Saraksti

15 filmas Ziemassvētku laikam un noskaņai

Šogad kalendārs sakritis tā, ka svētku dienas sanāk laiski pagaras ar nedēļas nogalēm un tām sekojošajām brīvdienām. Tas nozīmē arī to, ka ir vairāk laika, ko atvēlēt kādai labai Ziemassvētku filmai. Un, lai palīdzētu izvēlēties, ko tad svētku laikā paskatīties, te jūsu uzmanībai 15 filmas (ar papildu ieteikumiem), kas svētku laikā gan pasildīs sirdi, gan liks pasmieties, gan vienkārši labi pavadīt laiku.

23.12.2018

Šogad kalendārs sakritis tā, ka svētku dienas sanāk laiski pagaras ar nedēļas nogalēm un tām sekojošajām brīvdienām. Tas nozīmē arī to, ka ir vairāk laika, ko atvēlēt kādai labai Ziemassvētku filmai. Un, lai palīdzētu izvēlēties, ko tad svētku laikā paskatīties, te jūsu uzmanībai 15 filmas (ar papildu ieteikumiem), kas svētku laikā gan pasildīs sirdi, gan liks pasmieties, gan vienkārši labi pavadīt laiku.


Bad Santa, Ļaunais Santaklauss

“Ļaunais Santaklauss” (“Bad Santa”, 2003)

Sāksim gan ar to trakāko galu – melnu, jo melnu komēdiju par Ziemassvētku vecīti, kurš nu galīgi ir nogājis no svētku gaišā ceļa un dāvanu gādātāja tēlu izmanto, lai varētu veikt laupīšanu lielveikalos. Filma droši vien nebūs vislabākā izvēle kopīgai pasēdēšanai ģimenes lokā (tas gan, protams, atkarīgs no ģimenes), bet melnā humora cienītājiem trāpīs tieši simtniekā ar bezkaunīgiem, nepieklājīgiem jokiem un lielisku Billiju Bobu Torntonu galvenajā lomā.

Filma skatāma: Shortcut

Pēc tam: pirms diviem gadiem filmai iznāca arī turpinājums “Bad Santa 2”, ko var nomēģināt, bet brīdinām laikus, ka vispārējā sajūsma par sīkvelu nebija ne tuvu tik liela kā pirmās filmas gadījumā.


Bridget Jones's Diary, Bridžitas Džounsas dienasgrāmata

“Bridžitas Džounsas dienasgrāmata” (“Bridget Jones’s Diary”, 2001)

Kas ir balts no abiem galiem, bet pa vidu zaļš? Tas, protams, ir gads. Bet, lai gan “Bridžitas Džounsas dienasgrāmata” stāsta par savas varones romantiskajiem un citiem pārdzīvojumiem visa gada garumā, tā tomēr arī rada īstu Ziemassvētku sajūtu, patiecoties tam, ka filma gan sākas, gan noslēdzas tieši Ziemīšu laikā. Stāstu sākam ar mistera Dārsija apšaubāmo izvēli Ziemassvētku džemperos, bet filmas kulminācija ir skūpsts sniegotā ielā. 

Filma skatāma: Latvijas Mobilā Telefona Viedtelevīzijā

Pēc tam: romantisku ziemas komēdiju meklējumos ir vērts palūkoties arī ārpus Holivudas piedāvājuma – un interesantu alternatīvu piedāvās, piemēram, 1962. gada “Meičas” (“Девчата”)!


Die Hard, Cietais rieksts

“Cietais rieksts” (“Die Hard”, 1988)

Strīdi par to, vai “Die Hard” būtu saucama par Ziemassvētku filmu vai tomēr vienkārši filmu, kuras darbība tikai notiek Ziemassvētku laikā, nav rimuši jau gadiem ilgi. Bet, lai gan kasīties par terminoloģiju vienmēr ir jautri, galvenais tomēr ir un paliek tas, ka Ziemassvētku elements “Cietajā riekstā” ir neiztrūkstošs, tāpēc visi Džona Makleina fani ar mierīgu sirdi var svētku laikā doties spraigos piedzīvojumos “Nakatomi Plaza” ēkā. Bet skeptiķiem atliek vien parādīt šo ziemīgo filmas treileri.

Filma skatāma: Shortcut

Pēc tam: ja jau vienas klasiskās “action” zvaigznes sniegums Ziemassvētkos ir nobaudīts, kāpēc nepāriet pie nākamās? Lieliska izvēle būs Arnolda Švarcenegera “Jingle All the Way” – it sevišķi, ja iepirkšanās drudzis jau ir aiz muguras.


Elf, Elfs

“Elfs” (“Elf”, 2003)

Ziemassvētku filmu sarakstā būtu grēks neiekļaut arī kaut ko par Ziemassvētku darboņiem – un šeit lieliski iederēsies viena no jaukākajām Vila Ferela komēdijām “Elfs”. Ferels filmā atveido elfu Badiju, kurš gan patiesībā ir nevis elfs, bet cilvēkbērns, kurš nejauši ir nonācis Ziemeļpolā pie Ziemassvētku vecīša un viņa palīgiem. Uzzinājis, ka patiesībā ir cilvēks, Badijs dodas uz Ņujorku atrast savu īsto ģimeni – ar visām no tā izrietošajām sekām. Smiekli un sirsnība šajā gadījumā ir garantēti.

Filma skatāma: Netflix

Pēc tam: kad ar Ziemassvētku vecīša palīgu nedienām esat tikuši galā, var arī ieskatīties tajā, cik traki reizēm iet pašam Ziemassvētku vecītim – un te talkā nāks vesela svētku komēdiju franšīze “The Santa Clause” ar Timu Alenu galvenajā lomā.


Gremlins, Gremlini

“Gremlini” (“Gremlins”, 1984)

Lai gan šogad “Gremlinus” uz lielā ekrāna skatījāmies Halovīna vakarā, kur filmas mošķīši lieliski iederējās, filmas darbība norisinās Ziemassvētku laikā, kas nozīmē, ka Gizmo un viņa brālīšu izdarības ir skaitāmas pie svētku filmām. Tieši Rendela Pelcera vēlme sagādāt dēlam īpašu Ziemassvētku dāvanu ir sākums visām piesnigušās Kingstonfolsas nedienām, bet skats ar Gizmo, kuram galvā ir rūķa cepure, atkausēs vissaltāko sirdi. Un gremlinu postaža nepaiet garām nevienam Ziemassvētku rotājumam, kas pilsētā atrodams.

Filma skatāma: iTunes

Pēc tam: ja Ziemassvētkos gribas turpināt ar šaušalu, komēdijas un mošķu elementiem, tad ciemos var pasaukt 2015. gada filmu “Krampus”, kuras centrā ir radība, kas ir pa pusei āzis, pa pusei dēmons un kas sadod pa nopelniem tiem, kas neizjūt Ziemassvētku jauko garu.


How the Grinch Stole Christmas, Kā Grinčs nozaga Ziemassvētkus

“Kā Grinčs nozaga Ziemassvētkus” (“How the Grinch Stole Christmas”, 2000)

Interneta dzīlēs jau labu laiku populārs ir joks, ka, cilvēkiem kļūstot arvien vecākiem, tie arvien labāk sāk saprast Grinča vēlmi dzīvot alā vienam pašam, prom no visiem citiem, kā kompāniju sev paturot tikai suni. Lai gan Ziemassvētki reizēm var likties saspringts laiks, kas rada vēlmi nozust no visu acīm, pats Grinčs Džima Kerija izpildījumā gan ir arī tas, kurš spēs ar savu stāstu atgādināt par Ziemassvētku īsto nozīmi, turklāt izdarīs to ar veselu lērumu amizantu joku.

Filma skatāma: Shortcut, Amazon Prime Video, Netflix

Pēc tam: kāpēc apstāties pie viena Grinča, ja var noskatīties vairākus? Tieši šobrīd kinoteātros skatāma ir arī animācijas filma “The Grinch”, kur zaļā un nīgrā Grinča lomu angliskajā versijā ieskaņojis Benedikts Kamberbačs.


Harry Potter and the Philosopher's Stone, Harijs Poters un filozofu akmens

“Harijs Poters” (“Harry Potter”, 2011-2011)

Ne vienam vien kino un grāmatu fanam neiztrūkstoša svētku skatāmviela ir “Harija Potera” filmu franšīze. Lai gan arī šo filmu darbība, protams, notiek visdažādākajos gadalaikos, filmas tomēr lieliski iederas svētku atmosfērā. Iespējams, savu lomu spēlē arī fakts, ka pirmās divas filmas tika izlaistas novembrī, kad Ziemassvētki jau palēnām sāk klauvēt pie durvīm. Īpaši ziemīgu atmosfēru šajā franšīzē sagādā tieši pirmā filma, bet arī “Azkabanas gūstekņa” sniegotie lauki un “Uguns biķera” Ziemassvētku balle mācēs uzburt īstu svētku atmosfēru.

Filmas skatāmas: Shortcut (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8)

Pēc tam: “Harija Potera” franšīze sastāv no astoņām filmām (plus vēl divām “Fanastisko būtņu” filmām), tā ka te jau tāpat ir gana daudz materiāla, ar ko izvērsties.


Home Alone, Viens pats mājās

“Viens pats mājās” (“Home Alone”, 1990)

Ir lietas, bez kurām Ziemassvētkos nav iespējams iztikt. Eglīte, vēlams sniegs, un “Viens pats mājās” televizora ekrānā kādā brīdī svētku laikā. Krisa Kolumbusa filmai ir jau gandrīz 30 gadu, bet tā, visticamāk, katros Ziemassvētkos vēl tiks drillēta mūžīgi. Amizanti gan ir secināt, ka, gadiem ejot uz priekšu, tas, ko Kevins filmas laikā nodara abiem bandītiem, sāk likties arvien šaušalīgāk – bērnībā šī trakā vardarbība kaut kā nelikās tik traka. Bet mūsdienās “Home Alone” scenārijs tādā pašā formā nu nekādi nevarētu atkārtoties – pajautājiet Makolijam Kalkinam.

Filma skatāma: Shortcut, Go3

Pēc tam: “Home Alone”, kā jau tas bieži gadās ar veiksmīgām filmām, ar laiku pārtapa franšīzē. Lai gan tik lielus augstumus, kā tas izdevās pirmajai filmai, pārējām daļām neizdevās sasniegt, otrā filma “Home Alone 2: Lost in New York” un zināmā mērā arī trešā filma “Home Alone 3”, kur Kalkinu galvenajā lomā nomaina cits puišelis, arī nav zemē metamas.


In Bruges, Reiz Brigē

“Reiz Brigē” (“In Bruges”, 2008)

Tiem, kas nevar ciest Ziemassvētku skaļos priekus un čalas, bet kam Grinčs šķiet pārāk bērnišķīgs, radniecīgi neapmierināta dvēsele būs atrodama Mārtina Makdonas ārkārtīgi melnajā kriminālkomēdijā “In Bruges”. Kolina Farela un Brendana Glīsona atveidotais slepkavnieku pāris pēc greizi nogājuša darba nonāk Brigē, kur jākavē laiks, kamēr tiek sniegtas nākamās instrukcijas. Tur abi slīgst eksistenciālās pārdomās, bauda Beļģijas pilsētiņas skatus un, protams, beigu beigās iekuļas pamatīgās nepatikšanās. Un tas viss, protams, notiek Ziemassvētku laikā.

Filma skatāma: Shortcut

Pēc tam: kad ir tikts galā ar slepkavnieku duetu, varbūt laiks pievērsties “labajiem džekiem”? “Lethal Weapon” ar Melu Gibsonu un Deniju Gloveru kā policistiem pāriniekiem ļaus uz likumu palūkoties no otras puses. Arī, protams, Ziemassvētku garā.


It's a Wonderful Life, Šī brīnišķīgā dzīve

“It’s a Wonderful Life” (“Šī brīnišķīgā dzīve”, 1946)

Ja Ziemassvētkos gribas noskatīties ko patiešām klasisku, tad būs neiespējami nošaut greizi, izvēloties Frenka Kapras “It’s a Wonderful Life”. Stāsts par Džordža Beilija un viņa ģimenes nedienām ne vienā vien sarakstā tiek dēvēts par vienu no visu laiku labākajām filmām un ne velti – filma ir aizkustinoša, ar humoru un patiesu Ziemassvētku sajūtu. Tikai neizdariet tā, kā izdarīja Fēbe no seriāla “Friends” – ja filmu skatāties pirmoreiz, neizslēdziet to ārā, ja sāk likties, ka visas šīs bēdas nav iespējams izturēt. Nebēdājiet – filmai, protams, ir laimīgas beigas!

Filma skatāma: Google Play, iTunes

Pēc tam: ja gribas vēl ko no Holivudas klasikas ārēm, tad lielisks variants būs arī Ernsta Lubiča 1940. gada romantiskā komēdija “The Shop Around the Corner”, kas, starp citu, 1998. gadā tika rīmeikota kā “You’ve Got Mail” ar Tomu Henksu un Megu Raienu galvenajās lomās.


Kiss Kiss Bang Bang, Kiss Kiss Bang Bang

“Kiss Kiss Bang Bang” (“Kiss Kiss Bang Bang”, 2005)

Atgriežoties pie neierastākām Ziemassvētku filmām, ir vērts ielūkoties Šeina Bleka filmogrāfijā – viena no Bleka filmu firmas zīmēm ir fakts, ka to visu (izņemot šī gada “The Predator”, kuru gan visi labprātāk aizmirstu) darbība notiek Ziemassvētku laikā. Un viens no Bleka lieliskākajiem veikumiem noteikti ir 2005. gada kriminālkomēdija “Kiss Kiss Bang Bang”, kur ir viss – gan melns humors, gan krimināla intriga, gan Roberts Daunijs juniors vēl pirms “Dzelzs vīra” slavas un atzinības. Un, protams, Ziemassvētki.

Filma skatāma: Shortcut

Pēc tam: ja jau ar Šeinu Bleku sākts, tad var arī turpināt – arī viņa režisētās “Iron Man 3” un “The Nice Guys” notiek Ziemīšu laikā.


Love Actually, Tāda ir mīlestība

“Tāda ir mīlestība” (“Love Actually”, 2003)

Ja tomēr šaudīšanās un melns humors Ziemasvētkos pie sirds neiet, tad labāk palikt pie kā mierīgāka “action” ziņā, bet tikpat mutuļojoša attiecību ziņā. “Love Actually” jau vairāk nekā 15 gadu ir neiztrūkstoša daļa no daudzu cilvēku Ziemassvētku laika, un, lai gan filma pēdējā laikā tiek par ļoti daudz ko kritizēta, tas tomēr nemaina to, ka tā ir mīlestības, sirsnības un, jā, arī sirdssāpju pilna. Ja skats, kā Emma Tompsone klusi raud guļamistabā, neliek sirdij sažņaugties kaut mazdrusciņ, tad nu galīgi ir traki. Turklāt filmas paralēlās un daudzskaitlīgās sižeta līnijas ļaus ikvienam atrast kādu savu favorītstāstu.

Filma skatāma: Amazon Prime Video, Netflix

Pēc tam: ja gribas nedaudz vēl uzkavēties pie britiem, bet gribas arī kādu jaunu ziemīšvēsmu, tad lielisku kombināciju piedāvās Nensijas Maijersas 2006. gada romantiskā komēdija “The Holiday”, kur Keitas Vinsletas un Kameronas Diazas varones svētku laikā apmainās ar dzīvesvietām.


The Nightmare Before Christmas, Murgs pirms Ziemassvētkiem

“Murgs pirms Ziemassvētkiem” (“The Nightmare Before Christmas”, 1993)

Lai gan filmas “The Nightmare Before Christmas” režisors Henrijs Seliks intervijās ir atzinis, ka filmu pats pieskaita Halovīna filmām, nevis Ziemassvētku veikumiem, šajā leļļu animācijas filmiņā ir gana daudz ziemīgu elementu, lai to ar mierīgu sirdi varētu skatīties arī decembrī. Kā nekā, pat nosaukumā ir pieminēti Ziemassvētki, turklāt liela daļa darbības norisinās Ziemassvētku pilsētiņā. Un, pat ja “The Nightmare Before Christmas” jau ir noskatīta Halovīna laikā, kāpēc gan to vienkārši neizdarīt vēlreiz Ziemassvētkos? Ieguvēji būs visi.

Filma skatāma: Google Play

Pēc tam: ja Ziemīšos gribas paturpināt ar animācijas filmām, tad arī šeit kino pasaule piedāvā citus variantus, tostarp gan 2011. gada stāstu “Arthur Christmas” par Ziemasvētku glābšanu, gan Roberta Zemekis tobrīd vēl agrīno motion-capture veikumu “The Polar Express”.


Ziemassvētku jampadracis

“Ziemassvētku jampadracis” (1993)

Jebkurš Ziemassvētku filmu saraksts būtu nepilnīgs, ja tajā netiktu iekļauta mūsu pašu Ziemassvētku klasika – Vara Braslas sirsnīgā svētku filma “Ziemassvētku jampadracis”. Cīrulīšu ģimenes nedienas svētku priekšvakarā liks gan skaļi smieties (tie nelaimīgie zirņi, kas negrib vārīties!), gan notraust pa kādai aizkustinājuma asarai. Un tam visam pa virsu vēl nāk Mārtiņa Brauna skaistā mūzika – pamēģiniet tikai pēc filmas tikt vaļā no “Veltījuma” melodijas savā galvā.

Pēc tam: Ziemassvētku un Jaungada atmosfēru šobrīd kinoteātros cenšas uzburt arī Māra Martinsona jaunā komēdija “Jaungada taksometrs” ar Lauri Reiniku galvenajā lomā, viņam asistējot vēl daudziem citiem labi zināmiem aktieriem un TV personībām. Bet fiksam Ziemassvētku šāviņam latviskā garā noderēs arī vecās labās “Animācijas brigādes” Ziemassvētku sērija.


Likteņa ironija jeb Vieglu garu!

“Likteņa ironija jeb Vieglu garu!” (“Ирония судьбы, или С лёгким паром!”, 1975)

Jaungada svinības ir neiedomājamas bez klasiskās “Likteņa ironijas” – katru gadu 31. decembrī un 1. janvārī šo filmu atradīsiet ne vienā vien televīzijas kanālā. Stāsts par Žeņu, kurš ar draugiem tā piedzeras, ka beigās kļūdas pēc nonāk citā pilsētā un attopas ne savā dzīvoklī ar visām no tā izrietošajām sekām, visticamāk, no galvas jau ir zināms gandrīz ikvienam. Bet tas nu nekādi neliegs padomju arhitektūras radītā pārpratuma līkločos mesties arī šogad!

Filma skatāma: Shortcut

Pēc tam: lai gan, protams, ne tuvu tik ikonisks un neaizmirstams kā oriģinālā filma, “Likteņa ironijai” 2007. gadā iznāca arī turpinājums, kurā līdzīgā jūklī iekuļas pirmās filmas varoņu bērni.

Pilnais saraksts ar visām filmām atrodams arī Kino Kulta Letterboxd profilā!

Priecīgus Ziemassvētkus!


Ja patika šis saraksts, šeit ir vēl četri raksti, kur sameklēt skatāmvielu siltiem vakariem:

50 filmas, ko noskatīties ģimenes lokā
20 neatkarīgā kino filmas
“My Heart Will Go On” jeb ko skatīties Valentīndienā
15 seriāli, ar ko paviesoties citās pasaulēs