Dižraksti

“Kreilis” un citi kaušļi

Saskaitīt visas filmas, kas būtu kaut mazākajā mērā klasificējamas kā boksa filmas, visticamāk, būtu ļoti laikietilpīgs process (nav gan ne mazāko šaubu, ka interneta dzīlēs kāds censonis to jau sen ir izdarījis), tāpēc šoreiz par godu filmai "Kreilis" palūkosimies uz pāris interesantākajām un intriģējošākajām žanra pārstāvēm, kas šajā īpašajā kino nišā ir gaidāmas nākotnē.

21.08.2015

Boksa filmām nenoliedzami ir īpaša vieta kino vēsturē un, protams, arī tagadnē un nākotnē. Filmas par boksu varētu dēvēt par savu atsevišķu žanru – smagā un brutālā cīņa starp diviem indivīdiem ir kalpojusi kā lielisks fons visdažādāko tēmu risināšanai, kuras nereti sniedzas krietni tālāk par pašu cīņas sporta veidu. Iespēja iejusties pašu bokseru lomās turklāt ir devusi fantastiskas lomas ne vienam vien aktierim, ļaujot demonstrēt ne tikai savas uzkačāšanās vai tieši pretēji – notievēšanas – prasmes, paralēli izpaužoties arī emocionālajā sfērā.

Saskaitīt visas filmas, kas būtu kaut mazākajā mērā klasificējamas kā boksa filmas, visticamāk, būtu ļoti laikietilpīgs process (nav gan ne mazāko šaubu, ka interneta dzīlēs noteikti ir atrodams kāds censonis, kas to jau sen ir izdarījis), tāpēc šoreiz par godu filmai “Kreilis” (“Southpaw”) palūkosimies uz pāris interesantākajām un intriģējošākajām žanra pārstāvēm, kas šajā īpašajā kino nišā ir gaidāmas nākotnē.

“Southpaw” (2015)

Kārtības labad sāksim ar pašu “Southpaw” – jaunāko režisora Antuāna Fukuā veikumu. Lai gan tik lielu atzinību, kā ar “Training Day”, Fukuā līdz šim tā arī nav izdevies atkārtot, viņš ar diezgan ievērojamu regularitāti apgādā skatītājus ar vairāk vai mazāk veiksmīgiem trilleriem (“The Equalizer”, “Olympus Has Fallen”). Šoreiz, nolemjot piejaukt visam klāt vairāk drāmas nekā trillera, viņš ir ķēries pie boksa filmas “Southpaw” kopā ar scenārija autoru Kurtu Sateru (“The Shield” un “Sons of Anarchy” rakstnieku) – ar šiem diviem kungiem jau vien būtu gana, lai testosterons plūstu pāri malām. Gandrīz vai bail iedomāties, kas būtu noticis, ja galvenajā lomā beigu beigās tomēr būtu nofilmējies neviens cits, kā Eminems. Slim Shady mums diemžēl ies gar degunu, bet viņa vietā Fukuā paņēma vienu no šībrīža aktuālākajiem aktieriem Džeiku Gilenhālu, kurš ar pilnu sparu metās iekšā “Southpaw” galvenā varoņa atveidošanā. Transformācija Džeikam sanāca pamatīga, jo gandrīz vai iepriekšējā filma pirms muskuļu kalna atveidošanas bija baisais Luiss Blūms filmā “Nightcrawler” (pa vidu vēl iespraucās tāds nieciņš kā “Everest”), kurš vizuālā ziņā ir līdzīgāks maitu lijai nekā spēcīgam bokserim.

Creed

“Creed” (2015)

Holivudu pēdējā laikā ir pārņēmis jauns modes kliedziens – vecas un ne tik vecas, bet ļoti iemīļotas filmas vairs netiek brutāli rīmeikotas, bet tā vietā tiek izdomāti dažādi veidi, kā paplašināt oriģinālo filmu pasaules – vai nu lūkojoties, kas notiek ar citiem tēliem, izdomājot jaunas tēlu, stāstu un laika līnijas un ko tik vēl ne. Interesanti turklāt ir tas, kas nereti režisora krēslā šīm jaunajiem iemīļotu lietu papildinājumiem sēž cilvēki, kuri paši bērnībā skatījās un mīlēja šo filmu oriģinālās versijas. Piemēram, Dž.Dž. Abramss saimnieko jauno “Zvaigžņu karu” virtuvē, kamēr Kolins Trevorovs piepildīja gandrīz katra bērna bērnības sapni – parotaļājās ar dinozauriem (turklāt, kā nesen noskaidrojās, arī Trevorovs tiks pie teikšanas jaunajā “Zvaigžņu karu” triloģijā). Viena no franšīzēm, kuru piemeklēs līdzīgs liktenis, ir boksa klasiku klasika – “Rokijs”. Šī filma gan nebūs kārtējais Rokija stāsts, tā vietā pievēršot uzmanību Rokija kādreizējā pretinieka Apollo Krīda dēlam Adonisam, kura lomā būs iejuties viens no šībrīža lieliskākajiem un daudzsološākajiem aktieriem Maikls B. Džordans (nav radinieks). Nebūs gan tā, ka Rokija faniem pavisam nāksies iztikt bez vecā labā Stallones – viņš būs redzams Krīda juniora padomdevēja lomā. Režisora gods tika uzticēts jaunajam censonim Raienam Kūgleram, kuram šī būs tikai 2. (!) režisētā pilnmetrāžas filma, bet, ja tavs pirmais veikums ir bijis tik lielisks kā “Fruitvale Station” (starp citu, kopā ar jau pieminēto Maiklu B. Džordanu), tad šaubas par izdošanos droši vien jāmet malā. Filmu skatīsimies jau Decembrī!

Bleed for This

“Bleed for This” (2016)

Boksa filmas piedāvā vilinošas iespējas jauniem un sevi pierādīt alkstošiem aktieriem parādīt visu, uz ko viņi ir spējīgi. Izņēmums nav bijis arī uzlecošā (kaut gan pēc “Whiplash gribētos teikt – jau uzlēkusī) zvaigzne Mailzs Tellers, kurš filmā “Bleed for This” atveido bokseri Vinniju Pasiensu. Pasiensas stāsts šķiet ļoti pateicīgs un piemērots lielā ekrāna vajadzībām, jo sporta filmām nav klasiskāka scenārija par cilvēku, kurš pēc smagām ciešanām dzīvē ir spējīgs atgūties un triumfēt – šajā gadījumā boksa ringā. Pazīstams ar iesauku „Pasmānijas velns”, Pazs savā karjeras plaukumā iekļuva smagā autoavārijā, kuras rezultātā lauza kaklu. Ārsti apgalvoja, ka viņš nekad vairs neboksēsies un arī staigāt varēšot tikai tad, ja patiešām paveiksies. Jādomā, ka visiem jau ir skaidrs, ar ko tomēr šie drūmie pareģojumi beidzās. Interesanti, ka arī Telleram reiz paveicās līdzīgi, izvairoties no nāves par mata tiesu – arī viņš reiz iekļuva gandrīz nāvējošā auto avārijā, no kuras par piemiņu viņam vēl joprojām ir redzamas rētas uz sejas un kakla.

Hands of Stone

“Hands of Stone” (2016)

Ir vēl viena boksa filmu leģenda, kas ir sekojusi Silvestra Stallones piemēram un izvēlējusies atgriezties šajā žanrā nu jau padomdevēja lomā – Roberts De Niro (izliksimies, ka neatceramies par “Grudge Match”). De Niro, kura spožais (lai neteiktu vairāk) sniegums filmā “Raging Bull” liekus komentārus neprasa, šoreiz būs redzams uz lielā ekrāna kā boksera Roberto Durana treneris Rejs Arsels. Arsels savas trenera karjeras laikā sagatavoja veselus astoņpadsmit pasaules čempionus. Tikmēr Roberto Durans tiek dēvēts par vienu no visu laiku izcilākajiem bokseriem. Filmā viņa lomā būs iejuties lieliskais un, šķiet, tā patiešām vēl nenovērtētais Edgars Ramirezs.

Kickboxer

“Kickboxer: Vengeance” (2016)

Noslēgumā šoreiz filma, kas gan nav īsti par boksu, bet, ja nosaukumā frāze “box” kaut kur parādās, tad derēs. Runa ir par 1989. gada filmas “Kickboxer” rīmeiku, kas ir nodēvēts “Kickboxer: Vengeance”. Visu iemīļotākais cīkstonis Žans Klods Van Damme, kurš bija oriģinālās filmas zvaigzne, gan nekur nav pazudis – viņš būs redzams arī šajā filmā, turklāt šeit viņam piebiedrosies vēl vismaz divi cīņas sporta eksperti: Džīna Karano, kura jau ir vairākkārt iemēģinājusi savas prasmes aktiermākslā (“Haywire”, “Fast & Furious 6”, arī gaidāmā “Deadpool”!), un Deivs Bautista, kurš iekaroja arī kino skatītāju simpātijas ar savu diezgan negaidīti lielisko sniegumu pagājušās vasaras supervaroņu pārsteigumā “Guardians of the Galaxy”. Šī filma būs sestā filma “Kickboxer” franšīzē un kalpos kā tās reboot jeb restarts. Gaidīsim un tad jau redzēsim, kas no tā visa sanāks!

Līva Spandega, īpaši Kinoblogeri.lv