Viedokļi

Piecas* filmas, ko noskatīties “Positivus” festivālā

Ak, "Positivus"! Tas mūzikas festivāls, kur var noklausīties mīļākās grupas, atklāt vēl nezināmus izpildītājus, izdejoties zem atklātām debesīm, vai ne? Wrong! Kinoblogeri tur brauc skatīties (un rādīt) filmas! Un, ja godīgi, ir vērts braukt pat filmu dēļ vien, jo šoreiz ir sanākusi izcili tematiska programma.

12.07.2017

Ak, “Positivus”! Tas mūzikas festivāls, kur var noklausīties mīļākās grupas, atklāt vēl nezināmus izpildītājus, izdejoties zem atklātām debesīm, vai ne? Wrong! Kinoblogeri tur brauc skatīties (un rādīt) filmas! Un, ja godīgi, ir vērts braukt pat filmu dēļ vien, jo šoreiz ir sanākusi izcili tematiska programma, kuru piedāvās Shortcut Cinema!

Trakākā filma: “Spring Breakers” (Harmony Korine)

5* filmas, ko noskatīties Positivusā (Spring Breakers)

Kāpēc: Jo, sorry, bet šo par vasaru ir grūti nosaukt. I mean, seriously. Ja piedzīvojam globālo sasilšanu, tad vismaz būtu labi dabūt blakusefektu ar normālu vasaru, kas ilgst vairāk nekā divas dienas. Tāpēc — SPRING BREAK, beyatches! Harmonijs Korīns, vairāku trash-art-house filmu autors (un 1995. gada kulta klasikas “Kids” scenārija līdzautors) ir izveidojis krāšņu, dinamisku, harismātisku filmu par jaunību, naudu, narkotikām un Britniju Spīrsu (“Everytime” aina ar Džeimsu Franko mākslinieci raksturo labāk nekā viņas pašas pēdējie albumi).

Kad: piektdien plkst. 01.45 (tehniski jau sestdien), “Shortcut Cinema” telts

“Spektra” filma: “My Life as a Zucchini” (Claude Barras)

5* filmas, ko noskatīties Positivusā (My Life as a Zucchini)

Kāpēc: Jo “Spektrs”! Come on. Un arī tas, ka mums jāredz animācijas filmas, kas izmanto šo formātu, lai stāstītu par kaut ko vairāk nekā dzelteniem mošķiem, kam patīk banāni. “Mana dzīve kā Cukīni” nav par pasaules glābšanu, par iedomu pasauli vai par pingvīniem un vāverēm. Tā ir par bērnu namu (yeah, shit got dark). Reālistisks stāsts par bērnību, nāvi un draudzību — pavisam nopietni, šī ir filma visai ģimenei. Un, kaut arī pavisam skaidrs, ka “Spektra” zīmogs jau ir gana labs kvalitātes apliecinājums, tomēr — filma tika nominēta “Oskara” un “Zelta globusa” balvai kā labākā animācijas filma un saņēma “European Film Award” apbalvojumu tādā pašā kategorijā.

Kad: sestdien plkst. 11.00, “Shortcut cinema” telts

Klasiskā filma: “The Apartment” (Billy Wilder)

5* filmas, ko noskatīties Positivusā (The Apartment)

Kāpēc: Jo tā ir Bilija Vaildera klasiskā romantiskā komēdija. Ja tevi interesē kino un (vēl jo vairāk) ja gribi veidot/rakstīt filmas, Bilija Vaildera darbi ir tie, kas ir jāskatās un jāanalizē. It īpaši – zinot, kāda kvalitāte ir mūsdienu romkomiem. Vaildera ģenialitāte (yeap) ir balstīta uz izcilajiem dialogiem un pārdomātu scenāriju struktūru, no “Sunset Boulevard” un “Some Like It Hot” līdz “Double Indemnity” un “Stalag 17”.

Kad: svētdien plkst. 19.45, “Shortcut cinema” telts

Muzikālās filmas: “Only Lovers Left Alive” (Jim Jarmusch), “Whiplash”, (Damien Chazelle), “Inside Llewyn Davis” (Ethan Coen & Joel Coen)

5* filmas, ko noskatīties Positivusā (Whiplash)

Kāpēc: Ok, es nevarēju izšķirties (no meitenēm — viņas parasti pirmās veic šo mazo soli cilvēkam, bet milzīgo soli cilvēcei). “Positivus” sanākusi ļoti laba muzikālā programma, kura neaprobežojas pat ar šīm trim filmām — “Spring Breakers” vispār ir gandrīz pilnmetrāžas muzikālais klips. Toties visi trīs kinodarbi ir muzikāla paradīze. Būs gan emocionāli atmosfērisks saundtreks, skatoties īsto filmu par mūsdienu vampīriem** no Džima Džārmuša, gan sāpes un ciešanas muzikālajā trillerī “Whiplash”, gan arī brāļu Koenu melnā komēdija par neveiksmīgu ģitāristu un viņa kaķi… Vai es jau minēju, ka mēs uz festivālu nebrauksim klausīties grupas, bet gan skatīties filmas?

Kad: “Only Lovers Left Alive” – sestdien plkst. 01.30 (tehniski jau svētdien), “Whiplash” – sestdien plkst. 18.30, “Inside Llewyn Davis” – piektdien plkst. 17.00, viss – “Shortcut cinema” teltī

Vesa Andersona filma: “The Darjeeling Limited” (Wes Anderson)

5* filmas, ko noskatīties Positivusā (The Darjeeling Limited)

Kāpēc: Jo kas tas būtu par sarakstu bez Vesa Andersona?! Turklāt “The Darjeeling Limited” veiksmīgi apvieno vairākus filmu programmas tematus: izcils skaņu celiņš, vasarīga atmosfēra, savdabīgs Andersona humors un asprātīgs scenārijs. Krāsas, ceļojums, personāži un disfunkcionālas attiecības — “Positivus” in a nutshell.

Kad: sestdien plkst. 16.45, “Shortcut cinema” telts

Bonuss: “Septiņas neveikla seksa reizes” (Liene Linde)

5* filmas, ko noskatīties Positivusā (Septiņas neveikla seksa reizes)

Kāpēc: That cherry on top — Lienes Lindes meta īsfilma “Septiņas neveikla seksa reizes”, kas gluži vienkārši ir smieklīgākais, kas tapis Latvijas kino/TV jomā pēdējo gadu laikā. Sorry, “Svingeri” (arī skatāmi “Positivus”!) un “Precētie pret brīvajiem” (nav skatāmi “Positivus”).

Kad: sestdien plkst. 22.45, “Shortcut cinema” telts

___
* Vai vairāk
** None of this sparkling bullshit***
*** Metaphorically, not literally — bull’s shit doesn’t spark****
**** To my knowledge. If you’re a bull and your shit sparks, please leave a comment. I’ll correct the misconception.