Recenzijas

“Amy” (2015)

Dziedātājas sacerētie dziesmu vārdi ir brutāli tieši un tai pat laikā liriski perfekti -tie nesaudzē ne viņu pašu, ne viņai apkārtējos, tie, kaut sadrumstaloti, ļoti skaidri vēsta vienlīdz daudz gan par viņas intīmo pasauli, gan ikdienišķajiem notikumiem. Un tieši šī dokumentālā filma veic teju perfektu darbu, saliekot to visu pa plauktiņiem.

18.11.2015

Ir emocionāli graujoši atskārst, ka starp režisora Asif Kapadia dokumentālajā filmā “Amy” redzamo pirmo ainu, kurā četrpadsmitajā dzimšanas dienā Amy Winehouse ālējoties atdarina Marilyn Monroe “Happy birthday to you”, un pēdējo ainu – dziedātājas bēru dienu, ir pagājuši 13 gadi. Tikai 13.

Tikpat egoistiski ārkārtīgi skumji apzināties, cik ļoti daudz šī dziedātāja spēja sasniegt mūziķes karjerā, kas ilga tikai 8 gadus, un cik ļoti daudz darbu palika pusratā vai ideju līmenī. Piemēram, dziedātājas uzsāktā sadarbība ar The Roots līderi, mūzikas enciklopēdiju Questlove, kurš atzīst, ka viņa zināšanas džeza un blūza mūzikā, salīdzinot ar Amy Winehouse, ir smieklīgas. Viņi bija iecerējuši veidot, tā saukto, supergrupu, kurā pie kopīga albuma strādātu Amy, Questlove, reperis Mos Def un r’n’b dziedātājs Raphael Saadiq. Kā arī producents Salaam Remi atklāja, ka dziedātāja bija pabeigusi darbu pie trešā solo albuma dziesmu tekstiem.

AMY 2015

Saistībā ar dokumentālo filmu patīkami pārsteidz tas, cik svaigi, cilvēcīgi un nepārmuļāti tiek pasniegta informācija, kuras lielākā daļa tiem, kas kaut nedaudz sekoja līdzi Amy Winehouse karjerai un nedienām tās lejupslīdē, jau ir zināma un, godīgi sakot, ir līdz kaklam. Filmā šī informācija tiek atdzīvināta ar jaunu, personīgu (liela daļa zināmo faktu tiek pasniegta caur kāda drauga stāstīto, personīgām fotogrāfijām, mobilo tālruņu vai kādiem citiem videomateriāliem) skata punktu. Nav tās pretīgās vīzdegunīgā okšķera sajūtas, kas nepamet skatoties lielu daļu slavenību dzīvesstāstu dokumentālās filmas/raidījumus.

Turklāt šī jaunā perspektīva dod emocionālu sprādzienu mirkļos, kad Amy Winehouse dzīvesstāsts vārds vārdā atdzīvinās uz ekrāna citētos dziesmu vārdos. Tas ir tik savādi un pat kaut kādā ziņā šokējoši, cik dziedātājas sacerētie dziesmu vārdi ir brutāli tieši un tai pat laikā liriski perfekti. Tie nesaudzē ne viņu pašu, ne viņai apkārtējos, tie, kaut sadrumstaloti, ļoti skaidri vēsta vienlīdz daudz gan par viņas intīmo pasauli, gan ikdienišķajiem notikumiem. Un tieši šī dokumentālā filma veic teju perfektu darbu, saliekot to visu pa plauktiņiem, tādejādi sniedzot mums daudzējādi jaunu veco traģisko stāstu par pāragri aizsaulē aizgājušo dziedātāju.

Vērtējums: 5/5

Ģirts Luste, KinoTeikumi.lv (raksta oriģināls)