Saraksti

10 filmas, kas jāredz “Riga IFF 2018”

Gads jau atkal ir apskrējis veselu riņķi, kas nozīmē, ka rudens ir klāt un līdz ar to arī - ikgadējais Rīgas Starptautiskais kino festivāls jeb "Riga IFF". Festivāla sarūpētājās 12 dažādajās programmās ikviens atradīs kaut ko savai gaumei. Bet, ja nav laika/spēka pētīt visu kalendāru, esam atlasījuši 10 filmas, kuras festivālā nevajadzētu palaist garām. 

16.10.2018

Gads jau atkal ir apskrējis veselu riņķi, kas nozīmē, ka rudens ir klāt un līdz ar to arī – ikgadējais Rīgas Starptautiskais kino festivāls jeb “Riga IFF”. Tāpat kā citus gadus, arī šoreiz tā piedāvājums ir plašu plašais – festivāla sarūpētājās 12 dažādajās programmās ikviens atradīs kaut ko savai gaumei. Bet, ja nav laika/spēka pētīt visu kalendāru, esam atlasījuši 10 filmas, kuras festivālā nevajadzētu palaist garām.

“Zaglēni” / “Shoplifters”

Shoplifters, Zaglēni

Kannu kinofestivālā augstākos apbalvojumus par smukām acīm vien nevienam nedod. Arī “Riga IFF” apmeklētājiem būs iespēja noskaidrot, kas Kannu žūriju pamudināja šī gada festivāla galveno balvu – “Zelta palmas zaru” – piešķirt tieši Kore-edas Hirokadzu veikumam “Zaglēni”. Filma stāsta par kādu nabadzīgu ģimeni, kura, neskatoties uz to, ka pašai iztikt nav viegli, kā savējo pieņem uz ielas atrastu meitenīti, bet piedzīvots negadījums visu maina…

Seansi: 21.okt. plkst. 19.00 un 30. okt. plkst. 21.30

“3 dienas Kiberonā” / “3 Days in Quiberon”

3 Days in Quiberon, 3 dienas Kiberonā

Šķietami glamūrīgā aktieru dzīve patiesībā ne vienmēr ir medusmaize. To, ko slava un atzinība var nodarīt cilvēkam, pēta Emīlijas Atefas filma “3 dienas Kiberonā”, kas uz ekrāna iedomājas to, kā būtu varējusi notikt aktrises Romijas Šneideres pēdējā sniegtā intervija žurnālam “Stern”. Filma būs interesanta arī tiem, kuri nav redzējuši Šneideres filmas, – “3 dienas Kiberonā” ir vienkārši stāsts par cilvēkiem.

Seanss: 27.okt. plkst. 19.00

“Fanija un Aleksandrs” / “Fanny and Alexander”

Fanny and Alexander, Fanija un Aleksandrs

Leģendārais un ietekmīgais zviedru režisors Ingmars Bergmans šogad svinētu savu 100. dzimšanas dienu, tāpēc par godu viņam “Riga IFF” ir skatāma arī īpaša, režisoram veltīta filmu programma. Ne ar vienu no piedāvātajām filmām nevarēsiet nošaut greizi, jo tas ir Bergmans, bet, ja jāizvēlas tikai viena filma, tad nevajadzētu palaist garām iespēju uz lielā ekrāna redzēt vēsturisko drāmu “Fanija un Aleksandrs”.

Seanss: 30.okt. plkst. 13.00

“Los Bando” / “Los Bando”

Los Bando, Los Bando

Arī šogad Rīgas Starptautiskais kino festivāls nav aizmirsis par gados jaunākiem skatītājiem un viņu vecākiem – programmā “KIDS WEEKEND” ir atrodamas daudzas brīnišķīgas filmas, ko kopā noskatīties visai ģimenei. Viena no tām – Kristiana Lū “Los Bando”, kas stāsta par jauniešu rokgrupu, kas dodas uz roka sacensībām un, protams, iekļūst dažādos piedzīvojumos. Starp citu, Kristiana Lū vārds būs pazīstams tiem, kuri 2014. gadā “Riga IFF” noskatījās viņa filmu “Skarbie zēni”.

Seansi: 20.okt. plkst. 13.30 un 21.okt. plkst. 16.00

“Kolete” / “Colette”

Colette, Kolete

Pasaulē kaut kā ir pārāk daudz stāstu par gadījumiem, kad kāda sieviete ir radījusi mākslas darbus, par kuru autoru publiski uzdodas viņas vīrs. Pirms pāris gadiem Tims Bērtons filmā “Big Eyes” izstāstīja gleznotājas Margaretas Kīnas piedzīvoto, un nu pienākusi kārta Sidonijai Gabrielei Koletei, kuru Voša Vestmorlenda filmā atveido Keira Naitlija. Koletes radītais autobiogrāfiskais stāsts par meiteni Klodīni iemantoja milzīgu popularitāti, un, cīnoties par to, lai uz grāmatām būtu redzams viņas vārds, Kolete izaicināja tā laika sabiedrību ne vienā vien veidā.

Seanss: 20.okt. 19.00

“Matangi/Maya/M.I.A.” / “Matangi/Maya/M.I.A.”

Matangi/Maya/M.I.A., Matangi/Maya/M.I.A.

Kā būtu ar kādu labo dokumentālo filmu? “Riga IFF” ir atsevišķa dokumentālajām filmām veltīta programma “ARTDOCFEST RIGA”, kurā tiks izrādīta 21 (!) filma, bet arī ārpus šīs programmas dokumentālā kino fani var atrast ko interesantu. Ja 2015. gada festivālā tika izrādīta filma “Amy”, kas stāstīja par pāragri aizgājušās dziedātājas Eimijas Vainhausas dzīvi, tad šogad skatītājiem tiek dota iespēja caur dokumentālajiem kadriem iepazīt kādu citu pasaulslavenu mūziķi – Šrilankas izcelsmes britu reperi M.I.A. Filma pirmizrādi piedzīvoja šī gada Sandēnsas kino festivālā.

Seanss: 22.okt. plkst. 19.00

“Melnais KKKlanmens” / “BlacKkKlansman”

BlacKkKlansman, Melnais KKKlanmens

Leģendārais ASV režisors Spaiks Lī, šķiet, nevarēja izvēlēties vēl labāku laiku, kad veidot filmu “BlacKkKlansman”. Neiecietība un naids pasaulē sit arvien augstāku vilni, un šādā vidē patiesais stāsts par afroamerikāņu policistu, kurš 70. gados iefiltrējas Kolorādospringsas vietējā kukluksklana biedrībā, gūst īpašu svaru un nozīmi. Arī Lī filma guva atzinību šī gada Kannu kino festivālā, iegūstot otro svarīgāko balvu “Grand Prix”.

Seanss: 20.okt. plkst. 21.30

“Pacēlāju valsis” / “In the Aisles”

In the Aisles, Pacēlāju valsis

Ikviens, kurš kādreiz ir strādājis jebkādā darbā, zina, ka katra darba vieta ir kā sava unikāla, mazītiņa pasaulīte ar saviem noteikumiem, īpatnībām, hierarhiju un ko tik vēl ne. Tieši šāda viena mikrokosmosa izpētei pievēršas sirsnīgā vācu drāma “Pacēlāju valsis”, kuras uzmanības centrā ir darbinieku sadzīve vairumtirdzniecības bāzē – redzēsim, kā tiek nodibinātas draudzības, lauztas sirdis un kopā labi pavadīts laiks. Vienā no galvenajām lomām – Sandra Hillere, kuru ļoti labi atceramies no nesenā “Tonija Erdmaņa”.

Seansi: 28.okt. plkst. 21.30 un 31.okt. plkst. 18.00

“Saulriets” / “Sunset”

Sunset, Saulriets

Pirms trīs gadiem ungāru režisors Lāslo Nemešs satricināja visu kino pasauli ar savu līdz kaulam reālistisko un stindzinošo debijas (!) meistardarbu “Saula dēls”. Nu klāt ir režisora otrais veikums “Saulriets”. “Saula dēlā” Nemešs pievērsās Otrā pasaules kara zvērībām, un arī “Saulriets” ceļo pagātnē – šoreiz gan uz Ungāriju 1913. gadā. Kāda jauna sieviete ierodas Budapeštā, lai strādātu viņas mirušajiem vecākiem piederējušā cepuru veikalā, bet tad viņa uzzina, ka viņai ir brālis, par kura eksistenci viņa nenojauta, un dodas viņu meklēt…

Seansi: 26.okt. plkst. 21.30 un 31.okt. plkst. 19.00

“Ūteija, 22. jūlijs” / “Utøya: July 22”

Utøya: July 22, Ūteija, 22. jūlijs

Kino pasaulē nereti gadās, ka viena gada laikā reizēm iznāk vairākas filmas, kas stāsta vienu un to pašu stāstu (piemēram, 2013. gadā tikām aplaimoti ar veselām divām filmām, kur kāds centās uzbrukt ASV Baltajam namam – “Olympus Has Fallen” un “White House Down”). Arī šogad ir sanākusi šāda sakritība – gan Pols Grīngrāss, gan Ēriks Pope ir izveidojis filmu, kas stāsta par 2011. gada baiso teroraktu Norvēģijā, kas sastāvēja no diviem uzbrukumiem un nonāvēja 77 cilvēkus. Grīngrāsa filma jau ir pieejama straumēšanai “Netflix” vietnē, bet Popes filmu, kas ir veidota kā nepārtraukts reāllaika kadrs, ir iespēja noskatīties tieši “Riga IFF” laikā.

Seanss: 24.okt. plkst. 21.30

Šī, protams, ir tikai neliela daļiņa no kopējā festivāla piedāvājuma, kurā ietilpst vairāk nekā 150 (!) filmas – dodieties uz “Riga IFF” mājaslapu, kur atradīsiet informāciju par pilnīgi visām filmām un to seansiem. Tiekamies festivālā!