Recenzijas

“The Martian” (2015)

Kad visi zinātniskās fantastikas cienītāji ir pierimuši un beiguši slavināt Kristofera Nolana “Interstellar”, pienācis laiks kaut kam nedaudz piezemētākam, bet noteikti ne sliktākam – Ridlija Skota piegājienam lauciņā “filma par cilvēku kosmosā” jebšu - “The Martian”.

29.09.2015

Kad visi zinātniskās fantastikas cienītāji ir pierimuši un beiguši slavināt Kristofera Nolana “Interstellar”, pienācis laiks kaut kam nedaudz piezemētākam, bet noteikti ne sliktākam – Ridlija Skota piegājienam lauciņā “filma par cilvēku kosmosā” jebšu – “The Martian”.

Filmu, kuru daži gaida ar nelielu skepsi, kurai laimīgā kārtā nav nekāda pamata. Un labi, ka tā, jo režisors Ridlijs Skots ar saviem pēdējiem darbiem (“Prometheus”, “Exodus”) skatītājiem ir pateicis diezgan skaidri – no viņa vairs tādus meistardarbus, kā “Alien” un “Blade Runner”, var negaidīt , bet, kamēr viņš būs dzīvs, turpinās veidot vienkārši skatāmu un vizuāli pievilcīgu kino, kas arī ir “The Martian”. Kamēr to noteikti nevarētu dēvēt par žanra klasiku vai ļoti pārsteidzošu zinātnisko fantastiku, nevar noliegt, ka to lielā mērā ir ļoti patīkami skatīties.

Īpaši talantīgo aktieru dēļ, kas filmā nudien netrūkst. Galvenās lomas atveidotājs Mets Deimons (!) jau vien ir liels pluss, jo tieši no viņa lielā mērā ir atkarīga visa filma, kuru viņš izvelk godam. Pēc idejas tik depresīvu stāstu par cilvēku, kurš ir pamests uz neapdzīvotas planētas un spiests izdzīvot, nezinot, vai kāds atbrauks pakaļ vai nē, Deimona atveidotais varonis spēj padarīt tik pozitīvu, ar lielu optimisma un sarkasma devu. Tā viņš panāk, ka skatītājs jūt līdzi viņa varonim un tas jau ir gana, lai teiktu, ka “The Martian” ir pietiekami izdevusies filma.

Tomēr – ne perfekta. Viss ir labi, līdz sākas filmas trešā daļa, kas ir ļoti rupji pielāgota Holivudas standartiem. Kamēr no sākuma tu esi iedziļinājies galvenā varoņa stāstā līdz visiem 100%, uz beigām tā interese manāmi pazūd, jo vienā brīdī nav vairs tā intriga “izdzīvos vai nē”. Tādēļ vairākos brīžos nepameta tā sajūta, ka mierīgi varētu iziet no zāles uz 10 minūtēm un tāpat neko nenokavētu. Tam visam klāt dažviet ir manāmas problēmas ar tempu, ka vairākos brīžos rodas iespaids, ka veidotāji nav spējuši šo filmu sakarīgi nobeigt. Pa starpu gan ir iesprausti daži spēcīgi meta joki, un talantīgais aktieru sastāvs paspīd ar gana kvalitatīvu sniegumu, kas, protams, ļoti iepriecina. Bet pats galvenais, ka filma kopumā ir ļoti vienkārša un veidotāji to apzinās, necenšoties to pataisīt par ko nopietnāku.

Īsti arī nebūtu jēga pukoties, ka filma beigu beigās neatšķiras no jebkuras citas Holivudas klasiskās izdzīvošanas filmas, jo tagad gan vajadzētu būt skaidrs, ka Ridlijs Skots visdrīzāk mūs vairs nepārsteigs ar šokējošu, inovatīvu kino, un studija Fox, kas šo filmu izplata, ir paveikusi visu, lai “The Martian” būtu tieši tāda, kā vidējam skatītājam labpatīk. Laimīgā kārtā tam ir arī kāda gaišā puse, jo vilšanos tā nesagādās arī tiem, kas analizē visas filmas, kuras redz un piesienas pie katra sīkuma. Vizuālā kvalitāte un talantīgo aktieru sniegums ir nenoliedzami labs un kaut vai tas “The Martian” padara par atmiņā paliekošu un gana patīkamu kino pieredzi.

Filmas vērtējums: 4/5

Augusts Barkovskis, Kinoapskati.lv