Ziņas

Vernera Hercoga filma “Agirre, Dieva dusmas” 35mm kinolentē

Rīgas Kino muzejs aicina uz kinolektoriju cikla ''Tas, ko tu nedrīksti nezināt XI'' īpašo noslēgumu 16. decembrī, kad iepazīsim vācu dzīvā klasiķa Vernera Hercoga autorību un vienu no būtiskākajām 1970. gadu filmām — ''Agirre, Dieva dusmas'', kas tiks rādīta no 35 mm kinolentes.

15.12.2015

Kinoteātris ”Splendid Palace” un Rīgas Kino muzejs aicina uz kinolektoriju cikla ”Tas, ko tu nedrīksti nezināt XI” īpašo noslēgumu – pēdējo vakaru – 16. decembrī, kad iepazīsim vācu dzīvā klasiķa Vernera Hercoga autorību un vienu no būtiskākajām 1970. gadu filmām, kura nav zaudējusi aktualitāti arī šodien – ”Agirre, Dieva dusmas” (”Aguirre, der Zorn Gottes”, 1972), kas tiks rādīta no 35 mm kinolentes, pateicoties sadarbībai ar Gētes institūtu. Hercogs ir viens no spilgtākajiem Jaunā vācu kino pārstāvjiem līdzās Raineram Verneram Fasbinderam un Vimam Vendersam.

Savā daiļradē vācu režisors apliecina talanta vērienu, būdams kino un operu režisors, producents, operators un ekscentrisku lomu atveidotājs uz ekrāna. ”Agirre, Dieva dusmas” ir īpaša filma Hercoga filmogrāfijā arī tādēļ, ka aizsāk divu sarežģītu personību kopdarbu – Hercoga un aktiera Klausa Kinska piecu filmu ceļu. Hercoga personības daudzšķautņainību,l filmas tapšanu un tās kontekstu vakarā izvērsīs lektore – kino zinātniece, Rīgas Kino muzeja vadītāja Zane Balčus.
Hercogu neinteresē lokālas tēmas, mazi konflikti, nemanāmas detaļas – viņa kino un domas vēriens ir grandiozs. Režisoru saista cilvēciskās niecības absurds, nolemtība likteņa priekšā, cilvēka cīņa ar nepārvaramiem šķēršļiem, dabas spēkiem, zemapziņas dēmoniem. Hercoga radītais kino ir mītiskā izpētes lauks, kam viņš pievēršas arī savā izcilajā veikumā ”Agirre, Dieva dusmas”. Lektore Zane Balčus ieskicē filmas nozīmību: ””Agirre, Dieva dusmas” bija Vernera Hercoga pirmais starptautiskais panākums. Tā bija īsts pārbaudījums – Hercogam bija ļoti svarīgi ar šo filmu izkļūst ārpus nacionālā kino robežām, kur kritika viņu īpaši nemīlēja, pierādīt pasaulei, bet tikpat daudz pašam sev savu kinematogrāfisko potenciālu.”
Filmas galvenais varonis ir spāņu konkistadors Lope de Agirre (Klauss Kinskis), kurš pēc Inku impērijas sabrukuma 16. gadsimta vidū dodas ekspedīcijā Peru atrast maģisko Eldorado – mistisko zelta pilsētu. Agirri vada kāre pēc naudas un varas, taču grūtais ceļojums Amazones džungļos viņa nevaldāmajam raksturam ir īsts pārbaudījums. Jo vairāk ceļotāji pietuvojas gaidītajam mērķim, jo grūtāk Agirrem saglabāt kontroli pār notiekošo un savu saprātu. Hercoga un Kinska radītais, despotijas un apsēstības caurstrāvotais stāsts par konkistadoriem Peru džungļos un varonības neprātu, it kā dokumentējot notikumus 1560.gadā, ļauj ieskatīties vēsturiskās realitātes interpretācijā uz autensitkas dabas fona.
Īpaša ir Hercoga sadarbība ar neprātīgā skatiena īpašnieku, skandāliem pavadīto aktieri Klausu Kinski, ar kuru darbs bija tikpat vētraini neirotisks, cik radošs piecās filmās, kas Kinski padarīja pasaulslavenu. Pēc Kinska nāves 1999. gadā Hercogs radīja filmu Mans mīļākais ienaidnieks. Balčus uzsver, ka “Hercogam izturēt filmas galvenās lomas atveidotāja Kinska nevaldāmo raksturu līdz filmēšanas beigām bija grūti, ko vēl sarežģītāku padarīja uzņemšanas apstākļi īstos Peru džungļos.”
Filma tiks izrādīta vācu valodā ar subtitriem franču valodā, austiņās tiks nodrošināts tulkojums latviski.

Kinolektorijs notiek ar Valsts Kultūrkapitāla fonda finansiālu atbalstu.