Recenzijas

“Ieairējot apsēstībā” (“Iesācēja”, “The Novice”, 2021)

Lorēna Hadaveja savu režijas debiju par koledžas pirmkursnieci, kura pievienojas universitātes airēšanas komandai, ir izpletusi skaistās tālēs un izpludinājusi žanru robežas starp sporta filmu, drāmu un psiholoģisku šausmu trilleri.

15.05.2022

Koledžas pirmkursniece Aleksa Dāla (satriecoša Izabella Fūrmane) pievienojas universitātes airēšanas komandai un uzsāk apsēsti satricinošu, fizisku un psiholoģisku ceļojumu, lai, neskatoties ne uz ko, tiktu vadošajā universitātes airēšanas komandā.

Samērā vienkāršs izklāsts, kas izklausās pēc ikdienišķas sporta filmas, kuras simtiem reižu ir redzētas uz ekrāniem un idejiski apspēlētas. Bet galvenais jautājums ir – vai “The Novice” (2021) iekrīt šajā vispārējā, klišejiskā sporta filmu kategorijā?

Pirmkārt, filma sākas ļoti ātri, bez īpašiem ievadiem, jo jau pirmajos kadros filma galvenā varone Aleksa skrien uz iepazīšanās nodarbību airēšanās komandā. Otrkārt, turpinājumā filma nevienā brīdī skaidri nepastāsta un nepaskaidro, kāpēc Aleksa ir pievienojusies airēšanas komandai un vai vispār airēšana Aleksu interesē, jo meitene iepriekš nav bijusi saistīta ar šo sporta veidu, kas principā jau izlasāms filmas nosaukumā. Interesanti, ka būtībā filmas tālākais ritējums neprasa dziļāku izpēti un galvā nav jautājumu, kāpēc varone rīkojas šādi, kas par iemeslu ir tam, kas mudinājis uz noteiktu darbību un rīcību. Lai gan, stāstam attīstoties, sāc lēnām izprast to, kas Aleksu dzen uz priekšu, skatītājs ir tik ļoti investēts, gaidīdams nākamo filmas ainu, ka viss pārējais uz to brīdi kļūst mazāk būtisks un otršķirīgs. Bet, kad filma beidzas, prāts pats no sevis sāk analizēt to, ko tikko redzējis un izjutis.

Airēšana lielākoties filmā ir tikai instruments, detaļa, lai Aleksa pazustu psiholoģiskā un fiziskā cīņā ar sevi. Lai gan airēšana filma noteikti nespēlē galveno lomu, tā tiek parādīta vienlaikus gan graciozā, gan ellīgi nepatīkamā veidolā – izmantojot lielisku operatora darbu, tiek parādītas dabas kataklizmas, skatītājs notic katrai temperatūras maiņai, kuras izjūt airētāji, iespaidīgajiem skaņu efektiem, tiek aizrautīgi parādīti treniņi, spēka izsīkumi, miesīgas sāpes utt.
Kā jau minēju, airēšana ir tikai instruments Aleksas spēju, cilvēcisko robežu un prāta pārbaudei. Tieši tāpat instruments un dzinulis ir mācības. Lai gan Aleksa ir talantīga un spējīga studente, kā galveno mācību priekšmetu universitātē viņa izvēlas fiziku – priekšmetu, kurš viņai padodas vismazāk. Lai gan citas airēšanas komandas dalībnieces turas komandā, lai dabūtu universitātes stipendiju, Aleksai par to nav jāuztraucas, ņemot vērā viņas sekmes akadēmiskajā vidē. Būtībā nekas viņas studentes dzīvē nav apdraudēts, ja viņas airēšanas mēģinājums neizdotos. Tieši tas rada neizpratni komandas biedrenēs, treneros un citos, nesaprotot, kas Aleksu dzen uz priekšu un motivē.

Filmā simboliski izskan bijušā ASV prezidenta Džona F. Kenedija 1962. gada citāts “….mēs izvēlamies darīt lietas nevis tāpēc, ka tās ir vieglas, bet gan tāpēc, ka tās ir grūtas.” Šis citāts perfekti ilustrē filmas galvenās varones būtību.

Klasificēt filmu “The Novice” noteiktā žanrā ir praktiski neiespējami, jo filmas režisore Lorēna Hadaveja savu režijas debiju ir izpletusi skaistās tālēs un izpludinājusi žanrus, smalki pārkāpjot robežas starp sporta filmu, drāmu un psiholoģisku šausmu trilleri. Tikpat spožs un elektrizējošs debijas darbs pie pilnmetrāžas filmas ir ne tikai režisorei, bet arī operatoram Todam Mārtinam, kura darbs filmā ir skaistuma pilns, kopā ar Hadaveju atrodot pareizos kameras leņķus, kameras novietojumu, bildes spozmi un krāsu gammu, lai caur galvenās varones acīm portretētu filmas dzīvību un elpu, satuvinot ar varones emocionālo, saspringto cīņu un maniakālo sāncensības garu. Tādās filmās kā “Whiplash” (2014) vai “Black Swan” (2010) filmu galvenie varoņi iekrīt, pazūd un nododas pilnīgā fiziskā, mentālā cīņā ar sevi, lai sasniegtu izcilību un perfekcionismu savā jomā. Šīs ir filmas par gribu, neremdināmu kaisli, ziedošanos un drosmi, kas jāizdara, kam jāiziet cauri, lai spētu sasniegt savus mērķus un sapņus. Bet Aleksas tēls nav saprotams un paliek kā mistērija, jo viņu nevada motīvi, kas abu pieminēto filmu varoņus. Aleksa brutāli iznīcina savu ķermeni un mentālo stāvokli kaut kādu nezināmu un bezjēdzīgu motīvu vadīta, nespējot uzturēt attiecības ar citiem cilvēkiem, iesprūstot vientulībā, lai gan skatītājs jūt, ka galamērķis ir bezvērtīgs, bez pievienotās vērtības un balvas.

Filma savulaik debitēja Tribekas kino festivālā, kurā plūca vairākas balvas un vēlāk pelnīti saņēmusi piecas “Independent Spirit Awards” nominācijas. Bet skaidrs, ka šāda tipa neatkarīgā kino filmas negūst plašu atpazīstamību un komerciālus panākumus, kas noteikti skumdina, jo lielākā daļa skatītāju pat neuzzinās par šādas filmas eksistenci.

“The Novice” ir izcila, mežonīga, satricinoša filma par gribu, apņēmību un apsēstību, kas ir tik ļoti dziļi tevī, ka tu to nespēj dabūt no sevis ārā, lai arī ko tu darītu. Filmas krāšņais vizuālais veidols un spilgtais operatora darbs ievelk sevī tik ļoti, ka viegli sajust filmas varones Aleksas fiziskās sāpes un pārpūli, sviedru pilienus un visas pārējās ķermeniskās sajūtas, kuras filma pasniedz nepārtraukti, ne mirkļa neļaujot atslābt. Režisore kopā ar operatoru atrod pareizos punktus, poētiskus, mākslinieciskus kadrus, kur jāatrodas kamerai, kas jāredz skatītājam, ko tieši jāpaslēpj ēnām, vizuālām metaforām, lai vislabāk parādītu varones kaislības tēlojumu, dvēseles atdošanu savam dzinulim un dzīvības izsūkšanu no sevis. Dažas ainas filmā ir tādas, ka tajās var noslīkt.

Brīnišķīgi izmantota mūzika, fantastiski skaņu efekti – pildīti ar ikdienišķiem niekiem, klusumu, dzīvnieciskām skaņām, apzināti nefokusētiem kadriem, asu un kinētisku montāžu, viss kopā savijas pilnīgā ārprātā un sāncensības perēklī, kas mājo Aleksā no filmas sākuma līdz beigam. Izabella Fūrmane iemiesojas Aleksas tēlā līdz pašiem dziļumiem, ka esi aizgrābts un pilnībā emocionāli saistīts ar varones neprātīgo dabu un emocionālo stāvokli. Fantastisks tēla portretējums un viens no pēdējā laika lieliskākajiem aktierdarbiem.

Bez šaubām, viena no pagājušā gada labākajām filmām, kuru nevajadzētu laist garām.
Filmas vērtējums: 4.5/5

Filma “The Novice” pieejama DVD formātā!

Pilns Džona F. Kenedija citāts:
We choose to go to the moon in this decade and do the other things, not because they are easy, but because they are hard, because that goal will serve to organize and measure the best of our energies and skills, because that challenge is one that we are willing to accept, one we are unwilling to postpone, and one which we intend to win.