģis Polis, leģendārais Deriks Mejs, viens no Detroitā dzimušā elektroniskās deju mūzikas žanra “tehno” radītājiem, Krievijas reiva kustības pionieris Aleksejs Haas, 90-to gadu kulta žurnāla PTJUCH galvenais redaktors Igors Šuļinskis un citas ievērojamas personības.

Filmas režisors un scenārija autors Viktors Buda kopā ar filmas galveno operatoru un montāžas režisoru Ritvaru Bluku pie filmas strādājuši vairāk kā 4 gadus, filmējot un materiāla meklējumos, ceļojot uz Maskavu, Pēterburgu, Berlīni, Frankfurti, Ķelni, Amsterdamu un Londonu. Filma ir tapusi Krievijas kompānijas “Reflexion Films” paspārnē. “Deju Laikmets” tapis ar Nacionālā Kino centra un Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu. Filma tika izrādīta kopumā 30 Krievijas pilsētās un 10 festivālos Eiropā, tai skaitā Tallinnas Black Nights Film Festival (2017) un  Tromso International Film Festival (2018), kā arī pērnā gada Rīgas Starptautiskajā kinofestivālā.

Filmas seansi k/t “Kino Citadele”:

Piektdiena 27.04 – 19:15
Trešdiena 02.05 – 19:10
Ceturtdiena 03.05 – 19:10